Andrejka vie, že zázračná diéta na chudnutie neexistuje. No aj tak schudla 27,5 kg, ako to dokázala?

Pred časom zverejnila Andrejka fotku svojej premeny v skupine na Facebooku. My vo Fitshakeri sme boli rovnako unesení jej zmenou ako všetky ženy v skupine. A chceli sme vedieť viac. Ak aj nevieš o akej skupine je reč, vôbec nevadí. Čo myslíš, bola v tom zázračná diéta na chudnutie? Prečítaj si rozhovor a ostaň rovnako nadšená z príbehu Andrejky. Nech ti prinesie motiváciu a inšpiráciu, ktorú práve hľadáš. ;-)

Andrejka, ako začala Vaša premena? Čo bol prvý impulz k tomu, aby ste niečo zmenili? ?

Hlavným impulzom k mojej premene bol hlavne môj zhoršujúci sa zdravotný stav. Vo svojich 44 rokoch som užívala lieky na vysoký krvný tlak, na alergiu, postupne pribudli ďalšie lieky na tlak, no a keď mi p. doktorka pri kontrole povedala, že mi musí predpísať aj lieky na cholesterol, chytila ma veľká panika. Bola som presvedčená, že takto to nechcem.

Uvedomila som si, že so svojou váhou musím niečo urobiť, aby som svoj zdravotný stav zlepšila. O mojej averzii k liekom som samozrejme p. doktorke povedala a jej verdikt znel: „Keď bez liekov, tak schudnúť!” A ja som súhlasila…

V mojom živote som skúsila asi všetky možné aj nemožné diéty. Niektoré z nich boli u mňa aj úspešné, ale nie nadlho. A tak som začala diétovať v takom mojom režime – vyhladovala som sa k smrti, potom som to nevydržala, zjedla som, čo mi prišlo pod ruku, potom prišli výčitky a takto dookola. Výsledok bol +4 kg za tri mesiace. S veľkým zahanbením som išla na kontrolu a priznala porážku, ale už s vedomím, že sama to nedám.

Vtedy som si naplno uvedomila, že potrebujem odbornú pomoc výživovej poradkyne, ktorú som vyhľadala a zverila sa jej do jej rúk. Po vstupnej diagnostike, rozhovore, zmeraní cm a odvážení na špeciálnej váhe, mi vypracovala jedálniček na mieru, ktorý bol v súlade so zásadami zdravej výživy.

jedalnicek na chudnutie

 

Aké boli Vaše začiatky? Všetko išlo ako po masle, alebo ste mali občas chuť sa na všetko vykašľať?

Hneď ako som obdržala „môj jedálniček“, začala som ho striktne dodržiavať. Žiadne ústupky, žiadne prehrešky, žiadne klamanie sebe samej. Moja výživová poradkyňa ma na to tak namotivala, že som to mala takto automaticky nastavené v hlave. Aj som sa sama čudovala.

Väčšinou ľuďom vyhovujú postupné zmeny v stravovaní, u mňa to bolo presne opačne. Hrubá čiara za starým spôsobom stravovania a zdravé chudnutie predo mnou. Od začiatku som vlastne nemala vôbec pocit, že niečo postrádam v jedle. Nepociťovala som, že by mi niečo chýbalo. Jedálniček bol tak úžasne zostavený, že som nemávala pocit hladu, ani ma neprepadávala chuť na sladké.

Jedávam 5x za deň, v mojej strave sú obsiahnuté v správnom pomere tuky, sacharidy a bielkoviny. Nutričný plán mám zostavený na nízko-sacharidovom príjme poobede. Sen o lepšom zdravotnom stave a ubúdajúcich kilogramoch mi nedovolil sa na nič vykašľať. Cítila som, že teraz je ten správny čas a práve teraz svoje úsilie privediem do zdarného konca.

zdravá výživa

 

Kto bol Vašou oporou? Kto tu bol pre Vás v najťažších chvíľach?

Samozrejme rodina – môj muž a deti. Od začiatku mi vyjadrovali podporu, pretože oni najlepšie vedeli, ako sa trápim kvôli nadváhe. Úžasné je, že sme spoločne zmenili veľa vecí aj čo sa týka stravovania celej rodiny. Z toho mám veľkú radosť.

Nemôžem nespomenúť Fitnes diár, v ktorom som si našla veľa poučných článkov a motivačných citátov. A tiež podpora žien v skupine na Facebooku. Vedomie, že v tom nie som sama, že bojujú aj ďalšie ženy, ma motivovalo. Hovorila som si, že ony to nevzdajú, tak nemôžem ani ja.

ako schudnut

 

Vieme, že cvičíte s Fitshakerom, ako ste sa o nás dozvedeli? Aké cvičenia sú Vaše najobľúbenejšie?

Prvé informácie o Fitshakeri som zaznamenala od synovcovej manželky. Hovorila mi, aké skvelé cvičenia a recepty nájdem na stránke. Ako som už spomínala, dodržiavanie stravy som zvládala veľmi dobre, pohyb však bola moja slabá stránka. Výživová poradkyňa mi pri každej kontrole hovorila o dôležitosti pohybu pri chudnutí, ale stále nebol čas na návštevu fitka. No a práve preto som nakukla na stránku Fitshaker, nemusela som nikam ísť, začala som cvičiť doma a v čase, ktorý mi vyhovoval. A sama, čo bolo v tom čase z istých dôvodov pre mňa výhodou.

