Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako si zlepšiť náladu za menej ako 10 minút? Poznáme až 25 spôsobov!

tipy na lepšiu náladu
Niekedy má každý blbý deň. Stačí, že sa ti ráno vyšmykne pohár z ruky. Alebo po ceste do práce či školy stúpiš do nemilého odkazu po psíkovi, či nebodaj ťa obšťastní taký vtáčik zhora. Pri fénovaní vlasov po rannej sprche ti fén prestane fungovať, zmeškáš dôležitú schôdzku. S týmito konkrétnymi javmi ti bohužiaľ nepomôžeme. Musíš sa zmieriť s tým, že sa dejú. Čo ti však vieme ponúknuť, je týchto 25 spôsob,v ako si zlepšiť náladu.

Ako si zlepšiť náladu za menej ako 1 minútu?

 

# 1: Usmej sa

Je to možno klišé, ale naozaj to pomáha. Stačí, že tvoje svaly tváre vykonajú pohyb úsmevu a už sa ti zlepšuje nálada.
radost
 

# 2: Poskáč si

Akonáhle začneš vykonávať túto dynamickú aktivitu, do tvojho tela sa vyplavuje razom veľké množstvo endorfínov. Jednoducho nebude možné, aby si sa necítila hneď lepšie. Skús napríklad cvičenie jumping jacks, skákanie cez švihadlo, či len také poskoky, ktoré ti urobia radosť.
ako byt stastny
 

# 3: Stav na esenciálne vône

Vôňa levandule, či pomaranča (prípadne pomarančového oleja) dokáže upokojiť myseľ a navodiť príjemnejšiu náladu. Študovalo sa to na pacientoch v čakárni u zubára, tak niečo by na tom mohlo byť, nie? Levandula sa zvykne pridávať často aj do relaxačného kúpeľa. Takže ak ťa nabudúce niečo nahnevá, siahni buď po levanduli, alebo si čuchni k pomaranču. Samozrejme, nie tomu chemicky ošetrenému, to ťa môže iba viac vytočiť. :-D
levandula
 

# 4: Začni civieť na kvietky

Podľa Harvardskej štúdie, zamestnanci, ktorí prišli do práce a prvé, čo uvideli boli živé kvietky, sa cítili šťastnejšie a mali viac energie. Dokonca je dokázané, že kvety zlepšujú náladu nielen ženám, ale aj mužov, mládeži či staršej populácii. Predsa len, je to živý organizmus, v ktorom prúdi energia.
Možno ešte omnoho lepšie, ako odtrhnuté kvietky vo váze, budú fungovať živé kvietky v kvetináči. Navyše, zelená farba listov je aj dosť upokojujúca. Takže určite neváhaj a pre konštantne dobrú náladu, buď obklopená kvietkami. ;-)
kvety
 

# 5: Zameraj sa na zelenú

V predchádzajúcom bode sme to už trošku načrtli. Nielen pohľad na kvietky, ale celkovo na zelenú farbu, dokáže človeka upokojiť. Je to taká farba harmónie. Možno aj preto v prírode prevláda. Ak nemáš po ruke kvietky, zameraj sa hocijaký predmet zelenej farby. Či už to bude pero, hrnček, kniha, záclona, náramok, čokoľvek pomôže.
salaty
 

# 6: Daj si kúsok horkej čokolády

Nenahovárame ťa, aby si sa prejedala sladkosťami. To vôbec nie! Každopádne, kúsok horkej čokolády ti určite nemôže ublížiť. Vysoko percentná horká čokoláda pomáha odbúravať stres, pomáha cibriť tvoj mozog, dokonca prospieva aj nášmu srdiečku. A vedela to aj Rowlingová, keď písala tretiu knihu Harryho Pottera. Aj tam proti útoku dementorov najlepšie pomohla práve horká čokoláda. (OK, je to fantasy rozprávka, ale tieto fakty čerpala Rowlingová z reálneho života. ;-) )
cokolada
 

