Čo je to tá „meditácia“?
Aj keď po fyzickej stránke nejde o náročné kondičné cvičenie, po psychickej stránke je to už náročnejšie. V každom prípade, hlavným bodom je trpezlivosť a pravidelný každodenný tréning mysle. Len vtedy sa dostavia reálne výsledky, ktoré môžu ovplyvniť veľa vecí.
Nevieš ako začať? Týchto 10 praktických bodov ti pomôže!
1. Na úvod stačia 2 minúty. Možno sa to zdá jednoduché, ale nie je. Na začiatok vyskúšaj meditovať 2 minúty denne po dobu jedného týždňa. V druhom týždni si začni pridávať viac minút denne. Ak všetko pôjde ako má, do konca mesiaca sa dostaneš na 10 minút denne. V ďalšom mesiaci už to môže byť 30 minút.
2. Vopred si naplánuj čas. Je ľahké si povedať: „budem meditovať každý deň“. Ale potom príde ráno a sme leniví vstávať skôr, na obed sme v práci a večer v kolotoči povinností nestíhame alebo sme unavení. Preto si dopredu urči čas, ktorý neodložíš. Vypni počítač, mobil, televízor a iné elektronické predmety pútajúce pozornosť.
3. Žiadne výhovorky. Väčšina plánov vždy stroskotá na výhovorkách typu "nemám čas, chuť, vhodné oblečenie, vhodnú podložku na cvičenie, ideálny priestor, súkromie, hudbu" a podobne. Pri meditácii však netreba nič z toho. Je len na tebe, kde a kedy si urobíš priestor. Či už si vyberieš posteľ, stoličku v kuchyni alebo dlážku v obývačke. Dokonca môžeš využiť aj voľnú chvíľku v práci, cestovanie v MHD alebo lavičku v parku, okolo ktorej každodenne chodíš. Preto žiadne výhovorky.
4. Vnímaj, čo cítiš. Keď sa usadíš do vhodnej polohy, skús vnímať, čo cítiš a na čo myslíš. Či už budeš zo začiatku cítiť radosť, únavu, pokoj alebo znepokojenie, je to úplne v poriadku. Akékoľvek pocity, ktoré budeš cítiť sú v úplnom poriadku.
5. Vnímaj dýchanie. Po oboznámení sa s pocitmi je čas venovať sa dýchaniu, ktoré je základom meditácie. Dýchaj vždy zhlboka. Vnímanie dýchania bude občas prerušené blúdiacimi myšlienkami. Nevadí, vždy sa vráť naspäť k dýchaniu a nebuď sklamaná. Časom získaš prax a myšlienky usmerníš.
6. Nemaj pochybnosti. Začiatky vždy bývajú neisté a plné otázok. Nenechaj sa odradiť myšlienkami a pochybnosťami, že to robíš nesprávne. Neexistuje žiadny ideálny návod. Jednoducho buď šťastná a výsledky sa dostavia.
7. Nie je to o vypnutí mysle. Veľa ľudí si myslí, že meditácia je o úplnom vypnutí svojich myšlienok. Nie je to celkom tak - ide skôr o koncentrovanie mysle a sústredenie sa.
8. Spoznaj seba a svoje vnútro. Meditácia nás učí ako pracuje dýchanie a myseľ. Odhaľuje nám, čo sa práve deje vnútri nás, čo nás robí nešťastnými alebo naopak, čo nás robí šťastnými. Stačí pochopiť svoje myšlienky a spoznáme, kto sme.
9. Vnímaj svoje okolie. Ak máš dýchanie a koncentráciu ako tak zvládnutú, ďalším bodom je vnímanie okolia. Jeden deň sa zameraj na svetlo, ktoré je všade okolo nás. Ďalší deň vnímaj len zvuk. Ďalší deň, napríklad energiu, farby, vzduch a pod.
10. Medituj v spoločnosti. Na meditácii je super, že sa dá praktizovať aj s partnerom, kamarátkou alebo vyhľadať komunitu ľudí, ktorí sú na toto zameraní. Výhodou je výmena informácií, super motivácia a nové priateľstvá.
