Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Aké sú účinky kraniosakrálnej terapie? Rozhovor o tom, s čím ti dokáže pomôcť s odbornou terapeutkou

kraniosakrálna terapia

Kraniosakrálny systém patrí medzi najdôležitejšie funkcie ľudského tela.

Kraniosakrálna terapia má bohatú históriu, ktorej začiatky siahajú do 19. storočia. Aj keď táto terapia aktuálne nenahrádza lekársku starostlivosť, dokáže pomôcť s obrovským množstvom zdravotných a iných obmedzení či komplikácií.

Viac o samotnej terapii a jej benefitoch nám prezradí terapeutka Ing. Patrícia Milanová, ktorá má v tejto oblasti dlhoročné skúsenosti. V čom spočíva základný princíp terapie, ako nájsť kvalifikovaného terapeuta alebo v akých oblastiach terapia pomáha, sa dozvieš v rozhovore.

Vstúp spolu s nami do sveta liečebnej terapie 😊.

Kraniosakrálna terapia je dotyková terapia, ktorá sa teší veľkej obľube prakticky po celom svete.

Prezradíte nám o tejto terapii viac? Ako by ste ju bližšie charakterizovali a predstavili nám čitateľom? Na akom princípe funguje?

Kraniálka je veľmi jemná, neinvazívna manipulačná technika. Jej názov je trochu krkolomný, ale podstata terapie je ukrytá práve v ňom.

Kranium – lebka, sacrum – krížová kosť = kraniosakrálna terapia.

Podstata terapie sa nachádza presne medzi týmito dvoma anatomickými štruktúrami – prúdení mozgovomiechového moku. Tak ako si dokážeme navnímať dýchanie, vieme cítiť pulz, po dôkladnom vzdelaní a veľa, veľa praxi dokáže terapeut nahmatať pulzáciu mozgovomiechového moku. Tá sa prejavuje v celom tele a terapeut ju dokáže vnímať aj na perifériách – rukách, nohách, lebke. V jednoduchosti povedané.

Skúsený terapeut dokáže zistiť odchýlky vo fungovaní systému a má dostatočné množstvo nástrojov v rukách, ktorými vie pomôcť so skutočne veľmi širokou škálou či už zdravotných, alebo psychických problémov.

Hlavnou podstatou pri práci nás terapeutov je hľadať v tele zdravie, nechceme sa zameriavať na chorobu alebo odlišnosť a tak podporovať jej existenciu v systéme.

V pokrokovejších štátoch okolo nás, ako napríklad Švajčiarsko, Nemecko, ale aj Rakúsko, je táto terapia klasifikovaná ako zdravotný úkon a čiastočne hradená zdravotnými poisťovňami. U nás, bohužiaľ, toto odvetvie nedokážu zaradiť ani len na živnostenskom úrade, nie ešte aby to bol rešpektovaný zdravotný úkon.

Kraniálka nerieši dôsledok, ale príčinu problému, pokiaľ je to možné, samozrejme.

Je to veľmi odlišné od všetkých metód, ktoré poznáme. Prídete na masáž, poviete, že vás bolí hlava asi z krčnej chrbtice, a masér sa jednoducho zameria na vrchnú časť tela. Popritom sa mi denne stáva, že hlavný spúšťač spomínaného problému je v úplne inej časti tela.

Netreba zabudnúť spomenúť, že je to podporná metóda, ktorá v žiadnom prípade nenahrádza lekársku starostlivosť. Takisto to nie je všeliek na všetky problémy sveta. Je to veľmi individuálne, niekto má krásne úspechy hneď od začiatku a na niekoho to proste „nefunguje“. Nie všetko nám v živote vyhovuje a tak je to aj s touto metódou. „Nefunkčnosť“ sa mi však za moju prax stala naozaj len párkrát.

kraniosakrálna terapia recenzie

Spomeniete si, kedy a za akých okolností vstúpila do života vám, čím si vás získala a v čom vám pomohla?

Ja som vyštudovala strojnícku fakultu a techniku. Počas štúdia na VŠ nám prišla do životov naša dcérka Dorotka, ktorá nie je obyčajné dieťa, ale dieťa so špeciálnymi potrebami.

