Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Späť do školy (zn. ekologicky!)

ekologické obaly
Už tento týždeň sa otvárajú brány škôlok aj škôl. Tisícky detí čakajú nové vedomosti, zážitky a ver či nie, aj príležitosti spraviť túto planétu lepším miestom na život. Pred rodičmi aj školákmi je približne 300 dní, počas ktorých sa môžu rozhodnúť ako sa budú správať k Zemi aj svojmu zdraviu. :-) Tvoj postoj k životnému prostrediu je v konečnom dôsledku aj postoj k sebe, svojim blízkym a budúcnosti tvojich detí.
Nenechaj sa strhnúť reklamami, ktoré teba aj detičky presvedčia k nákupu toho, čo nepotrebuješ – prípadne ešte nepotrebuješ. Inšpiruj sa tipmi, ktoré sme pre teba spolu Laurou z Odváž(e)ne pripravili. :-)

# 1: Zdravá desiata

Aby bola zdravá desiata skutočne zdravá, treba ju aj zdravo zabaliť. Nepokaz chlebík s čerstvou nátierkou tým, že ho strčíš do igelitového vrecka. Uprednostni ľanové či bavlnené vrecká, prípadne obrúsky potiahnuté včelím voskom (bavlnená látka nasiaknutá včelím voskom), ktoré fungujú ako prírodný alobal.
Daj si pozor na výber látok – vyberaj tie, ktoré sú prírodného charakteru, napr.bavlna, ľan, aby boli po doslúžení bez problémov kompostovateľné. Umelým látkam sa vyhýbaj, lebo tie pri praní uvoľňujú do odpadovej vody mikroplasty.
Zdravé chrumkanie v podobe orieškov môžeš vložiť aj do vrecka zo starej záclony.
dózy na potraviny
Zeleninka a ovocie, ktoré by premočili látku? Vlož ich do nádoby z tvrdeného plastu, ktorý nevypúšťa do jedla toxíny (hľadaj v obchodoch a e-shopoch s EKO sortimentom), alebo čítaj štítky na nádobkách v klasických obchodoch. Dozri na to, aby boli vyrobené z „dobrých“ plastov. Napr. do polypropylénovej nádobky môžeš desiatu smelo vložiť. :-) Aj tu teda platí – kto hľadá, nájde.
Ak je tvoj školák starší, môžeš použiť aj sklo, ktoré je na uskladnenie jedla super. Samozrejme, takéto nádobky vydržia dlho. Raz zaplatíš a využívaš pokojne aj niekoľko rokov. Opäť plus pre prírodu a aj pre tvoju peňaženku.


A aké desiate môžeš skúsiť pripraviť deťom do školy?
Napríklad tento neskutočne dobrý banánový chlebík, ktorý poslúži aj na raňajky.
Chrumkavé levanduľové sušienky, bryndzové krekry s ľubovoľným dochutením, makovo-špaldové krekry či parmezánovo-bazalkové krekry.
Upeč im tento zdravý koláč s brokolicou a hráškom, prípadne domácu štrúdľu, ktorú naplníš podľa seba, alebo napríklad slanú bábovku.
Alebo napríklad rôzne muffiny, prípadne nátierky, ktorými ochutíš domáce pečivo.


Takéto obaly jednoducho utrieš, opláchneš, prípadne operieš a použiješ znova. Pokojne aj každučký deň. Ekonomické a ekologické, čo? :-)
obaly
 

# 2: Hygienické vrecúško

Naplň ho len potrebnými vecami. Mäkký uterák, kocka prírodného mydla v kovovom obale a samozrejme štýlové vrecúško. Ekologický predsa neznamená nudný! :-) Ak máš šikovné ruky, vyrobíš si vrecko aj sama. A voilá! Kreatívna aktivita pre teba a drobca je na svete.
zdravie
 

