Stále chudneš? Daj si pozor na anorexiu

Žiješ v dobe, kedy ti mnoho ľudí diktuje, ako máš vyzerať. Z obálky časopisov na teba pozerajú štíhle kilá a podsúvajú ti dokonalosť. Chudneš a potom priberieš. Občas diéta. Prosím, daj si na seba pozor, anorexia trápi stále viac žien.

Medzi zdravým chudnutím, fit životným štýlom a poruchami príjmu potravy (PPP) je veľmi tenká hranica. PPP sú polyfaktoriálne ochorenia, je dôležité s akou genetickou výbavou sa rodíme, v akom sociálnom prostredí vyrastáme, akú psychickú odolnosť máme a mnoho ďalších faktorov. Pre každého jedného človeka môže byť diéta časovanou bombou, spúšťačom PPP.

ako schudnut

 

Čo na to pacient?

MVDr. Dana Palušová, zakladateľka centra Havino v Žiline, sa touto témou zaoberá od svojho dospievania. Hovorí: „Pri práci s klientom kladiem dôraz na láskyplné prijatie svojho tela, či seba ako celistvej osobnosti so svojimi prednosťami, ale i nedostatkami. Veľmi pomáha osveta medzi mladými, mnoho dievčat ani netuší, že zaoblenie v puberte je prirodzená zmena, kedy sa z dievčaťa rodí žena a časom sa telo samo upraví na krásne tvarované štíhle ženské telo, pokiaľ do tohto procesu nezasiahneme drastickými diétami a narušením metabolizmu.“

Človek, ktorý vyrastá v bezpečnej vzťahovej väzbe, si uvedomuje svoju jedinečnosť a vie rozpoznať, čo mu prospieva a čo mu naopak môže uškodiť. Danka z vlastnej skúsenosti tvrdí, že treba spozornieť vždy, keď nie si v spojení so svojim telom, so svojim vnútrom, keď diéta, ktorú držíš, ti prináša len stres, nervozitu a ešte väčšie odpojenie sa od seba.

ako rychlo schudnut

 

Kedy spozornieť?

Ako odhalíš, že sa ti to vymyká spod kontroly? Začne to drastickou diétou. Začiatky sú rozpačité, ale časom diéta začína fungovať, dostavuje sa úbytok váhy, okolie za to väčšinou chváli, čo spúšťa ešte väčšiu chuť chudnúť.

„Začíname podrobne študovať kalorické hodnoty potravín, čoraz viac sledujeme výdaj energie, častejšie sa vážime. Naša myseľ začína fungovať v číselných rovniciach, menší kalorický príjem a väčší kalorický výdaj rovná sa ďalší úbytok váhy. Kolotoč sa postupne roztáča. Tu pozor na hmotnostné ciele stále k nižším a nižším číslam. Ide to mimo našu kontrolu. A už je tu PPP,“ varuje Danka.

poruchy príjmu potravy

 

Ako ďalej?

Čím skôr uvedomenie problému príde, tým väčšia šanca je zbaviť sa tejto diagnózy nadobro. Je veľmi prospešné sa o tom porozprávať s človekom, ktorý tým už prešiel, môžeme požiadať o sprevádzanie a podporu. Určite treba vyhľadať pomoc terapeuta. Je veľmi ťažké sa z toho dostať sám.

Príznaky anorexie podľa Danky:

  • strata kontroly
  • strach z priberania
  • sebaklam
  • chorobné riešenie stravy

anorexia priznaky

Tento článok vznikol, aby pomohol. Je ťažké odhaliť problém, ale ešte ťažšie je s ním sama bojovať a nepriznať si ho. Prosím, zbystri pozornosť, ak sa ťa dotkol, je to preto, že sa ťa nejaká forma poruchy príjmu potravy trochu týka. Všetko sa dá riešiť. Zdravie je na prvom mieste, rovnako ako zdravý, ale skutočne zdravý životný štýl.

 

Stravy sa nemusíš báť. Stačí jesť vyvážene a pestro. Ako na to ťa naučíme napríklad aj v našej knihe Z fitka do kuchyne 1:

zdravá strava

 

Takto pestro môže vyzerať tvoj jedálniček:

Raňajky: Pohánkovo-banánový chlebík

Desiata: Mrkvovo-tvarohové placky

Polievka: Zemiaková polievka s ružičkovým kelom

Obed: Červená šošovica po indicky

Olovrant: Tuniaková nátierka s cottage

Večera: Pečený karfiol

Adela Jasenovcová

Článok bol pridaný dňa 21/09/2018 a zaradený do kategórie: ChudnutieStravovanieZdravie   |   Autor: Adela Jasenovcová

Komentáre