Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo je spánok dôležitý pre naše zdravie? + tipy na lepší spánok

spánok

Spánok je jednou z najdôležitejších činností pre dobré zdravie a plnohodnotný život. V tomto uponáhľanom svete sa stáva čoraz vzácnejšou komoditou.

Množstvo a kvalita spánku môže mať veľký vplyv na hmotnosť, duševnú pohodu, fyzickú výkonnosť alebo aj na celkový zdravotný stav.

Nezabúdaj, príprava na kvalitný spánok sa začína už ranným zobudením 😊.

Fázy spánku a ich dôležitosť

Spánok prebieha v cykloch, z ktorých každý trvá u dospelého človeka 90 až 110 minút.

Bežný nočný spánok má štyri až päť cyklov. Každý spánkový cyklus sa skladá z dvoch rôznych fáz, ktoré sa odlišujú vzorom mozgových vĺn a mozgovou aktivitou.

spanok

REM (rapid eye movement – rýchle pohyby očí)

Prichádza asi hodinu až hodinu a pol po zaspaní a u dospelých ľudí predstavuje približne 20 – 25 % z celkového času spánku.

Je to fáza bohatá na živé sny, no väčšinu z nich si nepamätáme. Mozgová aktivita je zvýšená, oči sa hýbu a svaly dočasne ochrnú.

Snívanie počas REM spánku predstavuje formu nočnej terapie. To znamená, že zmierňuje bolestné, zložité, dokonca traumatizujúce emotívne udalosti, ktoré sme počas dňa zažili, a umožňuje ústup emocionálnych ťažkostí nasledujúce ráno po prebudení (s. 234 v knihe Prečo spíme).

rem spánok

zdroj: www.zoras.sk

NREM (non rapid eye movement – žiadne pohyby očí)

V tejto fáze trávime 3/4 celkového spánku.

Nastáva ako prvá po zaspaní a zahŕňa tri etapy (N1, N2, N3). Postupne prechádzame z jednej etapy do druhej a spánok sa plynule prehlbuje.

NREM etapa N1

Typický je prechod z bdelosti do spánku a celá táto etapa trvá len pár minút. Predstavuje 1 – 5 % celkového spánku.

Pohyby očí sú pomalé, tlkot srdca a dýchanie sa tiež spomaľujú, svaly sa začínajú uvoľňovať a vytvárame zmiešané frekvenčné vlny s nízkou amplitúdou v rozsahu theta (4 až 7 Hz).

NREM etapa N2

Zahŕňa najväčšie percento celkového času spánku 45 – 50 %. Tep a dýchanie sa naďalej spomaľujú, oči nevykazujú žiadne pohyby a telesná teplota klesá.

NREM etapa N3

Posledná etapa NREM spánku predstavuje najhlbší spánok. Je známy aj ako spánok s pomalými vlnami alebo delta.

Aj napriek tomu, že telo je maximálne uvoľnené, vykonáva veľa dôležitých úloh pre zdravie. Počas tejto etapy je veľmi náročné sa prebudiť. Oči nevykazujú žiadne pohyby a tep je najpomalší.

To, ako sa cítime počas dňa, čiastočne závisí aj od toho, čo sa deje počas spánku. Práve vtedy telo pracuje na podpore funkcií mozgu, udržiavaní fyzického zdravia a celkovej regenerácii organizmu, triedení spomienok. V skutočnosti je týchto procesov oveľa viac.
hlboký spánok

Prečo je spánok dôležitý?

  • podporuje rast a správny vývoj
  • dodáva telu množstvo energie
  • regeneruje telo na bunkovej úrovni
  • pomáha zdraviu srdca
  • podporuje reguláciu hmotnosti
  • pomáha bojovať proti baktériám a buduje správnu funkciu imunitného systému
  • znižuje riziko zranení, úrazov a nehôd
  • zvyšuje pozornosť a sústredenosť
  • zlepšuje kognitívne funkcie – pamäť a učenie
prechod na 1 spanok

Nedostatok spánku – spánková deprivácia

Nedostatok spánku, inak aj spánkový deficit, negatívne vplýva na duševné a kognitívne schopnosti a ohrozuje fyzické zdravie.

Je to rozdiel medzi časom spánku, ktoré naše telo potrebuje, a reálnym časom spánku, ktorý telu naozaj doprajeme. V prípade, že telo vyžaduje 8 hodín spánku a reálne spíme 7 hodín, spánkový deficit predstavuje 1 hodinu.

