Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

17x tipy na darček, ktorým môžeš niekomu pomôcť. Zn.: nielen na Vianoce

Cítiť, že sa zvianočnieva. Na cestách sú kolóny, v nákupných centrách nie je kde zaparkovať. Všade samé darčekové vábenie, všetci sa všade ponáhľajú, nevedia, kde skôr minúť peniaze. Paradoxne začal advent, obdobie pokoja, kedy by sme mali skôr spomaliť, ako sa naháňať za akciovým letákom. Do ulíc vyráža viac a viac ľudí, ktorí konzumujú a hlavne nakupujú všetko, aj to, čo nie je potrebné. Kuriérske spoločnosti sú na roztrhanie, ľudia čo nestihli v nákupáku, objednávajú hromadne cez internet. A ak na to momentálne nemajú, vypisujú splátkový kalendár, berú si spotrebné úvery. Len, aby bol „bohatý Ježiško“.

Vianoce sú len ďalším komerčným sviatkom, priestor pre biznis, hodiaci sa všetkým obchodníkom. A ľudia zaslepení zľavami, reklamami, čo musíš mať a bez čoho sa tvoje Vianoce nezaobídu. A tak sa v domácnostiach vytráca duch Vianoc. Lebo upachtená mamička, čo obieha nákupáky už nemá čas na úsmev a na zašpinenie si rúk od prípravy medovníkov. „Všetko“ sa dá predsa kúpiť.
vianoce
Poteším sa, ak si sa nad svojimi Vianocami práve zamyslela a povieš si, že áno do kelu, to musím zmeniť a možno krútiš hlavou a hovoríš si v duchu... ešteže sa to mňa netýka. Ak to tak cítiš, ako ja, ako my z Fitshakera, že Vianoce nie sú len o mega daroch, o naháňaní sa a predbiehaní sa kto má viac, ale sú aj o podaní pomocnej ruky druhým – takým, ktorí to potrebujú.
Prinášam ti pár tipov, pri ktorých samotní tvorcovia mysleli na niečo užitočné a vynaložili úsilie, aby sa iným žilo lepšie, a tým pádom sa bude žiť krajšie aj im. Pretože dobrý pocit ich bude hriať pri srdci po celý rok.

# 1: Vianočný zázrak

Vianočný zázrak je neziskový projekt, ktorý spája vianočné priania osamelých seniorov v domovoch dôchodcov a ľudí, ktorí majú záujem im tieto priania splniť a vrátiť do ich životov kúsok Vianoc. Zoznam prianí nájdeš na stránke www.vianocnyzazrak.sk. Minulý rok 2018 sa tak splnili priania až 1 500 seniorom. Super!
Nakukni na tohtoročné želania (zoznam bude dostupný 5.12.2019, poznač si do kalendára) a možno ani nevieš, akou maličkosťou dokážeš aj ty splniť jedno z nich. :-)
darceky
 

# 2: Skutočný darček

Ak niekomu pomôžeš, ten pocit v tvojom vnútri je na nezaplatenie. Aspoň teda ja to tak mám a verím, že aj ty. Cez túto webku www.skutocnydarcek.sk môžeš napríklad darovať aj kozu. WAU! Živá a zdravá koza totiž znamená pre chudobnú rodinu čerstvé mlieko a zdroj príjmov. Každý rok má kozľatá, takže z jednej darovanej kozy je za pár rokov stádo, ktoré uživí celú rodinu.
Vďaka slovenským darcom sa kupujú tieto zvieratá pre ľudí v Afrike a v Ázii. Skutočné darčeky vždy symbolizujú určitú formu pomoci – od už spomínanej kozy pre chudobnú rodinu v Afrike cez toaletu pre zlepšenie hygieny, tabule pre deti v rozvojových krajinách, monterky pre slovenských nezamestnaných až po doučovanie detí z chudobných rodín v SR. Skutočné darčeky tvoria skutočné Vianoce. :-)
daruj kozu
 

