Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Občas je dobré nerobiť nič. Tu je 7 dôvodov, prečo ti to prospeje

relax
Nič nerobiť sa vraj nedá. Stále niečo robíš, hoci si môžeš myslieť, že strácaš čas pozeraním do stropu. Opak je pravdou. Aj leňošenie ti môže prospieť a vôbec sa nemusíš za to cítiť vinná.

Veda hovorí, že by si mala viac odpočívať!

Ničnerobenie je často nespravodlivo označené ako lenivosť, ale v skutočnosti je to pravdepodobne tá najlepšia vec, ktorú môžeš robiť. Nedávna štúdia vedená vedcami na University College v Londýne zistila, že ľudia, ktorí pracujú viac ako 55 hodín týždenne, zvyšujú riziko mŕtvice o 33% v porovnaní s tými, ktorí pracujú 35 až 40 hodín týždenne.
V podstate veda hovorí, že by si mala odpočívať viac. Väčšina z nás trávi veľmi veľa času v práci, cestou do práce a späť alebo premýšľaním o práci. Prečo však cítiš potrebu neustále niečo robiť, keď máš mať zaslúžený odpočinok? Vieš si kvalitne a plnohodnotne oddýchnuť bez toho, aby si sa cítila vinná?

Tu je 7 spôsobov ako a prečo sa necítiť vinná, keď nič nerobíš

# 1: Je to pre teba prospešné

Ak budeš pochybovať, polož si otázku. Aký je zmysel toho, že si nonstop zaneprázdnená, keď nevieš oceniť, čo všetko máš? A kedy si to vychutnáš, keď stále nemáš čas?
ničnerobenie

# 2: Spánok lieči

Ak ti bude niekto tvrdiť opak, pošli ho k lekárovi. Spánok je nielen príjemný, ale aj dôležitý pre zdravie a krásu. Vedia o tom aj deti, preto tak rady a dlho spia.
benefity spánku

# 3: Nech žijú pyžamá!

Kto ich nemá rád? Sú mäkké, pohodlné a pripomínajú detstvo. Obleč si ho a nevylez z neho hoci aj celý víkend.
ako oddychovať

# 4: Ničnerobenie nie je lenivosť

Kto ti to bude tvrdiť, pošli ho k tomu istému lekárovi, čo rieši spánok. Nič nerobiť sa totiž môže vysvetliť ako meditácia, byť prítomný v okamihu, ale nerobiť žiadnu činnosť. Byť sám so sebou je snáď hriech? Najviac ťa budú kritizovať veční organizátori, ale to už si s nimi vyriešiš veľmi jednoducho.
leňošenie

# 5: Zastavenie času

Keď vypneš telefón, wifi, televízor, zostaneš iba sama so svojimi myšlienkami. Nepracuj, iba dýchaj a zalez hlbšie pod perinu.
nevnímanie času

# 6: Zmysluplný čas s rodinou

Ľahnite si všetci spolu na gauč do obývačky alebo si predĺžte ráno všetci v posteli. Je to úžasný pocit. ?
čas s rodinou

# 7: Absolútne ničnerobenie stojí nula eur

Možno minieš viac kakaa na horúcu čokoládu a kúpiš si nový pár teplých ponožiek. To budú asi jediné výdavky.
relax

Aký je názor psychologičky na ničnerobenie?

Psychologička, koučka a lektorka spoločnosti Power Coaching Mgr. Silvia Langermann o tejto téme hovorí: „Náš mozog rieši v podstate vždy len jednu úlohu, keď ju dorieši, ide na ďalšiu. Ak mu dáme viac úloh, naša výkonnosť klesne automaticky. V podstate náš mozog pracuje neustále, dostane úlohu a rieši.
Predstavte si, že by ste mali stále niečo robiť s rukami, dvíhať, posúvať, ukladať. Úloha a jej splnenie, úloha, úloha, úloha.... Naše ruky by boli celkom rýchlo unavené, a tým pádom by klesala aj ich výkonnosť. Činnosť by sme robili pomalšie alebo s chybami. Preto je veľmi užitočné niekedy ruky len tak nechať. Ony niečo robiť pravdepodobne budú, ale nebude to úloha, ktorú musia splniť.
Veľmi podobne to je aj s mozgom, niekedy je veľmi užitočné mozog len tak nechať byť, aby po odpočinku mohol fungovať na 100% a bez chýb.
Plus nezabúdajme: Koncentrácia a psychické vypätie v práci nám berie veľa energie. Organizmus si potrebuje dobíjať energiu, vtedy väčšinou nabiehajú ozdravné procesy.
Človek by sa mal naučiť striedať koncentráciu s relaxáciou. Ak to nebude vedieť, priveľmi sa vyčerpá. A to môže viesť k poklesu výkonu a chybám z nepozornosti. Neskôr k zlej nálade a demotivácii.“
chill out

Otázka na záver znie: stojí ti to za to? Radšej zober deku a oddychuj. 😉 My ti s tým pomôžeme napríklad aj v našej nadchádzajúcej výzve Harmónia tela a duše 2022:

Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.