V rámci hľadania rôznych možností, ako jej čo najviac pomôcť v rozvoji, som objavila túto terapiu. Dochádzali sme na ňu do Českej republiky, pretože vtedy tu bolo veľmi málo kvalitných terapeutov. Videla som účinky terapie na našej dcére, ktoré boli pre mňa zahalené rúškom tajomstva, a, samozrejme, ako zvedavý tvor som sa veľa, veľa pýtala.

Nakoniec, keď som pomocou terapeutky našej dcéry ako-tak pochopila ten základný princíp, nedalo mi to a prihlásila som sa na štúdium tejto metódy. Mojím cieľom bolo robiť to pre dcéru, pre rodinu, kto bude potrebovať z môjho okolia. No v rámci štúdia sme mali veľmi veľa praxe a potrebovala som na stôl vždy iných ľudí – kvôli praxi.

Keď som sa už čo-to naučila a začala som ľuďom pomáhať, dali si o mne vedieť. Ja som to robila len ako koníček u nás doma v obývačke. No prišiel čas, keď mi začalo volať veľmi veľa cudzích ľudí a už to bolo narúšanie nášho súkromia, preto som si s podporou manžela vyskúšala prenajať svoj prvý priestor a celú svoju prax zoficiálniť.

A tak som sa dostala od koníčka a zvedavosti až k povolaniu, ktoré milujem.

Ten pocit, keď dostanem od klientov spätnú väzbu, že sú bez bolesti, že sa im podarilo postupne zbaviť antidepresív či majú menej epileptických záchvatov, je na nezaplatenie. Je to hnací motor.
kraniosakralna terapia skusenosti

Aj v tejto oblasti sa určite nachádza veľa „odborníkov“.

Podľa čoho spoznať naozaj kvalifikovaného terapeuta, ktorý sa špecializuje na túto metódu? Čo si všímať a podľa čoho vyberať, aby sme si ešte viac neuškodili?

Toto je veľmi dobrá otázka. Bohužiaľ, aj v tejto sfére sa nájde veľa pseudoodborníkov, ktorí si spravia 3-dňový kurz v masérskej škole a začnú ponúkať vo svojom portfóliu kraniosakrálnu terapiu za nemalé peniaze.

Taký človek z ľudí (a gro klientov sú ľudia s problémami, ťažkosťami, postihnuté deti a pod.) len vytiahne peniaze a, samozrejme, bez výsledku. Táto metóda sa študuje roky a je ukončená riadnymi skúškami. Na SR nie je žiadny kontrolný orgán, no v ČR vytvorili asociáciu kraniosakrálnych terapeutov (Česká kraniosakrální asociace) a ona sa snaží tento sektor regulovať. V rámci Česka a Slovenska sú len dvaja učitelia, ktorí majú oprávnenie učiť túto metódu (Radek Neškrabal, Hanka Chocholatá). Obaja pochádzajú z Česka. A, samozrejme, potom zahraničné školy.

Toto štúdium je veľmi finančne náročné a rozhodne sa nekončí úspešným zložením záverečných skúšok. Je veľmi dôležité udržiavať stály kontakt s komunitou terapeutov, chodiť na supervízie, na rôzne postgraduálne semináre (ktoré väčšinou vedú lektori z Ameriky a sú na veľmi vysokej odbornej úrovni).

Pokiaľ si hľadám ako klient takéhoto terapeuta, nie je žiadna hanba priamo sa ho spýtať, kde študoval, ako dlho, prípadne ako sa ďalej vzdeláva a či vám vie ukázať nejaký certifikát.

Nie raz ma o toto klienti žiadali a bez akéhokoľvek problému som s hrdosťou ukázala, čo všetko mám za sebou. A druhá možnosť sú reálne skúsenosti ľudí.

Keď aj nájdete niekoho s adekvátnym vzdelaním, vždy sa môže objaviť ten obyčajný ľudský faktor, že vám daná osoba jednoducho nesadne. To však neznamená, že je zlá, nekvalitná. Len ste si ľudsky nesadli a máme to tak denne v bežnom živote.