# 3: Balenie kníh

Nemusí nutne prebiehať do lacných tenkých umelých obalov. Možností ako ich ochrániť pred poškodením je hneď niekoľko. Ideálne je opatrovať ich tak, aby vôbec žiadny nepotrebovali. Ak baliť – najlepšie je použiť papier, ktorého má zrejme každý doma dostatok – noviny, letáky... to všetko môže nájsť využitie ako ochrana knihy počas niekoľkých ďalších mesiacov.
Ak máš k dispozícií papier bez potlače (napr. z veľkých vreciek od múky) využi ich a navyše ich môžete spolu ozdobiť podľa predstáv školáka. :-) Úplne najnúdzovejšie je balenie do plastových obalov (napr. ak na tom trvá škola). Vyberaj vtedy také obaly, ktoré budú pevnejšie, tvrdšie a je pri nich istota, že vydržia viac, než len jeden školský rok. :-)
Čo sa týka zošitov, skús kupovať také, ktoré sú z recyklovaného papiera. Papier je síce trošku tmavší, no domácu úlohu na ňom určite bude vidieť. A takouto kúpou podporuješ využívanie starého papiera premeneného na nový produkt.
obal na knihu
 

# 4: Potrebuješ skutočne všetky školské pomôcky?

Chýba tomu peračníku z minulého školského roka niečo, alebo sú len tento rok v kurze jednorožce a na tom tvojom je motýľ? Nadčasovosť nevládne len móde, ale aj praktickým veciam. Aj ten nový aj starý spraví úplne rovnakú službu. :-) Len odpadu vytvoríš značne menej.
Mysli pri kúpe písacích pomôcok na to, aby neboli jednorazové. Investuj do pevnejšieho – kovového, alebo dreveného pera a meň len náplň. Čudovala by si sa, koľko jednorazoviek ušetríš tým, že si vezmeš na niekoľko rokov kvalitnejšieho parťáka na písanie poznámok. Plánuj a nenakupuj kvantá do zásoby. Čo už nepotrebuješ, nevyhadzuj. Predaj ďalej, požičaj, alebo daruj.
Skutočne je mnoho rodín, ktoré si to nemôžu dovoliť a pomohlo by im aj to, čo sa ty chystáš vyhodiť.
školské potreby
 

# 5: Pomáhaj pracovať na „zelenom“ školskom roku, nielen prvom týždni či mesiaci

Je krásne a chvályhodné začať, no dôležitejšie je vytrvať. Zaujímaj sa o to, či trieda len „zeleno“ vyzerá (vďaka kvetinkám v oknách), alebo sa rozvíjajú aj „zelené“ aktivity, ktoré budú mať zmysel z dlhodobého hľadiska. Podporuj a pomáhaj, ak je to v tvojich silách. Aj toto robíš pre budúcnosť svojich detí. :-)
deti
A na záver? Neprikazuj. Nebude to fungovať, ak tvoje dieťatko nebude poznať význam toho, prečo to takto robíte. Vysvetľuj, aby chápalo zmysel jednotlivých krôčikov k ekologickejšiemu fungovaniu domácnosti aj školy. Keď pochopí, že igelitové vrecko z desiaty sa nevyparí, ani ho nevystrelíme do vesmíru, ale môže reálne ohroziť živé tvory – napríklad v moriach, premyslí si dôsledky svojho konania. Nezabúdaj mu ísť príkladom. Deti totiž netreba ani v tomto smere vychovávať. Stačí ísť príkladom. Oni sa pridajú. :-)
 
Na záver by sme sa veľmi chceli poďakovať Laure z Odváž(e)ne, že nám umožnila načerpať u nej v obchodíku kopec inšpirácií.
 
Keď budeš hľadať tipy na zdravé desiate pre svojich drobcov, skús sa inšpirovať napríklad aj na našom blogu či v knihách Z fitka do kuchyne:
nátierky pre deti
 
Myslíš aj ty rada ekologicky? A vieš, že?
Ak máš doma malé bábätko, aj plienky môžeš kupovať s ohľadom na životné prostredie?
Aj drogériu či prostriedky do domácnosti (na pranie, umývanie a pod.) môžeš čapovať do vlastnej fľaše, a tým pádom neprispievaš k tvorbe ďalšieho plastového odpadu?
Fotka autora
Baška Línek
Redaktor vo Fitshaker

Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.