Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako nadchnúť na zdravú stravu aj ostatných členov domácnosti? Zn.: zvládni tieto 4 kroky

Nedávno sme si hovorili, čo v prípade, ak sa zdravo stravuješ, ale tvoj partner, prípadne to môže byť aj rodič, súrodenec, či iný člen domácnosti, nie je z tvojej zmeny nadšený, dokonca ju ani nepodporuje. Dnes si povieme, ako sa na to skúsiť pozrieť inak a čo robiť, ak by sme chceli nadchnúť na zdravú stravu aj ďalších ľudí. Dá sa to vôbec?

3 veci, ktoré by mohli v praxi fungovať, keď naše okolie nepodporuje našu zmenu za zdravším JA


„Najskôr vás ignorujú, potom sa vám smejú, potom na vás útočia a nakoniec vyhráte.“
 Móhandás Karamčand Gándhí

Ako nadchnúť aj ostatných na zdravú stravu?

Nebojuj, ale choď príkladom. To je tá najlepšia rada z mojich skúsenosti v súvislosti s touto témou, ktorú ti viem dať.
Otec mi raz povedal: „Keď ideš s niekým do vzťahu, nesnaž sa ho pretvoriť podľa seba.“ Mal pravdu. Pokiaľ chceš niečo zmeniť, lebo si myslíš, že je to tá najlepšia vec, ktorá ma mega veľa pozitív a takmer žiadne negatíva, fajn, ale zmeň to najprv u seba.
Ak ti to prinesie ovocie, ostatní si to všimnú. Budú aj takí, ktorí si aj napriek tomu nič nevšimnú, alebo inak povedané, nebudú si to chcieť všimnúť, nebudú to chcieť pripustiť, nebudú spokojní s tým, že sa ti darí.
zdravá výživa
Všetko je to v poriadku. Zaujmi taký postoj, že sa maximálne zameriaš na seba a budeš celému svojmu okoliu inšpiráciou. Začne sa presne diať to, čo som uviedol vyššie v citáte.

1.) Najprv ťa budú ignorovať

Respektíve, okolie ti nebude veriť a nebude tvojej zmene prikladať váhu.
 

2.) Potom sa ti začnú smiať

V začiatku akejkoľvek cesty je človek trochu neohrabaný a nemotorný. To môže byť dôvod a cieľ posmeškov zo strany iných ľudí, ale ostaň v pohode. Ber to tak, že je to len ďalšia z etáp, ktorou si treba prejsť.
chudnutie
 

3.) Začne sa ti dariť a okolie to nebude chcieť pripustiť

Dôvody môžu byť rôzne. Niektorí ľudia proste neznesú, ak sa niekomu darí viac ako im. Ďalší môžu mať strach, že o teba prídu. Prípadne, existuje aj čisto egoistická záležitosť, kedy ten, kto si nechce pripustiť tvoj progres len žiarli, nakoľko zrazu mu nevenuješ toľko pozornosti, pretože venuješ čas konečne aj sama sebe.
 

4.) Nakoniec príde výhra

Ak to nevzdáš, dostaneš sa do štádia, že vyhráš. Ty budeš dosahovať svoje ciele, budeš žiariť a okolie ťa začne chváliť. Najväčšou čerešničkou na torte bude situácia, kedy nakoniec aj ten/tá, kto sa ti smial, pripustí, že sa mýlil a začne sa pridávať na tvoju stranu. Svedčí o tom aj krásny príklad z praxe od mojej klientky, ktorý som sám zažil.
zdrava vyziva
Ako môžeš vidieť, tento proces nie je len o jednej etape, ale má viacero etáp. Každá z nich je niečím zaujímavá a naučí ťa niečo nové. Verím, že tento proces je pre teba výzvou, no zároveň viem, že to stojí za to. Ovocie, ktoré budeš na konci zbierať je úžasné. ;-)
Nech sa ti darí! :-)
 
Zdravá strava nemusí byť vôbec nudná, bez chuti a iba zelená. Existuje mnoho receptov, z ktorých si vieš vybrať to, čo baví práve teba. Surfuj internet, pozri náš blog, alebo mrkni do našich kníh Z fitka do kuchyne:
zdravé recepty
 
Tu je len malá ukážka toho, čo by sa ti mohlo chuťovo aj vizuálne zapáčiť:
Sladká a zároveň pikantná cuketová nátierka: skvelá na raňajky, desiatu, olovrant aj pre návštevy
Cícerovo-batatová polievka - pripravíš ju do 30 minút a navyše ju nemusíš mixovať
Pečená treska v paprikovej omáčke - skvelý obed do pol hodiny na stole
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.