Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo to chudnutie tak dlho trvá?

"Ja chcem schudnúť hneď teraz! Už sa toho chcem konečne zbaviť. Necítim sa fajn a nemôžem sa na seba pozerať."
Neboj sa. Veľmi dobre poznám tento vnútorný dialóg samého so sebou. Zažil som to. Tiež som mal o niekoľko kíl navyše (presne o 25 kg) a nebolo to nič príjemné, ale... V tomto článku si presne preberieme to „ale“, ktoré nám povie konkrétne dôvody, prečo je to s chudnutím tak, ako to je, a prečo to nejde tak hladko ako si predstavujeme.

Ak si spomeniem na svoju vlastnú premenu, tiež to nešlo podľa plánu. Chcel som schudnúť za 6 mesiacov, ale nakoniec to trvalo 8 mesiacov. Najväčšia sranda je v tom, že som tréner, viem presne čo mám robiť a ani mne to nešlo presne podľa predstáv. Aj ja som narazil na svoje ľudské slabosti. Aj ja som pochopil, aká je psychika krehká a zároveň aké sú zlozvyky silné.
ako schudnut
Je niekoľko vecí, ktoré som pochopil a zistil, prečo chudnutie tak dlho trvá.

# 1: Čas

Najdôležitejšie je pochopiť čas. Pokiaľ sme celý život priberali, respektíve trvalo nám možno niekoľko mesiacov alebo rokov, kým sme sa dopracovali na vyššiu váhu a v súvislosti s tým sme si vybudovali zlozvyky, tak nemôžeme očakávať, že sa všetko zmení na dobré za pár týždňov.
Treba prijať tento fakt, nastaviť vo svojej mysli väčší pokoj, budovať trpezlivosť a postupne sa posúvať vpred smerom k svojmu cieľu. Ver mi, ak bude prvá vec trpezlivosť, ktorú si v súvislosti s chudnutím vybuduješ, tak si vyhrala nielen v chudnutí, ale aj vo svojom osobnom živote.
Práve trpezlivosť je tá jediná vec, ktorú celý čas počas spolupráce učím svojich klientov.

Vždy sa ich opýtam, či videli niekedy vo svojom živote obézneho maratónskeho bežca? Ich odpoveď znie: NIE. A potom sa ich opýtam, či vedia, prečo to tak je. Najčastejšie mi povedia, že je to preto, lebo sa veľa hýbe.
Odpoveď je však taká, že tento človek sa už tak dlho venuje behu, že možno aj bol v minulosti obézny, ale jeho telo sa časom prispôsobilo.
Takže, ak aj ty pravidelne pre seba niečo robíš (napríklad sa zdravo, správne v správnych množstvách stravuješ, pravidelne sa hýbeš a ak sa učíš myslieť inak), tak je absolútne jasné, že aj tvoje telo sa prispôsobí a schudneš. Inak to ani nejde.
„Nie je možné, aby človek bežal pravidelne maratóny a bol tučný.“

chudnutie
 

# 2: Ľudská slabosť

Prijmi fakt, že budeš padať a budeš sa zo svojich pádov učiť. Aj ja som sa snažil zanechať zlozvyk pitia sladených nápojov. Myslel som si, že to za deň dám, zamávam sladkým vodám, privítam vo svojom živote opäť len čistú vodu a všetko bude super.
Žiaľ, vôbec to tak nebolo. Trápil som sa so sladenými vodami tuším až 2-3 mesiace.
Tam som pochopil svoju ľudskú slabosť a silu zlozvykov, ktoré som si stihol vybudovať za pol roka a vtedy som si povedal: „Fu, ak sú tie návyky také silné a budoval som ich len pol roka, aké to musí byť pre ľudí, ktorí s tým žijú niekoľko rokov.“ Vôbec nie je ľahké sa toho zbaviť.
Dokonca som zažil situáciu, že som si podvedome hádzal do nákupného košíka sladké vody a pritom som ich už dávno nemal piť, ale jednoducho taký som mal už návyk.
Pristihol som sa aj pri tom, že keď som vstúpil do obchodu, hneď ma ťahalo k regálom, kde sú sladké vody. Alebo, keď som bol smädný, tak som si na benzínke kúpil energetický nápoj, otvoril ho, napil sa a až potom som si uvedomil, že som to nemal piť.
Tých pádov bolo niekoľko a aj ja som len človek, hoci sa živím trénerstvom a viem čo mám robiť. Je normálne, že človek padá, ale v týchto situáciách je potrebné poznať sám seba, učiť sa a následne chyby neopakovať.
ako schudnúť
 