Je veľmi dôležité, aby ste si rozumeli, pretože pri terapii sa často otvárajú bolestivé témy či traumy a dôvera je v podaní pomocnej ruky kľúčová.

kraniosakrálna terapia popis

Pre koho je kraniosakrálna terapia vhodná a kto by mal s terapiou počkať, prípadne ju radšej na svojom tele neskúšať?

Jedinou kontraindikáciou je krvácanie. A to je veľmi málo pravdepodobné, pretože človek s týmto problémom bude určite v rukách lekára a nie na kraniálke 😊.

Terapia je naozaj vhodná od narodenia až do smrti. Pri bábätkách často ošetrujeme skrátenú uzdičku, ktorú po uvoľnení fasciálnej siete a krčnej chrbtice často netreba strihať. Napríklad taká zaujímavosť 😊. Takisto najčastejšie pri bábätkách sú to reflux a koliky.

Pri ženách je to už veľmi rôznorodé, no najčastejšie problémy s menštruáciou, problémy s otehotnením, pôrodné traumy a depresie, laktačné krízy a tiež poradenstvo... TU sa dozvieš, s čím vie terapia pomôcť.

Vo veľa prípadoch je dôležité nastaviť si určitú pravidelnosť stretávania sa. Predsa problém, ktorý sa zbieral roky, sa počas hodinky pravdepodobne nepodarí odstrániť.

kraniosakralna terapia kurz

Je úžasné, aké množstvo zdravotných benefitov na rôznych úrovniach a pre rôzne vekové kategórie vie terapia riešiť.

Aké benefity pozorujete z praxe napríklad pri ženách? S akými problémami im vie terapia pomôcť?

V rámci mojej praxe ma najčastejšie ženy vyhľadávali:

  • S veľmi silnými migrénami, ktoré trvali aj niekoľko dní a nezaberali im už ani analgetiká. Veľa žien príde so slovami, že je to pravdepodobne z krčnej chrbtice, a nakoniec zistíme, že napríklad jedna klientka mala úraz kostrče a zmeny v tejto oblasti spôsobili opakované migrény aj po rokoch od úrazu. Len čo som jej ošetrila panvu, migrény sa, samozrejme, nestratili, ale zmenili svoju intenzitu, dĺžku trvania a podobne. A postupne po pravidelných terapiách sa jej problém úplne vytratil. Každá žena so zdanlivo rovnakým problémom migrén má inú potrebu intenzity terapií. Pri jednej sa migrény stratia po 3 mesiacoch práce, pri niektorých po 8 mesiacoch. Je to veľmi individuálne.
migrena
  • Vyhorené ženy s psychickými ťažkosťami. Tie naozaj, keď si ľahnú na stôl, sú pevné a tuhé ako skala. Počas terapie sa systém pekne uvoľní, porozprávame sa, ak o to majú záujem, a odchádzajú s úsmevom na tvári a s ľahkým krokom, pretože ten pomyselný ruksak plný starostí, problémov a povinností si u mňa mohli zložiť do kúta, telo si mohlo oddýchnuť, uvoľniť sa, a pri odchode si ten pomyselný ruksak, samozrejme, berú späť na svoje plecia (tie veci za nich nik iný nevyrieši), no telo a hlava dostali nový impulz a dokážu sa aj na staré problémy pozerať novými očami, dostanú novú iskru do života a aj tie ťažkosti vedia zvládať oveľa ľahšie.
psychické vyčerpanie
  • S problematickou menštruáciou – kde výsledky, samozrejme, záležali na koreni problému. Ale teraz mám veľmi zaujímavú klientku s takou silnou menštruáciou, že keď ku mne prišla, tvrdila, že menštruácia je dlhá, silná a počas nej užije aj 13 tabletiek od bolesti. Samozrejme, v tom čase nie je schopná fungovať v bežnom živote, takže je to pre ňu veľmi obmedzujúci stav. Skúšala veľmi veľa rôznych terapií, cvičení s odborníkmi, lekárov, no bez akéhokoľvek zlepšenia, a potom jedného dňa narazila na kranio. Po pár sedeniach sa jej cyklus upravil, intenzita sa podstatne zmiernila, z 13 tabletiek užije tak priemerne 2 počas prvých dvoch dní cyklu, skrátil sa čas krvácania a aj kvalita. A čo je hlavné, je schopná fungovania ako v bežnom živote.
menštruácia
  • Tehotné ženy – hlavne prvorodičky so strachom z pôrodu. Potom tiež ženy, ktoré majú bolesti chrbtice a panvy prirodzeným rozťahovaním . Dá sa krásne uvoľniť systém a toto fyzicky náročné obdobie prejsť s ľahkosťou.
bolesť chrbtice
  • Ženy po pôrode – ide o veľmi časté traumy z pôrodu samotného. Veľakrát ošetrujem rany po sekciách, s ktorými je veľmi dôležité pracovať aj z fyzioterapeutického hľadiska. Poučenie ženy o domácej starostlivosti o ranu a hlavne o jej psychickom prijatí. Často sa stretávam s tým, že ženy chceli rodiť prirodzene, ale, bohužiaľ, sa to nepodarilo a nakoniec porodili sekciou. V týchto prípadoch je veľmi dôležitá podpora a pozornosť na ranu samotnú, ale hlavne na psychickú pohodu ženy. Tiež sú to ženy s popôrodnou depresiou, ženy v šestonedelí s vírom hormonálnych zmien. Je toho ozaj mnoho.
pôrod
  • Problém s laktáciou či dojčením aj z pohľadu bábätka – žena má za sebou kopec už spomínaných „problémov“, je chodiaci uzlík nervov a nevie, ako z kola von. To tiež blokuje tvorbu mlieka a aj psychickú pohodu bábätka. Problémy s prisatím vplyvom skrátenej uzdičky. Bežným zákrokom sa táto uzdička prereže, no v rámci kraniálky vieme ponúknuť ošetrenie fascií, krčnej chrbtice (vždy je to individuálne, ale najčastejšie takto). Keď sa tieto štruktúry uvoľnia , často dôjde aj k uvoľneniu uzdičky bez nutnosti prerezania.
dojčenie

