Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Fimaminka Valéria (-24 kg): „V priebehu 5,5 roka som prakticky musela schudnúť 75 kíl“

Ako si na tom ty? Máš plno výhovoriek, prečo sa popri starostlivosti o domácnosť a malé deti nedá mať čas na seba, alebo hľadáš spôsoby, ako by to mohlo ísť? Valéria je ten druhý prípad. Jej popôrodná postava sa jej nepáčila a tak našla spôsob, ako schudnúť, ale zároveň tak, aby jej to nezabralo čas na úkor venovania sa rodine. Myslíš si, že ty by si to nezvládla? Potom si pozri Valikin recept, ako sa jej to popri 3 malých dcérkach podarilo.

Hneď takto v úvode by ma zaujímalo, ako sa dá nájsť si čas na seba popri troch deťoch?

Každá matka vie, že keď sú deti malé, celý svet sa točí okolo nich. A ten môj sa dostal do občas vyčerpávajúceho stereotypu. Potrebovala som nejaký „ostrov“, kde by som si sama oddýchla, no zároveň som nechcela ísť na úkor rodiny. Bolo ľahšie do nášho rodinného programu vsunúť polhodinku behu, ako ísť na tri hodiny do divadla. Beh mi vedel vždy nabiť baterky, i keď som behala 90-kilová a odbehla som ledva kilometer. Energia z pohybu sa prejavila úplne vo všetkom. S vyčistenou hlavou som inak vnímala materstvo i s ním spojené trampoty. Zrazu to nebolo také vyčerpávajúce.
To sa snažím vysvetliť všetkým, ktorí sa ma pýtajú ako zvládam byť fit a zároveň matkou. Materstvo zvládam z veľkej miery práve vďaka tomu, že som fit. Nie je to naopak, ako si veľa ľudí myslí. Predstavujú si, že mám zrejme nenáročné deti, a preto mám čas na seba. Matka potrebuje byť silná. A je na každej z nás, aby sme si našli svoj zdroj energie. Obetovať mu pol hodiny do dňa nie je také náročné. Nemusíme tým ukrojiť z času venovaného rodine, stačí ísť na úkor našej pohodlnosti a lenivosti. Radšej vypnime telku, alebo sa zbavme zlozvyku nezmyselne trčať na internete.
rodina
 

Ako sa vaša premena začala? Kedy ste sa rozhodli, že je ten pravý čas zmeniť svoj život?

Celý život som chudla a priberala, stále dookola. Nebolo to nič extrémne, no stále to bolo o tom, že keď som si dávala na stravu pozor, bolo to fajn, no keď som poľavila, váha šla hneď hore. Tehotenstvá boli len viditeľnejším prejavom môjho dovtedajšieho vzťahu k stravovaniu. Počas každého z tehotenstiev som pribrala 25 kíl a trikrát som ich dala i dole. To znamená, že v priebehu 5 a pol roka som prakticky musela schudnúť 75 kíl. Našťastie mám pevnú vôľu, nasadila som si diétny režim a schudla som.
Bolo to však namáhavé a ozaj ma to stálo veľa sebazaprenia. Nedodávalo mi to energiu, ba skôr ma to vyčerpávalo. Po treťom pôrode som vedela, že chcem znovu schudnúť, no takisto som cítila, že to chcem urobiť inak. Nemohla som si dovoliť byť pri troch malých deťoch nervózna z hladu alebo z toho, že MUSÍM cvičiť, napriek únave. Prvýkrát som nedržala žiadnu predpísanú diétu, ale rozhodla som zmeniť životný štýl.
Na začiatok som začala zdravšie jesť päťkrát denne. Bavilo ma hlavne to, že zmenu si sama režírujem a po dlhej dobe som našla oblasť, kde sa môžem realizovať. Bol to pre mňa popri materstve užitočný relax. Myslím si, že matky, ktoré rozvíjajú aj iné stránky svojej osobnosti ako je tá materská, majú v sebe viac sily mentálnej i fyzickej. To sa prejaví v tom, že aj materstvo ako také lepšie zvládajú.
ako schudnut
 

K zdravému životnému štýlu nepochybne patrí pohyb. Aký máte k nemu vzťah?

