Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo je strečing dôležitý a mali by sme ho zakomponovať do každého tréningu?

strečing
Keď sa začneš vo svojich tréningoch venovať strečingu, staneš sa výnimočnou. Prečo? Pretože skutočne 90% ľudí strečing nerobí. Čiže akonáhle sa rohodneš strečing vykonávať, budeš patriť medzi 10% ľudí, ktorí sa mu venujú. Neviem, či ťa tento argument presvedčil, ale ak nie, preberme si ďalšie dôvody, pre ktoré by si strečing bezpodmienečne mala do každého tréningu zaradiť. Verím, že ťa namotivujem. ;-)

3 dôvody, kvôli ktorým sa oplatí venovať strečingu

# 1: Zníženie rizika zranenia, lepšia pohyblivosť a zdravie

Tým, že pravidelne svaly strečujeme (naťahujeme), zlepšujeme rozsah pohybu. Zlepšujeme mazanie v kĺbe, uvoľňujeme napäté svaly, udržujeme naše telo dlhodobo pohyblivejšie, čo nám v konečnom dôsledku pomáha odstraňovať akékoľvek blokády.
Ak si všimneš človeka, ktorý sa nevenuje športu a hlavne strečingu, môže chodiť zhrbený, môže mať posťahované rôzne svaly, môže mať celkovo zhoršený pohyb, a to ho obmedzuje. Dokonca to často vyústi aj do zdravotných problémov, ktoré by vôbec nemuseli byť, keby sa venoval aspoň 10 minút denne strečingu.
Strečing je perfektnou prevenciou pri bolestiach chrbta, kolien, svalových narazenín. Dokonca aj skvelý štart pri rôznych pooperačných stavoch ako rehabilitácia.
strecing

# 2: Regenerácia

Strečing veľmi efektívne pomáha odplavovať odpady látkovej premeny. Čiže ľudovo povedané, vďaka strečingu sa naše telo vie po tréningu lepšie očistiť. Ja dokonca verím aj v to, že nás vie naladiť na regeneráciu.
Aby mal tréningu „hlavu aj pätu“, teda svoju logiku, je jasné, že musí mať tréning nejaký úvod, kde záťaž postupne zvyšujeme, potom jadro, kde je záťaž najvyššia a nakoniec záver, kde záťaž postupne zmierňujeme. Posledným bodom každého tréningu by mal byť jednoznačne strečing, kde svoju hlavu dostávame do regeneračného alebo relaxačného módu, a teda silno verím v to, že nalaďujeme celé naše telo na kvalitnejšiu regeneráciu.
Uvoľníme si nielen telo, ale aj hlavu a potom sa cítime fyzicky, ale aj psychicky ľahšie ako keby sme sa zbavili nejakej tiaže. Tento efekt nám zabezpečí to, že na ďalšom tréningu, ale aj vo svojom osobnom živote, sme viac vyrovnaní, vieme podať lepší výkon, lepšie sa sústrediť.
No nestojí tých extra 5-10 minút strečingu za to? Ja som presvedčený o tom, že ÁNO. :-)
rozcvička pred behom

# 3. Relax

Strečing je balzam na dušu. Je to relaxačný nástroj, ktorý veľmi rád používam pri práci s klientmi. Hlavne mám veľmi rád statický strečing v závere každého tréningu. A čo je zarážajúce, vidím,  ako veľmi človek dnešnej doby potrebuje strečing.
Ľudia sú uponáhľaní, majú stres a liekom je práve strečing. Tým, že pri strečingu trochu spomalíš, zastavíš sa, si v tichu (alebo si pustíš relaxačnú hudbu) si konečne sama so sebou. V pokoji, pomaly postupne naťahuješ všetky tie stuhnuté svaly na tele, ktoré vznikajú práve zo stresu. Totiž, stres svaly sťahuje a vznikajú spazmy, kŕče a podobne.
Strečing je fakt liekom. Je to tá chvíľa pre teba, kedy si konečne od všetkých starosti oddýchneš a doslova „VYPNEŠ“.
strečing

Aké druhy strečingových cvičení poznáme?

# 1. Pasívne

Používame dopomoc. Niekto nám napríklad dvíha nohu, alebo tlačí chrbát, aby sme cítili silnejší tlak a natiahnutie daného svalu.

# 2. Aktívne

Dopomáhame si sami a držíme si napríklad nárt, ktorý priťahujeme k zadku, aby sme naťahovali stehenný sval.

# 3. Statické

Dostaneme sa do strečingovej polohy, v ktorej dlhodobo zotrváme napríklad 10, 20, alebo 30 sekúnd.
rozcvička

# 4: Dynamické

Švihové, alebo pohybové strečingové cvičenie, kedy v danej strečingovej polohe dlhodobo nezotrvávame, ale vykonávame určité pohyby, pri ktorých cítime naťahovanie svalov.


Príklad dynamického strečingu, vhodný pred behom


 

Schéma kvalitného tréningu

1. Zahriatie

Môže to byť napríklad 5-10 minútový beh na mieste, poskoky, skákanie cez švihadlo, alebo akýkoľvek stroj, napríklad stepper.
cviky na rozcvičku

2. Rozcvičenie celého tela

V tejto fáze môžeme využiť aj strečing, hodí sa hlavne dynamický.
 

3. Jadro

Konkrétny tréning, pre ktorý si sa dnes rozhodla - napríklad posilňovanie rúk, precvičovanie ramien, cviky na bruško, posilňovanie nôh, príp. plávanie atď.
 

4. Uvoľnenie

Ľahký klus na páse, alebo bicykel v pomalom tempe, prípadne chôdza. Cvičenie, kde sa už snažíme skôr vydýchať a uvoľniť telo, znížiť tepovú frekvenciu.
 

5. STREČING

Venujeme sa strečingu v pomalom tempe. Dostaneme sa do strečingovej pozície, v ktorej zotrváme 10 sekúnd (pokročilí aj viac) a potom sa pomaly vraciame do pôvodnej polohy.
strečing cviky
V tomto článku si sa dozvedela veľa podstatných faktov, prečo je strečing dôležitý a ako ho vykonávať, ale teraz už šup šup do praxe. Poď na to, daj si aspoň nejaké 10-minútové strečingové cvičenie hneď teraz. ;-)
 
Vhodným cvičením, kde sa dobre ponaťahuješ môže byť aj joga či pilates. Nájdi si aspoň spomínaných 10 minút pre seba:
pilates
 
Aj tieto joga cvičenia ťa môžu poriadne ponaťahovať:
Joga cviky ako vhodný strečing po behu - no môžeš si ho dať aj hneď teraz
Joga cvičenie, vďaka ktorému sa naučíš zdolávať v živote ľahšie všetky prekážky
Joga cviky pred spaním, ktoré ti pomôžu lepšie ako tabletka na spanie
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.