Hlavnou príčinou zápchy sú organické zmeny hrubého čreva, hemoroidy, opuchy a iné. Črevo jednoducho nepracuje tak, ako by malo, lebo v tráviacom trakte pridlho zostáva jeho obsah. Táto nepríjemnosť sa vyskytuje hlavne pri sedavom spôsobe života, pri nepravidelnej strave, nedostatku pohybu, ale aj v dôsledku prekonaných závažných ochorení.
Treba myslieť na to, že zápcha nie je len stav, ale ochorenie. Môže spôsobiť intoxikáciu organizmu, hemoroidy a rôzne črevné zápaly, ktoré môžu vyústiť do ešte vážnejších ochorení. Preto by si mala dodržiavať tieto 3 základné pravidlá.
# 1: POHYB
Vyskúšaj tieto cvičenia:
Ide o jednoduché cvičenia, ktoré sa používa aj v jóge. Je ideálne pri plynatosti alebo zápche. Ľahni si na chrbát a vystri končatiny. Pomaly začni priťahovať oboma rukami ľavé koleno k hrudi a objím ho, druhá noha je vystretá na podložke. Vydrž takto 5 sekúnd, uvoľni a zopakuj s druhou nohou.
Sed na nohách
Sadni si na nohy a uvoľni sa, pomaly posúvaj ruky, čo najviac dopredu, s každým výdychom o kúsok viac. Čelo si opri o podložku a vydrž v tejto polohe 5 nádychov.
Masáž pomôže tiež: Masíruj si brucho v smere hodinových ručičiek. Črevá poriadne rozpohybuješ aj takýmto spôsobom. Ak by si masáž chcela vykonať tvojmu dieťatku, nech si ľahne na chrbát, pokrčí kolená a ty mu jemne masíruj bruško tiež v smere hodinových ručičiek.
# 2: VYVÁŽENÁ STRAVA
Pridaj si do svojho jedálnička šaláty z kapusty, uhoriek, červenej repy, paradajok, cibule a mrkvy. Sú totiž bohaté na biologické a chemické zlúčeniny, ale hlavne obsahujú celulózu, ktorá urýchľuje peristaltiku čriev a podporuje vyprázdňovanie. Ovocie a zeleninu častejšie konzumuj v surovom stave.
Veľmi dôležité sú však aj číre zeleninové polievky. Ničím nezahustená teplá polievka urobí dobre tvojim črevám.
Strukoviny ako fazuľa, šošovica, hrášok a cícer podporujú peristaltiku čriev a tiež čistia organizmus od toxínov.
Ľanové semienka sú jedny z najefektívnejších prírodných liečiv proti zápche. Obsahujú veľké množstvo vlákniny. Skús každý deň zjesť 1 čajovú lyžičku čerstvo namletých ľanových semien, zapi ich dostatočným množstvom vody a určite sa ti trávenie upraví a zápcha zmizne.
Slivky sú vhodné v akomkoľvek stave. Sušené, ale aj čerstvé sú vynikajúcim preháňadlom. Tiež pomáhajú pri trávení. Sú veľkým pomocníkom pri chronickej zápche. Pomáha aj šťava zo slivkového kompótu. Tú by si mala piť nalačno.
Tiež nezabúdaj vylúčiť vyprážané jedlá a pri zápche by si mala obmedziť čokoládu aj banány, nakoľko zapekajú. Potraviny z bielej múky sú ochudobnené o vlákninu a iné živiny, preto sa vyhni aj tým.
Čo sa týka vitamínov, určite nič nepokazíš, ak si dáš Vitamín C a Horčík. Niektorí odborníci odporúčajú proti zápche užívať vitamín C 500 mg a magnézium 400 mg, ak tieto dávky nie sú postačujúce, je možné ich dočasne zvýšiť.
# 3: TEKUTINY
Každé ráno skús piť teplú vodu na prázdny žalúdok– naštartuješ tak hneď z rána tráviaci systém a črevá tým prinútiš rozhýbať sa. Môžeš do nej vyžmýkať aj citrón a pre mnohých práve toto pôsobí ako ranné preháňadlo. Ak by to práve na teba nezabralo, vyskúšaj si dať tiež nalačno 1 lyžičku olivového oleja a raňajkuj až o 20 min.
Priaznivé účinky (najmä pri nafukovaní) má aj feniklový čaj. Naopak čierny čaj sa neodporúča a ani s kávou by si to nemala preháňať.
Bonus: Akupresúrny bod
Pozor! Stimulácia tohto bodu je zakázaná pre tehotné ženy!
Potrebuješ mať tieto pravidlá niekde na očiach? Pripni si ich tiež na svoju Pinterest nástenku:
Nauč sa hýbať pravidelne, u nás to má z pohodlia domova a na výber máš z viac ako 800 cvičebných videí:
Keď tvorím, cestujem a športujem, som šťastná. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, na Instagrame, pri behu či tvorbe náramkov...alebo len tak s manželom a rodinkou pri voňavej kávičke a zdravom koláči. Veľmi dlho neobsedím a robiť jednu vec je pre mňa občas nuda ;-). Momentálne si fičím na aromaterapii, spoznávam účinky akupunktúry a cvičím SM systém, aby som mala zdravý a pevný chrbát. Ešte rada fotím, dekorujem a píšem články o všeličom zaujímavom, čo stojí za to si prečítať.