Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ivka Maheľová: „Myslím, že toto potrebuje každá jedna z nás.“

harmónia

Ivku Maheľovú môžeš poznať z novoročných výziev (ročník 2019 a 2023), kde nás sprevádzala v stravovacích videách. Venuje sa tvorbe jedálničkov a má za sebou vyše 1 600 úspešných redukcií hmotnosti rôznych typov klientov.

V dnešnom rozhovore sa však nebudeme venovať strave, ale posvietime si na to, aký vzťah má Ivka k joge, meditáciám a prečo sa teší na harmonickú výzvu.

Ahoj, Ivka, nedávno si mi v rámci rozhovoru napísala, že sa už nevieš dočkať novej 5-týždňovej harmonickej výzvy, ktorá štartuje už 6. 11. Prezradíš nám, prečo sa plánuješ prihlásiť?

Ahoj, Katka.

Áno, máš pravdu, už sa naozaj veľmi teším. Práve jedna z vašich harmonických výziev zmenila v mojom živote mnoho vecí a odvtedy som jej verná každý rok.

Celý život som cvičila – neprimerane veľa. Boxovala som, cvičila HIIT, tancovala, do toho som si pridávala posilňovanie, zumbu.

Pri joge a pilatese som mala vždy pocit, že pre seba nerobím dosť. A bolo to práve naopak – až pri harmonickej výzve som akoby dospela, našla samu seba a zistila, že menej je niekedy viac.

Cítim sa fyzicky aj duševne omnoho lepšie ako predtým. Nadmerným cvičením a neprimeraným zaťažovaním, ktoré som vykonávala roky, som si spôsobila viac zranení – bolesti kĺbov, chrbtice... Po pôrode som sa cítila naozaj unavená a vyčerpaná a nedokázala som si už nájsť vzťah k intenzívnemu vyčerpávajúcemu cvičeniu 6x týždenne.

A vieš, čo sa najviac zmenilo? Cvičenie už neberiem ako povinnosť, necvičím, aby som bola chudšia. Na cvičenie sa teším, vnímam pri ňom viac samu seba, svoje pocity a skutočné potreby svojho tela. A za to naozaj vďačím harmonickej výzve.

meditácia

WAU, Ivka, ty si naozaj super akčná žena. Krásne sa počúva, že si našla vo svojom živote aj v oblasti aktivít balans. Akým aktivitám sa venuješ súčasne?

Áno, balans je presne to správne slovo 😊. Denne sa s tým totiž stretávam aj vo svojej pracovnej praxi – unavené ženy, ktoré sa starajú o deti, domácnosť, varenie, domov chodia vyčerpané a často majú výčitky, keď neodcvičia v danom dni aj náročný tréning.

Mne výzva veľmi pomohla nájsť v sebe tú jemnosť, ženskosť, dovoliť si spomaliť. A malo to naozaj veľmi pozitívne účinky.

Ja momentálne cvičím to, na čo sa cítim.

Pilates alebo jogu však nevynechávam v žiadnom období roka, lebo sú mojím liekom na chrbticu.

V teplom počasí sa cvičeniu venujem menej, rada chodím na prechádzky. Inak si rada zacvičím 3-, 4x týždenne – ja za cvičenie považujem aj jogu (odporúčam jogu na podporu chudnutia s Nikol – haha, to je video, ktoré som cvičila medzi prvými a zistila som, že joga naozaj nie je úplne ľahká) a tiež rada tancujem. Vlastne okrem jogy, pilatesu, rýchlej chôdze a tanečných videí nevykonávam momentálne žiadne iné cvičenie. Mám pocit, že už som si svoje v minulosti „odskákala“ 😊.

meditacia na upokojenie mysle

Joga a pilates sú významnými časťami harmonickej výzvy, no nezabudnime ani na meditácie, ktoré nás výzvou sprevádzajú. Aký máš vzťah k nim?

