Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako sa zbaviť stresu? Vyskúšaj týchto 6 cvikov a dokonale sa uvoľni

joga
Aj ty sa niekedy ocitneš v situácii, že stres ťa úplne ovládne a nevieš, čo s tým?

Všetci vieme, že dnešný svet plynie príliš rýchlo a je náročné ostať celé dni v pokojnom móde. Preto je vhodné mať poruke techniky a cviky, ktoré nám hladinu stresu pomôžu zvládnuť. Krátkodobý stres nie je taký škodlivý ako dlhodobé žitie pod tlakom.

Často si ľudia ani neuvedomujú, koľko napätia nesú vo svojom vnútri. Až keď sa ozve naše fyzické telo a pridajú sa k tomu rôzne zdravotné problémy, zistíme, že sme žili v dlhodobom strese. Ideálne je nedostať sa až do stavu úplného vyčerpania. To znamená pravidelne sa venovať prevencii stresu a jeho uvoľňovaniu. V tom nám môže veľmi účinne pomôcť práve cvičenie jogy.

ako sa zbaviť stresu

Ako pomáha joga pri uvoľnení stresu?

Už len to, že sa posadíš na karimatku a začneš vedome dýchať, má obrovský význam.

Hlboké dýchanie, ktoré sa aplikuje v joge, pomáha znížiť krvný tlak, srdcovú frekvenciu a vyprázdniť myseľ. Ak sa k tomu pridajú cviky (asány), ktoré umožňujú naladiť sa na telo, natiahnu stuhnuté svaly a uvoľnia napätie, vznikne nám dokonalý liek proti stresu.

Joga aktivuje parasympatický nervový systém, ktorý dáva telu signál, aby sa uvoľnilo a celkovo spomalilo. Už aj vedecky sa potvrdilo, že joga znižuje hladinu kortizolu alebo stresového hormónu v tele. Pomáha zlepšiť príznaky dlhodobého stresu. Upravuje spánok, trávenie, aktivuje imunitný systém. Môže zmierniť depresiu, smútok a zmeny nálad obnovením dopamínu a sérotonínu v mozgu.
ako sa zbavit stresu a úzkosti

Joga tiež reguluje funkciu blúdivého nervu, inak známeho ako nerv pohody. Jeho stav je zodpovedný za to, ako reagujeme na stresové situácie v našom okolí.

Prinášam ti sériu svojich obľúbených cvikov na uvoľnenie stresu. Predtým, ako si vyroluješ karimatku, vytvor si priestor, ktorý ti pomôže precítiť pokoj a naladiť sa na seba.

1.) Pohodlný sed s vedomým dýchaním

ako sa zbavit stresu depresie

Daj sa do pohodlného sedu, uvoľni plecia a vystri chrbát. Začni vedome dýchať, nádych na 5 dôb a výdych tiež. Zopakuj aspoň 10 vedomých dychov. Môžeš si položiť ruky na hrudník a vnímať, ako ti klesá a zdvíha sa. Pomôže ti to ľahšie sa ponoriť do seba a dychu.

2.) Sed s pokrčeným kolenom

joga proti stresu cviky

Posaď sa s jednou vystretou nohou a druhú pokrč v kolene. Dbaj na to, aby koleno aj špička vystretej nohy smerovali hore. S výdychom sa predkloň, môžeš mať pokrčené koleno a postupne sa ho snaž dopnúť. Podrž 8 nádychov a výdychov, potom vymeň nohy.

3.) Bojovník II

joga pre začiatočníkov

Postav sa so široko rozkročenými nohami a rozpaženými rukami. Vytoč pravú špičku dopredu. Nechaj bedrá otvorené a klesni v pravom kolene. Podrž 8 nádychov a výdychov, potom vymeň nohy.

4.) Široká poloha dieťaťa

joga na chrbticu

Prejdi kolenami na zem, posaď sa na päty a otvor kolená na šírku podložky. Klesni hruďou čo najviac k zemi a úplne sa uvoľni. Vnímaj, ako sa z tela vyplavuje napätie. Skús úplne položiť hlavu na zem alebo si podlož pod čelo joga blok (príp. knihu). Podrž 8 nádychov a výdychov.

5.) Polovičný holub

joga na krcnu chrbticu

Prejdi do pozície mačky a potiahni pokrčené pravé koleno pod hrudník dopredu. Polož panvu na zem alebo na pokrčenú nohu. Dbaj na to, aby ti boky príliš nepadali do strán. Ak potrebuješ, pomôž si podložením panvy vankúšom alebo dekou. Vystri chrbát a ostaň v polohe chvíľu dýchať.

cvičenie doma

Potom sa predkloň a natiahni trup k zemi, podrž 8 nádychov.

6.) Pretáčanie kolien v ľahu na chrbte

cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice

Prejdi do ľahu na chrbte, pokrč kolená a omotaj pravé okolo ľavého kolena. S výdychom ho pretoč do ľavej strany a hlavu natiahni opačne. Vydrž 8 nádychov a dbaj na to, aby sa ti ramená nezdvíhali zo zeme. Potom vymeň strany.

Jesenné obdobie je ideálne na spomalenie a načerpanie nových síl a preto pre teba pripravujeme ďalšiu Harmonickú výzvu, vďaka ktorej nájdeš svoju psychickú pohodu. Pridaj sa, začíname už 6.11. 💚:

Fotka autora
Nikol Chovancová
Trénerka jogy vo Fitshaker

Som mamou dvoch synov, inak tiež jogínka a koučka, ktorá miluje život. Viac ako 10 rokov sa intenzívne venujem práci na mojom osobnostnom raste. Absolvovala som množstvo seminárov a workshopov. Cvičím jogu a využívam rôzne formy meditácií na svoj sebarozvoj. Pochopila som, že pre život v rovnováhe a radosti je dôležité byť v spojení so svojím telom, ovládať svoju myseľ a neustále na sebe pracovať. Ak by ste si chceli so mnou zacvičiť, moje videá nájdete aj na Fitshakeri. Ak sa potrebujete v živote posunúť ďalej, zvládnuť ťažké obdobie alebo chcete žiť naplno a v radosti, rada sa stanem vašim osobným koučom. Mojim klientom ponúkam bezpečný a dôverný priestor na rozhovor, v ktorom sa zastavíme a preskúmame život z rôznych uhlov. Viac o mne a mojich aktivitách: www.nikolchovancova.sk.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.