Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Zdravie začína doma. Zmeň svoju domácnosť na netoxickú! Prečo by si mala chcieť netoxický domov? Tieto dôvody ťa presvedčia!

netoxická domácnosť

Domov by malo byť miestom, kde sa cítime bezpečne a zdravo.

Netoxická domácnosť nie je len aktuálny trend, ale predovšetkým spôsob, ako chrániť zdravie celej rodiny a zároveň prispieť k udržateľnejšiemu svetu. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko chemikálií sa nachádza v bežných čistiacich prostriedkoch alebo v kozmetike a do akej miery môžu ovplyvniť naše telo a myseľ? K tejto dôležitej téme sme si prizvali odborníčku zo sveta non-toxic a zakladateľku projektu Netoxická domácnost, Michaelu Dejmkovú.

Prajeme príjemné čítanie 😊

V poslednom období je veľkým trendom „netoxická domácnosť“. Vedeli by ste nám na úvod vysvetliť a charakterizovať čo je základom takejto domácnosti?

Netoxická domácnosť tak, ako ju chápem a prezentujem ja, je domovom, ktorý podporuje zdravé návyky našej rodiny. Je to pomyselný puzzlík, ktorý zapadá do obrazu všetkého, čo pre naše zdravie môžeme v dnešnej dobe robiť. Moderná doba so sebou priniesla na jednej strane mnoho pohodlia, technológií a vymožeností, ale aj zvýšenú záťaž pre ľudské zdravie i celú planétu na strane druhej. Znečistená voda, vzduch, pôda a nadspotreba všetkého možného vrátane čistiacich, pracích aj kozmetických produktov. Základom netoxickej domácnosti je teda návrat k striedmej spotrebe a uplatnenie princípu predbežnej opatrnosti pri výbere produktov, ktorými sa doma obklopujeme.

čistý domov

Stále častejšie môžeme naraziť na štúdie týkajúce sa negatívneho dopadu mnohých, bežne používaných syntetických látok. Niektoré z nich sa chovajú ako alergény alebo hormonálne disruptory a môžu negatívne ovplyvniť náš reprodukčný a imunitný systém.

V praxi sa potom bežne stáva, že je po nejakej dobe pôvodne bezpečná látka vyhodnotená ako riziková. V takom prípade však jej stiahnutie z celosvetového trhu môže trvať aj desiatky rokov (vzhľadom na preklenovacie obdobie a obchodné práva). Ak teda existuje alternatíva, ako potenciálne škodlivé látky eliminovať, alebo ich nahradiť bezpečnejším variantom, je to to najmenšie, čo môžeme v rámci prevencie urobiť pre svoje zdravie.

Prečo je dnes netoxická domácnosť taká obľúbená a z akých dôvodov by sme ju mali chcieť všetci?

Myslím si, že je to tým, že vo všeobecnosti rastie povedomie o tom, v akom stave je naše životné prostredie a ako rapídne vzrastajú počty nielen civilizačných ochorení. V kombinácii s tým, že žijeme v dobe plnej komfortu, a tak máme mentálnu kapacitu sa týmto otázkam viac venovať. Ľudia už začínajú chápať, že nie všetko, čo nájdu v regáloch obchodov, je automaticky vhodné pre naše zdravie pri každodennom používaní.

Každý, komu záleží na jeho zdraví a zdraví jeho rodiny, úplne prirodzene uprednostňuje nielen kvalitnejšie a výživné potraviny, ale aj produkty, ktorými sa stará o svoje telo zvonku a prostriedkami, s ktorými prichádza do styku pri praní a upratovaní. Samozrejme vždy v rámci osobných, finančných a iných možností.

Čo Vás motivovalo ísť týmto smerom, zaujímať sa o netoxickú domácnosť, založiť e-shop a celkovo šíriť informácie z tejto oblasti?