Meditácie sú niečím, na čom stále pracujem. Sústredenie sa na prítomný okamih a navnímanie sa na seba je náročnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá, a toto je niečo, čo je pre mňa naozaj VÝZVA. Meditácie využívam vždy aspoň počas harmonickej výzvy alebo počas ostatných mesiacov ako súčasť cvičenia. Som už zvedavá, aké meditácie nás čakajú v nastávajúcej výzve.

pilates

Môžeme ti prezradiť, že nás čaká napríklad dynamická meditácia na uvoľnenie stresu. V každom z 5 týždňov bude meditácia prispôsobená téme týždňa, ktorou nás vždy v pondelok prevedie inšpiratívny hosť. Zvykla si pozerať tieto videá počas minulých výziev? Spomínaš si aj na nejakého konkrétneho hosťa, ktorý ti sadol?

Áno, vždy som v harmonickej výzve pozerala všetky videá s hosťami a vždy to bolo pre mňa veľmi zaujímavé. Boli tam témy, na ktoré som sa už podľa názvu veľmi tešila, no aj také, ktoré by som si sama nikdy nezapla – a práve tie ma naozaj veľmi zaujali a potom som začala danú problematiku vnímať pozornejšie.

Naozaj odporúčam prejsť všetkými témami na čo najkomplexnejší výsledok. Mňa veľmi zaujal napríklad soundhealing, tiež téma o cyklickosti ženy, sebavedomí alebo imunite. Keďže som väčšinu rozhovorov počúvala pri jesennej prechádzke, na vizuál hostí si až tak nespomínam, utkvela mi však Monika Stehlíková.

Na meditácie som si vždy našla čarovných pár minút, lebo som nechcela žiadnu vynechať a niektoré je naozaj lepšie robiť, keď vás nikto nevidí 😊. A som za to naozaj vďačná – motivuje ťa to nevynechať žiadne video a tých zopár minút pre seba si zázračne nájdeš, aj keď máš pocit, že je to nemožné.

ako sa zbavit stresu

Našla si si naozaj príjemnú formu počúvania rozhovorov. V tejto výzve nás čakajú opäť zaujímaví hostia, napríklad uznávaný kouč, lektor a konzultant Zoltán Demján, ktorý patril k najúspešnejším slovenským horolezcom. Výzvu ukončíme rozhovorom s neuropsychológom PhDr. Robertom Krausem, PhD., MBA, ktorý nám prezradí svoje tipy, ako zvládať stres a byť čo najviac v pohode. Je sa veru na čo tešiť. A možno ťa potešíme aj informáciou, že do tejto výzvy sme s Luckou Nosko pripravili aj soundhealing, nahrali sme tri zvukové terapie. Prvú pošleme našim členom už prvý novembrový deň, druhú dostanú na začiatku výzvy a tretiu si nájdu členovia ako darček po výzve na spríjemnenie posledných decembrových dní.

Chcela by si ľuďom na záver niečo odkázať 😊?

Na to zvládanie stresu sa naozaj teším a som plná očakávaní – ak to bude aj téma týždňa, bude to skvelé, myslím, že toto potrebuje každá jedna z nás. A čo by som odkázala?

„Aj keď máš momentálne pocit, že harmonická výzva, joga, prednášky a meditácie nie sú nič pre teba, skús to. Neváhaj. Aj ja som mala taký pocit. Vždy som bola dynamická osobnosť, živá, rýchla vo všetkom. Výzva mi zmenila pohľad na mnoho vecí a dokážem orientovať svoju energiu tam, kde je to potrebné, a ubrať tam, kde treba. A moje telo sa mi tiež poďakovalo. Za pokus to určite stojí, možno sa do tohto typu cvičení zamiluješ rovnako ako ja.“

zvladanie stresu

Ivke ďakujeme za super navnadenie na harmonickú výzvu. Budeme sa tešiť, ak sa v nej uvidíme aj s tebou. Prihlásiť sa môžeš na stránke www.harmonickavyzva.sk, štartujeme 6. 11.:

Fotka autora
Katarína Vrbičanová
Head of Content

Moje telo je to jediné, s kým musím prežiť celý život. Nie je to len klišé fráza, ale niečo, podľa čoho sa snažím žiť. Rada objavujem nové zdravé recepty, obklopujem sa pozitívnymi vecami a zbožňujem pohyb. Táto trojkombinácia je pre mňa dôvod, prečo som aj ja súčasťou Fitshakera :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.