Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Tip na kráľovskú večeru: domáci kváskový chlieb s avokádovou nátierkou a volským okom

avokádová nátierka s volským okom
Ponúkam ti skvelý recept na domáci kváskový chlebík a tiež perfektnú avokádovú nátierku s volským okom. Garantujem ti, že ak sa odhodláš a upečieš si raz tento chlebík, nebudeš už chcieť jesť viac iný. Ak by si sa však rozhodla, že si chlebík radšej kúpiš, pokojne si môžeš pripraviť aspoň skvelú avokádovú nátierku. Pridaj volské oko navrch a večera je hotová.

Domáci kváskový pšenično-ražný chlebík

Ak kváskuješ a máš doma svoj vlastný kvások, tak tento recept zvládneš ľavou zadnou. Ak kvások nemáš, pozri si návod a nauč sa ako si ho založiť, alebo sa dá zohnať aj od žien, ktoré pravidelne kváskujú. Navštív mapu kváskovania a pohľadaj si najbližší kvások.

Doba prípravy: cca 11 hodín kvasenie štartéru, 1. doba kvasenia 2-3 hod., 2. doba kvasenia 2-3 hod. v ošatke, pečenie 35 min., chladenie 3 hod.

Čo budeme potrebovať na 1 peceň chleba?

Na štartér:

  • 160 g ražnej chlebovej múky
  • 160 g vlažnej vody
  • 1 lyžicu kvásku+
  • 320 g pšeničnej chlebovej múky
  • 190 g vody
  • 2 lyžičku morskej/himalájskej soli
  • 2 lyžičky mletej rasce
  • + voliteľné sú semienka - tekvicové, slnečnicové..

Ako budeme postupovať?

  1. Pripravíme si „štartér“. Najlepšie večer napr. o 21:00. Všetko spolu dobre premiešame. Necháme ho cez noc odležať v miske. Nezabudneme cesto niečím prikryť, aby neobschlo, napr. potravinovou fóliou alebo aj sáčkom. Štartér by sa mal kvasiť cca 9-12 hodín.
  2. Povedzme, že o 8:00 do štartéra dosypeme ostatné suroviny a všetko spolu dôkladne premiešame tak, aby nebolo ani zrnko múky suché.
  3. Ak je všetko prepojené, môžeme začať miesiť cesto. Nedá sa povedať ako dlho by si mala cesto miesiť, avšak musí sa odliepať od stien nádoby, aj keď sa bude na rukách stále lepiť. Je to tým, že sme použili ražnú múku a raž je nízkolepková. Keď vidíme, že cesto sa krásne odliepa, môžeme ho opäť zakryť sáčkom a nechať ho takto odpočívať ešte 2-3 hodinky. (1. doba kvasenia)
  4. Keď cesto nakysne, pomúčime dosku, na ktorú ho položíme. Cesto by malo byť také ťahavé, nie veľmi lepivé.
  5. Ruky si môžeme namočiť do studenej vody a s takými vlhkými cesto poprekladáme zo strany na stranu. Skúsime tak, aby sme všetky ukončenia cesta dali do jedného miesta, aby chlieb v rúre nepopraskal.
  6. Ak použijeme ošatku (nádoba na tvarovanie bochníka, mala by byť z prírodného materiálu), vysypeme ju kukuričným škrobom, aby sa cesto v ošatke nepriliepalo. Ak ošatku nemáme, môžeme použiť väčšiu misu, ktorú vystelieme bavlnenou utierkou, ktorú tiež vysypeme škrobom.
  7. Cesto vyformujeme do tvaru ošatky a ukončenia, ktoré sme spomínali, dáme smerom navrch ošatky, nakoľko to bude spodok chlebíka. Takto pripravené cesto v ošatke opäť zakryjeme na 2-3 hodinky. Cesto by malo zdvojnásobiť svoj objem. Pozor, aby neprekypelo von z ošatky. (2. doba kvasenia).
  8. Ak už cesto finišuje vo svojom kvasení, zapneme rúru na 250°C, dolný horný ohrev. S tým, že vo vnútri budeme nahrievať aj plech.
  9. Keď je rúra rozohriata na požadovanú teplotu, preklopíme cesto z ošatky na papier na pečenie, pripravíme si ešte nádobu - starý plech/hrniec a vodu cca 3 dl.
  10. Otvoríme rúru a starý plech dáme na spodok, opatrne, keďže teplota vo vnútri je naozaj vysoká. Nalejeme tam vodu a chleba opatrne položíme s papierom na pečenie na plech, ktorý sa vyhrieval v rúre.
  11. Rýchlo zavrieme dvierka a nastavíme si cca 10-15 minút.
  12. Potom otvoríme opäť dvierka, vyberieme plech s vodou, teda ak ešte nejaká ostala, a zavrieme dvierka a znížime teplotu na 200°C. Nastavíme ďalších 20 minút.
  13. Chlebík by sa mal krásne nadvihnúť a rozvoňať celý byt. Či je hotový zistíme tak, že poklepeme vareškou o spodok chlebíka, ak počujeme dutý zvuk, je to správne. Teraz už len treba počkať minimálne 2 hodiny, kým sa chlieb dobre vychladí, až potom ho môžeme začať krájať.