# 7: Predstav si svoje lepšie JA

Ani jeden/jedna z nás nie je dokonalá. Každému občas rupnú nervy, je emotívnejší, ako by mal byť, alebo sa proste nespráva tak, ako by si želal. Nie vždy je naše racionálne ja v súlade s tým pocitovým. Práve preto, ak ťa nabudúce ošpliecha auto, ktoré proste nemohlo ísť trošku ďalej od kraju chodníka, namiesto zanadávania skús takú malú meditáciu. Zavri na pár sekúnd oči a predstav si svoje najdokonalejšie ja. Ako by sa zachovalo? Videlo by v tom niečo pozitívne? Bolo by pokojné? Už len predstavovanie si seba samého v tejto pozícii ti pomôže upokojiť to tvoje skutočné ja.
život
 

# 8: Zapáľ si sviečku

Spomínali sme si už upokojujúce účinky pomarančovej a levanduľovej vône. Ale aj taká sviečka dokáže navodiť stav harmónie. Ak si niekedy bola na hodine jogy, istotne si si zapálenú sviečku všimla. Horiaci plameň sviečky symbolizuje teplo a svetlo. A človek sa predsa cíti príjemnejšie, keď je mu teplo a vidí. ;-)
sviečky


Ako si zlepšiť náladu do 5 minút?

 

# 9: Napíš list vďačnosti

V Amerike majú krásny zvyk. Oslavujú Deň vďakyvzdania. Keď sa nad tým zamyslíš hlbšie, majú deň, kedy sa oveľa viac sústredia na vďaku. Nádherné, nie? A to by sme mali robiť všetci. Mali by sme si častejšie pripomínať, za čo všetko sme vďační. Keď si nahnevaná, nemôže byť ozaj nič lepšie, ako menovanie dôvodov, prečo si vlastne vďačná. Zistíš, že si šťastná osoba.

  • Máš rodinu?

  • Máš priateľov?

  • Máš kde bývať?

  • Máš si za čo kúpiť potraviny?

  • Máš si kde oprať oblečenie?

  • Vieš sa dostať na miesto, kam potrebuješ?

  • Máš prísun pitnej vody?

  • Bývaš v prostredí, kde nie je smog? (Napríklad v takom Pekingu býva niekedy hranica smogu v červených číslach, kedy sa neodporúča ani vychádzať z domu).


Tých otázok, ktoré by sme ti vedeli klásť, je naozaj veľa. Zamysli sa aj ty, za čo všetko si vďačná. Môžu to byť naozaj aj maličkosti. Ani sa nenazdáš a zrazu ich vymenuješ oveľa viac, ako si si myslela. A lepšia nálada je tu! :-)
dakujem
 

# 10: Zalez pod deku

Nie takú tú z 90-tych rokov, ale tú súčasnú. Tú, ktorá je príjemne mäkká na dotyk ako nejaký plyšáčik. Garantujem ti, že sa budeš cítiť hneď o čosi lepšie. Zapáľ si k tomu sviečku, pusti ešte príjemnú hudbu, prípadne sa pritúľ k milovanej osobe. Totálna pohoda, počas ktorej nie je možné, aby ti nebolo hneď o čosi krajšie.
šťastie
 

# 11: Pomaznaj sa s niekým

Dotyky liečia. Keď ti je smutno, alebo ťa niečo vytočí, vyskúšaj zjemniť svoju náladu páve objatím. Ja sa pri ňom cítim tak, ako keby všetky starosti, problémy, ťarcha, padli zrazu na niekoho iného plecia a mne je ľahšie. A taký boštek od mojej 3-ročnej neterky je momentálne tá najnežnejšia záležitosť, akú môžem zažiť. Nemusím mať zlú náladu, no po pusinke od nej ju mám hneď tisícnásobne lepšiu. Ak máš svoje vlastné dieťa, určite je to ešte krajšie. :-)
laska
 

