Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Lesný kúpeľ: Aké sú jeho pozitívne účinky pre tvoje fyzické a duševné zdravie?

lesný kúpeľ

S príchodom jarného obdobia prichádza aj viac denného svetla, teplejšie počasie a možnosť tráviť voľný čas vonku.

Vedela si, že prostredie lesa poskytuje ľuďom množstvo pozitívnych a vedecky overených benefitov pre fyzické aj mentálne zdravie?

Lesný kúpeľ pochádza z japonského konceptu „shinrin-yoku“ a v súčasnosti ide o vedecky overenú a uznávanú terapiu. Poď sa spolu so mnou naladiť na čarovnú a liečivú energiu lesného prostredia.

„Pri každej prechádzke prírodou človek nachádza oveľa viac, než hľadá.“ John Muir

Čo znamená a odkiaľ pochádza lesná terapia?

Lesné kúpanie vzniklo v 80. rokoch minulého storočia v Japonsku, keď si mnohí ľudia uvedomili, že sú odrezaní od prírody a toto liečivé spojenie potrebujú znovu obnoviť. Japonci veria, že interakcia s lesom umožňuje človeku profitovať na fyzickej aj duševnej úrovni.

Lesný kúpeľ, inak aj „shinrin-yoku“, môžeme voľne preložiť ako ponorenie sa všetkými zmyslami do prostredia lesa a jeho energie. Nejde teda o klasické kúpanie sa vo vode, ako by sa na prvé počutie mohlo zdať.

V praxi je to veľmi pomalá, všímavá prechádzka (alebo pobyt) v lese, pri ktorej sa plne sústredíme na detaily zapojením zmyslov (zrak, čuch, sluch, hmat), často v sprievode lesného terapeuta.
prechádzka v lese

Čo je cieľom terapie?

Neexistuje žiadny konkrétny cieľ. Cieľom je naplno vnímať lesné prostredie ako prirodzené miesto pre človeka.

Vnímame rôzne farby okolo seba, tvary a pohyby listov, odrazy na vodnej hladine, poletujúce vtáky. Sledujeme prírodnú scenériu a jej krásy. Môžeme si nájsť vhodné miesto na sedenie a počúvať zvuky vetra, tečúcej vody, šuchotanie listov a hmatom zasa objaviť rôzne štruktúry.

Je vhodný úplne pre všetkých vrátane detí. Nepotrebuješ žiadne špeciálne vybavenie, výbornú kondíciu ani dokonalú prípravu v trvaní dvoch hodín.

Postačí pohodlné oblečenie primerané počasiu, kvalitná športová obuv, voda a chuť vykročiť.
dusevne zdravie

Aký je rozdiel medzi bežnou prechádzkou v lese a lesným kúpeľom?

Možno si si po prečítaní predchádzajúcich slov položila práve túto otázku. Hneď aj vysvetlím rozdiel 😊.

Na bežnej prechádzke v prírode môžeme mať vopred daný cieľ – čas, vzdialenosť, rýchlosť chôdze alebo vopred danú trasu. Väčšinou sa s niekým rozprávame, sledujeme psa, kontrolujeme telefón, športové hodinky, ponáhľame sa, počúvame hudbu, skáču nám myšlienky z jednej povinnosti na druhú.

Lesný kúpeľ organizuje väčšinou lesný terapeut. Ten naplánuje vhodnú trasu, ktorá poskytuje príležitosť všímať si prírodu, nastavuje pomalšie tempo, učí nás všímať si detaily z okolia a upratať myšlienky v hlave.

Ak sa v tejto chvíli nenachádzaš v najlepšom životnom období, niečo ťa trápi, nevieš vypnúť a nájsť poriadne uvoľnenie, možno práve lesná terapia je odpoveďou na tvoje otázky.

duševné zdravie aktivity

Zdravotné benefity pre naše zdravie:

Pomáha predchádzať rakovine

Les obsahuje širokú škálu protizápalových terpénov – aromatických zlúčenín, ktoré prirodzene produkujú rastliny. Tieto zlúčeniny chránia životne dôležité orgány, ako sú mozog, obličky alebo pečeň, pred zápalmi. Niektoré terpény sú známe svojou schopnosťou bojovať proti nádorom.

Výskum tiež preukázal účinnosť v boji proti rakovine prsníka, čriev, hrubého čreva a pankreasu.

