Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Jarná očista tela vďaka joge: Prebuď v sebe po zime životnú energiu!

jarný detox

Zimné obdobie sa pomaly končí a teplé jarné lúče prebúdzajú všetko v prírode vrátane našej dobrej nálady. S pribúdajúcim slnkom a dlhšími dňami si nejedna z nás užíva každý deň do sýtosti v prírode, na prechádzke alebo na teraske. Príval veľkej radosti a energie však môže vystriedať dobre známa jarná únava, ktorá nás po zime neraz potrápi. A jediné, čo chceme, je vyhnať ju z tela von a naštartovať a rozprúdiť nový príval nápadov a myšlienok.

A práve o tejto téme sme sa porozprávali s majiteľkou Yogashopu aYogacentra Jankou Smažíkovou, ktorá nám v rozhovore prezradí, ako v tomto období prebudiť svoju životnú energiu prostredníctvom jogy a práce so svojím telom a mysľou.

Dozvieš sa nielen o jednoduchých pozíciách, ktoré dokážu rozprúdiť metabolizmus a pomôcť tvojmu tráveniu, ale zahĺbime sa aj do praktických tipov na odľahčenie jedálnička, do techník stíšenia mysle a dokonca si prezradíme, ako zahnať jarnú nádchu.

Prajeme príjemné čítanie 😊.

Po očiste tela túži na jar nejedna z nás. Základom je však začať zvnútra, posilnením zdravia čriev. Vedeli by ste nám priblížiť, akým spôsobom podporuje cvičenie jogy tento proces?

Tak ako ste povedali, očista prebieha hlavne v črevách. Niektoré jogové pozície vyložene masírujú vnútorné orgány, a to je presne ten želaný efekt. Vďaka rôznym rotáciám, skrutom či krokodílím cvikom vie človek jemne, nenásilne aktivovať lymfatický systém a naštartovať metabolizmus.

Po uvoľnení z pozície sa do orgánov nahrnie čerstvá krv, ktorá ich vyživí. Dôležité je začať vždy pravou stranou, aby ste rešpektovali peristaltiku.

ocista tela

Tancujúci pes

Ktoré ásany vedia účinne naštartovať metabolizmus a podporiť naše trávenie?

Na začiatok je dobré začať s už spomínanými krokodílími cvikmi, t. j. rotáciami v ľahu.

Ďalej spinálne pozície (ardha matsyendrasana) v sede alebo v pozícii stoličky a napokon aj pretočený trojuholník.

ocista tela a duse

Spinálna pozícia

Z predklonových pozícií treba určite spomenúť 3-nohého psa hlavou dolu (tri pada adho mukha svanasana), trojuholník (trikonasana) alebo široký stoj rozkročný (prasarita padottanasana).

pozície joga

3-nohý pes hlavou dolu

Vďaka nim sa zlepší krvný obeh a rozprúdi energia. Pomáhajú tiež „hodiť nás do pokoja“, uvoľniť stres a koncentrovať sa na jeden bod. Poskytnú nám pocit dôležitého ukotvenia a pomôžu nám nájsť samých seba.

Poznáte to, niekedy stačí zmeniť uhol pohľadu 😉.

Dôležité pri cvičení je zhlboka dýchať. Keď sa sústredíte na dych, väčšinou ide aj samotné cvičenie ľahšie a dokážete sa lepšie sústrediť.

jarný detox

Trojuholník

Jar je obdobím prebúdzania sa, mnohokrát nás však s jej príchodom premôže tzv. jarná únava. Ako sa jej vieme zbaviť a naštartovať svoju energiu?

V prvom rade sa napojte na svoje telo a skúste vnímať jeho signály. Na jar nás to prirodzene vedie k odľahčeniu jedálnička a zvýšeniu pitného režimu. Je vhodné doplniť i vitamíny a vlákninu. Pomôcť si môžete aj zelenými potravinami, ako sú mladý jačmeň, spirulina, a bylinkovou detoxikačnou kúrou napríklad z brezy, zo žihľavy či z aloe vera.

Telo sa začne prirodzene čistiť, využite to a zbavte ho starých, odumretých buniek pomocou peelingu na telo i na tvár. Pokožka sa krásne prekrví a vytvorí sa priestor na vznik nových buniek.