Krátkodobý nedostatok spánku sa prejavuje zhoršenou náladou a jej striedaním, podráždenosťou, zhoršenou kreativitou, nepozornosťou, únavou a celkovou slabosťou.

Ak tento stav pretrváva dlhšie obdobie, vzniká chronický spánkový deficit. Tu sa môžu prejaviť vážnejšie zdravotné a iné obmedzenia:

  • srdcové ochorenia
  • vysoký krvný tlak
  • mŕtvica, mozgové aneuryzmy,
  • neurodegeneratívne ochorenia mozgu (Alzheimer)
  • cukrovka
  • zvýšenie hmotnosti
  • problémy s pamäťou a pozornosťou
  • zhoršený športový výkon
  • nízke libido, problémy s plodnosťou
  • sepsa
  • impulzívne správanie, výbušnosť
  • rôzne úzkosti, negatívne myšlienky, smútok, depresia
  • samovražedné myšlienky
  • mikrospánok
zdravý spánok
Ak si odopierame spánok približne 24 hodín, naše kognitívne schopnosti sú v stave podobnom jednému promile alkoholu v krvi. Náš mozog začína postupne zlyhávať. Ak nespíme viac ako 24 hodín, prichádzajú halucinácie. Ide o stav, keď vidíme a počujeme veci, ktoré v realite neexistujú.

Od roku 1863 drží oficiálne prvenstvo v počte hodín nespania Randy Gardner. Vedecký experiment sa začínal dňa 28. 12. 1963 a trval neuveriteľných 11 dní (262 hodín), počas ktorých Randy nespal.

Celý proces bol sledovaný zdravotníkmi a zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov. V súčasnosti sa podobné experimenty nerobia z dôvodu zistenia vážnosti ohrozenia života.

meditácia na spánok

Modré svetlo, svetelný smog a ich vplyv na zdravie

Nie vždy však vieme spánok ovplyvňovať len my. Celosvetovým problémov súčasnosti je svetelný smog, inak aj svetelné znečistenie, ktoré spôsobuje prebytočné osvetlenie.

Nevhodne zvolené a nadbytočné osvetlenie má vplyv na cirkadiánny rytmus, čo následne ovplyvňuje celý rad fyziologických procesov, napr. produkciu hormónu spánku melatonínu.

V knihe Prečo spíme (s. 211) sa môžeme dočítať, že nedávne vedecké štúdie dokonca preukazujú súvislosť medzi zníženou hladinou melatonínu, narušeným spánkom a vznikom rakoviny. Z tohto dôvodu Svetová zdravotnícka organizácia oficiálne klasifikovala prácu na nočné zmeny ako karcinogén.

preco spime

Slnko vyžaruje modré svetlo. Modré svetlo, ako aj ostatné farby viditeľného svetla sú všade okolo nás. V súčasnosti sme vystavení rekordnému množstvu modrého svetla, väčšiemu ako kedykoľvek v minulosti naši predkovia z dôvodu používania zariadení (obrazovky počítačov, notebookov, televízory, mobilné telefóny, tablety), ktoré sa spoliehajú na technológiu svetelných diód (LED).

Tento typ osvetlenia sa stal obľúbeným najmä kvôli nízkej cene a energetickej účinnosti.

V knihe Prečo spíme (s. 301) sa uvádza, že používanie iPadu, elektronického tabletu využívajúceho modré LED svetlo, 2 hodiny pred spaním blokuje obvykle stúpajúcu hladinu melatonínu, a to až o 23 %.

Častým namáhaním očí pred obrazovkou, ktorá vyžaruje modré svetlo, si môžeme tiež všimnúť nepríjemnosti, ako napríklad:

  • suché oči
  • boľavé a unavené oči
  • bolesti hlavy

Ako mať lepší a kvalitnejší spánok?

Filtruj a minimalizuj pôsobenie modrého a zeleného svetla

Aplikuj stratégiu 20/20/20

Pri pozeraní do uvedených zariadení sa každých 20 minút zastav a zameraj zrak na predmety vzdialené 20 metrov v trvaní 20 sekúnd. Následne môžeš upriamiť zrak opäť na monitor.

Používaj zvlhčujúce očné kvapky

Dlhodobým pozeraním do obrazovky a menej častým žmurkaním sa môže prejaviť syndróm suchého oka. Očné kvapky (umelé slzy) poskytnú potrebnú ochranu očí pred vznikom začervenania, svrbenia a pálenia.