- zdravie - zlepšenie imunitného systému, zníženie rôznych zápalov na bunkovej úrovni, zlepšenie pamäte a kreativity,
- šťastie - prejav pozitívnych pocitov, pokles depresií, úzkosti a stresu, užívanie a vnímanie každého okamihu,
- spoločenský život - zvýšenie sociálneho zapojenia a emočnej inteligencie, celkovo lepšie vzťahy, zvýšenie vnútornej sily,
- sebaovládanie - regulácia emócií, zlepšenie pozornosti a sústredenia.
V súčasnosti sa často v médiách vyskytuje slovo „meditácia“ a s ňou množstvo moderných návodov typu: "ako meditovať, návod na 10-minútovú rýchlu meditáciu" a podobne. V jogovej podstate je však meditácia už stav, keď človek spontánne spočinie v akejsi kontemplácii, t.j. nielenže je schopný bez problémov „pozorovať“ nejaký objekt/skutočnosť, ale s týmto objektom splynie (spočinie v ňom).
Podľa tradičnej jogovej 8-dielnej cesty je meditácia až na samom konci cesty tesne pred samádhi. Pre bežného človeka je teda naozaj ťažké začať rovno s pokusmi utíšiť myseľ a snažiť sa na nič nemyslieť. V tejto súvislosti radšej používam slovo „koncentrácia“, pretože tá meditácii predchádza. Čiže, ak sa chceme naučiť meditovať, musíme sa naučiť najprv 2 veci:
- byť schopní sa koncentrovať bez väčšieho úsilia na nejaký objekt (môže to byť obraz, tzv. jantra, zvuk, mantra, dych, časť tela a pod.),
- koncentrovaním sa na jeden objekt učiť myseľ jednobodovosti, sústredenosti a umeniu pozorovať (bez nutkania hodnotiť).
Mám množstvo obľúbených koncentračných, resp. meditačných cvičení, ktoré sa snažím vždy po nejakom čase meniť. V súčasnosti sa však v rámci svojej rannej meditácie venujem skôr dychovým cvičeniam (tzv. pranajáme), pomocou ktorých „ladím“ svoj organizmus k vyšším stupňom jogy a zlepšujem jeho celkovú energetickú kondíciu. Pri pranajáme je tiež potreba istého stupňa uvoľneného sústredenia, preto aj toto je výborný spôsob, ako sa pripravovať na meditáciu.
Väčšinou sedím v polovičnom lotose so zatvorenými očami, ruky spočívajú dlaňami dole na kolenách alebo dlaňami hore a palce a ukazováky sú spojené v tzv. džňána mudre (táto mudra pomáha lepšie sa koncentrovať a uzatvára energetický okruh v rukách). Po samotnej pranajáme alebo koncentračno-meditačnom cvičení nasleduje krátka „modlitba“ – poďakovanie ľuďom, bytostiam a Najvyššiemu princípu za pomoc a podporu, ktorú dostávam a prosba o nejakú formu podpory. Takáto modlitba nás učí vyrovnávať rozdiely medzi dualitami typy dať – dostávať a otvára srdce.
Jedno z najjednoduchších cvičení je koncentrácia na dych a pozorovanie jeho priebehu vo svojom tele. Môžeme sa učiť pozorovať, ako sa studený vzduch dostáva do nosnej dutiny a ako ju zohriaty vzduch opúšťa, ako vzduch prúdi do hrdla, aké je jeho prúdenie smerom von, atď. Veľmi dobré je tiež pozorovanie dýchacích pohybov zvnútra (nádych, expanzia hrudníka do všetkých strán, pohyb podbrušia, výdych, opačný pohyb, atď.).
Nesnažte sa teda hneď na úvod na nič nemyslieť, pretože to bude v drvivej väčšine prípadov nemožné (alebo možné iba doslova na niekoľko sekúnd). Stačí, ak sa naučíte uvoľnene pozorovať bez nutkania hodnotiť na kratšiu chvíľu (najprv stačí 5-10 minút a potom čas postupne predlžovať). Je dobré začať s objektmi, na ktoré je ľahšie sa koncentrovať (zvuk, obraz, dych...) a postupne prechádzať na abstraktnejšie objekty.
A čo hovoríš na meditáciu ty? Vyskúšaš?
Ďalšie články určené presne pre teba:
Ako byť v živote spokojnejšia? Vyskúšaj krátku meditáciu!
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.