# 3: Recyklujeme radosť – zbierka darčekov

Rodičia si často nemôžu dovoliť zabezpečiť deťom ani základné potreby ako jedlo a oblečenie, nieto ešte darčeky pod stromček. Táto zbierka je určená pre čo najväčší počet detí zo sociálne slabších rodín. Preto sa každoročne zbierajú zachovalé a funkčné hračky, knihy, elektronika, školské a športové potreby, či oblečenie. Spoločne tak zrecyklujeme to, čo už nepotrebujeme, no iným deťom tým môžeme spraviť pod stromčekom veľkú radosť. :-)
Nezahadzujte preto veci, ktoré sú ešte použiteľné. Projekt RECYKLUJEME RADOSŤ sa snaží pripomínať, že nie je dobré, ani ekologické a dokonca ani výchovné kupovať viac, než potrebujeme, len za to, že sú Vianoce, len za to, že na to máme, len za to, že sa nám to páči…
Informuj sa viac na resonance@resonance.sk.
detsky domov
 

# 4: Daruj teplo domova

Pomôž ľuďom bez domova prežiť najťažšie obdobie roka a nedovoľ, aby zima znela ako nočná mora.
Tím z OZ Vagus zachraňuje životy priamo v uliciach prostredníctvom terénnej služby Streetwork a v dennom centre Domec. Zabezpečujú základné ošetrenia, ktoré zabraňujú vzniku komplikácií, starajú sa o teplo, jedlo a hygienu. Zabezpečujú prevozy do nocľahárni, nemocníc či k lekárom. S klesajúcimi teplotami je ich práca v uliciach predovšetkým o prevencii následkov zimy medzi ľuďmi bez domova.
Podporme spolu ľudí, ktorí prišli o domov, aj tvoja podpora pomôže stovkám ohrozených ľudí bez domova prežiť zimu. Súčasne tak podporíš celoročné aktivity zamerané na ukončenie bezdomovectva. Prispieť môžeš tu: Nedovoľ, aby zima znela ako nočná mora!
pomoc
 

# 5: Ľudia ľuďom

Veľmi pekný projekt je aj portál Ľudia ľuďom. Ide o prvý absolútne otvorený a univerzálny online systém darcovstva na Slovensku. Nájdeš tu prehľadnú databázu výziev – žiadostí o finančnú pomoc pre fyzické či právnické osoby, s verejnoprospešným zámerom. Je len na tebe, komu, akému príbehu sa rozhodneš pomôcť, príjemca dostáva vždy celú sumu daru.
Čo je perfektné, že každý presne vidí počet darov aj mieru naplnenosti výzvy. Momentálne je aktívnych 697 výziev a doteraz prispelo už niečo cez 88 tisíc štedrých darcov. Wau! Buď jedným z nich aj ty. Nemusíš byť predsa superhrdinka ani boháčka, cez www.dobrovolnici.ludialudom.sk môže pomáhať každý!
charita
 

# 6: Vianočný bazár chalaňov

Je to výnimočný charitatívny projekt, ktorý spája predvianočnú atmosféru, príjemné nakupovanie v pokoji a bez stresu a ide hlavne o podporu dobrej myšlienky a šancu pomôcť iným.
Všetko sa bude odohrávať v Bratislave vo V-klube, v Národnom osvetovom Centre, na Námestí SNP. V piatok 13.12. v čase medzi 10.00-21.00 sem môžeš priniesť všetko, čoho si ochotná sa vzdať a myslíš si, že to je stále dobré natoľko, že by sa to iným ľuďom mohlo páčiť a hodiť.
V sobotu 14.12. a nedeľu 15.12 sa budú všetky tieto veci predávať s pomocou organizačného tímu, množstva dobrovoľníkov i ďalších známych osobností ako sú herci (CHALANI) Róbert Jakab, Marián Miezga a Lukáš Latinák.
Príď si po vianočné darčeky, zaži príjemnú predvianočnú atmosféru, stretni sa s niektorým z obľúbených hercov, alebo príď jednoducho podporiť dobrú myšlienku.
Celá akcia bude ako vždy zakončená veľkým Vianočným žúrom chalaňov. Tento rok sa Žúr uskutoční 16.12.2019 v MMC na Karpatskej 2 v Bratislave. Je to vždy mega veľký koncertný žúr plný hudobných prekvapení, o ktoré sa postarajú známe hudobné skupiny, speváci a speváčky, herci a herečky, ktorí vystúpia, zahrajú a zaspievajú bez nároku na honorár. Kam poputuje výťažok sa môžeš dozvedieť tu.
vianočný bazár chalaňov

