Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Moderátorka Adriana Špronglová: Ako joga zmenila môj život

moderátorka
Aďku môžeš poznať nielen po hlase z rádia alebo z "videnia" z telky, ale aj z hodín jogy. Je jej vášnivou cvičiteľkou a v tomto rozhovore sa dozvieš aj to, ako dokáže byť stále usmiata, čo ju motivuje, aký bol jej pobyt v Indii, kde sa venovala výhradne sebe a joge a čo pre ňu vlastne joga znamená. Príjemné čítanie.

Ak by si sa mala všetkým, ktorí ťa poznajú len zbežne, predstaviť, akých pár viet by ťa vystihovalo najlepšie?

Úprimne sa cítim ako taká dievčinka, ktorá si pláva životom a robí, čo ju baví.

Si mladá a ambiciózna žena, ako sa ti darí stále myslieť pozitívne a “nevyhorieť”?

Milujem život a naučila som sa ho prijímať taký, aký je. Keď mi je ťažko, viem, že odpovede vždy prídu, preto som viac sama, snažím sa netlačiť na pílu, veľa ďakujem za všetko, čo mám a niekedy si aj poriadne poplačem. Nikto nie je 24 hodín denne len pozitívny, to by bolo akurát tak na poriadneho Oscara v hlavnej úlohe alebo na psychiatriu :-).
 

Snažíš sa žiť zdravo odmalička alebo si si vybudovala vzťah k zdravému životnému štýlu postupne?

Mamina bola dlhé roky vegetariánka a už ako malá som sa hrala s jej „klíčkovou záhradkou“ na okne, takže odmalička som vedela, že čaj mi neocukria, a keď si vypýtam niečo sladké, odpoveď bude „Daj si jabĺčko Aďka!“. Napriek tomu, že od detstva som sa stravovala zdravo, musela som si prejsť svojou vlastnou cestou a uvedomiť si, čo je pre moje telo najlepšie, a že si netreba nič odopierať, pokiaľ to nejde prirodzene. Však to poznáte, máte chuť na sladké, dáte si jabĺčko, potom müsli tyčinku a nakoniec tú čokoládu.

Aké sú tvoje denné rutiny, bez ktorých si nevieš deň predstaviť?

Deň si viem predstaviť bez čohokoľvek, ale viem, že má úplne inú kvalitu pokiaľ ráno vstanem, trošku sa natiahnem a dám si krátku meditáciu. Smejem sa, keď si spomeniem ako som hovorievala, že nemám čas meditovať, lebo teraz si uvedomujem, že krátke zastavenie sa pred tým ako vhupnem do nového dňa ma úžasne naladí, dá mi priestor na to, aby som zistila, čo chcem skutočne robiť a do čoho ma len núti moje nezastaviteľné ego. Dokonca som rada, že som sa na tieto moje ranné „rande samej so sebou" začala tešiť, lebo cítim veľký rozdiel.

Existujú podľa teba základné návyky, ktoré by si mala osvojiť každá žena, ktorá chce byť zdravá, krásna a šťastná?

Áno, naučiť sa počúvať svoje telo, intuíciu a mať sa rada. Taká klasika z každého druhého ženského časopisu. Ako na to, je už ťažšie zistiť, ale keď sa pozriete do seba, budete prekvapené ako začnú odpovede vyskakovať samé od seba. Nájdite si viac času pre seba a pozorujte, čo vám robí radosť, ktorí ľudia vám berú energiu, s ktorými je vám dobre. Vaša spokojnosť je meradlom toho, či idete správne.

Čo ťa priviedlo k joge?

Zdravotné problémy. Doktori mi povedali, že nebudem môcť už nikdy plnohodnotne športovať, ale mala som silnú oporu v mojej krstnej mame, ktorá mi povedala, že ako si to nastavím v hlave, tak to aj bude. Urobila som si teda reset a zrazu sa mi do života priplietla joga.
 

Akému typu jogy sa venuješ?

Začala som s powerjogou, ale teraz cvičím hathajogu a hotjogu.

Komu by si ju poradila zaradiť do zoznamu každodenných aktivít?

