Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Vieš na aké vitamíny sú bohaté gaštany?

Mnohé z nás si jeseň spájajú s pečením gaštanov (tých jedlých) a následným pohadzovaním si ich ešte horúcich z ruky do ruky. Tiež milujem tú chvíľu, keď sa snažím ošúpať ešte horúci gaštan, ktorý mi rozvoniava v rukách. U nás doma si tieto chvíle užíva celá rodina a vždy sa snažíme uchmatnúť si ten posledný.

Vitamíny a minerály

Skrýva v sebe toto malé hnedé čudo aj nejaký vitamín či zdraviu prospešnú látku? To zistíš ak budeš čítať ďalej.
V jedlých gaštanoch sa nachádza pomerne dosť vitamínov. Prekvapilo ma, že obsahujú vysoký podiel vitamínu C, skoro rovnakú dávku ako citróny. Okrem C-čka, ktorého príjem je dobré zvýšiť práve teraz počas sychravej jesene, v nich nájdeš aj vitamíny K, B a E.


RECEPT: Gaštanovo-šošovicová polievka


Ďalej obsahujú minerály –železo, zinok, draslík, vápnik, fosfor a horčík. Gaštany sú aj antioxidanty, a to vďaka tanínu, ktorý sa v nich nachádza tiež.
Je v nich zastúpená aj bielkovina, a to presne 10-mi % a škrob 50-60 %.
 

Jedlé gaštany a celiakia

Gaštany sú jednou z mála pochutín, ktorú si môžu bez problémov vychutnať aj bezlepkáči. A čo je ešte lepšie, z jedlých gaštanov sa vyrába aj múka. Tá sa získava z plodov, ktoré sa sušia pár dní pri teplote 50°C a následne sa rozomelú a preosejú, tým vzniká kvalitná gaštanová múka.
I keď je táto múka prirodzene bezlepková, zbystriť pozornosť by mali ľudia, ktorí sú alergickí na orechy. Tí by sa jej mali radšej vyhýbať.
Ak sa rozhodneš si z nej niečo upiecť, odporúča sa kombinovať ju s amarantovou múkou. Je to dobré z dôvodu, že zmes drží potom lepšie pokope, nelepí sa a cesto sa netrhá ani nedrobí. Dávaj si však pozor, aké množstvo tvojho receptu bude gaštanová múka tvoriť. Nemalo by to prekročiť 25%. Ak múky pridáš viac, tvoj konečný recept by mohol mať zemitú chuť. No v prípade, že podiel múky bude dobrý, svoj recept obohatíš o lahodnú orieškovú chuť.
 

Ďalšie benefity jedlých gaštanov

Tým najväčším plusom je, že neobsahujú skoro žiadne kalórie, majú len 3 % tuku a nenájdeš v nich ani cholesterol. Preto sa nemusíš báť priberania, sú vhodné aj pre tie kočky, ktoré sa snažia schudnúť.
Trápi ta chudokrvnosť? Reuma? Alebo máš problémy s imunitou? Tak sú pre teba gaštany ako stvorené. A nepomáhajú len pri týchto problémoch, poradia si aj s trávením, bolesťou hlavy a predchádzajú strate pamäti. Gaštany pôsobia detoxikačne a sú vhodné pri vysokom krvnom tlaku.
Máš na jeseň slabé vlasy, nechty alebo ťa trápia kožné problémy, gaštany majú aj na toto riešenie.
 

Spotrebuj úplne všetko

Nielen samotné gaštany sú skvelé. Aj listy a kôra majú veľa využití. Listy pomáhajú pri bronchitíde, astme a uľahčujú vykašliavanie. Stačí, ak si z nich pripravíš nálev. Z kôry si môžeš taktiež pripraviť silnejší odvar, ktorý je vhodný pri hnačke a iných črevných problémoch.
 
horúce gaštany
 
Po napísaní tohto článku mám chuť si upiecť na panvičke zopár gaštanov a vychutnávať si ich vôňu, ktorá sa šíri po celom dome. Spríjemni si aj ty jeseň takýmito maličkosťami, ktoré ti aj hmlu, dážď či vietor za oknom zmenia na príjemnú atmosféru jesene.
 
Pozri recepty, kde je použité gaštanové pyré:
Vláčne bezlepkové muffiny s vôňou gaštanov
Krehká bezmúková gaštanová torta
Čokoládovo-gaštanový cheesecake
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.