V tomto období sa vyhnite sladkostiam a alkoholu a radšej vybehnite na prechádzku či si doprajte pár jogových ásan. Nezabudnite telu dožičiť i oddych a dostatok spánku.
joga

Spinálna pozícia, ktorá rozprúdi energiu v tele

Pri joge sa používa viacero pomôcok, napr. joga blok. Ten pomáha odcvičiť pozície, ktoré sú pre naše telo náročné. Existujú aj pomôcky, ktoré pomáhajú pri cvičení, ale vedia takisto podporiť jarný detox?

Keď sa chcete jarnému detoxu venovať do hĺbky, rozhodne nevynechajte hlavu!

Myšlienkovým detoxom sa priblížime sami k sebe, do svojho stredu. Meditácia je skvelým štartom, zo začiatku stačí aj minúta, no pravidelne. Postupne môžete čas predlžovať. Veľmi pomôže pocit, keď sa na meditáciu budete tešiť, napríklad si vyberiete krásny meditačný vankúš, ktorý vám pomôže naladiť sa týmto smerom. Zároveň pri meditácii vydržíte dlhšie, pretože podporuje správne držanie chrbta. Na sústredenie výborne funguje i náhrdelník japa mala.

joga cviky

Náhrdelník japa mala

Je pravda, že očistu tráviaceho traktu vieme podporiť nielen zvnútra, ale aj zvonka?

Indikátorom zdravého tela je náš jazyk. Na ňom je „uložené“ celé naše telo. Ak je váš jazyk krásny, čistý a ružový, je to známka, že sa tešíte pevnému zdraviu.

V prípade, že na ňom máte nejaký povlak, na jeho odstránenie perfektne poslúži škrabka na jazyk a, samozrejme, i ďalšia starostlivosť o zdravie. Samotným čistením jazyka podporíte odstránenie baktérií, povlaku na zuboch a zmizne i zápach z úst. Zároveň premasírujete chuťové poháriky a zvýrazníte vnímanie chutí. Čistý jazyk môže dokonca zlepšiť celkové trávenie.

jóga

Jar je pre mnohých z nás obdobím neustáleho kýchania a smrkania. Pre mnohých alergikov je tento čas obrovskou výzvou. Viete o nejakých spôsoboch, ktoré by telu poskytli úľavu od alergie a sťaženého dýchania?

V týchto prípadoch je základom voľný nos. Pravidelným preplachovaním pomocou kanvičky neti si môžete účinne pomôcť. Do kanvičky stačí naliať len roztok prevarenej alebo odstátej vody a soli, ideálne morskej alebo čiernej.

Môžete si z toho urobiť príjemný ranný alebo večerný rituál. V našom Yogashope nájdete okrem antikorových a porcelánových aj plastové kanvičky, ktoré si môžete zbaliť na cesty. A nevynecháte tak preplachovanie ani na cestách.

joga pre zdravie

Niektoré pozície v joge vedia byť pre začiatočníkov trošku náročnejšie. Čo by ste poradili ženám, ktoré s jogou iba začínajú a ich svalstvo nie je ešte veľmi zvyknuté na pokročilejšie ásany?

Skvelé, že sa pýtate. Naša spoločnosť je zameraná na výkony a výsledky. Joga je pravým opakom, joga je predovšetkým jednota. Spojenie so sebou, naladenie sa na seba. To všetko si vyžaduje svoj čas. Preto by som ženám poradila, nech sa smelo pustia do akejkoľvek pozície, no s rešpektom k sebe.

Skúšajte, hrajte sa, posúvajte postupne svoje limity a hlavne nech vás to baví. Do pozícií choďte bez nátlaku – tak fyzického, ako i mentálneho. Keď to niekde „ťahá“, radšej sa vráťte o krok späť.

Stuhnuté miesta postupne povolia, a keď sa nebudete upínať na výsledky, objavia sa samy od seba. Ešte by som pridala jeden tip, mám totiž výborné skúsenosti s akupresúrnou podložkou. Dali sme si vyvinúť naše vlastné podložky a vankúše tak, aby si na nich mohol človek oddýchnuť, naštartovať organizmus. Zo začiatku môže byť tlačenie na akupresúrne body nepríjemné, no postupne si človek zvykne a bude užívať blahodarné účinky.

