Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Och, opäť tá zápcha. Dodržuj tieto 3 pravidlá a poradíš si ňou!

zdravie
Už pár dní si sa nevyprázdnila, bolí ťa brucho, máš kŕče a jedlo je to najmenej, na čo teraz myslíš? Brucho máš preplnené a nafúknuté? S najväčšou pravdepodobnosťou máš zápchu. A tá nás vie teda poriadne potrápiť. Nielen nás, ale aj naše deti. Ponúkam ti niekoľko zázračných tipov, ktoré pomôžu už pri samotnej zápche, alebo sú užitočné pri jej prevencii.

Hlavnou príčinou zápchy sú organické zmeny hrubého čreva, hemoroidy, opuchy a iné. Črevo jednoducho nepracuje tak, ako by malo, lebo v tráviacom trakte pridlho zostáva jeho obsah. Táto nepríjemnosť sa vyskytuje hlavne pri sedavom spôsobe života, pri nepravidelnej strave, nedostatku pohybu, ale aj v dôsledku prekonaných závažných ochorení.
Treba myslieť na to, že zápcha nie je len stav, ale ochorenie. Môže spôsobiť intoxikáciu organizmu, hemoroidy a rôzne črevné zápaly, ktoré môžu vyústiť do ešte vážnejších ochorení. Preto by si mala dodržiavať tieto 3 základné pravidlá.
zdravie

# 1: POHYB

Ak máš sedavé zamestnanie, alebo si ešte študentka a sedávaš väčšinu času, skús vymeniť auto za bicykel (ak ti počasie praje), alebo skús z autobusu vystúpiť o 2 zastávky skôr a prejdi sa domov peši. Je to to najmenej, čo môžeš urobiť pre zlepšenie trávenia. Ak máš samozrejme viac času, choď do lesa na prechádzku, na čerstvý vzduch alebo si zacvič doma, napríklad jógu, ktorá tiež veľmi pozitívne vplýva na tráviaci trakt. Jednoducho povedané musíš troška rozhýbať črevá. ;-)

Vyskúšaj tieto cvičenia:

Priťahovanie nôh v ľahu
Ide o jednoduché cvičenia, ktoré sa používa aj v jóge. Je ideálne pri plynatosti alebo zápche. Ľahni si na chrbát a vystri končatiny. Pomaly začni priťahovať oboma rukami ľavé koleno k hrudi a objím ho, druhá noha je vystretá na podložke. Vydrž takto 5 sekúnd, uvoľni a zopakuj s druhou nohou.
joga
 
Sed na nohách
Sadni si na nohy a uvoľni sa, pomaly posúvaj ruky, čo najviac dopredu, s každým výdychom o kúsok viac. Čelo si opri o podložku a vydrž v tejto polohe 5 nádychov.
čo na zápchu
Aj dýchanie do brucha môže byť veľmi prospešné pre rozhýbanie čriev. Nezabudni na to, že aj stres a hnev spôsobujú tráviace ťažkosti. Vyvaruj sa im.
Masáž pomôže tiež: Masíruj si brucho v smere hodinových ručičiek. Črevá poriadne rozpohybuješ aj takýmto spôsobom. Ak by si masáž chcela vykonať tvojmu dieťatku, nech si ľahne na chrbát, pokrčí kolená a ty mu jemne masíruj bruško tiež v smere hodinových ručičiek.
nafuknute brucho