# 3: Svalová hmota

Ďalším faktom je, že moja váha neklesala tak rýchlo ako som si myslel, ale vzhľad mojej postavy sa postupne menil.
Síce som nechudol na váhe rýchlo, ale pochopil som, že aj moje svaly niečo vážia. Merania a fotky ma však potešili, tam som videl pokroky a dokonca aj vo výkone na tréningu, ďalej v nálade, v kvalite spánku, v schopnosti lepšie a kvalitnejšie sa stravovať.
Nebuď zameraná len váhu.

Je mnoho faktorov, ktoré môžeš sledovať, aby si videla, že sa posúvaš vpred. Sú to fotky, merania obvodov tela, výkon na tréningu (minulý týždeň sa mi podarilo 20 drepov, tento 25), nálada, sebavedomie, stravovacie návyky, disciplína a teda dochádzka na tréningy atď. Sleduj všetko a vnímaj, v čom sa zlepšuješ. Vždy sa z toho teš a posúvaj sa vpred.


Toto všetko môžeš pri chudnutí sledovať


ako rychlo schudnut
 

# 4: Prostredie

Chudnutie sa začína v obchode a ak zmeníš prostredie, v ktorom žiješ, zmeníš aj seba, a to oveľa skôr.
Moja manželka pribrala 5 kg kvôli tomu, že som sa ja pol roka stravoval ako "Američan", čiže som jedol hotdogy, pizzu, pil som sladené nápoje, jedol sladkosti a podobne. Ona sem tam ochutnala a nakoniec z tých ochutnávok bolo 5 kg navyše. A to všetko len kvôli tomu, že som jej v domácnosti zmenil prostredie tým, že som nakupoval iné potraviny.
Choď na nákup. Nakúp si potraviny, ktoré ti pomôžu v chudnutí a zmeň svoje prostredie.

Bude sa ti ľahšie napredovať.
zdrava strava
Toľko z mojich skúsenosti. Pokiaľ by si sa chcela dozvedieť viac, tak celý svoj príbeh som zachytil vo svojom denníku s názvom „Zmeň svoje telo, zmeníš svoj život“ + k tejto knihe sú aj BONUSY zdarma v hodnote viac ako 400 €, v ktorých nájdeš tréningové plány, stravovacie plány, konkrétne kroky, ktoré mi pomohli s chudnutím, ďalej video plány a mnoho ďalšieho.
 
V plánovaní tréningov ti vieme pomôcť aj my. Ako PREMIUM členka máš možnosť zvoliť si niektorý z cvičebných programov (alebo si ich sama striedať), pričom, ak si v niektorom programe, vidíš tam harmonogram cvičení na každý deň. Ak si začiatočníčka, alebo si dlho necvičila, vyskúšaj náš program StartPack, kde nájdeš mix cvičení zostavený tak, aby si postupne napredovala (či už v kondícii, sile, flexibilite a pod.)
 
Pozri si aj:
Akými krokmi by si mala začať chudnutie?
Čo v prípade, že si už schudnúť skúšala a nevyšlo to?
Ako je to vlastne so spaľovaním kalórií? Musím ich cvičením spáliť viac ako prijmem stravou?
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.