Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo patrí arónia medzi superpotraviny? Jej účinky ťa ohromia

superpotraviny
Arónia, ľudovo aj Jarabina čierna alebo kráľovná antioxidantov sa pestuje vo forme ovocných stromčekov alebo okrasných kríkov. Tmavé plody arónie sú malinké nenápadné bobule, ktoré sú plné pozitívnych účinkov pre organizmus. Krík je nenáročný na pestovanie aj v našom podnebnom pásme. Poďme sa na toto nenápadné ovocie pozrieť bližšie a zistiť, prečo sa celosvetovo teší čoraz väčšej obľube.

Zopár základných informácii na úvod

História arónie siaha do východnej Ameriky, kde rástla prevažne vo vlhkých lesoch. Až v roku 1700 sa začalo s jej pestovaním v Európe. Odtiaľ sa pestovanie rozšírilo aj do Ruska, Poľska, Bieloruska a Nemecka, neskôr do USA.
Na pestovanie je nenáročná, rastie rýchlo vo všetkých typoch pôd a je dokonca mrazu, škodcom a suchu odolná. Ide o trvalku, ktorá môže vo voľnej prírode prežiť 40 až 60 rokov.
Plody arónie dozrievajú v letnom období, koncom augusta.
arónia

Bobule arónie majú vysoký obsah vitamínu C a antioxidantov - látok, ktoré zabraňujú poškodeniu buniek a spomaľujú proces starnutia. Pre svoju unikátnu tmavo purpurovú až čiernu farbu plodov (vysoký obsah fenolových zlúčenín, hlavne antokyánov) je predmetom záujmu mnohých vedcov.Celkový obsah na 100 g čerstvých bobúľ je 1 480 mg antokyánov a 664 mg proantokyanidinov. Obe hodnoty patria k najvyšším meraným v rastlinách, čo vyplýva z údajov z roku 2009.Majú veľmi nízky obsah nasýtených tukov, cholesterolu a sodíka a vysoký obsah vitamínu A, B9, C, E, K a minerálov ako je vápnik, draslík, železo, jód, zinok a mangán.

Nutričné hodnoty

100 g zrelého ovocia obsahuje iba 47 kalórií, až 16,9 gramov vlákniny a 1,4 gramov bielkovín.
 

Denná odporúčaná dávka

!!! Ideálne množstvo skonzumovaného ovocia sa pohybuje okolo 1 polievkovej lyžice bobúľ denne. !!!
Už pri tomto malom množstve sa prejavia všetky pozitívne benefity, vzhľadom na extrémne vysoký obsah cenných látok. Pri väčšom množstvo skonzumovaného ovocia by sme si mohli spôsobiť nepríjemnosti v podobe tráviacich problémov.
pre zdravie

Zdroj antioxidantov

Bobule arónie majú najvyššiu koncentráciu antioxidantov spomedzi všetkých druhov ovocia. Prečo sú pre naše telo také dôležité? Antioxidanty hrajú významnú úlohu pri prevencii vzniku niektorých chronických ochorení - šedý zákal, srdcové ochorenia, rakovina a iné. Veľa chorôb spôsobuje aj tzv. oxidačný stres, ktorý znižujú práve antioxidanty.
Nakoľko arónia je bohatá na tieto úžasné látky, má veľmi vysokú hodnotu „ORAC“ - oxygen radical absorbance capacity - schopnosť viazania voľných radikálov kyslíka, resp. miera antioxidačnej schopnosti neutralizovať voľné radikály. Hodnota ORAC presne určuje účinnosť potraviny, ovocia a pod. v oblasti ničenia voľných radikálov. Priamo úmerne platí, že čím je táto hodnota vyššia, tým je antioxidant účinnejší.
Hodnota zaznamenaná pri arónia sa zaraďuje medzi najvyššie u ovocia. Z tohto dôvodu toto ovocie zaraďujeme medzi tzv. „superfoods“.
zdravie

Aké zdravotné benefity môžeme od arónie očakávať pri pravidelnej konzumácii?

Ochrana močových ciest

Veľkým prínosom pravidelnej konzumácie aróniových bobúľ je udržanie dobrého zdravia močových ciest. Infekcia močových ciest je strašiakom miliónov ľudí na celom svete, ktorú spôsobuje baktéria Escherichia coli.
V boji s problémami močových ciest sú známe predovšetkým brusnice, ale súčasné výsledky štúdií dokazujú, že látky obsiahnuté v arónií sú 5 až 10 násobne účinnejšie kvôli vyššej dávne kyseliny chinovej, ktoré ničí močový infekcie.
ovocné stromy

Zlepšenie krvného obehu a posilnenie ciev

Bobule tohto ovocia zlepšujú krvný obeh, posilňujú krvné cievy a znižujú riziko srdcových ochorení a vznik infarktov. Voľné radikály sú príčinou rôznych ochorení v tele. Obsah fenolov v zrelých bobuliach dezinfikujú a regenerujú telo, podporujú hojenie rán, odstraňujú toxické látky, znižujú zápal, zlepšujú elasticitu krvných ciev a zabraňujú ich zaneseniu.
 

Prevencia a liečba cukrovky

Z výsledkov niektorých štúdií vyplýva, že plody arónie, prípadne ich 100%-tná čerstvá šťava (bez pridaných cukrov, sladidiel a iných látok) výrazne znižujú hladinu cukru v krvi. Sú tiež vhodné pre ľudí, ktorý myslia na svoje zdravie a chcú sa cukrovke v budúcnosti vyhnúť.
vitaminy

Úprava a ochrana trávenia

Pozitívny účinok purpurových bobúľ bol tiež v roku 2004 preukázaný pri liečbe žalúdočných problémov vrátane žalúdočných vredov a hnačky. Tiež upravuje trávenie, čo spôsobuje vyšší obsah vlákniny.
Aby sme z vlákniny ťažili čo najviac benefitov, odporúčame bobule konzumovať čerstvé alebo mrazom sušené, nakoľko v šťave sú hodnoty vlákniny minimálne.
 

Posilnenie imunity

Pri pravidelnom dopĺňaní aróniových bobúľ do jedálnička si môžeš byť istá, že prechladnutie a chrípka sa tak skoro neukážu. Už domorodí Američania používali aróniu pri liečbe bežného nachladnutia.
Bobule účinne bojujú proti baktériám, vírusom a celkovo podporuje imunitný systém vďaka svojim vysoko protizápalovým hodnotám, ktoré chránia bunky celého tela.
 

Boj proti rakovine

Pozitívny účinok tmavých plodov je preukázaný predovšetkým s rakovinou hrubého čreva, čo vyplýva zo štúdií z roku 2003. Rast rakovinových buniek dokážu spomaliť o 50 - 80 %, bez toho aby zničili zdravé bunky.
zdrava vyziva

Kde všade môžu arónie nájsť využitie?

Čerstvé bobule sa bežne konzumujú alebo používajú na výrobu štiav a freshov, džemu, sirupu, vína, likéru alebo piva. V sušenej verzii môžeme pridávať do čaju, jogurtu, müsli, smoothie, rannej kaše alebo rôznych koláčov, muffinov a iných pochúťok.
Tiež sa používa na výrobu liečiv alebo ako farbivo do zmrzlín, drinkov a pod. V zimnom období ju využívajú vtáci na svoju obživu.
Koreň arónie sa môže použiť na zastavenie krvácania z rany, zatiaľ čo kôra môže byť použitá pri liečbe horúčky a hnačky.
jarabina
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.