Slniečko vykúka a hreje oveľa teplejšie než v posledných mesiacoch, príroda sa prebúdza a my sa tešíme akémusi fyzickému i psychickému znovuzrodeniu. Z toho všetkého sa zrejme raduješ iba, ak nie si alergik. Tí vnímajú rozkvitnuté čerešne či podbele ako časovanú bombu, ktorá každoročne v jari vybuchne. Ako sa na túto alergickú bombu pripraviť, ako sa prejavuje a ako ju do istej miery oklamať? Poradíme ti :-).
Neboj sa, nie si v tom sama
Veru alergikov je v Európe viac než si si pravdepodobne myslela. Lekárske odhady hovoria až o 40-tich percentách. Niektorí dokonca tvrdia, že počty budú stúpať. Takéto prognózy sú založené na klimatických zmenách, globalizácii, používaných chemikáliách, strave či dokonca kozmetike. Aj ty teda môžeš ovplyvniť ako sa prognózy budú v nasledujúcich rokoch napĺňať.
Za všetkým treba hľadať imunitu
Alergiu v podstate spôsobuje imunitný systém. Jeho poslaním je poznať a zneškodniť všetky signály z prostredia, ktoré sa mu akosi nepozdávajú a považuje ich za nebezpečné. Vtedy by mal celé telo informovať, aby zaplo všetky obranné mechanizmy, aby "votrelca zneškodnili". Nuž v niektorých prípadoch imunitný systém nerozozná ani neškodné, ani nebezpečné signály z okolia, a preto sú v tvojom tele “ideálne podmienky” na spustenie alergickej reakcie, ktorá môže mať rôzne podoby.
Aké sú najčastejšie spúšťače?
Neslávnym prvenstvom medzi spúšťačmi alergických reakcií sa môže “pochváliť” bodnutie osou. Peľ sa však udržiava v rebríčku neďaleko. Či už hovoríme o osách alebo kvetoch, s oboma zjavmi sa v jari stretneš. Na prelome marca a apríla vylieta hmyz i peľové zrniečka. V tomto období je kvitnúcich stromov a kvetov na Slovensku skutočne požehnane, a preto, ak máš podozrenie, že práve v tomto období s tebou nie je niečo v poriadku, vyhni sa radšej topoľom, jelšám, lieskam, dubom, brezám či jaseňom. Po peľovej dávke zo “stromovej sezóny” prichádza tá s trávami a burinami - dokáže ťa potrápiť od polovice apríla.
Ako sa taká alergia môže vlastne prejaviť?
Pokiaľ ťa na jar, narozdiel od ostatných mesiacov, trápi vodnatý výtok z nosa, upchatý nos, opuch očí a očných viečok, citlivé sliznice, slzenie očí, sťažené dýchanie či svrbenie v ústach, určite nám dáš za pravdu, že niečo asi nebude v poriadku. Tieto signály vysiela tvoje telo, aby si konala sama, namiesto tvojho imunitného systému, a bránila sa tomu, čo ti z okolia škodí.
Máš podozrenie? Konaj!
Najlepšie, čo v takejto situácii môžeš urobiť je ujasniť si, na čo vôbec alergická si a na čo nie. A pokiaľ nevlastníš krišťáľovú guľu, tak ako ju nemáme ani my, odpoveď zistíš iba cez test na diagnostiku alergie. Prostredníctvom drobných vpichov na predlaktí a následnej aplikácie alergénov alebo náplastí, ktoré na kožu pôsobia počas dvoch až troch dní, je možné jednoducho zistiť, s čím sa tvoje telo odmieta kamarátiť. Samozrejme, pri diagnostike sú veľmi dôležité aj fakty, či má podobné problémy niekto z tvojich blízkych, ako sa stravuješ a mnoho ďalších.
Diagnostika prezradí najviac v zime
Drobné vpichy a náplaste sú síce rýchlym spôsobom, no nemusia prísť úplne na všetko. Laboratórne testy sú však dnes také vyspelé, že dokážu odhaliť tvoju reakciu na viac ako 40 alergénov z obyčajného odberu krvi. Testovanie uprostred peľovej sezóny, keď ťa trápia všetky príznaky, však skutočne nemá zmysel. Príčiny je preto najvhodnejšie hľadať v zimnom období alebo na prelome zimy a jari, kedy ešte všetky alergény “nevyleteli zo svojich úkrytov”. Nuž, vyzerá to tak, že ak nad testami uvažuješ, je najvyšší čas.
Tvoja tajná zbraň - denníček
Či už pri prevencii alebo v situácii, kedy proti alergénom aktívne bojuješ, je ideálne mať prehľad. Aby si svoje telo a to, čo mu prekáža dokonale poznala, budeš potrebovať konkrétne údaje z rôznych období v roku. Nepotrebuješ na to žiadne špeciálne vybavenie. Postačí ti Peľový denník, ktorý nájdeš aj online a záznamy ti zaberú len niekoľko minút denne.
Navyše elektronické denníky sú navrhnuté tak, že tebou zaznamenané príznaky vyhodnotia a porovnajú s alergénmi, ktoré sa v danom období v ovzduší nachádzajú. Takéto informácie pomôžu tebe, a tiež predstavujú veľmi cenný materiál pre tvojho lekára, ktorý bude mať prehľad o tom, čo, kde, kedy, na základe čoho a ako sa prejavilo.
Zopár dobrých rád nad zlato
Rady, ktoré budú ako šité na mieru priamo pre teba dokáže zhrnúť len tvoj lekár, no zopár tipov, ktoré sa ti určite zídu máme pre teba aj my:
- Dostatok pohybu na čerstvom vzduchu môže len pomôcť. A to nielen imunite, ale aj dobrej nálade, novým myšlienkam, kondičke či lepšej postave pred letom. Najlepším časom je však skoré ráno, kedy dokáže rosa za teba uzemniť všetkých tvojich lietajúcich nepriateľov.
- Pokús sa, aby boli v klimatizovaných priestoroch tvojej práce alebo domu peľové filtre. Skutočne sú veľmi dôležité.
- Pestrá strava plná vitamínov dodá okrem vzácnych a výživných látok aj energiu a novú dávku sily pre imunitný systém.
- Svedomitosť, ktorú si vybuduješ pri tvorbe peľového denníčka využiješ približne v ďalších tisícoch situáciach, ktoré nastanú v tvojom živote.
- Počas kritických jarných mesiacov si radšej kvôli čerstvému vzduchu v dome alebo byte privstaň alebo odlož vetranie na podvečer. Koncentrácia peľu je totiž v ovzduší najvyššia medzi 10:30 a 16:30.
- Aj keď bielizeň usušená na slniečku vonia ďaleko krajšie ako tá zo sušičky alebo sušiaka z práčovne, bude lepšie, ak využiješ tieto menej atraktívne priestory. Spolu so suchou bielizňou si totiž zo slniečka prinesieš aj malých záškodníkov, ktorí ti môžu narobiť veľa problémov.
- Podobne ako s bielizňou to funguje aj s tvojimi vlasmi. Najmä, ak patríš medzi majiteľky dlhších vlasov. Počas celého dňa sa ti na nich zachytí dosť alergénov, a preto ak si ich večer neumyješ, hrozí, že sa počas noci nepotešíš sladkým snom.