Vyrastala som v domove, kde sa žilo úplne konvenčne. Pochádzam z veľmi chudobnej rodiny a moja maminka samoživiteľka mala toľko starostí a trápenia, že bola rada, že to jednoducho nejako zvládame. Rodičia ma vôbec neviedli k zdravému stravovaniu či ekológii. Keď sa obzriem späť, tak na začiatku tejto mojej cesty zohrali dôležitú úlohu dva aspekty. Prvým aspektom bola objavená viera, ktorá začala dávať hlbší zmysel môjmu životu.

Práve viera ma naučila viac si vážiť život, nakoľko tu nie som omylom ani náhodou 😊.A druhým aspektom, ktorý to podporil, je môj perfekcionizmus a cieľavedomosť. Keď si niečo vezmem do hlavy a dáva mi to zmysel, tak idem za tým, kým to nie je perfektné. Čo dnes už nevidím ako 100% pozitívnu vlastnosť a vnímam veľkú dôležitosť si vo všetkom držať balans a nestratiť nikde po ceste radosť zo všetkého, čo robím. Každopádne ma to doviedlo cez veľký záujem o zdravý životný štýl až k non-toxic filozofii.

netoxická domácnosť

Keď som čakala prvé dieťa, objavila som organizáciu Svet non toxic z.s., vďaka ktorej som vymenila svoju eko drogériu a eko prírodnú kozmetiku za netoxickú. V tom čase neexistoval e-shop, ktorý by spĺňal prísne kritériá tejto organizácie pre výber takých produktov, a tak som sa rozhodla ho s manželom založiť. Musela som totiž objednávať produkty v niekoľkých obchodoch a to ma nebavilo a zaťažovalo ma to ako časovo, tak finančne. Bola som do tejto témy veľmi nadšená a dávalo mi obrovský hrejivý zmysel niečo také na trh priniesť a tento životný prístup šíriť. To trvá dodnes. 😊

V prípade, ak sa nám zapáči tento tip domácnosti a chceli by sme ho zaradiť do nášho zdravšieho života, ako začať tak, aby sme to hneď v začiatkoch nevzdali?

Hlavne ten štart neprepáliť! Nechcieť hneď vymeniť všetko naraz, ale začať pekne v pokoji a postupne. Učíme sa niečo úplne nové, takže omyly a prešľapy k tomu patria, nenechajme sa tým odradiť. Môžete na to ísť cestou - až dopotrebujem produkt, ktorý mám, vymením ho za nový.

Ja všeobecne odporúčam začať tým, čo používame najčastejšie. Z drogérie sú to rozhodne pracie prostriedky. Vyprané oblečenie na sebe máme až 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Zvyšky pracích prostriedkov sa z textilu nikdy úplne nevypláchnu. To však spoznáte už po vôni, pokiaľ náš prací prostriedok obsahuje syntetickú parfumáciu, sami uvidíte, koľko vypraní bude treba, než sa jej zbavíte – ak sa vám to vôbec podarí. Rovnako sa pozerajme aj na kozmetiku. Zubnú pastu používame určite častejšie ako opaľovací krém.

Kde všade, v akých oblastiach života môžeme tento smer uplatniť a tým zlepšiť naše zdravie a tiež zdravie celej rodiny?

Tých oblastí je skutočne veľa. Náš e-shop sa zameriava primárne na kozmetiku, drogériu a doplnky do špajzy a lekárničky. Stačí sa však pozrieť na to, čo všetko doma máme. Z čoho je vyrobená naša podlaha, nábytok, matrace, obliečky, riad, dekorácia, ako a čím svietime, do čoho sa obliekame, s čím sa hrajú naše deti.

Je toho skutočne veľa, nad čím premýšľať. To, aký dýchame vzduch vonku, ovplyvníme len ťažko, ale to - čo si kupujeme domov ovplyvňujeme úplne. Zároveň treba povedať, že život nie je len o budovaní domova, o budovaní našich vzťahov. To by malo byť vždy na prvom mieste. A konieckoncov to naše zdravie ovplyvňuje oveľa viac, než to, aký používame šampón. 😊

V čom sú najväčšie rozdiely medzi bežnými produktami a tými s nálepkou „non-toxic“? Podľa čoho zistím, že daný produkt patrí do konceptu netoxickej domácnosti? Ktorým chemickým látkam by sme sa mali vyhnúť a prečo?

