Nenechaj sa strhnúť reklamami, ktoré teba aj detičky presvedčia k nákupu toho, čo nepotrebuješ – prípadne ešte nepotrebuješ. Inšpiruj sa tipmi, ktoré sme pre teba spolu s Laurou z Odváž(e)ne pripravili. :-)
# 1: Zdravá desiata
Daj si pozor na výber látok – vyberaj tie, ktoré sú prírodného charakteru, napr.bavlna, ľan, aby boli po doslúžení bez problémov kompostovateľné. Umelým látkam sa vyhýbaj, lebo tie pri praní uvoľňujú do odpadovej vody mikroplasty.
Zdravé chrumkanie v podobe orieškov môžeš vložiť aj do vrecka zo starej záclony.
Ak je tvoj školák starší, môžeš použiť aj sklo, ktoré je na uskladnenie jedla super. Samozrejme, takéto nádobky vydržia dlho. Raz zaplatíš a využívaš pokojne aj niekoľko rokov. Opäť plus pre prírodu a aj pre tvoju peňaženku.
A aké desiate môžeš skúsiť pripraviť deťom do školy?
Napríklad tento neskutočne dobrý banánový chlebík, ktorý poslúži aj na raňajky.
Chrumkavé levanduľové sušienky, bryndzové krekry s ľubovoľným dochutením, makovo-špaldové krekry či parmezánovo-bazalkové krekry.
Upeč im tento zdravý koláč s brokolicou a hráškom, prípadne domácu štrúdľu, ktorú naplníš podľa seba, alebo napríklad slanú bábovku.
Alebo napríklad rôzne muffiny, prípadne nátierky, ktorými ochutíš domáce pečivo.
Takéto obaly jednoducho utrieš, opláchneš, prípadne operieš a použiješ znova. Pokojne aj každučký deň. Ekonomické a ekologické, čo? :-)
# 2: Hygienické vrecúško
# 3: Balenie kníh
Ak máš k dispozícií papier bez potlače (napr. z veľkých vreciek od múky) využi ich a navyše ich môžete spolu ozdobiť podľa predstáv školáka. :-) Úplne najnúdzovejšie je balenie do plastových obalov (napr. ak na tom trvá škola). Vyberaj vtedy také obaly, ktoré budú pevnejšie, tvrdšie a je pri nich istota, že vydržia viac, než len jeden školský rok. :-)
Čo sa týka zošitov, skús kupovať také, ktoré sú z recyklovaného papiera. Papier je síce trošku tmavší, no domácu úlohu na ňom určite bude vidieť. A takouto kúpou podporuješ využívanie starého papiera premeneného na nový produkt.
# 4: Potrebuješ skutočne všetky školské pomôcky?
Mysli pri kúpe písacích pomôcok na to, aby neboli jednorazové. Investuj do pevnejšieho – kovového, alebo dreveného pera a meň len náplň. Čudovala by si sa, koľko jednorazoviek ušetríš tým, že si vezmeš na niekoľko rokov kvalitnejšieho parťáka na písanie poznámok. Plánuj a nenakupuj kvantá do zásoby. Čo už nepotrebuješ, nevyhadzuj. Predaj ďalej, požičaj, alebo daruj.
Skutočne je mnoho rodín, ktoré si to nemôžu dovoliť a pomohlo by im aj to, čo sa ty chystáš vyhodiť.
# 5: Pomáhaj pracovať na „zelenom“ školskom roku, nielen prvom týždni či mesiaci
Na záver by sme sa veľmi chceli poďakovať Laure z Odváž(e)ne, že nám umožnila načerpať u nej v obchodíku kopec inšpirácií.
Keď budeš hľadať tipy na zdravé desiate pre svojich drobcov, skús sa inšpirovať napríklad aj na našom blogu či v knihách Z fitka do kuchyne:
Myslíš aj ty rada ekologicky? A vieš, že?
Ak máš doma malé bábätko, aj plienky môžeš kupovať s ohľadom na životné prostredie?
Aj drogériu či prostriedky do domácnosti (na pranie, umývanie a pod.) môžeš čapovať do vlastnej fľaše, a tým pádom neprispievaš k tvorbe ďalšieho plastového odpadu?
Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)