Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Slávka schudla 17 kg: „Už aj bicyklovanie s deťmi mi pripadalo náročné“

Koľko výhovoriek máš ty? Nemáš čas? Si unavená? Alebo si toho mala dnes veľa a už sa ti cvičiť nechce? Prekonaj svoje výhovorky. Slávka si popri piatich dcérach a manželovi dokázala nájsť čas pre seba. Obdiv. To som pociťovala ja, keď som so Slávkou robila rozhovor. Neviem si ani predstaviť, koľko času môže zabrať starať sa o 5 školopovinných detí, manžela, domácnosť a popritom všetkom stíhať chodiť aj do práce. Začítaj sa aj ty do rozhovoru a načerpaj veľkú dávku motivácie a energie, ktorá zo Slávky aj takto na diaľku vyžaruje.

Na začiatok sa nám predstavte a povedzte nám niečo o sebe. :-)

Dobrý deň, volám sa Slávka, mám 42 rokov. Som pomerne veselý človek, ktorý sa rád stretáva s ľuďmi a komunikuje. Možno práve preto som sa aj v pracovnom živote zaradila k tzv. pomáhajúcim profesiám. Mám krásnu veľkú rodinu. Často som bola tak sústredená na iných, že som akoby nevidela, alebo nechcela vidieť, ako istým spôsobom zanedbávam seba. Popri rodine, práci, dojčení a servise pre všetkých okolo som nabrala váhu úctyhodných 110 kilogramov.
Vždy som však mala pocit, že to až tak „nevadí“, lebo viem obliny pri svojej výške 173 cm dobre kamuflovať oblečením. Aj keď nebolo ľahké nájsť niečo mladistvé a pekné vo veľkosti 50/52. Aby ste pochopili správne, vždy som bola „veľká“. Už ako dieťa medzi rovesníkmi a potom aj v mladosti. Po svadbe a s príchodom detí som to akosi prestala riešiť. Nikdy nebol čas na seba. Povedala som si že po 40-tke to dám, že moja zmena životného štýlu bude mojím vlastným darom k okrúhlinám. Namiesto toho som dostala krásnu piatu dcéru. A plány sa znova posunuli. :-)

Slávka s rodinkou, júl 2017

 

Vieme, že ste mamičkou piatich krásnych dcér. Ako to vlastne zvládate? Ako zvládate starostlivosť o deti, manžela, domácnosť a popritom aj cvičiť a zdravo sa stravovať?

Jednoducho sa nesnažím byť dokonalá. Myslím, že mám celkom „upratané priority“, a tak netrápim seba ani okolie pocitmi zlyhania či výčitkami, že veci nefungujú tak, ako by sme vždy chceli.
Dievčatá majú od 2 do 16 rokov a sú skvelé. Manžel je trpezlivý a pokojný typ, ja pracujem a pri poslednej dcére sme sa vymenili aj na materskej dovolenke.
Zmena štýlu stravovania sa nerodila ľahko. Bola som zástancom rýchlej prípravy stravy, nie však kúpou rýchleho občerstvenia. Moje deti majú v obľube bezmäsité jedlá. Tak som veľa varievala, a tým aj konzumovala cestovinové jedlá na rôzne spôsoby.
Polievočky pre deti a dojčiacu matku mali byť sýte, tak boli prevažne pripravované na zásmažke, zelenina bola vždy pripravená k niečomu „normálnemu“ ako príloha. Raňajky a večere som statočne vykryla chlebom. Veľa, často a musím povedať, že aj chutne a dobre pečiem. A v takej veľkej rodine bola vždy nejaká príležitosť.

Slávka s manželom, jar 2017

 

Ako sa vaša premena začala? Čo vás naštartovalo k tomu, aby ste začali chudnúť?

S chudnutím som začínala pravidelne a často. Prešla som snáď všetkými diétami a mám doma more kníh o stravovaní a DVD s cvičením. Problém bol klasický – ako odišlo tak aj znova prišlo. Čo sa týka kíl, tak niekedy aj dvojnásobne. Vedela som však čo na mňa funguje a kde sú moje slabosti.
Pravidelný pohyb bol super, mala som obdobia, keď som chodievala cvičiť, ale poznáme to hádam všetky - vždy sa našlo niečo dôležitejšie - či choré dieťa, rodičko, nákup, alebo len tak čas na rodinu, keďže som bola celý deň v práci. Doma sama som sa však nijako nevedela prinútiť k cvičeniu - to ma zase vyrušovala kopa prádla, či neumytý riad a pod. Ďalšou slabosťou bolo večerné „pokojné“ mlsanie, keď už celá cháska spala, konečne bol čas na pokoj, a ten som si užila tak, že som zobla tu do nejakej čokolády, tu som našla v mrazáku zmrzlinu a pod. Veď sa mám za čo odmeniť po dlhom dni.
 

Čo sa u vás doma zmenilo? Napríklad vo varení? Stravujete sa rovnako ako všetci členovia rodiny alebo si varíte vlastné jedlo?