Predovšetkým je dôležité povedať, že pojem „non-toxic“ nie je oficiálny, aktuálne neexistuje žiadny certifikát, ktorý by celkom jasne definoval, čo je alebo nie je non-toxic. Zároveň sa nedá s istotou o žiadnom produkte na našom trhu povedať, že je toxický.

Kozmetické aj čistiace prostriedky dostupné na našom trhu podliehajú zákonom, normám a testom. Legislatíva Európskej únie aj SR jasne stanovuje bezpečné limity chemických látok. Rovnako ako v potravinovom priemysle sa rieši bezpečnosť daného konkrétneho produktu. Ich vzájomná kombinácia, množstvo a početnosť používania je ale na nás.

kozmetika

 V ČR začala osvetu o non-toxic prístupe už spomínaná nezisková organizácia, ktorá má svoju odbornú garantku (chemickú inžinierku pani Ing. Katarínu Hrivňákovú), ktorá podľa svojich celoživotných vedomostí, skúseností a aktuálnych štúdií produkty posudzuje. Táto garantka je zároveň aj garantkou nášho e-shopu. Prax je ale taká, že čím ďalej častejšie nájdete túto nálepku na produkte (či celom obchode), ktorý s touto odbornou organizáciou nemá nič spoločné.

Čo je vzhľadom k chýbajúcemu oficiálnemu certifikátu možné a deje sa to s rastúcim trendom čoraz viac. Ale než svoju dôveru vložíme do takého produktu (ktorý môže byť drahší ako porovnateľný konvenčný) zaujímajme sa o to, kto tento produkt takto označil a či je jeho odbornosť pre nás dostačujúca. Pokiaľ si teda produkt nie sme schopní posúdiť sami. Rozdiely medzi bežnými a „non-toxic“ produktmi sú výrazné. Napríklad neobsahujú syntetickú parfumáciu (ktorej súčasťou bývajú aj ftaláty), azo farbivá, parabény, silikóny, sulfáty, ropné zložky, hliník, chemické UV filtre a mnoho ďalších.

Ako spoznáme, ktoré produkty sú alebo nie sú non-toxic je teda zatiaľ nejednoznačné. Pokiaľ ale chceme vychádzať z odporúčaní spomínanej odbornej neziskovej organizácie, na ich stránkach nájdete schválené a kontrolované oficiálne e-shopy, medzi ktoré patríme. V týchto obchodoch nájdete len produkty, ktoré prešli kontrolou odborníka.

Sú non-toxic kozmetické a iné produkty do domácnosti porovnateľné, čo sa týka účinnosti?

Určite áno. Veľká väčšina produktov je porovnateľne účinná, pri časti produktov zistíte, že ich vlastne ani nepotrebujete. Najviac zákazníci bojujú s umývačkou riadu, niekto s praním (ale tam je to takmer vždy skôr tým, že ľudia nečítajú etikety a tak používajú prostriedok zle alebo nepoznajú všeobecné zásady prania). A z kozmetiky najčastejšie zákazníčky riešia vlasovú starostlivosť. Ono to nejaký čas trvá, kým si človek zvykne na vlasy bez silikónov. Tie vyššie spomínané chemické látky sa v produktoch nenachádzajú pre nič za nič. Každý si však musíme porovnať, či neplatíme príliš vysokú daň za to, čo nám prinášajú.

Aké všetky kritériá by sme pri voľbe netoxických produktov mali zvážiť?

V prvom rade náš cieľ. Od toho sa určite bude odvíjať, čo všetko budeme pri sebe doma meniť. Musíme zvážiť, či si chceme niektoré produkty doma sami jednoducho vyrobiť (zmiešať), alebo sme ochotní upratovať so základnými surovinami, ako je sóda, ocot, mydlo. Ďalej musíme premyslieť, či je pre nás prioritou ekológia.