Zredukuj modré a zelené svetlo na obrazovke zariadenia

Ak chceš znížiť celkovú únavu a odstrániť poruchy spánku, odporúčame zmeniť nastavenie obrazovky na zariadeniach, ktoré používaš, približne 1,5 hodiny pred spaním.

iPhone poskytuje možnosť priamo v nastaveniach mobilných telefónov filtrovať modré a zelené svetelné spektrum. Režim Night Shift modré a zelené spektrum mierne stlmí, ale neodstráni ho na 100 %. Treba nastaviť spektrum farieb pod možnosťou „display“.

Operačný systém Android má tiež možnosť zmierniť modré a zelené svetlo. Rôzne značky mobilných telefónov ju ponúkajú pod inými názvami, napr. Comfort View, Reading Mod, Eye Care a iné.

na dobry spanok

Pri počítačoch, či už stolových, alebo notebookoch, odporúčame skontrolovať ponúkané nastavenia. Výbornou voľbou je tiež voľne dostupný multiplatformový program F.LUX.

Program sa automaticky prispôsobuje dennej hodine a miestu, kde sa nachádzate, čím poskytuje úplný oddych očiam a zároveň nenarúša spánkový režim.

Moja osobná skúsenosť s programom je pozitívna a môžem odporúčať.

Dark mode, inak aj tmavý režim

Tento režim nie je žiadnou novinkou, v princípe ide o čítanie textu na tmavom pozadí, čo má vo výsledku znížiť namáhanie a únavu očí.

Dá sa nastaviť na obľúbených aplikáciách Facebook, Twitter, Youtube a iných (väčšinou sa dá nastaviť pod fotografiou, kde v nastaveniach zvolíme tmavý motív/nočný režim), ale aj na zariadeniach iPhone, iPad alebo v systéme Android, vo Worde alebo webovom prehliadači Chrome a podobne.

Červené okuliare

Červené okuliare sú výborným riešením na odfiltrovanie nežiaduceho modrého a zeleného svetla približne 90 minút pred plánovaním spánkom v prípade, ak potrebujeme pracovať alebo si chceme pozrieť film.

Dajú sa nosiť pohodlne v domácom prostredí. Pri nákupe treba dať pozor na kvalitu daného produktu a nakupovať len od overených predajcov.

Okuliare sú tiež výborné pri migrénach.

červené okuliare proti modrému svetlu

Červená a oranžová lepiaca fólia

Ďalšou voľbou je prelepenie menších displejov v domácnosti (budík, chladnička, wifi routery a pod.), ktoré vyžarujú biele, modré a zelené svetlo.

Biodynamická žiarovka

Počula si o tomto type žiarovky? Spája v sebe trojkombináciu svetiel v jednej žiarovke, čím nenarušujeme cirkadiánny rytmus.

Je to ideálna voľba pre čerstvé mamičky, ktoré vstávajú k bábätku niekoľkokrát počas noci.

cervene okuliare filter modreho svetla

zdroj: www.zoras.sk

Vyskúšaj záťažové prikrývky

Úžasné mäkučké záťažové prikrývky vyrábané z kvalitných materiálov, ktoré vedia svojou vyššou váhou krásne objať, upokojiť celé telo a privodiť úžasné pocity.

Poskytujú celý rad vedecky overených benefitov pre celkové zdravie a kvalitný spánok – zlepšujú prejavy úzkostí, depresií, pomáhajú rýchlejšie zaspať.

Dostupné sú v rôznych veľkostiach a váhach (do cca 10 % z celkovej hmotnosti používateľa), aby si každý vybral najvhodnejšiu pre seba.

záťažové prikrývky

zdroj: www.zoras.sk

Ďalšie tipy a triky na lepší spánok sa dozvieš v článku na blogu.

Aj potraviny vedia vplývať na kvalitu spánku, viac tu.

Prostredie v lese uvoľňuje telo a myseľ a pomôcť so spánkom môže lesná terapia.

Na plnohodnotný a kvalitný spánok vplýva aj pravidelný pohyb. Keď sa hýbeme, telo uvoľňuje endorfíny, ktoré nás robia šťastnejšími a pokojnejšími, čo nám večer pomáha rýchlejšie zaspať a zlepšuje celkovú kvalitu spánku.

Ak hľadáš spôsob, ako začať s pravidelným cvičením, pripoj sa k online cvičeniu s nami! S Fitshakerom môžeš cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek, s programami navrhnutými pre všetky úrovne zdatnosti. Nech už si začiatočník alebo pokročilý, nájdeš si cvičenie, ktoré ťa bude baviť a pomôže ti cítiť sa lepšie 🤗.

Začni ešte dnes a vychutnaj si kvalitnejší spánok a lepší pocit zo života! 👇

cvicenie na doma
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.