Medzitým všetkým si samozrejme môžeme pomaličky pripraviť nátierku.

Avokádová nátierka

Doba prípravy: 10 minút

Čo budeme potrebovať na 4 porcie?

  • 1 zrelé avokádo
  • 1 lyžicu kvalitného masla (voliteľné)
  • 1 červenú cibuľu
  • mleté čierne korenie (vynecháme, ak robíme recept pre deti)
  • morskú/himalájsku soľ

Na vrch:

  • 2 vajíčka, z ktorých pripravíme volské oká
  • červenú mletú papriku
  • zeleninu (napr. paradajky, papriku a pod.)

Ako budeme postupovať?

  1. Avokádo prekrojíme napoly, vyberieme vnútro a roztlačíme ho v miske vidličkou na kašu. Môžeme pridať trošku masla, ak chceme ešte krémovejšiu konzistenciu.
  2. Červenú cibuľu nakrájame, pridáme k avokádu a dochutíme korením podľa seba.
  3. Ak je chlebík vychladený, odkrojíme krajec, natrieme nátierku a navrch naservírujeme volské oko, ktoré môžeme posypať mletou paprikou.

Tip: Ak nepoužijeme surovú cibuľu, môžeme tento recept dať aj deťom od 1 roka.

Kváskovanie je beh na dlhé trate. Viem o čom hovorím, keďže aj ja som, dá sa povedať začiatočník. Chce to trpezlivosť a pevné nervy. Nie vždy chleba vyjde podľa našich predstáv. Občas nevyzerá, ako ten z obchodu, ale chutí rozhodne o 100-krát lepšie ako kupovaný chlieb. Tento náš je hlavne zdravý, s láskou upečený a má vysokú nutričnú hodnotu, čo sa naopak o tých z obchodu povedať nedá. Samozrejme, sú aj výnimky, hlavne malé domáce pekárničky, ktorí pripravujú chlebíky podobne ako my doma, poctivo a z kvásku.

Domáci kváskový chlieb

Túto večeru s manželom zbožňujeme. Máme ju naozaj raz za čas, ale keď si ju spravíme, vždy nám tečú slinky. Verím, že budú aj tebe :-). Dobrú chuť!

Recepty na chutné domáce pečivo, domáce nátierky a množstvo ďalších inšpirácií nielen na zdravú večeru nájdeš aj v našej knihe Z fitka do kuchyne špeciál III:

čo si dať na večeru

Nabudúce môžeš namiesto avokádovej nátierky vyskúšať niečo nové. Pozri, koľko inšpirácií na zdravé nátierky ti ponúkame:

Vajíčková nátierka s mrkvou, kôprom a vlašskými orechmi

Fit rybaco-vajíčková nátierka

Šošovicová nátierka s cottage cheese

Cviklová nátierka vhodná aj pre deti od 1 roka

Šošovicovo-vajíčková nátierka, vhodná od 2 rokov

Fotka autora
Petra Hegerová
Redaktor vo Fitshaker

Keď tvorím, cestujem a športujem, som šťastná. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, na Instagrame, pri behu či tvorbe náramkov...alebo len tak s manželom a rodinkou pri voňavej kávičke a zdravom koláči. Veľmi dlho neobsedím a robiť jednu vec je pre mňa občas nuda ;-). Momentálne si fičím na aromaterapii, spoznávam účinky akupunktúry a cvičím SM systém, aby som mala zdravý a pevný chrbát. Ešte rada fotím, dekorujem a píšem články o všeličom zaujímavom, čo stojí za to si prečítať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.