Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Marec – mesiac, kedy je najviac oslabený žlčník. Ako a prečo ho posilniť?

oslabený žlčník

Žlčník je mimoriadne dôležitým orgánom nášho tela, ktorému však častokrát pripisujeme minimálnu pozornosť. Skúsme teda počas marca venovať zvýšenú starostlivosť práve žlčníku, ktorý sa nám zaručene odmení na niekoľkých úrovniach zároveň. Ako ho teda posilniť? Niekoľko zaujímavých tipov sa môžete dočítať v článku nižšie. :-)

Akú úlohu zohráva žlčník v našom tele?

Ako už iste z biológie vieme, úlohou žlčníka v našom organizme je najmä uchovávanie a vylučovanie žlče. Dalo by sa povedať, že pečeň a žlčník tvoria v tele jednu funkčnú jednotku. Žlč je mazľavá tekutina hnedozelenej farby, ktorú vytvára pečeň. Následne sa prostredníctvom žlčovodov prepravuje do žlčníka, kde sa ukladá a neskôr vylučuje.

Pokiaľ je žlčník niečím obmedzovaný, môžeme pociťovať príznaky jeho zvýšenej činnosti medzi 23 - 1:00 hod. V tomto čase by sme už mali odpočívať, nakoľko telo sa začína uvoľňovať a základné funkcie v tele postupne klesajú, preto práve ponocovanie či nepravidelný spánkový režim je jedným z aspektov, ktoré žlčník oslabujú.

žlčník

PÁROVÉ ORGÁNY

Čínska medicína rozlišuje 12 pulzov, ktoré zodpovedajú 12 orgánom. Týchto 12 orgánov je spojených do šiestich dvojíc. Každú dvojicu tvorí jeden jinový (plný) a jeden jangový (dutý) orgán, pričom dvojice orgánov sú vo vzájomnej funkčnej súvislosti a ich aktívne hodiny (čas počas dňa, kedy sú aktívne) nasledujú po sebe:

párové orgány

Pri prvých piatich je prvý orgán hlavný a druhý vedľajší. Pri správnom prúdení energie vedľajší orgán chráni ten hlavný.

Takže v tomto prípade je to pečeň, ktorá je hlavným orgánom a jej správna funkcia priamo súvisí s kondíciou, v akej sa nachádza žlčník.

Ako zistím, či je môj žlčník oslabený?

Žlčník sa spája aj s kvalitou nášho spánku, a preto, ak sa niekto zvykne pravidelne v noci budiť, môže to byť práve signál tela, že žlčník je oslabený.

Rovnako by sme si tiež mali dávať pozor na náhle výbuchy hnevu, veď sa tak aj ľudovo povie, že “v niekom kypí žlč” v súvislosti s tým, keď sa niekto veľmi nahnevá. Takýto hlboký vnútorný hnev či zlosť nášmu žlčníku naozaj škodí a zvyčajne to, že sa necháme rýchlo rozhodiť a rozčúliť, môže súvisieť práve s tým, že tento dôležitý orgán nefunguje správne a potrebuje posilniť.

Žlčník trpí v podstate kedykoľvek, keď panuje tieseň a telo sa dostane do stresu. Najlepšou starostlivosťou o žlčník je teda pokoj, uvoľnenie a čas. 

Mentálne a emocionálne je žlčník zodpovedný za schopnosť robiť rozhodnutia, schopnosť robiť úsudky a preberať kontrolu nad vecami, s ktorými prídeme do kontaktu. Môžeme cítiť chuť niečo urobiť (čo má na starosti správna funkcia obličiek), ale je to vlastne hlavnou úlohou žlčníka, aby sme sa skutočne aj rozhýbali a začali konať.

Z energetického hľadiska, ak je žlčník slabý, tak je človek veľmi plachý, bojazlivý a utiahnutý, akoby potlačený a hlavne veľmi nerozhodný. Ak je však energia žlčníka príliš naakumulovaná a neplynie správne, máte pred sebou panovačnú, výbušnú a zaťatú osobu.

Tá správna vlna je práve niekde v strede, keď sa uvoľníme, nestresujeme a otvoríme sa tomu, čo život prináša. Je podstatné, aby sme dokázali prijať aj to, čo príde bez toho, aby sme sa trápili nad tým, že nemáme všetko zakaždým pevne pod kontrolou. ;-)

hnev

Ako posilniť žlčník?

Pre podporu žlčníka je vhodné piť čaj, resp. výluh napr. z týchto bylín - čakanka obyčajná, púpava lekárska, lastovičník väčší, palina pravá či kvet artičoky záhradnej.

Potraviny vhodné na podporu činnosti žlčníka sú - špalda, raž, mugo fazuľka, kvasená kapusta, brokolica, hlávkový šalát, pór, kel, ružičkový kel či artičoky.

Pripraviť si z odporúčaných potravín môžeš napríklad niektoré z týchto receptov:

Špaldové cestoviny s fazuľovými luskami a kapustovými klíčkami

Koložvarská kapusta

Recepty z kyslej kapusty

Recepty s brokolicou

Basmati ryža s ružičkovým kelom

Zapekaný ružičkový kel so zeleninou

brokolicová pomazánka

Veríme, že sú tieto informácie nápomocné. Ak ti niektorý z uvedených tipov pomôže, budeme sa tešiť, ak sa podelíš o svoju skúsenosť. Prajeme veľa zdravia! :-)

Množstvo receptov aj zo spomínaných surovín nájdeš aj v našich knihách:

zdravé recepty

A ako sú na tom ostatné mesiace?

Január – najviac oslabeným orgánom je močový mechúr

Február - najaktívnejším orgánom sú obličky

Jún – najviac oslabeným orgánom je tenké črevo

September – vtedy by sme si mali dávať najviac pozor na slezinu a pankreas

December – najviac pozor by sme si mali dávať na hrubé črevo

Zdroje:

Feng šuej inštitút

Lothar Ursinus - Orgánové hodiny

Fotka autora
Simona Kollárová
Redaktor vo Fitshaker

Mojou životnou filozofiou je žiť v harmónii mysle, tela a duše. Som absolútnym milovníkom jedla, ktoré by malo byť z môjho pohľadu vždy vyvážené, nutrične bohaté a z tých najkvalitnejších surovín. Vysoká kvalita neznamená vždy aj vysokú cenu, rovnako ako vysoká cena nezaručuje kvalitu. Pohyb je mojím prostriedkom ako vypnúť. Fascinuje ma, čo telo všetko dokáže, koľko sily v sebe skrýva. Čo dáte, to sa vám vráti, a u vášho tela to platí dvojnásobne. Verím, že moje články vám budú pomáhať pri hľadaní svojich vlastných odpovedí a moje recepty obohatia vašu kuchyňu. Ak máš radšej instagram, môžeš ma sledovať ako @foodistheroot

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.