Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Celiakia a ako s ňou v pohode fungovať

Diagnóza celiakia (gluténová enteropatia) je väčšinou v prvom momente šokom: Čo môžem jesť, aby som si neškodila? Kde sa môžem bezlepkovo najesť v reštauračných zariadeniach? Koľko musím platiť za špeciálne potraviny? To sú len niektoré otázky, ktoré nám začnú víriť v hlave.
Po diagnostikovaní celiakie na základe krvných testov a biopsie tenkého čreva je nevyhnutné okamžite sa začať oboznamovať s bezgluténovou stravou, ktorá je jediným liečebným prostriedkom tohto celoživotného ochorenia.
Rozhovor s dietológom, ktorý poskytne praktické tipy a rady, môže tiež veľmi uľahčiť prechod na nový typ stravovania.

Je to s celiakiou až také ťažké?

Hlavu hore! Kvalita života sa výrazne zlepší, ak budeme dodržiavať bezlepkový režim, a to aj v prípade, že sme predtým nepociťovali celiakiu ako obmedzenie kvality života.
Samozrejme, existuje veľa potravín a jedál, ktoré sú pre celiatikov tabu a prechod na nový režim stravovania padne niekedy zaťažko, hlavne ak sa máme vzdať obľúbených jedál. Dobrou správou však je, že dnes existuje prakticky ku každej potravine s obsahom lepku jej bezlepková alternatíva. Pri zakúpených výrobkoch je potrebné sledovať znak preškrtnutého pšeničného klásku, ktorý sa používa pre označovanie produktov bezlepkovej diéty.
gluten free oznacenie
Keďže je dnes sortiment bezlepkových výrobkov, ktoré sú dostupné v obchodných sieťach a lekárňach (kde sa dajú vďaka lekárskemu predpisu zakúpiť za oveľa nižšiu cenu, keďže časť ceny prepláca zdravotná poisťovňa), relatívne široký. Ponúka sa teda možnosť ísť cestou pokusu a omylu, experimentovať a testovať rozličné výrobky podľa chuti. Takto určite nájdeme chutné alternatívy našich obľúbených potravín, resp. zistíme, že niektoré výrobky si už v budúcnosti nekúpime.
Prirodzene bezlepkových potravín, ktoré zároveň spĺňajú predstavy plnohodnotnej výživy, je pomerne dosť a každý si môže vybrať: zemiaky, ryža, kukurica, sója, zelenina, ovocie, strukoviny, rôzne druhy orechov, mlieko a mliečne výrobky, mäso, ryby, vajíčka, oleje a tuky, ako aj bezlepkové druhy obilia (napr. pohánka, amarant, quinoa). Môžeme ich navzájom kombinovať naozaj podľa chuti. Samozrejme za predpokladu, že netrpíme navyše alergiou na niektorú z týchto potravín.
Nevyhnutnosťou pri výbere potravín je nekompromisnosť, pretože aj veľmi malé množstvá gluténu spôsobujú poškodenie sliznice tenkého čreva. Keďže v procese spracovania potravín existuje veľa príležitostí, pri ktorých sa bezlepková potravina takpovediac „nakazí“ trochou lepku od lepkovej na ceste z poľa, pri doprave, mletí alebo zo strojov, ktoré spracúvajú aj lepkové potraviny, môžeme mnoho krát nájsť na baleniach vetu, že produkt môže obsahovať stopy lepku. Kupujme si preto iba produkty s deklaráciou bezlepkovosti, teda so spomenutým preškrtnutým pšeničným kláskom.
torta bez lepku
 

Domáce pečenie z bezlepkovej múky

Pečenie z bezlepkovej múky je v začiatkoch často ťažké, pretože práve lepková bielkovina glutén dáva cestu súdržnú konzistenciu a bez neho sa nám môže chlebík, pečivo, koláč nepodariť, rozmrviť, v lepšom prípade vysušiť v priebehu pár hodín. Preto je fajn poznať niektoré tipy a triky, aby sa nám výsledok neroztrúsil pod prstami.
Dobrým pomocníkom je svätojánska múka, guarová guma a bielok z vajíčka. Cesto potrebuje tiež viac tekutiny (voda, mlieko) ako je tomu u lepkového pečiva a dlhší čas na spracovanie, resp. na kysnutie. Pracovnú dosku môžeme posýpať zmesou kukuričnej múky a škrobu, aby sa cesto nelepilo. Pre vymazanie a vysypanie plechu alebo nádoby na pečenie je vhodné tekuté maslo, olej alebo sa hodia aj mleté orechy.

Praktické rady pri pečení domáceho pečiva

Z mojich skúseností s pečením domáceho chleba a pečiva som zozbierala za pár rokov niektoré tipy, ktoré možno uľahčia začiatky novo-diagnostikovanému celiatikovi:

  • Najprv v miske rozmiešam suché prísady (múka, soľ, rasca, ľan, prípadne iné podľa chuti – chlebík tak bude stále inak chutiť). Až následne pridám tekuté prísady ako olej alebo rozpustené maslo.

  • Pri použití chlebových kukuričných zmesí pridávam ešte trochu pohánkovej múky. Konzistencia je jemnejšia a nadýchanejšia.

  • Použitie guarovej gumy, ktorá má prirodzene zvýšenú viskozitu, vylepší chlebík svojimi zahusťovacími schopnosťami.

  • Droždie alebo kvások pridávam nakoniec. Droždie nechám napučať v zmesi vlažného mlieka a vody.

  • Ak mám nový recept (napr. naposledy na bezlepkové žemličky), dodržiavam presné množstvá a pomery surovín. Aj malá odchýlka od osvedčeného receptu môže spôsobiť, že výsledok je mimo očakávania.

  • Ak mám pri práci s cestom namočené ruky, cesto sa na ne nelepí.

  • Pri pečení chleba v rúre je treba rúru predhriať a do jej spodnej časti postaviť nádobu s vodou.

  • Pri pečení v domácej pekárni by mali byť prísady buď vlažné (pri okamžitom pečení) alebo studené (pri odloženej predvoľbe). Je to kvôli tomu, aby droždie nevykvasilo príliš skoro.

  • Potretím povrchu chlebíka olejom získam chrumkavejšiu kôrku. .


chlieb pre celiatikov
 

Podpora okolia pri celiakii

Určite v tom nie ste sami! Ľudí trpiacich celiakou je veľa. A keďže sa toto ochorenie diagnostikuje v akomkoľvek veku, rozprávajme sa s ľuďmi vo svojom okolí o tejto chorobe a skúsenostiach s ňou otvorene. Nikdy totiž nevieme, komu môžeme podaním našich skúseností pomôcť inému. Alebo naopak, kto môže rozšíriť náš obzor poznania o svoje skúsenosti a uľahčiť nám tým život.
Vymeniť si skúsenosti a získať nové recepty je možné samozrejme aj prostredníctvom rôznych sietí, napr. prostredníctvom stránky www.celiakia.sk, www.celiak.cz, www.schaer.com, www.diacel.sk.
Ak sa žiť s celiakiou stále len učíte máme pre vás menšiu inšpiráciu, čo si dobré navariť alebo upiecť.
Aj život s celiakiou vie byť pekný a bohatý! :-)
Zdroj fotiek: flickr.com (Creative Commons)
Danka Fráková
Redaktor vo Fitshaker

Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.