Znižuje krvný tlak

Dlhý a vedomý pobyt v lese so zapojením zmyslov výrazne znižuje krvný tlak. V porovnaní s prechádzkou v meste spôsobuje tento druh aktivity zníženie krvného tlaku napriek tomu, že obidve činnosti vyžadujú rovnaké množstvo fyzickej energie.

Lesný kúpeľ v trvaní 4 hodín dokáže znížiť krvný tlak zo 141 mm Hg na 134 mm HG. Z tohto dôvodu môžeme túto aktivitu pokladať za účinný medicínsky fenomén vhodný pre všetkých pacientov s hypertenziou.

Zlepšuje náladu a zmierňuje príznaky ADHD

Lesný kúpeľ preukázateľne zlepšuje náladu. Pozitívne výsledky sa preukázali pri rôznych prejavoch úzkosti, stresu, depresii, pocitoch napätia alebo pri poruche pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Práve čas strávený v prírode môže vo veľkej miere vplývať na dĺžku pozornosti nielen u detí, ale aj u dospelých.

Zlepšuje kvalitu spánku

Lesní chodci v Tokiu vo veku 37 až 55 rokov boli súčasťou výskumu, ktorý dospel k záveru, že pravidelný lesný kúpeľ výrazne predĺžil dĺžku ich spánku bez ohľadu na ďalšie fyzické aktivity.

Prostredie v lese uvoľňuje telo a myseľ, poskytuje mu pokojný zážitok, ktorý má priamy vplyv na kvalitu spánku v noci.

Zvyšuje hladinu energie

Funkčné dýchanie v lesnom prostredí revitalizuje telo a umožňuje mu cítiť sa energickejšie. Cítime príval energie, šťastia a akési znovuzrodenie, za čo vďačíme zvýšenej produkcii dopamínu a sérotonínu.

Zlepšuje koncentráciu

Podľa terapeutických výskumov už len pohľad na obrázky lesa výrazne zvyšuje schopnosť koncentrácie, kognitívnych schopností a sústredenia sa. V prípade pobytu v lese sa táto schopnosť ešte znásobuje.

Posilňuje imunitný systém

Imunitný systém je veľmi dôležitý komplexný systém, ktorého úlohou je chrániť organizmus a udržiavať ho v rovnováhe. Lesný kúpeľ zohráva dôležitú úlohu pri posilňovaní obranyschopnosti organizmu.

Tieto účinky pripisujeme produkcii voňavých fytoncídov. Je to okom neviditeľná látka, ktorú produkujú stromy. Práve vdychovanie tejto látky posilňuje imunitný systém a pomáha rýchlejšiemu zotaveniu z choroby.

fyzicke zdravie

Fytoncídy obsahujú rôzne terpény, ktorým vďačíme tiež za:

  • zlepšenie kvality pleti pri liečbe kožných ochorení, ako sú akné, ekzém a psoriáza,
  • uvoľnenie svalov,
  • zníženie hladiny cukru v krvi,
  • zmiernenie bolesti kĺbov a chrbtice,
  • zlepšenie kondície,
  • harmonizáciu tela, duše a mysle,
  • a iné.
terapia

Zaujímavosti na záver

• Od roku 2004 japonská vláda investovala 4,3 milióna dolárov do 62 kliník ponúkajúcich túto terapiu.

• Od roku 2012 funguje v Japonsku tzv. lesná medicína, ktorá skúma vplyv lesného prostredia na zdravie človeka.

• V článku z októbra 2018, publikovanom v časopise Frontiers in Public Health, bolo preukázané zníženie krvného tlaku u 485 mužov po 15 minútach tejto aktivity.

• Článok z januára 2021, publikovaný v časopise Sustainability, odhaľuje zníženie miery úzkostných stavov u 61 dobrovoľníkov po dvoch hodinách terapie.

• Závery výskumov z roku 2021, zverejnené v International Journal of Environmental Research and Public Health, odhalili, že už po 15 minútach pobytu v lese klesá hladina stresového hormónu (kortizolu) v krvi.

les

Pozývame ťa do tohtoročnej 60-dňovej Výzvy do plaviek 🤗.

Ani tento rok nebude chýbať naša spoločná jazda, na ktorej odhalíš svoju silu, odvahu a sebavedomie ❤️. Čaká ťa nielen nadupaný program pre začiatočníkov aj pokročilých, ale takisto stravovacie videá s výživovým odborníkom Mgr. Michalom Páleníkom a rozhovory s fitshakeráčkami, ktoré sa podelia so svojimi silnými príbehmi.

Tak si nenechaj nič ujsť a pridaj sa k nám! Už 6. mája začíname 👇.

online cvičenie
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.