Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo si dávať v júni pozor na tenké črevo? - 1. diel seriálu Moja prírodná lekárnička

tčm

Vedela si, že každý jeden mesiac v roku je spojený s niektorým orgánom nášho organizmu, počas ktorého je daný orgán oveľa viac citlivejší ako inokedy? Preto je dôležité, aby sme v tomto období boli zvlášť opatrní, najmä, ak niektorý z týchto orgánov máme chorý alebo oslabený. Ak ťa táto téma zaujíma, odteraz sa budeme pri nej spoločne stretávať každý mesiac po celý rok. Začíname mesiacom jún, ktorý patrí tenkému črevu. Zisti, aké choroby môže priniesť, a najmä, ako sa ich najjednoduchšie zbaviť alebo ich utlmiť pomocou prírodných tipov. Verím, že ti tento seriál pomôže na ceste za zdravým a spokojným telom :-).

Ako to vlastne celé je?

Toto je textový editor, v ktorom možete upravovať text. Napríklad použiť tučné písmo alebo kurzívu a mnoho iného...

Január Močový mechúr
Február Obličky
Marec Žlčník
Apríl Pečeň
Máj Srdce
Jún Tenké črevo
Júl Krvný obeh
August Termoregulácia organizmu
September Slezina a pankreas
Október Žalúdok
November Pľúca
December Hrubé črevo

V júni si dávaj pozor na tenké črevo

Začíname mesiacom jún, ktorý je spojený s tenkým črevom, pretože práve počas tohto mesiaca je tenké črevo najcitlivejším orgánom nášho organizmu. Z fyzického hľadiska je tenké črevo časťou tráviacej trubice, medzi žalúdkom a hrubým črevom, kde prebieha konečná fáza trávenia a  vstrebávanie väčšiny živín z potravy. Tenké črevo sa vyznačuje vlastným metabolizmom a podieľa sa na optimálnej aktivite imunitného systému a antiinfekčnej ochrane.

Z hľadiska psychosomatiky (psychosomatika je náuka o vzájomnom pôsobení duševných a telesných procesov pri vzniku alebo liečení chorôb), naše tenké črevo triedi potrebné od nepotrebného a rozhoduje o tom, ktoré zo živín si organizmus ponechá a čo bude vyhodnocovať pre organizmus ako zbytočné. Týka sa to stravy ako takej, ale rovnako i našich myšlienok, skúseností, či chovania.

tčm

Ako si poradiť so zdravotnými ťažkosťami?

Zdravotné ochorenia tenkého čreva sú v dnešnej dobe rôzne (a je ich stále viac a viac). Najčastejším problémom je hnačka alebo na druhej strane zápcha.

Pri hnačke ako prvé môžeme zvoliť sušené plody čučoriedok alebo si pripraviť čaj z jej sušených lístkov. Ďalej je osvedčená vláknina, prípadne živočíšne uhlie. Z byliniek je dobrý nechtík lekársky alebo repík lekársky (na konci článku je recept na lahodný čajík), ktorý pôsobí hojivo práve na sliznicu tráviaceho ústrojenstva. Veľmi zaujímavá je aj peruánska liana Vilkakora (posvätná bylina Inkov, známa i pod názvom mačací pazúr), ktorá na tráviaci trakt pôsobí veľmi hojivo a protizápalovo, pomáha pri vredových ochoreniach žalúdka a dvanástnika, pri ochorení čriev, pri Crohnovej chorobe, pri zníženej imunite a je dobrá i proti parazitom. Používa sa však úspešne aj na zvýšený krvný tlak, na očistu cievnej steny (proti ateroskleróze), aj pri celkovej očiste organizmu. Môžeme tiež použiť tinktúru z grepových jadierok, ktorá má hojivé a dezinfekčné účinky. Veľmi dôležitá je v tomto prípade úprava stravy, dostatok tekutín a najdôležitejšie je zostať v kľude a pohode, s úsmevom na tvári, ako pri všetkom :-).

sušené ovocie

Na druhej strane je to zápcha, čiže spomalenie peristaltiky čriev. Veľmi dobrou bylinkou je čakanka obyčajná, pri ktorej sa v tomto prípade používa koreň. A tiež veľmi dôležitý pohyb, ktorý pomáha i črevám rozhýbať sa. Častokrát je pri takýchto príznakoch používaná senna. Nezabúdajme, ale, že táto bylinka je návyková a pôsobí veľmi silne.