Šport je moja záľuba. Vôbec nechápem, prečo som sa mu nevenovala viac, keď som ešte nemala deti. Och, koľkokrát si pomyselne bijem hlavu o stenu. Ale, tak to zrejme malo byť. Teraz je pre mňa šport vzácnym, preto si ho aj naplno užívam.
chudnutie
 

Vieme, že cvičíte aj s Fitshakerom. Aké videá sú vaše obľúbené?

Fitshaker bola pre mňa počiatočná vzpruha. Tým, že tento projekt existuje, zanikla všetkým zaneprázdneným matkám i posledná výhovorka, že nemajú čas ísť niekam cvičiť, alebo že sa hanbia ísť medzi ľudí. Začala som s ním prakticky hneď po šestonedelí, vtedy ešte ako taká „hrošica“. :-D
Môj muž žartoval, že mám šťastie, že pod nami nikto nebýva, lebo niekomu by tie otrasy mohli vadiť. Aj teraz, keď som pridala beh aj fitko, rada sa k Fitshakeru aspoň raz do týždňa vraciam. Najčastejšie cvičím HIIT-ko s Oľgou, alebo intenzívne cvičenia so Zorkou. Teraz som si zvolila program so Zuzkou Light a som nadmieru spokojná.
ako schudnut z brucha
 

Čo vy a strava? Fičíte na zdravej vlne aj kuchyni? Čo rada varíte a ako kombinujete stravu pre celú rodinu? Varíte každému zvlášť?

Kdesi som počula, že existujú rodiny, kde všetci jedia zdravo. Na to, ako sa to dá ja asi nikdy neprídem. Keď môj muž, odchovaný na dedinskej strave, vidí cuketu, ani ochutnať nechce. :-D Aj deťom som spočiatku musela zeleninu všelijako zamaskovať, aby som ju do nich dostala.
Bežne varím dvojako, našťastie nie v jeden deň. Pre seba si varím na dva dni, takisto aj rodine. Takže varím na striedačku, jeden deň mne, na druhý pre mojich výmyselníkov. Cez víkend jeme spolu, vtedy sa snažím nájsť nejaký zdravý, no pritom chutný kompromis. Snažím sa vyberať jednoduché recepty ako je kuracie mäsko so zeleninou a ryžou, cestoviny s tuniakom, či ryby so zemiakmi.
Minimálne raz do týždňa skúšam nejaký nový recept, to ma baví. Keď dostanem chuť na tradičné jedlo, pripravím si zdravšiu verziu.
zdrava strava
 

Kto vás počas vašej premeny najviac podporoval a bol vašou bútľavou vŕbou v ťažkých časoch?

Najviac ma podporoval môj muž. Jeho pomoc nespočívala vo forme nejakých motivačných príhovorov, ale skôr v tom, že mi maximálne vychádzal v ústrety, keď som potrebovala čas na beh, či cvičenie. A čo bolo pre mňa ozaj dôležité, robil to rád. Nikdy to nebol taký ten ofučaný súhlas. Veľakrát ma dokonca posielal behať, keď videl, že som mala náročný deň. Na Vianoce mi daroval permanentku do fitka. Teraz ma nahovára, aby som šla na svoje prvé bežecké preteky. Myslím si, že by z neho bol dobrý tréner. Nerobil na mňa nátlak, ale hovoril a konal presne tak, ako som potrebovala. Verím, že spoločne dosiahneme to, že pre naše dcérky bude zdravá strava a pohyb niečo prirodzené.
premena
 

Cvičia s vami aj deťúrence, alebo vás aspoň podporujú psychicky z gauča? :-)

Ak cvičím doma, rady sa pripoja. Nevydržia so mnou cvičiť celý tréning, keďže staršie dcérky majú päť a pol a štyri roky, najmladšia len trinásť mesiacov. Som rada, že z toho majú zábavu a že to berú ako súčasť nášho spoločného programu.
Keďže aj môj muž beháva, k športu tak nachádzajú cestu nenásilným spôsobom. S najmladšou je cvičenie ešte zložité, lebo po mne lezie, alebo chce na ruky. Takže domáce cvičenie zvyknem načasovať na čas jej spánku alebo keď je s manželom vonku.
 