Toto je moja osobná najbohatšia prax, čo sa týka žien.

Ako prebieha samotná terapia? Treba sa vopred špeciálne pripraviť?

Žiadnu špeciálnu prípravu vopred netreba. Ja odporúčam klientom pohodlné oblečenie, legíny, tepláky. Je veľmi dôležité, aby sa človek cítil príjemne a aby neriešil nepríjemnosti spojené s oblečením.

Klient sa vždy musí dopredu objednať na konkrétny čas. Po príchode sa zoznámime a ja si v krátkosti zapíšem, s čím prichádza, porozprávame sa o tejto metóde, ak má otázky alebo si chce niečo ujasniť. Potom si klient ľahne oblečený (bez topánok) na masérsky stôl a terapeut s ním začne jemne pracovať. Počas terapie sa niektorí ľudia radi rozprávajú, niekto si chce oddýchnuť bez slov a vnímať, čo sa v jeho tele odohráva za zmeny. Po ukončení terapie pár minút klient ešte posedí na stole, je to z dôvodu, že sa často po skončení točí hlava. Ponúknem pohár vody a slovne zhodnotíme, čo sa dialo, čo ako vnímal, čo som vnímala ja, a dohodneme sa na ďalšom pokračovaní v riešení problému.

Po terapii nie je nutné robiť nič zvláštne. Je dôležité dať si deň-dva oddych od nejakých väčších fyzických záťaží, ktoré nie sú pre nás bežné. Tiež je dôležité poctivo dodržiavať pitný režim aspoň pár dní po terapii.

Moje miery

Terapeutke Ing. Patrícii Milanovej veľmi ďakujeme za priblíženie tejto zaujímavej témy, ktorá prináša neskutočné množstvo benefitov pre naše zdravie. Ak ťa téma zaujala, viac informácií sa dozvieš tu: https://www.facebook.com/kraniozilina alebo https://www.kranialka.sk/.

Dopraj svojmu telu v týchto chladných dňoch aj dúšok výborného bylinkového čaju. V našom e-shope na teba čakajú hneď dva druhy. Jeden podporí tvoju imunitu a druhý dostane tvoje telo ale aj dušu do dokonalej rovnováhy.

Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.