Ako pri chudnutí sledovať svoj pokrok a uistiť sa, že ideš správnym smerom?

Ak by si chcela dobehnúť maratón až do konca, potrebuješ ísť TÝM SPRÁVNYM smerom. Ale čo ak je tvojím cieľom niečo lepšie – povedzme schudnúť natrvalo? Aj vtedy potrebuješ ísť tým správnym smerom. Ale, ako si byť istá, že ideš stále tým správnym smerom a neskončíš namiesto cieľa niekde v slepej uličke? Pozrime sa na to, ako to robia bežci pri maratóne. Čo myslíš, podľa čoho vedia, kadiaľ majú bežať a kde je ich cieľ?

Podľa orientačných bodov. Pri maratóne máš po celej trase umiestnené orientačné body, ktoré ti ukazujú koľko kilometrov si už zabehla a koľko ťa ešte čaká. Vďaka týmto bodom tiež presne vieš, že si nevybočila z cesty a že je všetko v poriadku. Môžeš byť pokojnou. Ide ti to naozaj dobre. Iba to chce trochu viac času, kým dorazíš do cieľa.

Aj pri chudnutí sú orientačné body, ktoré ti pomôžu zistiť, ako na tom si alebo či ideš správnym smerom.

P.S.: Ich nevýhodou však je, že nie všetky je hneď vidieť a nie všetky sú 100 %-ne spoľahlivé. A preto ti odporúčam nesledovať iba jeden, ale viaceré.

maraton

Orientačné body, ktoré môžeš sledovať pri chudnutí

# Váha tela

Viem, že váha je to, čo ťa zaujíma asi najviac. A chápem to. Sama si si určite všimla, že čím menšie číslo na váhe, tým lepšie to vyzerá v zrkadle.

Ale pozor – neplatí to vždy!

Tá malá skrinka, tá malá potvora, ktorá ťa dokáže poriadne vyviesť z miery, ti totiž nehovorí celú pravdu. Poďme sa trochu bližšie pozrieť na to, čo vlastne ukazuje to číslo na váhe (ktoré tak neznášame).

digitálna váha

1. Váha (ten prístroj) ti ukazuje len to, akou silou pôsobí tvoje telo na podlahu v dôsledku gravitácie.

Chceš dôkaz? Polož svoju ruku na váhu a uvoľni ju. Pozri sa na číslo. A teraz tou rukou na váhu pritlač. Je číslo na váhe väčšie? Zrejme áno. Ale to ešte neznamená, že tvoja ruka „pribrala“ a vyzerá horšie. Iba pôsobí na váhu vyššou silou.

Vidíš? V skutočnosti ti nehovorí to, ako vyzeráš. Ani to, či si štíhlou. A ani to, či máš zadok ako Shakira. Nevravím, že nám takých 85 kíl na váhe nič neznačí, ale nefixuj sa na nejaké konkrétne číslo.

 

2. Váha ti ukazuje SÚČET hmotností tvojich tukov, svalov, kostí, vody, orgánov, jedla v tráviacej sústave a ďalších vecí – nie iba tukov.

Povedzme, že sa už nejaký čas snažíš jesť zdravšie a cvičiť. A keďže si bola už hrooozne zvedavá ako ti to ide, „Odvážila“ si sa prvýkrát sa „odVÁŽIŤ“. A tak sa trochu nervózne a nedočkavo postavíš na váhu a… uvidíš o 2 hodnoty menšie číslo ako to na začiatku.

Znamená to, že si schudla len 2 kilá? Áno, aj nie.

Rozdiel vo váhe celého tela môže byť len 2 kilá, ale nezabúdaj, že to môžu byť:

  • (-2) kilá svalov
  • Alebo (-2) kilá tukov
  • Alebo (-2) litre vody
  • Alebo ich kombinácia (napríklad: – 4 kilá tukov, + 1 kilo svalov, + 1 liter vody = (-2 kilá))

Lenže dôvodom, prečo nie sme šťastní a prečo sa hanbíme vyzliecť – nie je nadbytok svalov alebo vody. Je to tým, že máme veľa tuku. A tak je zmyslom chudnutia zbaviť sa tukov – nie svalov alebo vody. A to – ako si mohla vidieť – nám váha presne neukáže.

Je to ako keby si sa opýtala predavačky:„Koľko stojí tá blúzka?“ A ona by ti povedala:„Blúzka, tričko, nohavice a plavky stoja spolu 64,99€.“

No, fajn… ale o cene blúzky ti to veľa nepovie.

