Sociálne interakcie - medziľudské vzťahy zohrávajú dôležitú úlohu v každodennom živote a môžu výrazne ovplyvniť naše zdravie. Akú úlohu však zohrávajú pri zmene životného štýlu, redukcii váhy a budovaní lepšej verzie seba samej? Začítaj sa do ďalších riadkov a odhaľ tajomstvo úspešnej cesty k svojmu cieľu.
Zmena životného štýlu je náročná cesta, či už po fyzickej alebo psychickej stránke. Podpora v podobe partnera, najlepšej kamarátky, rodiny či kolegyne z práce môže znamenať veľký rozdiel pri dosahovaní vopred daných cieľov. Môže tiež znamenať rozdiel medzi úspechom a neúspechom. Podpora môže byť emocionálna, praktická a motivačná.
Emocionálna podpora
Niekto, o koho sa môžeš oprieť, keď príde horší deň. Niekto, komu sa môžeš zdôveriť so svojimi pocitmi a vždy ťa podrží. Niekto, komu dôveruješ. Pozitívne slová a uznanie pomáhajú prekonať momenty slabosti.
Častokrát sa stáva, že na ceste za lepším ja, necítime podporu najbližších – partnera, rodičov, kamarátov alebo detí. Mamina sa pri nedeľnej návšteve môže uraziť, ak nedoješ zákusok plný cukru. Partner nemusí zdieľať nadšenie z nových cieľov a môže sa cítiť ohrozený a najlepší kamaráti nemusia pochopiť, že si dala prednosť cvičeniu pred popíjaním drinkov a jedením pizze.
Udržiavať zdravý životný štýl môže byť veľkou výzvou, najmä, ak tvoje okolie nereaguje pozitívne. V tomto prípade je treba pristupovať pomaly a citlivo a vysvetľovať, prečo je táto cesta pre teba dôležitá. Zdôvodni svoju motiváciu a skúste spolu nájsť kompromis. Časom určite tvoje rozhodnutie prijmú a pochopia.
Praktická podpora
Do tejto kategórie patria činnosti, ktoré ti výrazným spôsobom uľahčia cestu do cieľa a zvýšia pravdepodobnosť dlhodobého udržania výsledkov. Môže ísť o stráženie detí, nákup/donáška potravín, varenie jedla, upratovanie domu a iné. Nebojte sa požiadať o pomoc 😉.
Tiež tu môžeme zaradiť informácie a poznatky z odborného prostredia, napríklad konzultácia s trénerom, psychológom či terapeutom, poradenstvo z oblasti vhodného stravovania, osobnostný rozvoj, mobilné aplikácie a inteligentné hodinky, ktoré monitorujú pokrok a iné.
Motivačná podpora
Zahŕňa všetkých ľudí, ktorí majú stanovené rovnaké ciele ako ty. Vďaka čomu je ľahšie udržať sa na správnej ceste.
Skupina ľudí s rovnakým cieľom (v našom prípade redukcia váhy, zdravšie a vedomé stravovanie, posilnenie postavy, budovanie lepšej verzie seba) môže poskytovať veľké množstvo benefitov v rôznych smeroch:
1. Podpora a motivácia:
Skupina poskytuje emocionálnu podporu, inšpiráciu a motiváciu. Ľudia s rovnakým cieľom sa vzájomne podporujú a delia o dosiahnuté úspechy. Prekonávanie prekážok a problémov nie je také náročné, keď sa s nimi zdôveríme iným. Ako hovorí populárne príslovie: „Zdieľaný problém je polovičný problém“.
Uvedené informácie sú aj vedecky potvrdené. Závery odborných výskumov preukazujú, že podpora okolia je kľúčovým faktorom úspešnej premeny.
Štúdia publikovaná v časopise Journal of Consulting and Clinical Psychology zistila, že ľudia, ktorí sa zúčastňujú rôznych výziev v skupinách, majú väčšiu pravdepodobnosť výzvu dokončiť, ako tí, ktorí bojujú sami. Skupinová dynamika s troškou priateľskej konkurencie zvyšuje motiváciu a pomáha účastníkom dodržiavať ich plány.
2. Zdieľanie skúseností a inšpirácia:
Každý z nás je iný, každý z nás má iné znalosti, skúsenosti a postupy pre dosiahnutie cieľa. Skupina nám otvorí dvere k novým nápadom na stravovanie, cvičenie, poskytne tipy na zvládnutie stresu, k účinnej regenerácii a pod.
3. Záväzok a zodpovednosť:
Inak aj sociálna zodpovednosť alebo zodpovednosť voči okoliu (social accountability), je často skúmaný v kontexte behaviorálnej psychológie. Keď si členkou skupiny, môžeš sa cítiť viac zodpovedná za svoje rozhodnutia a splnenia záväzkov, pretože nechceš sklamať ostatných, ani samu seba. Tento pocit zodpovednosti pomáha dodržiavať stanovené ciele.
4. Znižovanie pocitu izolácie:
Ak sa do niečoho pustíš sama, môžeš sa niekedy cítiť osamelo. Ľudia zo skupiny ti kedykoľvek dodajú pocit, že na svojej ceste nie si sama a že si súčasťou niečoho väčšieho.
Sociálne interakcie zvyšujú produkciu neurotransmiterov, ako je dopamín a oxytocín, ktoré zlepšujú náladu a motiváciu, tiež pomáhajú znižovať hladiny kortizolu (stresového hormónu), čo môže priamo ovplyvniť úspech pri zmene životného štýlu, nakoľko vysoká hladina stresu môže viesť napríklad k prejedaniu, nespavosti.
5. Spoločné aktivity a nové kamarátstvo:
V rámci skupiny sa častokrát môžeš tešiť na organizovanie spoločných aktivít mimo virtuálneho sveta, ako napríklad rôzne stretnutia, pobyty, prechádzky a iné. Je to úžasný spôsob ako spáliť kalórie, cítiť sa výborne a zároveň spoznať nové tváre. Nikdy nevieš, možno práve v skupine nájdeš svoju spriaznenú dušu v podobe najlepšej kamarátky 😉.
Ak by si sa na ktoromkoľvek úseku svojej cesty cítila sama, nepochopená a bez motivácie a zmyslu kráčať ďalej, neváhaj zavítať do podpornej Fitshaker skupiny na Facebooku - Cvičíme doma s Fitshaker, ktorá má vyše 50 000 členov! Nájdeš tu množstvo inšpirácie, podporu, motiváciu a hlavne môžeš spoznať úžasných ľudí.
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.