Zdroj fotky: FB Vianočný bazár chalaňov

 

# 7: Prenájom vianočných stromčekov

Keď som uvidela na Facebooku túto „vychytávku“, hneď som si na ňu musela kliknúť. Nejde o klasický charitatívny príspevok, ale mali by sme neustále myslieť aj na našu planétu. A preto ma tento milý projekt očaril. Ide o prvú požičovňu živých vianočných stromčekov v Bratislave. Samotní tvorcovia prichádzajú s novým ekologickým riešením - s možnosťou požičať si živý rastúci stromček, o ktorý sa celý rok s láskou starajú, aby sme si my mohli užívať krásne Vianoce bez starostí a s dobrým pocitom.
Mňa pobavilo, že každý stromček má aj svoje meno, takže doma môžeš mať ozdobeného Gejzu, Agátu, Ignáca, Jerguša, Lesanu, Oskara...:-D a nemusí ti byť ľúto, že ich po Vianociach musíš vyhodiť z domu.
Požičaním tohto živého stromčeka dokonca podporíš iniciatívu za zachovanie prírodného bohatstva na Slovensku. Z každého prenájmu venujú 1 Euro na podporu organizácie My sme les. Viac info tu: prenájom živých stromčekov.
vianočný stromček
 

# 8: Aj psíky si zaslúžia lepší život

V bývalej práci som mala veľmi milú šéfku. Každý rok zorganizovala vo firme zbierku pre jeden a ten istý útulok. Tak nejak si ho pred pár rokmi vytipovala a rozhodla sa, že bude týmto psíkom ale aj ľuďom, ktorí tam pracujú nápomocná. Za vyzbierané peniaze sa nakúpili granule a potrebné veci pre útulok a vždy pred Vianocami sme išli s kolegami do útulku za psíkmi, doniesli sme im dobroty a strávili sme s nimi nejaký čas.
Ak človek chce pomôcť, nehľadá dôvody, ale spôsoby. ;-) Útulkov je v tvojom okolí určite niekoľko, skús urobiť dobrý skutok, každá pomoc sa počíta. Sleduj aj stránku Sloboda zvierat, aj tam môžeš načerpať tipy.
sloboda zvierat
 

# 9: 4ocean

Vedela si, že až 90% znečistenia oceánu plastom začína na pevnine? Je to bohužiaľ pravda, plast sa hromadí na zemi, z kadiaľ ho do riek a kanálov zmýva dážď a odtiaľ prichádza priamo do oceánu. Nadmerná produkcia jednorazových plastov a tiež absencia recyklačnej infraštruktúry v rozvojových krajinách vytvára krízu. Živočíchy, ktoré v oceánoch žijú si tieto rozdrobené časti plastu zamieňajú s potravou a ryby, ktoré potom my konzumujeme obsahujú v sebe plast.
Organizácia 4ocean sa rozhodla zakročiť. Využívajú najnovšie technológie na zabránenie, zachytenie a odstraňovanie odpadu z oceánu a pobreží. Zamestnávajú na plný úväzok kapitánov a posádky, ktoré čistia oceán a pobrežia 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Snažia sa vzdelávať jednotlivcov, korporácie a vlády o vplyve plastu na oceán. Pracujú po celom svete, a to ako nad, tak pod vodou, aby zvýšili povedomie a zmenili správanie ľudí.
Ale ako môžeš prispieť ty? V prvom rade prestaň používať jednorazové sáčky, nákupné tašky, fľašky a zaobstaraj si plátenné, sklenené. A keby si chcela prispieť priamo 4ocean, skoč na www.4ocean.com a môžeš si zakúpiť náramok, ktorý je z recyklovateľného materiálu a čo je dôležité, že nákupom tohto náramku 4ocean odstránia skoro 0,5 kg odpadu z oceánu a pobreží. Všetky palce hore!
4ocean

