Rôzne intolerancie sú čoraz viac rozšírené a objavujú sa už aj u malých detí. Je nejaká prevencia ako sa intoleranciám vyhnúť? Alebo máme geneticky dané, že sa objaví aj u nás ak ju mal napríklad dedko?
Navyše, zmeny v stravovaní a tzv. "západný" štýl stravovania s konzumáciou veľkého množstva rýchleho občerstvenia, rafinovaných cukrov a umelých prísad tiež zohráva svoju úlohu, keďže tieto zdravotné problémy nezvyknú byť tak prevalentné v kultúrach, v ktorých sa konzumujú tradičné jedlá. Existuje prepojenie medzi zvýšenou priepustnosťou čreva, porušením mikrobioty a potravinovou intoleranciou. Na základe trendov je medzi tieto potenciálne spúšťače možné zahrnúť aj potravinovo-špecifické IgG protilátky a z toho vyplývajúce "problémové potraviny".Okrem faktorov výživy a životného štýlu a ich vplyvu na prevalenciu potravinovej intolerancie stojí za uváženie aj oblasť genetických polymorfizmov v našej DNA. Niektorí jednotlivci majú v génoch SNP polymorfizmy, ktoré môžu ovplyvňovať schopnosť metabolizovať určité látky v organizme. Existuje predbežný výskum, ktorý sa zaoberá prepojením medzi určitými genetickými polymorfizmami a zvýšeným výskytom potravinovej alergie, ktorý by teoreticky bolo možné rozšíriť aj na potravinovú intoleranciu. Výskum v tejto oblasti je stále v rannom štádiu.Myslím si, že ak
- sa človek stravuje tak zdravo (prírodné potraviny) a tak správne (konzumácia jedál v kľude, nie "za pochodu") ako je len možné,
- ak obmedzí konzumáciu rafinovaného cukru, alkoholu a fajčenie,
- ak sa naučí zvládať stres,
- dobre spať,
- obmedzí množstvo užívaných liekov
- a zvýši príjem/expozíciu vitamínu D (o ktorom je známe, že má vplyv na zdravie črevnej bariéry),
potom mu dodržiavanie týchto zásad pomôže udržiavať optimálnu integritu čreva a zdravú mikrobiotu. A to bude mať pozitívny vplyv na prevalenciu potravinovej intolerancie, vzhľadom na ich inherentné prepojenie.
Je možné ovplyvniť nejako už v tehotenstve či v detstve vývoj dieťaťa, aby nemalo intoleranciu na žiadnu potravinu?
Je potrebné si pamätať, že počas tehotenstva i následne po narodení (ak je dojčené) dostáva dieťa výživu a črevnú flóru od svojej matky. Ak by mala matka akúkoľvek potravinovú intoleranciu, alebo zvýšené hodnoty IgG protilátok na potravinu, prenesú sa tieto ťažkosti z matky na dieťa a zvýšené hodnoty protilátok môžu prispieť k vzniku potenciálnej intolerancie. Prečo je užívanie kyseliny listovej dôležité už pred otehotnením? Ak teda matka podniká kroky na zlepšenie integrity čreva, mikrobioty a podstupuje liečbu akejkoľvek potravinovej intolerancie, ktorou trpí, malo by sa to pozitívne prejaviť aj u dieťaťa.
Zohráva v tomto prípade úlohy aj psychika? Myslíte, že pozitívne myslenie môže niečo zmeniť, alebo aspoň zmierniť rozsah príznakov, ktoré v tele vyvoláva intolerancia?
Aby som bol úprimný, nie som si celkom istý, či na túto otázku existuje odpoveď. Aj keď prepojenie medzi mysľou a telom je vrodené a nálada môže ovplyvniť patológiu v organizme napríklad pomocou uvoľnenia konkrétnych hormónov, alebo obmedzenia schopnosti organizmu úplne rozložiť jedlo.Ak je niekto v móde "bojuj alebo uteč" (stresový stav), potom je pre neho ťažké efektívne tráviť jedlo, keďže je jeho telo v somatickom stave, ktorý zabraňuje tráveniu. Z toho vyplýva, že ak je jednotlivec v strese, potom je väčšia pravdepodobnosť, že bude trpieť ťažkosťami zažívania a pod.
Koľko druhov intolerancií sa momentálne vyskytuje na Slovensku? Zaznamenali ste nárast celiatikov alebo histaminikov oproti minulým rokom?
Ako ľudia spoznajú, že majú rôzne intolerancie? Líšia sa príznaky celiatikov a ľudí alergických na mlieko či sóju?
Histamínová intolerancia - ako zistím, či ju mám?
Ak máš pocit, že trpíš alergiou či intoleranciou na nejaké potraviny, vyskúšaj osvedčenú metódu 4R, ktorou môžeš zmierniť symptóny, alebo dokonca ich úplne odstrániť. Metóda 4R pozostáva z týchto krokov:
- Odstrániť (Remove) potraviny, ktoré zdanlivo spôsobujú symptómy. Pri ich identifikácii môžu pomôcť výsledky testov.
- Nahradiť (Replace) potravinami, ktoré vykompenzujú stratu živín z konkrétnych odstránených potravín a potenciálne aj tráviace enzýmy na zlepšenie trávenia.
- Opraviť (Repair) črevo pomocou špecifických potravín a doplnkov, ktoré podporia hojenie a integritu črevnej steny.
- Znovu inokulovať (Re-inoculate) zdravými črevnými baktériami a vytvoriť vyvážený mikrobiom.
Tieto stratégie by sa mali realizovať súbežne a ešte predtým, ako sa do stravy po zhruba 3 mesiacoch začnú znovu postupne zaraďovať eliminované potraviny. Potraviny je potrebné zaraďovať naspäť do stravy po jednom (začať s eliminovanými potravinami, ktoré majú najnižšiu koncentráciu IgG), pričom každú novú potravinu je potrebné zaraďovať po dobu 5 dní a monitorovať symptómy, až potom sa presunúť na ďalšiu potravinu.
2.5. sme odštartovali tohtoročnú Výzvu do plaviek, ktorá bude okrem cvičenia plná užitočných rád o stravovaní a výžive.
Pridaj sa k nám a poď si plniť sen o zdravom a spokojnom JA:
Som Nika, šéfredaktorka Fitshaker blogu. Milujem turistiku, dobré jedlo, prechádzky a západy slnka pri mori. Najväčšou láskou je však pre mňa moja rodina. Ak práve nebehám za svojou dcérkou, pravdepodobne plánujem ďalší výlet do prírody s batohom plným dobrôt!