# 12: Konaj dobro

Čítaš správne. Keď si nahnevaná, konaj dobro. Samozrejme nezištne. Stačí, že niekomu podržíš dvere, keď bude vychádzať za tebou. Alebo pošli niekomu milú správu. Pozvi niekoho na kávu. Keď urobíš niečo, po čom sa bude cítiť niekto iný dobre, aj ty budeš mať razom lepšiu náladu. ;-)
usmev
 

# 13: Pusti si svoju obľúbenú pesničku

Najlepšie nejakú energickú. Ktorá ťa núti hýbať sa, tancovať, alebo len robiť nekoordinované pohyby. Je to jedno. Proste takú, pri ktorej aj tvoje kútiky úst tancujú. A ak chceš z tejto pesničky ešte viac, spievaj ju spolu s predlohou.
hudba
 

# 14: Nájdi tiché miesto

Môže to byť čokoľvek. Nemá ti to predsa zabrať viac ako 5 minút. Ak si niekde v práci, či v škole, skús napríklad toaletu. Na chvíľu sa tam zavri, predýchaj a vráť sa s lepšiu náladou na svoje miesto.
ticho
 

# 15: Zahraj sa so svojím domácim miláčikom

Na mňa to funguje 100%. Keď nemám práve najlepšiu náladu, stačí, že sa zahrám s naším Harveym. Nielen pre lepšiu náladu, ale aj načerpanie energie je hoc aj 5 minútová hra so štvornohým chlpáčikom poriadny energy booster.
kolia dlhosrsta
 

# 16: Dopraj si masáž

Pýtaš sa, čo robí tento bod pri tipoch do 5 minút? Preto, že masáž si vieš dať aj ty sama. ;-) Môžeš si dopomôcť uterákom, ak by si nemala doma inú pomôcku. Stačí, že si ním pošúchaš stuhnutý krk, ramená a chrbát. Alebo si ľahni na chrbát na podložku, pritiahni kolená k brade a trošku sa pohojdaj na chrbte. Urob tzv. kolísku a premasíruj si svaly na chrbte.
joga
 

# 17: Meditácia

Môžeš vyskúšať napríklad meditáciu na vnútorný úsmev, ktorý odporúča trénerka jogy Nikol. Meditácia je skvelá v tom, že sa pri nej sústredíš na svoj dych a prítomný okamih. Si počas nej pokojná a v harmónii. A o to nám ide. ;-)
meditacia
 

# 18: Smiech

Áno, v prvom bode sme navrhovali úsmev. Ak by nepomáhal, skús smiech. Hlasný, od srdca. Ak by ti neprišlo na um nič smiešne a nevieš sa smiať nasilu, nemusíš. Internet je plný smiešností.
Nás dokáže pobaviť zakaždým napríklad toto video: Keď si ideš vo fitku vlastnou cestou.
smiech
 

# 19: Urob niečo nezvyčajné

Nakoľko máš na túto činnosť menej ako 5 minút, neočakávame, že budeš cestovať do nejakej krajiny, kde si ešte nebola. Ide skôr o malé zmeny. Zmeň proste svoju rutinu. Môžeš napríklad ísť inou cestou do práce, alebo aj v práci zmeniť trasu na záchod. Namiesto kávy si dať po obede čaj. Obliecť si niečo, čo by si si bežne na danú príležitosť nedala. Ak pracuješ napríklad z domu a vieš, že ťa v daný deň nik neuvidí, no chceš si zlepšiť náladu, obleč sa, ako keby si šla do práce. Prípadne si daj parfém aj vo všedný deň. Nalej si odšťavený pomaranč do pohára od vína. Aj drobnosti vedia urobiť veľa. ;-)
parfemy
 