Zdroj fotky: FB 4ocean

 

# 10: Buď „Buddy“

OZ Pro Vida spája deti z detských domovov s dobrovoľníkmi, aby mali lepšiu šancu na dôstojný život.
Buddy je vlastne dobrovoľník, ktorý umožní dieťaťu z detského domova mať s ním kvalitný a naozajstný vzťah so všetkým, čo k tomu patrí - trávia spolu celkom dobrovoľne voľný čas, dôverujú si, rozumejú si a vedia, že sa jeden od druhého majú čo učiť.
Na to, aby si dieťaťu pomohla, nepotrebuješ ani peniaze, ani dary. Predstav si, že niekomu stačí, len tvoja prítomnosť a kúsok z tvojho času. Možno práve ty zmeníš jeden detský život a napomôžeš mu k dôstojnej budúcnosti.
Je to naozaj jednoduché. Vzťah so zrelým dobrým dospelým je totiž sám o sebe pre dieťa liečivý. Pozor, BUDDY nie je náhradný rodič, je to aspoň o 10 rokov starší priateľ - niečo ako krstný otec, alebo mama, strýko, teta, starší brat alebo sestra. Môžeš byť ním aj ty a pomôžeš tak k splneniu vízie tejto organizácie, ktorou je - aby sa každé dieťa po odchode z detského domova dôstojne začlenilo do spoločnosti. Niekedy stačí tak málo - stretnúť sa raz za týždeň a priateľstvo ostane na celý život. Viac info tu www.tvojbuddy.sk.
originalne darceky
 

# 11: Adoptuj si posteľ

Ľudia bez domova sú ako my. Mnohí stratili zamestnanie, milovanú osobu alebo trpia vážnou chorobou. Depaul Slovensko je nezisková organizácia, ktorá sa snaží pomáhať všetkým, ktorí zostali na ulici. Pretože ulica nie je a pre nikoho nemôže byť domov.
Adoptuj si posteľ a zachráň niekomu život. Aj takýmto spôsobom sa dá pomôcť. Zima je pre ľudí bez domova najťažšou skúškou. Niektorí, žiaľ, boj s mrazmi nezvládnu..
Ročne sa na organizáciu obráti viac ako 1 500 ľudí. Niektorí prídu raz, iným pomáhajú pravidelne. Tak, ako by pomohli v prípade núdze aj tebe a tvojim blízkym, aj ostatným poskytujú teplé jedlo, ošatenie, sociálne poradenstvo a to najdôležitejšie – teplo vo forme postele a ľudské teplo od pracovníkov.
Pomôž aj ty: ADOPTUJ POSTEĽ.
vianocne darceky
 