Častokrát sa stretávame pri tenkom čreve i s rôznymi zápalmi a vredmi. V týchto prípadoch sa osvedčili hojivé bylinky ako už vyššie spomínaný nechtík, repík, lišajník islandský i Vilcacora. Pri zápaloch a vredoch nekonzumujeme veľké množstvo vlákniny, ktorá v týchto prípadoch môže ešte viac dráždiť, už aj tak vysilené črevá.

nechtik

Pomôže cvičenie. Nie je však jedno, kedy!

Ešte by som rada spomenula, že každý orgán má svoju hodinu počas dňa. Tenké črevo má najvyššiu aktivitu v čase od 13-tej do 15-tej hodiny. V tomto čase najlepšie spracúva živiny zo skonzumovanej potravy, a zásobuje tak náš organizmus potrebnou energiou. Naša fyzická výkonnosť stúpa, čo môžeme využiť pri športe, v našej práci, na záhrade alebo pri iných činnostiach vyžadujúcich si fyzickú silu.

Na podporu tenkého čreva môžu pomôcť 2 jednoduché cviky.

1. cvik - dynamický

Sadneme si do tureckého sedu, snažíme sa vyrovnať chrbát a hojdáme sa z jednej strany na druhú. 10 x na jednu stranu a 10 x na druhú. Chvíľku si oddýchneme a môžeme zopakovať ešte raz.

domáce cvičenie

2. cvik - uvoľňujúci

Zostaneme sedieť v tureckom sede a hlavu s trupom sa snažíme, čo najviac pritiahnuť ku chodidlám. Vydržíme 10 sekúnd, uvoľníme a zopakujeme.

cvičenie pre ženy

Čaj na skľudnenie čriev a hojenie črevnej sliznice

Tieto bylinky (okrem lišajníka) nie je až taký problém nájsť v prírode alebo si ich vysiať vo vlastnej bylinkovej záhradke, ak máš takú možnosť. Ja ich mám z minuloročného zberu z Oravy :-). Okrem lišajníka islandského, to nie je až taká známa a bežná bylinka, ale nie je ju problém nájsť v dobrej čajovni, lekárni, alebo biopredajni, kde majú svoje zastúpenie i bylinky :-).

Potrebujeme:

  • Nechtík lekársky
  • Repík lekársky
  • Lišajník islandský
  • Materinná dúška

Ako na to?

1

Zmiešame rovnakým dielom (1 ČL) každú bylinku, zalejeme ¾ l vriacej vody a necháme 10 minút lúhovať.

2

Scedíme a pijeme 2 x denne. Veľmi dobrý je čajík na lačno, ale i medzi jednotlivými jedlami.

TIP: Dávaj si pozor, aby si bylinky nelúhovala viac ako 10 minút, pretože kvôli lišajníku ti môže čajík zhorknúť.

mix_bylinky
bylinky_cajik

Prajem príjemné vychutnávanie a pevné zdravie :-).

Zdroje:

Kniha Radost z jídla, MUDr. Strnadelová a J. Zerzán, str. 27 – 43, 2011

Kniha Somatológia II., I. Dylevský a S. Trojan, str. 339 – 351, 1984

Časopis Bio&Life, 05-06/2014, str. 83

Marcelka Bohuslavova - http://www.dula-bylinarka-kladno.cz/

http://www.alternamedica.sk/tcm.html

Lucka Jurcova
Redaktor vo Fitshaker
Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.