Nech ťa nezmýli názov. Rebarbora je v skutočnosti zelenina, ktorá sa však často, vďaka svojej kyselkavej chuti, používa v koláčoch. Rastlinka vyzerá ako veľký lopúch a pochádza z Ázie. Voľakedy však bola považovaná za ovocie chudobných, pretože im rástla v záhradkách. Poď, predstavíme si ju trošku bližšie.
Základné info o rebrabore
Z tejto rastliny sa jedia iba stonky. Tie majú bohatú kyselkavú chuť. Listy sú jedovaté, takže si určite dávaj pozor, aby si ich nepoužívala. Nie je ťažké ju vypestovať, no darí sa jej hlavne v chladnejšom počasí (ideálne, aby teplota nepresahovala 24℃).
Prečo jesť rebarboru?
Rebarbora obsahuje veľa minerálnych látok ako horčík, draslík, jód a železo, takisto aj kyselinu listovú. Je vynikajúcim zdrojom vlákniny, ktorá nám pomáha s trávením, ale aj viaže tuky a detoxikuje organizmus. Napriek tomu, že je rebarbora kyslastá, obsahuje len veľmi málo vitamínu C.
V bunkách stoniek rebarbory nájdeme až 90% vody, preto má rebarbora veľmi nízku energetickú hodnotu. Obsah kyseliny pantotenovej v rebarbore prospieva pokožke a vlasom. V rebarbore nájdeme aj vitamín B a vápnik, ktorý ocenia najmä ženy v období menopauzy.
V bunkách stoniek rebarbory nájdeme až 90% vody, preto má rebarbora veľmi nízku energetickú hodnotu. Obsah kyseliny pantotenovej v rebarbore prospieva pokožke a vlasom. V rebarbore nájdeme aj vitamín B a vápnik, ktorý ocenia najmä ženy v období menopauzy.
Benefity rebarbory
Benefitov je omnoho viac, no aspoň zopár zaujímavých, ktoré ťa možno presvedčia, že sa ju oplatí vyskúšať.
# 1: Vhodná pri chudnutí
Vďaka nízkemu obsahu kalórií je vhodná, keď sa snažíš strážiť si líniu, resp. práve nejaké to kilo zhadzuješ. 100 g rebarbory obsahuje len 21 kalórií. Takisto pomáha aj zlepšovať metabolizmus, vďaka čomu páliš tuky rýchlejšie.
# 2: Napomáha pri trávení
Všetkým je asi už dávno známe, že náš tráviaci systém zohráva dôležitú úlohu na celkovom zdraví. Aj kvôli tomu je vhodné konzumovať potraviny s vyšším obsahom vlákniny, medzi ktoré radíme aj rebarboru. Rebarboru môžeš dokonca používať aj ako liek proti zápche.
# 3: Prevencia proti Alzheimerovej chorobe
Najvýznamnejším vitamínom v rebarbore je vitamín K, ktorý zohráva naozaj dôležitú úlohu pre zdravie mozgu a nervovej sústavy. Dokáže zabrániť oxidácii mozgových buniek a stimuluje kognitívnu aktivitu, čím pomáha oddialiť alebo dokonca až zabrániť nástupu Alzheimerovej choroby.
# 4: Zlepšuje zdravie kostí
Vitamín K nie je významný len pri mozgovej aktivite, rovnako zohráva dôležitú úlohu aj pri raste a oprave kostí. V kombinácii s vápnikom a ostatnými minerálmi, na ktoré je rebarbora tiež bohatá, zohráva táto zelenina kľúčovú úlohu pri ochrane kostí.
# 5: Zlepšuje cirkuláciu krvi
Stopové množstvá medi a železa, ktoré sa v rebarbore nachádzajú, sú dostatočné na stimuláciu produkcie nových červených krviniek. Tým sa zvyšuje celkový počet červených krviniek v tele, ako aj okysličovanie hlavných oblastí tela, čím sa zlepšuje ich funkcia a zvyšuje sa celkový metabolizmus.
Ako využiť rebarboru?
Rebarbora sa najčastejšie zvykne používať na výrobu marmelád, džemov, kompótov či vín. Vo veľkej obľube sú aj koláče a buchty. Ale môžeš ju zakomponovať pokojne aj do smoothie.
Rebarboru skladujeme v chladničke a spotrebujeme ju do pár dní.
Pozri aj recept na rebarborový koláč s chrumkavou posýpkou ako od babičky
Chia puding s rebarborovým pyré: tip na zdravé raňajky, desiatu či dezert
Čo si o rebarbore (ne)vedela...
- rebarboru by si mala jesť len do Jána (teda 24.júna), pretože po tomto dátume je podiel kyseliny šťaveľovej v celej rastline už príliš vysoký a môže spôsobiť zlyhanie obličiek alebo metabolické ochorenie
- pri spracovávaní by si sa mala vyhýbať hliníkovým nádobám či iným pomôckam
- rebarboru môžeme vidieť v rôznych farbách - od zelenej, žltej, ružovej až po sýto červenú
- rovnako ako harmanček aj rebarboru môžeš doma používať na zosvetlenie vlasov
- pestovanie rebarbory si nevyžaduje zvláštnu ochranu, pretože pre jej kyslosť nie je napádaná škodcami
Ak ti bola doteraz táto zelenina neznáma, hádam si sa teraz dozvedela niečo viac a keď ju nabudúce uvidíš, vyskúšať z nej urobiť koláčik, prípadne džem. Dobrú chuť! :-)
Ak chceš pokračovať vo vzdelávaní, skús si pozrieť aj tieto zaujímavé informácie:
Arónia - najbohatší zdroj antioxidantov
Rakytník - aké sú jeho zdravotné benefity?
Fenikel - ideálny najmä pri detoxe, no ešte oveľa viac
Zdroje:
1. https://www.bbcgoodfood.com/glossary/rhubarb
2. https://www.huffingtonpost.com/2015/06/09/what-is-rhubarb-fruit-or-vegetable_n_7534888.html
3. https://www.tablespoon.com/posts/how-to-use-rhubarb
4. https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/rhubarb.html
Moje telo je to jediné, s kým musím prežiť celý život. Nie je to len klišé fráza, ale niečo, podľa čoho sa snažím žiť. Rada objavujem nové zdravé recepty, obklopujem sa pozitívnymi vecami a zbožňujem pohyb. Táto trojkombinácia je pre mňa dôvod, prečo som aj ja súčasťou Fitshakera :-)
Kategórie
Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.