# 12: Nota Bene

NOTA BENE asi nemusím predstavovať, aj keď som netušila, že už pekných 18 rokov dostáva ľudí bez domova z ulice. Denne stretávame ľudí, ktorí predávajú tento časopis, vďaka ktorému má väčšina z nich strechu nad hlavou a nemusí žiť na ulici. Predajca má z časopisu polovicu predajnej ceny a ty máš v rukách časopis s kvalitným obsahom. Okrem kúpenia časopisu môžeš predajcov podporiť aj finančným príspevkom na bývanie, ktoré im zabezpečí slušný život mimo ulice.
Novinkou je, že niektorých ľudí bez domova Nota Bene zamestnávajú ako nosičov batožín na Hlavnej železničnej stanici v Bratislave. Ľudia bez domova potrebujú prácu a starší ľudia a ženy s batožinou na bratislavskej stanici potrebujú pomôcť odniesť batožinu po schodoch. Práca nosiča spája obe tieto potreby.
V súčasnosti Nota Bene pomáha 350 ľuďom bez domova v 17 mestách Slovenska. V našej krajine však žijú desaťtisíce ľudí bez domova a Nota Bene chce pomôcť aj ďalším z nich. Pridaj sa k nim aj ty: Nota Bene.
nota bene

Zdroj fotky: www.notabene.sk

 

# 13: Hodina deťom

Hodina deťom je celoročná verejná zbierka na podporu projektov pomáhajúcim deťom a mladým ľuďom na celom Slovensku. Každý rok prepájajú tých, ktorí pomoc potrebujú a tých, ktorí ju môžu a chcú poskytnúť. Aj ty môžeš pomôcť, stačí ak si zvolíš spôsob, ktorý je ti najbližší - každá pomoc znamená veľa. Jedna z možností je finančný dar, alebo zaslanie darcovskej smsky, môžeš sa stať tiež dobrovoľníkom. Všetko sa dozvieš tu: Hodina deťom.
hodina detom

Zdroj fotky: FB Hodina deťom

 

# 14: Adopcia detí

Dvojfarebný svet so sídlom na Slovensku pôsobí v rozvojových krajinách Kambodža, Keňa, Lesotho a Slovensko. Títo zanietení ľudia chcú, aby svet chudobných a chorých detí nebol jednofarebný. Snažia sa pomôcť deťom žijúcim v náročných životných podmienkach.
Organizácia pôsobí predovšetkým v rozvojových krajinách, kde sa snaží pre najmenších vytvoriť také zdravotné a sociálne podmienky, aby mohli deti šťastne žiť bez ohľadu na situáciu vo svojej krajine a rodine.
Adopcia na blízko je program podpory konkrétneho dieťaťa v projektoch. Môžeš si nejaké dieťatko „adoptovať“ a mesačne mu prispievať, ak však nemáš záujem o dlhodobú podporu, môžeš prispieť aj jednorazovým finančným darom. Všetky info nájdeš tu: adopcia detí.
adopcia
 

# 15: Unicef

Pomoc deťom je na prvom mieste. Cez Unicef stránku môžeš prispieť detičkám na vodu, jedlo, vzdelávanie, ale aj na vakcíny, či iné hygienické, školské alebo zdravotné pomôcky. Je len na tebe, kde a komu sa rozhodneš prispieť. Určite sa vďaka tebe bude nejedno dieťa mať lepšie.
unicef

Zdroj fotky: www.unicef.org

 

# 16: Dobrý anjel

V neposlednom rade netreba zabúdať ani na chorých, ktorí pomoc potrebujú tiež. Prispieť môžeš aj celej rodine, kde otec, mamka alebo dieťa trpí na rakovinu, alebo na inú zákernú chorobu, a kde táto choroba dostala rodinu do finančnej núdze. Môžeš sa stať dobrým anjelom, alebo odteraz môžeš pomáhať aj kúpou obľúbených potravín a drogérie, ktoré sú označené s logom dobrého anjela. Táto pomoc ťa prakticky nič nestojí. Tu sa dozvieš viac: anjelské výrobky.
dobrý anjel

Zdroj fotky: FB DOBRÝ ANJEL

 