Okrem detoxu podporuje imunitný systém, pomôže s únavou, takisto zahnať úzkosti, stres či depresie. Tých benefitov je toľko, že sme ich napísali do ďalšieho článku: Doprajte si ozdravnú masáž.

akupresúrna podložka
cvičenie doma

Teplé jarné slniečko je veľkým pomocníkom pri zlepšení nálady a vie vniesť do našej mysle mnoho pozitívneho. Človek však môže po dlhej zime pociťovať chuť „zreštartovať“ aj svoju myseľ a zbaviť sa starých myšlienok, ktoré mu už neslúžia.

Viete nám porozprávať aj o nejakých pozíciách a praktikách, ktoré pomôžu rozbehnúť aj očistu v našom životnom nastavení?

Naša myseľ má širokú paletu pocitov. Zámerom nie je vytesniť tie negatívne, skôr ich vnímať, prijať a spracovať, resp. nechať odznieť. Čo sa týka pozitívnych pocitov, presne ako hovoríte, slnečné lúče dokážu zázraky. Na jar nosím ľahučkú cestovnú podložku všade so sebou a vo voľnej chvíli si zacvičím vonku.

Jogovými ásanami, ako sú napríklad pozície palice, orla či pluhu, pekne otvoríte hrudník, naštartujete lymfatický systém. Zároveň vedú k sústredeniu. Skúste vydržať v pozícii palice 3 alebo 5 minút a garantujem vám, že vaša myseľ bude sústredená (😄).

cestovná podložka

Poradili by ste nám na záver nejaké ďalšie techniky stíšenia mysle, vďaka ktorým si vieme utriediť myšlienky a vyčistiť hlavu?

Často sa človek točí v kruhu a neustále sa vracia k rovnakým myšlienkam, prežitým alebo vykonštruovaným situáciám. Keď sa v tejto situácii ocitnete, vypíšte sa z toho. Založte si denník a tam si zaznamenávajte svoje myšlienky. Keď si odložíte myšlienky na papier, odrazu sú konkrétne a je možné ich pustiť. Tento proces veľmi upokojuje a dovoľuje posunúť sa ďalej.

Ďalšou technikou je denník vďačnosti. Prekvapí vás to, ale skvele tu môže poslúžiť aj Instagram. Keď si tam budete odkladať fotky z momentov, keď ste sa cítili skvele. Keď sa k svojim fotkám z času na čas vrátite, v takej kondenzovanej forme si uvedomíte, že sa máte dobre. Rovnako fungujú aj fotoalbumy.

Ja si napríklad večer pred spaním prebehnem celý deň a nájdem niečo, za čo môžem byť vďačná, a poďakujem.

mindfulness techniky

Janka, ďakujem vám za príjemný rozhovor.

Tiež vám ďakujem a čitateľom želám, aby sa odhodlali k očiste tela i mysle a boli k sebe vľúdni a zhovievaví.

Moje miery

Na otázky odpovedala Jana Smažíková, majiteľka Yogashopu, ktorý nájdete v Česku i na Slovensku, a Yogacentra sídliaceho v Prahe.

Pozývame ťa do tohtoročnej 60-dňovej Výzvy do plaviek 🤗.

Ani tento rok nebude chýbať naša spoločná jazda, na ktorej odhalíš svoju silu, odvahu a sebavedomie ❤️. Čaká ťa nielen nadupaný program pre začiatočníkov aj pokročilých, ale takisto stravovacie videá s výživovým odborníkom Mgr. Michalom Páleníkom a rozhovory s fitshakeráčkami, ktoré sa podelia so svojimi silnými príbehmi.

Výzvu sme síce už odštartovali, ale stále sa stíhaš pridať k nám. Už sa na teba tešíme ❣️.

Plavková výzva
Fotka autora
Daška Krajčovičová
Content specialist vo Fitshakeri

Som tvorivý kreatívec a dobrodruh. Milujem tvorenie ilustrácií a príbehov, pri ktorých vymýšľaní mi takmer vždy rozvoniava šálka dobrej kvalitnej kávy. Keď práve niečo netvorím, túlam sa po horách, prírode a obdivujem krásne výhľady a západy slnka. Alebo ma pristihnete pri objavovaní mestských uličiek historických miest. Spoznávanie nových zákutí a neustály tep života, to je moje. Pri mojich milovaných dobrodružstvách však nesmie chýbať moja kamarátska rodinka, úsmev a, samozrejme, môj verný štvornohý chlpáč.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.