Mrkva a jej vitamíny, ktoré ťa dostanú + recept: Mrkvová torta bez výčitiek

Mrkva je od nepamäti súčasťou slovenskej kuchyne. Vieme si ju dopestovať v záhrade, je pomerne nenáročná a pritom tak zdravá. “Papaj veľa mrkvičky, aby si mala zdravé očká”. Presne to nám rodičia a starkí vraveli, keď sme boli deťmi. Určite si niečo podobné počula aj ty. A ver tomu, že fakt o dobrom zraku je len malou kvapkou v mori mrkvových benefitov pre tvoj organizmus. 

Úplne obyčajná mrkva

Pri toľkých exotických druhoch ovocia a zeleniny sa čoraz častejšie stáva, že tie, ktoré si dokážeme dopestovať doma v záhradke považujeme za obyčajné a nudné. Mala by si však mať na pamäti, že práve lokálne potraviny sú pre naše zdravie najvhodnejšie. A aj keď mrkvu zberáš každý rok v kilogramoch, nezabúdaj, že stále púta pozornosť odborníkov, ktorí ju považujú za skutočný klenot.

mrkva ako klenot

 

Vitamínová bomba

Betakarotén sa v tvojom organizme premieňa na vitamín A. V 100 g mrkvy nájdeš až trojnásobok dennej odporúčanej dávky. Mrkva nie je plná vitamínov. Ona je nimi priam natrieskaná!
Okrem betakaroténu obsahuje mrkva ďalšie vitamíny – B, C, D a E. Predstavuje tiež významný zdroj horčíka, vápnika, železa a ďalších stopových prvkov a minerálov. Nie je skúpa ani na vlákninu a antioxidanty. Správa sa ako vzorný člen “superfoods rodinky”:-).

Dbaj na to, aby si mala mrkvu na tanieri čo najčastejšie. Dokážeš tak pomôcť očiam, znížiť hladinu cholesterolu, zlepšiť trávenie, zahnať migrénu či utlmiť bolesť pri zápale kĺbov. Organizmu dodáva živiny potrebné pri zdravom vývoji zubov, kĺbov aj zraku. Nie náhodou je mrkva jednou z prvých potravín pri zavádzaní príkrmov pre malé detičky.

mrkva v ruke

 

Mnohotvárna mrkva

Mrkvu si môžeš uvariť a tak uľahčiť svojmu organizmu jej trávenie. Pomôže to tiež vstrebávaniu betakaroténu.

Surová mrkva má však tiež svoje prednosti. Minimálne dokáže vďaka svojej lahodne sladkej chuti zahnať túžby po nezdravých sladkostiach. Mňam :-).

Mrkva je úžasne hravou zeleninou. Okrem jedinečnej chuti dodá šalátom, polievkam, omáčkam, zálievkam a dokonca aj dezertom krásnu farbu a budú teda oku lahodiace.

A ak sa bojíš, že sa “premrkvuješ” a jedného dňa ťa začne mrkva nudiť, vyvediem ťa z omylu. Na Slovensku sa pestuje už viac ako 400 rokov 400 rôznych druhov mrkvy. Takže si proste môžeš obľúbiť iný druh :-).

mrkva na kope

 

Recept: Famózna mrkvová torta bez výčitiek

Čo budeme potrebovať na tortovú formu s priemerom 20 cm?

  • 40 g ryžovej múky (alebo špaldovej, či cícerovej, …)
  • 30 g proteínu (možno nahradiť múkou)
  • 1 lyžičku škorice
  • 1,5 lyžičky kypriaceho prášku bez fosfátov
  • 5 ks sušených ďatlí
  • 2 bielka
  • 1 vajíčko
  • 1 veľkú mrkvu
  • 20 ml mandľového mlieka (alebo klasického v kvalite BIO, či sójového bez GMO)

Ako budeme postupovať?

1. V jednej miske vymixujeme vajíčka, ďatle, nastrúhanú mrkvu a mlieko. V druhej vareškou zmiešame múku, proteín, škoricu a kypriaci prášok.

2. Následne vsypeme suchú zmes do tej mokrej a jemne vareškou zmiešame, aby cesto zostalo nadýchané a vláčne.

3. V tortovej okrúhlej forme pečieme korpus 15-20 minút pri teplote 180 stupňov Celzia.

4. Keď upečený korpus vychladne, prekrojíme ho na 2 alebo 3 časti, ktoré môžeme naplniť džemom, tvarohom alebo ovocím. Po niekoľkých minútach plnka mierne vsiakne a koláč bude šťavnatý a vláčny :-).

img_8358-1024x670

img_8390-683x1024

img_8408-1024x729

Dobrú chuť :-)

 

Množstvo zaujímavých informácií aj o potravinách sme pridali aj do najnovšieho Fitness diára 2020:

diar

 

Mrkvových receptov nikdy nie je dosť:

Zdravé chrumkanie: Mrkvové krekry zo špaldovej múky

Najlepšie mrkvovníky z celozrnnej múky

Špaldové šišky na zdravý spôsob s tajnou ingredienciou :-)

Baška Línek

Článok bol pridaný dňa 14/10/2016 a zaradený do kategórie: Fitness dezertyPre fitmaminkyReceptyRecepty s proteínomZdravie   |   Autor: Baška Línek

Komentáre