V polovici leta od prvého augusta zhrozená týmito číslami a jasnou predstavou seba ako aktívneho človeka, ktorý sa po čase bude zase slobodne hýbať, športovať s deťmi, tešiť sa z nového tela som v prvom momente postavila svoj jedálniček na väčšom množstve zeleniny, vyškrtla z neho biely chlieb a sladké pečivo a nastavila správny pitný režim.
Popravde s varením a zmenou stravy až taký problém pre rodinu nebol. Stravujem sa v zásade spolu s nimi, varím rovnako pre seba aj pre nich. Spoločne milujeme cviklu, zeleninu, ryby, kyslo-mliečne výrobky a pod. Na obed si k rôznemu mäsu miesto prílohy dávam pol taniera zeleniny. Máme ale rozdielne raňajky a večere.
 

Ako začala vaša premena? Bola ste na to sama alebo ste mali okolo seba nejaký hnací motor?

Pred rokom som nastúpila do novej práce. Veľa sa tam stretávam s ľuďmi, pracujem ako soc. poradca a v našej obci som mala možnosť istým spôsobom vyskladať služby pre rôzne kategórie klientov – od detí cez mládež až po dospelých. V našom nízko-prahovom centre, kde pracujem ako garant sociálnych služieb, som stretla veľa žien, ktoré povedzme fungovali podobne ako ja. Vždy sme si tak akosi posťažovali, ktorá koľko pribrala či ako si nevie niečo odoprieť.
Stretla som tam však aj priateľku, ktorej som sa pri takom rozhovore zverila, že už naozaj cítim, že potrebujem zmenu. Som aktívny človek a už aj bicyklovanie s deťmi mi pripadalo náročné pri mojich kilách. Zároveň som však mala pocit, že sama to nezvládnem. Vtedy mi Zdenka povedala: „Poďme na to spolu, budeme sa podporovať, pomáhať, hlavne povzbudzovať a niekedy, keď bude treba, tak aj kopať do zadku.“ PREPÁČTE za výraz, ale bolo to tak.
A tak sa u nás v obci a priamo v mojej práci vytvorila skupina cvičiacich žien. Na chudnutie to ešte nestačilo, ale rozbeh to bol parádny. Potrebovala som ešte správne nastaviť stravovanie – aby to zase nebola iba ďalšia diéta, ktorá sa mi po čase prejde a ja padnem k starým návykom. Približne v tom čase som našla aj FITSHAKER, ako stránku, ktorá ma zaujala nielen poradenstvom o stravovaní, ale cvičením online. Na odporúčanie, ktoré som tam našla som sa bola dať odvážiť a urobiť kompletnú diagnostiku tuku, vody v tele a pod. A teda nepočúvalo sa to ľahko. Moje telo malo 41% tuku a podľa meraní skoro 13 litrov zadržiavanej vody.

Slávka s rodinou, október 2017

 

Aké cviky sú vaše najobľúbenejšie? Pri čom si ten šport a pohyb najviac užijete?

Cvičenie je samostatná kategória. Tu nastal koniec výhovorkám, že na niečo nie je čas, že nie je priestor, že som príliš unavená a pod. Jednoducho som to dala. 2x týždenne mám možnosť zacvičiť si priamo v práci. A s Fitshakerom prišiel čas aj na domáce cvičenie. Už sa nemusím zamykať, ani vysvetľovať že teraz nieeeeee, teraz zvládnete pol hodinu bez mamky. Deti aj manžel sa v mnohom vedia obslúžiť aj sami. A dokonca jedno z prvých slovných spojení malej Vilmy bolo :“mama cičí /drep drep cičí/“ :-)
Je pravda, že si často odložím cvičenie na záver dňa, keď už mám naozaj šancu na pokojný relax pri pohybe. Rada cvičím pilates, posilňovacie a tvarovacie cvičenie – mojou malou smrťou ešte stále sú HIIT cvičenia, kardio a skákanie, ale našla som spôsob – niekedy to vymieňam za orbitrek a tanec, zumbu.
A tak sa stalo, že od 1.augusta 2017 do 1.februára 2018 som stratila 17 kíl.

Cítim sa veľmi dobre, pohyb sa stal súčasťou môjho denného režimu – v tom je tá výzva skvelá, predtým som mala pocit, že sa musím zavrieť aj na hodinu. A tie cvičenia pod vedením trénerov sú na nezaplatenie.

Slávka cvičí podľa videí s Fitshakerom, marec 2018

 

Na záver vás poprosím, aby ste dali ďalším mamičkám radu ako na to. Ako vlastne začať, ako sa prestať vyhovárať a dokázať to, čo ste dokázali vy?

Čo odporúčať iným? To je ťažké, mám potrebu povedať iba: „robte to, v čom sa viete nájsť, to, čo vám robí radosť“.
Pocit malého úspechu je najlepší motivátor.

Ak vás niečo stresuje a obmedzuje, nedokážete v tom vytrvať a zmena by asi nebola trvalá. Ja som napríklad nevedela doteraz vysadiť kávu.
Všetkým mamám a ženám, ktoré žijú „pre iných“ viem odkázať iba to, že ak urobíte niečo pre seba, vráti sa to blízkym na pokojnej a usmiatej mame, čo sa teší zo života. U mňa už to, že nemám na seba čas, jednoducho neobstojí. Mám pred sebou ešte výzvu stabilizovať váhu na asi 85 kíl a potom žiť a tešiť sa z toho, čo mám a raz a navždy si uchovať veselú myseľ, chuť na pohyb a stravovanie čo mne a mojim blízkym nebude škodiť.
Držím nám všetkým palce, a ďakujem Fitshaker... ste skvelí priatelia do života. :-)

Slávka s rodinou, Vianoce 2017

Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.