# 2: VYVÁŽENÁ STRAVA

Ak trpíš zápchou, skús obmeniť svoj jedálniček. Pre správne fungovanie tráviaceho ústrojenstva by v ňom mala mať hlavné zastúpenie vláknina. Tá sa nachádza najmä v šupke, v stonkách, listoch rastlín aj ovocia. Vlákninu tiež nájdeš v ovsených vločkách, otrubách, mandliach, v zelenine, napríklad v brokolici.
Pridaj si do svojho jedálnička šaláty z kapusty, uhoriek, červenej repy, paradajok, cibule a mrkvy. Sú totiž bohaté na biologické a chemické zlúčeniny, ale hlavne obsahujú celulózu, ktorá urýchľuje peristaltiku čriev a podporuje vyprázdňovanie. Ovocie a zeleninu častejšie konzumuj v surovom stave.
Veľmi dôležité sú však aj číre zeleninové polievky. Ničím nezahustená teplá polievka urobí dobre tvojim črevám.
Strukoviny ako fazuľa, šošovica, hrášok a cícer podporujú peristaltiku čriev a tiež čistia organizmus od toxínov.
Ľanové semienka sú jedny z najefektívnejších prírodných liečiv proti zápche. Obsahujú veľké množstvo vlákniny. Skús každý deň zjesť 1 čajovú lyžičku čerstvo namletých ľanových semien, zapi ich dostatočným množstvom vody a určite sa ti trávenie upraví a zápcha zmizne.
vláknina
Med (určite domáci) je nezastupiteľným prostriedkom pri liečbe zápchy. Konzumáciou medu sa stimuluje svalový tonus aj funkcie hladkých svalov a tiež žalúdočno-črevná sekrécia. Rozpusti 1 lyžicu medu vo vlažnej vode a vypi pred spaním. Účinok sa dostaví.
Slivky sú vhodné v akomkoľvek stave. Sušené, ale aj čerstvé sú vynikajúcim preháňadlom. Tiež pomáhajú pri trávení. Sú veľkým pomocníkom pri chronickej zápche. Pomáha aj šťava zo slivkového kompótu. Tú by si mala piť nalačno.
Tiež nezabúdaj vylúčiť vyprážané jedlá a pri zápche by si mala obmedziť čokoládu aj banány, nakoľko zapekajú. Potraviny z bielej múky sú ochudobnené o vlákninu a iné živiny, preto sa vyhni aj tým.
Čo sa týka vitamínov, určite nič nepokazíš, ak si dáš Vitamín C a Horčík. Niektorí odborníci odporúčajú proti zápche užívať vitamín C 500 mg a magnézium 400 mg, ak tieto dávky nie sú postačujúce, je možné ich dočasne zvýšiť.
med

# 3: TEKUTINY

Dôležitý je pravidelný pitný režim, denne vypi aspoň 2,5 – 3 litre tekutín. Najlepšia je čistá, neperlivá voda. Určite vylúč sladené nápoje aj alkohol. A tiež sa vyhni používaniu preháňadiel, ktoré dráždia črevo, telo by si na ne mohlo zvyknúť a je to potom tak trocha začarovaný kruh. Radšej siahni napríklad po vode z kyslej kapusty, tá má na črevá priaznivý účinok.
Každé ráno skús piť teplú vodu na prázdny žalúdok– naštartuješ tak hneď z rána tráviaci systém a črevá tým prinútiš rozhýbať sa. Môžeš do nej vyžmýkať aj citrón a pre mnohých práve toto pôsobí ako ranné preháňadlo. Ak by to práve na teba nezabralo, vyskúšaj si dať tiež nalačno 1 lyžičku olivového oleja a raňajkuj až o 20 min.
Priaznivé účinky (najmä pri nafukovaní) má aj feniklový čaj. Naopak čierny čaj sa neodporúča a ani s kávou by si to nemala preháňať.
co na zapchu

Bonus: Akupresúrny bod

Ak chceš povzbudiť hrubé črevo, odtiahni si najprv palec pravej ruky od prstov a do takto vzniknutej medzery zasuň ľavú ruku, tak, aby ľavý palec ležal na chrbte pravej ruky. Potom ním päťkrát silno pritlač a zopakuj to isté na ľavej ruke. Zmierňuješ tým nielen zápchu, ale aj bolesť hlavy, bolesť zubov, bolesť ramien, artritídu, únavu. Masíruj takto trikrát denne.
Pozor! Stimulácia tohto bodu je zakázaná pre tehotné ženy!
zápcha
Nezabudni, že na každé telo platí niečo iné. Preto musíš vyskúšať, čo najlepšie pôsobí na to tvoje. Verím, že určite si každá nájde spôsob, ako s touto nepríjemnosťou zatočiť. Čo je však veľmi dôležité, počúvaj signály svojho tela a cestu na záchod nikdy neodkladaj.
 
Potrebuješ mať tieto pravidlá niekde na očiach? Pripni si ich tiež na svoju Pinterest nástenku:
zápcha

Nauč sa hýbať pravidelne, u nás to má z pohodlia domova a na výber máš z viac ako 800 cvičebných videí:

Fotka autora
Petra Hegerová
Redaktor vo Fitshaker

Keď tvorím, cestujem a športujem, som šťastná. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, na Instagrame, pri behu či tvorbe náramkov...alebo len tak s manželom a rodinkou pri voňavej kávičke a zdravom koláči. Veľmi dlho neobsedím a robiť jednu vec je pre mňa občas nuda ;-). Momentálne si fičím na aromaterapii, spoznávam účinky akupunktúry a cvičím SM systém, aby som mala zdravý a pevný chrbát. Ešte rada fotím, dekorujem a píšem články o všeličom zaujímavom, čo stojí za to si prečítať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.