Chceš môj záver? Vďaka váhe síce získaš nejaké informácie, ale nie je to presne to, čo potrebujeme vedieť.

Výhodou váhy je to, že ti ukáže číslo, ktoré si môžeš ľahko porovnať. Nevýhodou však je, že ti to číslo veľa nepovie. To, že tvoja váha už mesiac stojí – ešte neznamená, že si nedosiahla pokrok. A tak ju ber ako bulvárne noviny – S REZERVOU – a sleduj popri nej aj ďalšie orientačné body.

 

# Obvody tela v cm

Nie je zaujímavé, že ti ľudia povedia, ako si schudla – a pritom nemajú ani len šajnu, koľko si vážila predtým a koľko vážiš teraz? Sakra, ako to robia? Ako zistia, že si schudla? V podstate nezistia. Ľudia okolo nás nevidia naše číslo na váhe.

Tak čo vidia? Vidia, aké objemné je naše brucho, stehná alebo zadok (bohužiaľ aj pri sťahovacích nohaviciach a čiernom oblečení). Ak ťa pochvália, že si schudla, je to preto, lebo ťa vidia štíhlejšiu. Nemajú šajnu, či ako sa zmenili tvoje kilá. Vidia to, ako sa zmenil objem respektíve obvod tvojho tela.

A preto, ak je tvojím snom byť štíhlou (a počúvať komplimenty), nepozeraj len na váhu.

Pozeraj na to, či si skutočne štíhlejšou.

A to znamená, že si zmeraj (a postupne sleduj) obvody svojho tela.

obvod tela

 

Pohľad do zrkadla

To, čo chceme chudnutím dosiahnuť sú v podstate tieto 3 veci:

1) Vyzerať super

2) Cítiť sa super

3) Mať úžasný sex (buďme k sebe úprimní ;-))

(A možno aj naštvať pár ľudí, ktorí sa nám pri jedení šalátov posmievali.)

 

Ak sa budeš riadiť mojím spôsobom – (starať sa o svoje telo, dať mu to najlepšie, robiť to tak, aby ťa to bavilo) – buď si istá, že sa po schudnutí budeš cítiť super. A myslím, že to zistíš sama na sebe veľmi rýchlo.

Lenže, ako zistiť to, či sa zlepšuje aj to, ako vyzeráš? Podľa čoho by si zistila a mohla povedať, že:„Áno, teraz vyzerám oveľa lepšie ako pred pol rokom“? Podľa čísla na váhe? Nie. Aj moja babka váži menej ako 55 kíl, ale to ešte neznamená, že vyzerá lepšie ako pred rokom.

Ja si myslím, že ak by si chcela vedieť, či vyzeráš super, postavila by si sa pred zrkadlo. Môžeme mať krásne číslo na váhe alebo v centimetroch – ale keď si budeme obliekať plavky, to jediné, čo nás bude zaujímať, je to, čo uvidíme v zrkadle. A práve to je ďalším krásnym orientačným bodom, podľa ktorého budeš vidieť, či ideš správne.

Zrkadlo má však jednu malú chybičku. Nepovie ti, ako presne si vyzerala pred mesiacom. Nemáme to s čím porovnať. A preto ti oveľa viac pomôže náš ďalší orientačný bod.

vyzerať dobre v plavkách

 

Fotka tvojej postavy

Okay, ja viem. Nie je to príjemné. Pamätám si, ako som sa tiež za každú cenu vyhýbal foteniu. Nechcel som, aby tú fotku niekto videl. Ale hádaj čo?

1) Ľudia ma aj tak videli každý deň.

2) Ľudia sa 1000-krát viac zaujímajú o to, ako vyzerajú oni, než o to, ako vyzerám ja. (Znie to šokujúco, ale je to tak. Tie pochybnosti, či mám dobrý účes, či si niekto všimol, že mám na sebe to isté tričko ako včera alebo či „tie moje modré topánky ladia odtieňom k modrej kabelke“ – to máme my všetci. Skús si tiež spomenúť, ako si sa naposledy pozerala na skupinovú fotku a najprv hľadala samú seba. To isté robíme my všetci.)