Joga je úplne pre každého. Joga je aj to, keď len tak sedíš a medituješ alebo len keď dýchaš, preto ju skutočne môže robiť každý.
 

Ako s jogou začať? Mali by si naše čitateľky dať na niečo vyslovene pozor?

Dôležité je nájsť si inštruktora, ktorý vám sedí, dôverujete mu a máte z neho dobrý pocit. Odporúčam začať s basic hodinami, nech si navnímate svoje telo, dýchanie a nové pohyby. Joga nás učí rešpektovať svoje telo s pokorou a láskou, preto v žiadnom prípade nechoďte do pozícií, v ktorých cítite bolesť.

Nedávno si absolvovala kurz jogy priamo v Indii, aké to bolo?

Bolo to úžasné a zároveň dosť náročné. Až tam som začala skutočne chápať, o čom joga vlastne je. Každodenné vstávanie o piatej ráno, očistné techniky, pranajáma, cvičenie, meditácie, boli poriadnou výzvou, ale užívala som si to najviac ako sa dalo. Ľudia boli skvelí a to, čo som si z Indie priniesla využívam v bežnom živote. Predýchavam v zasadačke v práci, keď som v strese, viem, že potrebujem ticho, keď mám rozlietanú myseľ a aj nepríjemné veci, ktoré sa dejú vnímam s väčším nadhľadom ako predtým. Každému, kto cíti, že by niečo podobné chcel zažiť, úplne odporúčam.

Ako sa v cvičení posúvaš, aké ciele (cviky) by si chcela zvládnuť?

Joga nie je o ruke obtočenej natrikrát okolo trupu, preto takéto méty nemám. Ak to príde prirodzene a bude ma to baviť skúšať, ok, ale teraz sa skôr učím disciplíne. Vstať, prekonať sa a vytiahnuť podložku ráno o šiestej, aj keď sa mi nechce. Čomu sa po návrate z Indie venujem viac je práve pranajáma (dychové cvičenia) a meditovanie, lebo kedysi bolo pre mňa sadnúť a len tak sedieť bez pohnutia a ešte k tomu aj ticho poriadna výzva :-). A určite sa chcem znova vrátiť do Indie. Nie je náhoda, že sa o nej hovorí, že je zázračná, lebo je to tak.
 

Kombinuješ jogu aj s inými cvičeniami/aktivitami?

Jasné, milujem hory, preto, keď môžem, vybehnem niekam na kopce a inak si rada zabehám, idem na kruhový tréning alebo tanečnú hodinu.

Každá žena by sa o seba mala príkladne starať - o vonkajšiu aj vnútornú krásu. Ako relaxuješ a čo si rada dopraješ ty?

Relax je pre mňa ideálne niekde v prírode na chate obklopená kamarátmi, ale aj pokoj doma pri knihe, prípadne si skočím do sauny.
 

Čo tvorí úplný základ tvojho jedálnička?

Veľmi rada jem, ale moje telo si zvyklo na zdravé a ľahké jedlo. Nie som za žiadne extrémy, preto taká klasika, rôzne obilniny, ovocie, zelenina, ryby, semienka a z týchto ingrediencií sa dajú vykúzliť neskutočné jedlá.
 

Máš životné motto? Prezraď nám ho :-).

Motto nemám, každý deň sa mení podľa toho, čo práve prežívam. Ale mám rôzne svoje „kartičky“, s ktorými sa hrám a vždy vytiahnem presne to, čo mám a to si potom zapíšem na týždeň do diára a pripomína mi to moju aktuálnu tému, ktorú riešim a povzbudzuje, keď treba :-).
Ďakujeme Aďke Špronglovej za veľmi milý rozhovor a želáme veľa radosti (nielen) pri joge! 
 
Ak chceš vyskúšať cvičenie jogy aj ty, môžeš tak urobiť aj v našom online fitnesku Fitshaker.sk:

K téme joga si môžeš pozrieť aj tieto články:

Ako joga pôsobí na hormonálny systém?

5x joga cviky, ktoré podporia jarnú očistu

Aká je to Mindfulness Joga? + VIDEO ukážka

Fotka autora
Baška Línek
Redaktor vo Fitshaker

Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.