Čo by ste odkázali mamičkám, ktoré stále hľadajú výhovorky a nevedia sa odhodlať k začiatku cvičenia?

Veľa žien mi písalo ako som zvládla schudnúť. Každá žena vie, že chudnutie spočíva v zmene stravy a v pohybe. To, čo veľa žien nevie, je však ako na to. Mentálne nastavenie, motivácia, vytrvalosť.
Myslím si, že úplným základom je psychické rozpoloženie pred začatím i počas chudnutia. Čo z toho, keď  viem, že na olovrant si mám dať biely jogurt, keď mám chuť na veterník? Nezáleží na tom, že mám v chladničke plno zdravých potravín, keď mi návšteva prinesie bonboniéru.
Každý nováčik v chudnutí vydrží prvý týždeň, tí lepší aj dva, no potom zákonite príde kríza. Vtedy hádku s manželom, či prúser v robote „vyrieši“ pizza so zmrzlinou. Potom prídu na rad výhovorky, že to chudnutie je také náročné a nebudem si predsa komplikovať život, keď mám už i tak dosť problémov.
Veľmi dobre to poznám, veď som sa prakticky od puberty snažila schudnúť. Ale unavilo ma to. Stále začínať odznova, skúšať vždy nejakú inú diétu, potom ju nezvládnuť, znovu pribrať, cítiť sa neschopne.
Keď sa na chudnutie a zmenu životného štýlu budeš pozerať ako na  niečo, čo MUSÍŠ obetovať, čo MUSÍŠ vydržať, zaprieť sa, NEBUDE to fungovať.

To je to hlavné, čo chcem každej žene s nadváhou odkázať. Prestaň sa pozerať aké nevýhody to má, na to, čo stratíš, ale uvedom si, čo tým získaš. Nadobudneš pocit, že si niečo zvládla, neskôr príde i uznanie od okolia, dokonca sa staneš inšpiráciou pre niekoho iného. Zrazu prídeš do obchodu a budeš si môcť kúpiť čokoľvek, nielen ten dlhý top a pod neho legíny, nech nedajbože nie je vidieť faldy či celulitídu. Vedľa tvojho muža bude stáť zrazu sebavedomejšia žena, čo je pre každého jedného chlapa príťažlivé.
A tebe, ktorá si rozvedená a nahováraš si, že nemáš pre koho chudnúť, urobí dobre kompliment, či pohľad okoloidúceho. Budeš zdravá a silná. Aj ty, ktorá si už v rokoch, i ty oceníš, že zvládneš behať celý deň za vnúčatami po ihrisku.
Pre každú jednu z vás, v akejkoľvek životnej situácii, v akomkoľvek veku či stave, je dosiahnuteľných množstvo výhod. A je načase, aby si si ich všetky užila! Tak sa na chudnutie a hlavne zmenu života začni konečne tešiť, lebo to, čo ti prinesie, bude skutočná radosť zo života.
O takomto radostnom nazeraní na chudnutie som sa rozhodla písať aj svoj blog „Život fitmamy“. V ňom sa snažím opísať svoje myslenie, a ukázať, ako sa dá zotrvať v zdravom životnom štýle popri materských povinnostiach. Budem veľmi rada, keď sa mi podarí niekomu pomôcť, či niekoho inšpirovať.
zdrave chudnutie
Valike ďakujeme za skvelý motivačný rozhovor. Veríme, že aj tebe priniesol potrebné naštartovanie sa a vydáš sa tiež na cestu za zdravším JA. ;-)
 
A aby si na tej ceste nebola sama, investuj do parádneho pomocníka akým je Fitness diár 2019. Čo všetko v ňom nájdeš? Tabuľku na zapisovanie tréningov aj plánovanie stravy, lunárny kalendár, ženské okienko, citáty od tréneriek, recepty a mnoho ďalšieho. 
diar
 
Valika nie je sama, ktorá má za sebou úspešnú premenu. Aj tieto kočky to dokázali:
Irenka vďaka Výzve do plaviek 2018 schudla 13,5 kg a na svojej ceste pokračuje ďalej
Andrejka v priebehu 1 roka schudla takmer 28 kg. Ako sa jej to podarilo?
Janka od januára stratila 18 kg. Dôležité je však aj to, čo na tejto ceste získala
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.