Svalovicu zažiješ napríklad pár dní po intenzívnom tréningu, alebo v prípade, že zmeníš štýl tréningu, či skúsiš nejaký iný šport. Pri každej zmene alebo vyššej intenzite telo zareaguje. Svalovica, to sú vlastne mikrotrhlinky vo svale, ktoré sú sprevádzané jemným opuchom a bolesťou. Bolesť závisí od rozsahu poškodenia svalu. Neboj sa, nejde o poškodenie, ktoré by ti mohlo spôsobiť zdravotné problémy, je to len prirodzená adaptácia organizmu na záťaž. Telo jednoducho reaguje na záťaž tak, že sa snaží poškodené štruktúry obnoviť. Táto obnova prebieha kvôli tomu, aby ťa pri najbližšom tréningu rovnaká záťaž neprekvapila a aby si bola dostatočne odolná. Otázkou však ostáva, mala by si ísť cvičiť, keď máš svalovicu? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie.
Pamätám si príbeh jedného môjho klienta a zároveň kamaráta, ktorý mi hovoril o svojej prvej skúsenosti s fitness centrom. Vzal ho tam jeden kamarát, ktorý mal „viac“ skúseností s cvičením. Hneď na prvom tréningu mu pripravil asi 10 cvikov na nohy. Kamoš sa to snažil všetko precvičiť, hoci bojoval s únavou a slabosťou. Chcel to zvládnuť a nechcel sa nechať zahanbiť. Čo však nasledovalo ďalšie 4 dni bolo neznesiteľné. :-D Hovoril mi, že prvé 3 dni sa doma do slova a do písmena plazil. Nebol schopný postaviť sa na vlastné nohy.
Ponaučenie z tohto príbehu: Ak nemáš skúsenosti s cvičením, nepreháňaj to hneď na prvom tréningu. Začni zľahka a každý tréning jemne záťaž navyšuj. Nechoď hneď na začiatku do extrému.
Zmeny v tréningovom procese musíme vykonávať z jednoduchého dôvodu. Organizmus sa rýchlo adaptuje, resp. prispôsobí na danú záťaž a ak chceme neustále napredovať, musíme posúvať hranice.
Otázka, ale znie, či máme cvičiť aj napriek tomu, že máme svalovicu?
# 1: Slabá svalovica
# 2: Jemne bolestivá svalovica
Je fajn, ak striedaš dni, kedy máš náročný, intenzívny tréning s dňom, kedy si dáš ľahší variant tréningu. Vtedy dokážeš zaznamenávať neustále pokroky, lebo nechávaš svojmu telu priestor aj na to, aby sa zotavilo z danej záťaže.
Alebo je aj fajn, ak striedaš posilňovanie rôznych partií. Tzn. ak máš svalovicu napríklad na nohách, ale vršok tela máš stále v poriadku, tak precvičuj v daný deň ruky, ramená či také bruško.
# 3: Extrémne bolestivá svalovica
Ako sa posúvať vpred rýchlejšie a zároveň trénovať intenzívne?
Rýchlejšia regenerácia je kľúčom k tomu, aby si mohla častejšie a intenzívnejšie trénovať. Regenerácia slúži na to, aby sa tvoje telo mohlo po náročných tréningoch zotaviť skôr. A aké tipy regenerácie poznáme?
# 1: Strečing
# 2: Penový valec
Penový valec (resp. foam roller) slúži na to, aby sme sa vedeli sami pomasírovať. Nepotrebuješ maséra, lebo sa dokážeš sama masírovať na začiatku a na konci tréningu. Výsledkom je opäť lepšia zotavovacia schopnosť tela.
# 3: Ochladzovanie tela po tréningu
Začať môžeš nastavením sprchy na chladnejší mód v závere sprchovania. Začni najprv chodidlami, potom stehná, ďalej brucho, ramená, chrbát a nakoniec hrudník (oblasť srdca ako posledná).
# 4: Masáž
Tvoje svaly budú viac uvoľnené, ty budeš viac uvoľnená po psychickej stránke, zlepší sa tvoje kvalita spánku, a to všetko vedie k lepšiemu zotaveniu.
# 5: Aktívny relax
# 6: Meditácia a iné relaxačné metódy
# 7: Strava
Pridaním antioxidantov ako sú napríklad vitamín C, alebo ďalších aktívných látok, ktoré môžeme napríklad nájsť v zelenom čaji, zmiernime zápal a teda pomáhame nášmu telu, aby sa zotavilo skôr.
Takisto netreba zabúdať na to, aby sme boli dostatočne hydratovaní. Keď prijímame dostatok tekutín, vyplavia sa z tela von odpadové látky, ktoré spomaľujú proces regenerácie.
Konečná odpoveď na otázku či, je možné cvičiť, keď máš svalovicu je, že všetko závisí od úrovne svalovice. Túto úroveň vieš zmierňovať práve regeneračnými metódami, ktoré sme si popísali. Skús do svojho života aplikovať aspoň jednu z týchto metód a budeš sa cítiť nielen lepšie, ale budeš si môcť dovoliť aj viac trénovať a dosiahneš lepšie výsledky.
Ak ti nestačilo, vypočuj si, čo k téme svalovica hovorí trénerka Maggie Kažimírová:
Ak ťa trápi svalovica nemusíš čakať kým sama prejde. Skús jej pomôcť našim masážnym olejom na svalovicu. Prekvapí ťa nielen svojou príjemnou vôňou ale tiež rýchlou vstrebateľnosťou a vláčnym pocitom po aplikácii.
Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.