Zo začiatku to bol veľký boj. Keď som prvý krát cvičila s Oľgou HIIT, bola som presvedčená, že zomriem. A keď to náhodou prežijem, tak zaškrtím ju! To bolo na začiatku januára. Dnes mi dá tiež veľmi zabrať, ale odcvičím ju ako sa patrí. A veľmi ju obdivujem. A ten pocit po cvičení… :-)

Keďže som nemala absolútne skúsenosti s cvičením, veľmi mi vyhovovalo zostavenie a systém novoročnejplavkovej výzvy. Striedanie náročnejších, naťahovacích a posilňovacích cvičení mi veľmi vyhovuje. Mám rada všetky. Nikdy predtým som necvičila jógu, vďaka Fitshakeru som si ju zamilovala. Jóga, Pilates, SexyBody, Sixpack, Toning interval, HIIT, všetky sú super.

ako schudnúť

 

Vráťme sa ešte k strave. Čo ste zo svojho jedálnička vylúčili a čo naopak pridali? Aký je Váš postoj k zdravej strave? ?

Moja životná skúsenosť nadobudnutá pracne znie:

„Ak chcete schudnúť a byť zdraví, žiadna diéta vám to nezaručí. Redukčná diéta sa nedá držať celý život.”

Keď sa pozriem na môj život z pohľadu diét, bol ako sínusoida. Raz hore raz dole. Večný boj. Ak sa však človek stravuje zdravo a popri tom sa hýbe, zaručí mu to zdravie a peknú postavu. A to nielen na chvíľu!

Zdravá strava a cvičenie s Fitshakerom sa mi dostali úplne pod kožu. Vylúčila som bielu múku, biely cukor, vysmážanie ako tepelnú úpravu. Používam na varenie špaldovú, celozrnnú alebo ražnú múku, sladím medom, javorovým sirupom alebo trstinovým cukrom. Kuskus, quinoa, bulgur, batáty, celozrnné cestoviny, orechy, semienka, goji, chia, 80% čokoláda, biely jogurt – to je časť môjho jedálnička. Z mäsa používam hlavne hydinové a ryby. Parný hrniec sa stal mojim veľkým pomocníkom.

diéta

 

Aký je Váš život po zmene? Čo sa ešte okrem hmotnosti zmenilo?

Môj život nadobudol úplne iný rozmer. Zlepšil sa mi zdravotný stav, tlak mám 120/80, lieky na alergiu neužívam vôbec a cholesterol z hodnoty 7,1 klesol na 3,5.

Okrem toho, cítim sa skvelo, sebavedome, žensky, prosto úžasne. Moje okolie mi dáva poklony, čo je veľmi príjemné, povzbudzujúce a tiež motivujúce. Viac času trávim v prírode prechádzkami, ktoré mi dobíjajú baterky. Viac času trávim aj v obchodoch, nakoľko som musela zmeniť úplne celý šatník. Čo vám poviem, je to veľmi príjemné. :-)

 

Prejdime k číslam. Koľko kíl sa Vám podarilo schudnúť a koľko centimetrov máte dole? ?

V čase, keď som urobila pomyselnú hrubú čiaru, som vážila 96,5 kg. Bolo to 1. 8. 2017. V tomto čase – po roku môjho nového životného štýlu, vážim 69 kg. Úbytok na váhe 27,5 kg. V páse som stratila 24 cm, v bokoch 23 cm. Hodnota viscerálneho tuku klesla z hodnoty 12 na 7.

dieta na chudnutie

 

Ak by ste mali zhodnotiť rok Vašej premeny, stál za to? A čo by ste odkázali ženám, ktoré sú vo Vašom veku a tvrdia, že vtedy sa už nedá tak ľahko chudnúť? ?

Uplynulý rok bol náročný, áno, ale bol to jeden z mojich najlepších rokov. Presvedčila som sa, že dokážem svojou disciplínou a postojom meniť veci k lepšiemu. Zmeniť seba, svoj vzhľad, svoje zdravie a aj svoje okolie. Svojím chudnutím som nakazila niekoľko ľudí. Je to úžasný pocit. Či stál za to? Áno, áno, áno…

Ľutujem len jednu vec. Že som pomyselnú hrubú čiaru neurobila pred pár rokmi. Ale asi to malo byť takto. Aj tie roky s kilami navyše ma naučili veľa. Viem, ako sa cítia obézne ženy a práve im odkazujem, aby neváhali urobiť niečo pre svoje zdravie a svoj vzhľad. Ide to niekedy ľahšie, niekedy ťažšie, ale najhoršie, čo môžete urobiť, je neurobiť nič a tvrdiť, že to nejde. Fakt to ide! :-)

chudnutie

Ďakujeme Andrejke za rozhovor. Tu už ani nie je čo viac dodať, verím, že aj ty si si zobrala z tohto článočku poriadnu dávku motivácie a naštartovalo ťa to, urobiť niečo pre svoje zdravie.

 

Aj ty chceš mať takého pomocníka ako mala Andrejka? Nový Fitness diár® 2019 je už v predaji:

fitness diar

 

Andrejka nie je jediná, ktorá sa dokázala namotivovať a zmenila nielen svoju postavu k lepšiemu. Aj toto sú ženy, ktoré prešli premenou:

Slávka schudla 17 kg, a to má doma 5 detí

Peťka vstáva ráno pred 5-tou a aj tak si nájde po práci čas na cvičenie, od januára schudla vyše 12 kg

Terezke sa podarilo schudnúť 12 kg za 2 mesiace, teraz robí výpady aj pri upratovaní

Veronika Kašická

Článok bol pridaný dňa 02/10/2018 a zaradený do kategórie: Premeny   |   Autor: Veronika Kašická

Komentáre