Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Umeocot – ochucovadlo, ktoré pôsobí blahodarne na náš žalúdok a peristaltiku. Máš ho doma?

Radi v kuchyni experimentujete s novými ingredienciami? Určite vyskúšajte tmavočervenú šťavu z liečivých umeboshi sliviek z Ázie. Fermentovaná šťava z japonského „zázračného“ ovocia sa predáva pod názvom UMEocot. Nájdete ju v každom obchode so zdravými potravinami. Niečo si o tejto zdravej tekutine povieme a ja verím, že sa stane súčasťou vašej kuchyne i domácej lekárničky.

Pôvod v ďalekej krajine

Umeboshi slivky pochádzajú z Japonska a sú podstatnou zložkou na výrobu umeoctu. Podobne ako aromatická rastlinka perilla, v gastre známa aj ako shizo. Nakladaním vrstiev očistených sliviek a nakvasených listov perilly spolu s morskou soľou vzniká umeocot. Je to veľmi jednoducho napísané, no čas kvasenia trochu trvá. Aj keď sa v súčasnosti viac zameriavame na užívanie lokálnych ingrediencií, sme národ cestovateľov a radi objavujeme nové jedlá. Umeocot navyše patrí k ingredienciám, ktoré aj na náš slovenský žalúdok a peristaltiku pôsobia blahodarne. Určite ho odporúčam skúsiť aj pre jeho lahodnú chuť.
umeboshi slivky
 

Fermentované je zdravé

Japonci a vôbec v Ázii sa veľa jedál fermentuje (kvasí). Príprava fermentácie má svoje obrady, miestnosti s vlastným názvom, sudy z duba ako na výrobu vína. Fermentujú sa mäso, ryby, riasy, hmyz, zelenina, obilie, ryža. Vlastne takýto základ má aj známa miso pasta − kvasia sa sójové bôby. A fermentácia je spôsob, akým vznikne aj umeocot.
Kvasenie je známe aj Slovákom, veď touto metódou vznikajú kyslá kapusta, cvikla, uhorky, ocot alebo trendový a tradičný kváskový chlieb. Je to spôsob, ako v použitom materiáli spustiť doslova oživovací mikrobiotický proces. Dočítala som sa, že fermentovanými potravinami sa napráva črevná mikroflóra, pomáhajú pri vylučovaní toxínov v tele a pri trávení. Presne takúto aktivitu nám v tele spustí aj slivkový kvasený umeocot.
umeocot použitie
 

Benefity umeoctu

Octom sa pravdepodobne nazýva pre svoju slano-kyslú chuť. Inak s ním nemá veľa spoločné. Kým napríklad klasický ocot prekysľuje organizmus a z hľadiska tradičnej čínskej medicíny energeticky ochladzuje, umeocot je zásaditý, napráva mikroflóru a obličkám prospieva. Má zohrievajúci účinok. Najlepšia ingrediencia pre zimomravé tvory – 1 PL lyžica umeoctu a 2 dl prevarenej vlažnej vody ráno nalačno.
Ak vám býva nevoľno pri cestovaní, tiež zaberá umeocot riedený s vodou. Vyskúšaná rada z dôveryhodného zdroja z internetu zabrala aj nám.
Kvasenú šťavu s nádhernou plnou vôňou sliviek môžete použiť na dosolenie šalátov, zmiešať s medom na zálievku. Môžete si vyrobiť aj „umesoľ“, nalejete umeocot na panvicu a pomalým zahrievaním odparujete tekutinu. Vyzrážanú hotovú soľ ešte presušte na papieri a uložte do skla alebo porcelánovej uzavretej nádoby. Ja som umeocot využila na dochutenie klasickej šošovicovej polievky. A takisto aj pri dusení červenej kapusty k marinovanému tofu som pridala pár lyžíc a môžem povedať, že kapuste dodala skvelú chuť. Vyskúšaj aj ty recept na dusenú červenú kapustu s umeoctom.
Umeocot
Čo povieš, vyskúšaš dať šancu tomuto ochucovadlu aj ty vo svojej kuchyni? :-)
 
Vyskúšaj pridať umeocot aj do jedál, kde sa v recepte nespomína a získaj novú chuť. Inšpirovať sa môžeš aj receptami z našich kníh:
fitness recepty
 
Ďalšie recepty, kde vieš využiť umeocot:
Kuracie guľky so šalátom s umeoctom, recept plný bielkovín
FIT večera za 15 minút: Svieži jarný šalát so zeleninou a tempehom
FIT večera: Bleskový jarný šalát. 5 minút a hotovo!
Quinoa rizoto s dubákmi a kapustovým šalátom
FIT večera: Cviklový šalát s kozím syrom a orechmi
 
Mohlo by ťa zaujímať:
Klíčky - čo by si o nich mala vedieť, ako ich doma pestovať?
Jablčný ocot - prečo sa ho oplatí vyskúšať?
Tempeh, seitan, miso pasta, tahini - poznáš tieto menej známe potraviny?
Fotka autora
Henrieta Kundrátová
Redaktor vo Fitshaker

Jeden z prvých foodblogov na Slovensku My first cooking book zakladala ešte ako Henrieta Peškovičová. Henrietine recepty sú prevažne bezmäsité, celý blog je orientovaný na rýchlu prípravu dobrého a vyváženého jedla pre celú rodinu. Po svadbe a narodení dcérky Lindy, Henrieta ponúka aj jedlá pre deti a ich varianty v dospeláckej úprave. Snaží sa propagovať nielen zdravý životný štýl, ale aj ekologický prístup k jedlu a spracovaniu odpadu, postupnej sebestačnosti – môžeme pozorovať jej budovanie bio záhrady, čo najviac udržateľným spôsobom. Henrieta Kundrátová je lektorka zdravého varenia, kváskovania, kuchyne bez mäsa. Zdieľa svoje skúsenosti ako využívať dary prírody miešaním čajových zmesí a rozumného aplikovania individuálnej aromaterapie. Jej recepty nájdete aj v publikáciách Zdravé rýchlovky, Zdraví papkáči, Fit diároch.. Na jej webstránke www.henrietapeskovicova.eu nájdete v kontaktoch odkazy na viac ako 300 receptov z jej produkcie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.