# 17: Detské domovy

Pomoc pre detské domovy sa podľa mňa zíde vždy. Mám kamarátku, ktorá na svojom Facebooku raz za 3 mesiace napíše termín, kedy ide aj s mužom s veľkou dodávkou odniesť veci do detského domova. Ľudia tak vedia, že k nej môžu priniesť veci, ktoré sú stále zachovalé, tiež detské hry, veci na oblečenie, rôzne knihy, elektro spotrebiče - fén, žehličku atď. Aj ja so segrou vždy niečo vyradíme, človek má toho toľko, ani to nestíha nosiť a len to „suší“ v skrini. A pri tom druhým ľuďom by to pomohlo.
Tak sme sa inšpirovali a posúvame užitočné veci ďalej. Urob to aj ty. Máš vo svojom okolí určite nejaký detský domov, informuj sa, čo by potrebovali a či by si im mohla niečo priniesť. Určite ťa neodmietnu a ty budeš mať prevzdušnenú skriňu a dobrý pocit. ;-)
darčeky na vianoce
 

Tip na záver: Vianočná pošta

Veľmi pekný čin, ktorý jednoducho môžeš urobiť aj ty. Stačí ti obyčajné pero, pohľadnica a poštová známka. Ani si nevieš predstaviť, čo to pre ľudí na opačnom konci znamená. Prihlás sa tu Vianočná pošta 2019 a počkaj si na adresu seniora z domu dôchodcov, ktorú spárujú s tou tvojou. Pri registrácii dokonca dostaneš certifikát odhodlaného pisateľa vianočnej pošty.
tip na darcek
Uvedomila som si, že je veľmi veľa možností, ako pomôcť. A je nespočítateľne veľa ľudí a detí, ktorým treba pomôcť v núdzi. Nikdy nevieme, kedy sa v tej tiesni ocitneme my, alebo naši najbližší. Ak máš málo, ver, že aj to málo stačí, často si neuvedomujeme, že máme to najcennejšie, a to je zdravie. Spomeň si, že niektorí nemajú ani to, a ani teplú posteľ a deti nemajú nikoho, kto by im prečítal obyčajnú rozprávku na dobrú noc. Ak môžeš - pomôž, daruj úsmev, pomocnú ruku, nielen na Vianoce, ale po celý rok. :-)
Ďakujem!
 
Poznámka redakcie: Tieto tipy sme ti ponúkli, nakoľko ich my sami poznáme, nejde o žiaden reklamný článok. Nepochybujeme o tom, že pomôcť môžeš aj inde. Pokojne doplň do komentára to, čo ti tu chýba. A nezabudni aj na to, že pomáhať nemusíš len cez organizácie. Možno máš vo svojom okolí tiež niekoho, komu bude stačiť tvoja prítomnosť, to, že niekomu pomôžeš umyť okná, napiecť koláčiky, alebo aj (ne)obyčajné láskavé slovo. My sme ti len chceli ukázať, že Vianoce nemusia byť len o hmotných darčekoch, ale aj o túžbe pomôcť akoukoľvek formou tomu, kto pomoc potrebuje.
 
Pomôcť napr. staršej susede môžeš aj tak, že jej upečieš nejaké vianočné pečivo a donesieš jej ho. ;-) Napr.:
Veľmi chutné medvedie labky, ktoré si môžete dopriať bez výčitiek
Parádne medovníky s orechami, ktoré nemusia mäknúť
Vianoční crinkles v 2 verziách
Fotka autora
Petra Hegerová
Redaktor vo Fitshaker

Keď tvorím, cestujem a športujem, som šťastná. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, na Instagrame, pri behu či tvorbe náramkov...alebo len tak s manželom a rodinkou pri voňavej kávičke a zdravom koláči. Veľmi dlho neobsedím a robiť jednu vec je pre mňa občas nuda ;-). Momentálne si fičím na aromaterapii, spoznávam účinky akupunktúry a cvičím SM systém, aby som mala zdravý a pevný chrbát. Ešte rada fotím, dekorujem a píšem články o všeličom zaujímavom, čo stojí za to si prečítať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.