# 20: Nájdi malý zázrak

Si stratená? Objasním. Vo všedné dni, kedy sa nezamýšľam nad bežnými situáciami života, je aj môj deň všedný. No niekedy sa pozastavím pri tom, aké je napríklad úžasné, že hotový človek dokáže vzniknúť z dvoch malých pohlavných buniek. Alebo, že lietadlo, taká ťažká kovová obludná vec vie vzlietnuť k oblakom. Prípadne som svedkom hrdinského činu, i keď možno malinkého. Internet je plný takýchto pozitívnych správ - malých zázrakov. Stačí si pozrieť napríklad portál DOBRÉ NOVINY či napríklad LEPŠÍ DEŇ.
nalada


Ako si zlepšiť náladu do 10 minút?

 

# 21: Cvičením

Môže to byť joga na lepšiu náladu, napríklad táto zostava, ale aj taká 10-minútovka tvojho obľúbeného cvičenia. Aj na Fitshakeri nájdeš zostavy do 10 minút. A ak nájdeš aj dlhšiu, ver mi, že ak začneš cvičiť, utečie ti to ani sa nenazdáš. Či už pomalá jogy, pilates alebo dynamickejšie formy cvičenia ako je HIIT či Tonning Interval, lepšia nálada po cvičení je zaručená!
pilates
 

# 22: Sexom

Nebudeme sa tváriť, že nie sme dospelí a hovoríme o nejakej tabu téme. Pretože nehovoríme. Stavím sa, že veľa z vás má vo svojom rebríčku činností na zlepšenie nálady sex možno v prvej TOP 5. Alebo sa mýlim? ?
sex
 

# 23: Nostalgicky spomínaj

Zažila si niečo, čo ťa robilo veľmi šťastnou? Možno si navštívila krajinu, o ktorej si dlho snívala, vyskočila si z lietadla s padákom, alebo len strávila veľmi príjemné chvíle v spoločnosti ľudí, na ktorých ti veľmi záleží. Nech ide o akúkoľvek super spomienku, aj tá ti dokáže privodiť pocit šťastia = zlepšiť náladu. Pohľadaj staré fotky, nech si oživíš spomienky a spomeň si na pocity, ktoré si prežívala vtedy.
spomienky
 

# 24: Pobyt na čerstvom vzduchu

Nielen vzduch, ale aj vitamín D zo slnka ti môžu zlepšiť náladu. Darmo sa nehovorí, že keď ťa niečo naštve, choď sa von vyvetrať.
chodza
 

# 25: Antistresová omaľovánka

Možno je to klišé, ale ono to naozaj funguje. Zrazu sa začneš sústrediť na to, akou farbou vymaľuješ to-ktoré políčko, začneš vnímať farby, budeš rozvíjať svoje kreatívne ja a na to, čo ťa pred minútkou rozladilo, razom zabudneš. Možno aj preto (ale určite nielen), dávame aj do nášho Fitness diára každý rok zopár takýchto antistresových strán. Nech ich máš vždy po ruke. ;-)
fitness diar
Taaaak, možností sme ponúkli fakt celkom dosť. Už je len na tebe, či niektorú z nich najbližšie aplikuješ do praxe. Veríme však, že nebudeš musieť.
Maj sa nádherne! :-)
 
Ozaj, náladu si vieš zlepšiť (za predpokladu, že nepatríš k tým málo ľuďom, čo sladkosti nemajú radi) aj nejakým chutným koláčikom. Môžeš upiecť niečo z našich kníh:
fit recepty kniha
Fotka autora
Katarína Vrbičanová
Head of Content

Moje telo je to jediné, s kým musím prežiť celý život. Nie je to len klišé fráza, ale niečo, podľa čoho sa snažím žiť. Rada objavujem nové zdravé recepty, obklopujem sa pozitívnymi vecami a zbožňujem pohyb. Táto trojkombinácia je pre mňa dôvod, prečo som aj ja súčasťou Fitshakera :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.