Sypké produkty môžeme zohnať aj v recyklovanom papieri, ale pokiaľ uprednostňujeme tekuté pracie a čistiace prostriedky, tam sa plastu nevyhneme (len v prípade nákupu bez obalu).Aj tu ale môžeme uprednostniť výrobcov, ktorí svoje plastové obaly aspoň berú späť a dávajú znova do obehu. Tieto princípy platia aj pre výber kozmetiky. Niekto si vystačí s mydlom a bambuckým maslom, niekto si rád dopraje kvetovú vodu, pleťový čistič, sérum a krém. Zvážme teda najmä naše požiadavky, očakávania a finančnú kapacitu.

A určite nezabudnime zohľadniť, pre koho daný produkt vyberáme. Napr. pre bábätká hľadajme kozmetiku im určenú a úplne bez parfumácie (aj tej prírodnej).

Ak by sme mali urobiť len jednu zmenu v domácnosti, ktorú by ste navrhovali? Čo považujete za najdôležitejšie v tejto oblasti?

Na to neexistuje jednoznačná odpoveď. Pre alergika na sulfáty (umývacie zložky v mydlách, šampónoch, géloch na riad...) bude na prvom mieste výmena produktov za tie bez sulfátov. Ak by sme sa bavili veľmi všeobecne, tak by som odporučila zaobstarať kozmetiku a drogériu bez hormonálnych disruptorov (látky, ktoré narúšajú náš hormonálny systém) a opäť uprednostniť zmenu produktov, ktoré používam najviac.

A veľmi všeobecne, čo sa týka domova ako takého, tak sa zbaviť všetkého riadu a textilu s obsahom PFAS - Perfluórované a polyfluorované alkylové látky tiež ovplyvňujúcich hormonálny a imunitný systém (teflónový riad, nepremokavé oblečenie a topánky neoznačené PFAS a PFC-free..).Táto problematika je však ešte zložitejšia, pretože na rozdiel od kozmetiky, na panvici ani na bunde nenájdete presné zloženie všetkých chemikálií, ktoré obsahuje. Často sa musíme komplikovane pýtať výrobcu a žiadať dokumenty, ktoré potvrdzujú ich tvrdenia. 

prírodná kozmetika

Často sa stretávam s tvrdením: „Non-toxic produkty sú drahšie“. Je to naozaj pravda?

Áno aj nie. Aj v rámci konvenčných produktov sú výrazné cenové rozdiely, takže záleží, čo konkrétne porovnávame. V bežnej drogérii nájdeme krém na tvár za pár desiatok eur, ale aj za pár sto eur. Rovnako ako sa môžeme lacno, ale zároveň kvalitne stravovať, môžeme aj netoxicky upratovať a umývať sa. Záleží, koľko času sme ochotní investovať, pretože vždy investujeme buď svoje peniaze alebo svoj čas.

Dáte prednosť fazuliam v plechovke alebo si ich sami uvaríte? Sme ochotní si jednoducho vyrobiť čistič na vodný kameň z kyseliny citrónovej a vody, alebo potrebujete rýchlo siahnuť po hotovom produkte? Nakupovať non-toxic kozmetiku a drogériu sa dá bez zmeny v rodinnom rozpočte, ale aj s výraznou zmenou v rozpočte. Všetko záleží na našich prioritách a požiadavkách. Tak či tak je to investícia do nášho zdravia, takže sa rozhodne oplatí hľadať cesty, ako to zvládnuť.

🌟 Nový rok, nový začiatok! 🌟 Zmeň svoje telo a posilni svoju myseľ s Novoročnou výzvou 2025 na Fitshakeri. 💪 ✨ Či už chceš schudnúť, nabrať kondíciu alebo si len vytvoriť zdravšie návyky, toto je tvoja šanca začať cestu k lepšiemu JA. 🚀 Pridaj sa k nám, začni rok aktívne a ukáž si, že na to máš!

Spoločne to zvládneme. ❤️

Fitshaker výzva

Záverom by sme chceli vyjadriť veľké ďakujem za príjemnú spoluprácu a cenné informácie zo sveta non-toxic. Ak ťa téma zaujala, neváhaj navštíviť https://www.netoxickadomacnost.cz/, kde sa dozvieš ďalšie zaujímavosti.

Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.