 

Viem, že je hrozné už len pomyslieť na to, že to ako vyzerá naše telo, bude niekde zaznamenané. Ale skús sa na to pozrieť inak:

1) Nikto okrem teba tú fotku nemusí vidieť, dokonca ani ty sa na ňu nemusíš pozerať.

2) Samotná fotka tvoju postavu nezhorší. Len ti ukáže jej stav.

3) Nič neukáže pokrok lepšie ako fotka. To práve vďaka nej budeš jasne vidieť, že to ako si sa snažila naozaj malo zmysel a budeš mať obrovskú chuť v tom pokračovať. To ti potom prinesie ešte lepšie výsledky a budeš mať ešte väčšiu motiváciu, a tak ďalej.

4) Fotka je ako pohľad do zrkadla, ktorý si dokážeš uložiť a neskôr porovnať.

5) Baby, ktoré sa pri chudnutí neodfotia, to takmer vždy potom ľutujú.

 

Ale samozrejme, že je to len na tebe. Nemusíš sa fotiť, ak nechceš. No je úžasné vidieť neskôr tú premenu. A nemyslím len to, že budeš vidieť fotku „pred“ a „po“. Budeš si pamätať aj to, čo bolo medzitým. To, ako si sa snažila, ako si sa o seba starala a ako si to nevzdala, aj keď to bolo ťažké. Vtedy budeš na seba naozaj hrdá. A vďaka fotkám na to nikdy nezabudneš. ;-)

 

# Oblečenie

Obliecť si menšie tričko alebo zapnúť užšie nohavice je to najkrajšie znamenie, že ideš správnym smerom.

Tento orientačný bod síce neuvidíš hneď po mesiaci, ale stojí za to ho pravidelne sledovať. Myslím, že na toto skúšanie starého oblečenia sa budeš naozaj tešiť. Navyše zo skúseností z coaching-u ti môžem povedať, že toto ti dodá veľa motivácie.

 

# Okrem týchto bodov sú aj ďalšie…

Nie všetko sa dá zmerať, odvážiť alebo odfotiť. Ale práve tieto veci sú často tými, po ktorých túžime najviac. Chceme schudnúť, aby sme žili krajší, zaujímavejší život. Chceme mať viac možností, ako si ho užiť.

Napríklad mať možnosť naháňať sa s deťmi. Mať možnosť nielen ísť, ale aj užívať si romantickú dovolenku s priateľom. Alebo len mať možnosť prísť do obchodu a kúpiť si to, čo sa nám „páči“ – a nielen to, čo nám „sedí“.

Práve toto sú tie momenty, pri ktorých si uvedomíš, že ideš správnym smerom. A hoci ich zmeriaš len ťažko, ukážem ti pár vecí, ktoré môžeš sledovať, a ktoré ti pomôžu udržať si motiváciu.

 

Napríklad:

  • Ako sa cítiš počas dňa (možno máš lepšiu náladu, nie si taká unavená, máš väčšiu chuť robiť bežné činnosti)
  • Ako je na tom tvoje telo (možno sa cítiš ľahšie, alebo sú na tom lepšie tvoje bruško a trávenie, pleť, vlasy, nechty alebo sa zlepšuje tvoj zdravotný problém)
  • Ako je na tom tvoja kondička (možno vládzeš viac, alebo si menej zadýchaná pri kráčaní po schodoch)
  • Aké máš ďalšie subjektívne pocity z vlastného tela (možno ťa prestalo bolieť koleno, či chrbtica)

Tieto veci merať nemusíš. To by bolo asi otravné a nie celkom presné. Ale ak si všimneš, že sa zlepšujú, ber to ako ďalší dôkaz, že to robíš dobre.

* * *

Zmerať svoj aktuálny stav (a vidieť tie hrozné čísla) môže bolieť. Ale vieš, čo bude bolieť ešte viac? Nezmerať ich, nevidieť svoj pokrok (stále tam nejaký je), stratiť kvôli tomu motiváciu a skončiť.

 

Toto bola časť návodu „Ako schudnúť svojich prvých 10 kíl – a to aj bez hladovania a počítania kalórií“. Ak sa ti článok páčil, klikni na tento odkaz, kde si môžeš stiahnuť celý 116-stranový návod v PDF – a to úplne zdarma. ;-)

 

Ak chceš začať so sebou niečo robiť, no nemáš príliš veľa času na cvičenie, vyskúšaj náš nový program FIT IN 15 MIN., kde je pripravených množstvo IB 15-minútových cvičení, vďaka ktorým krásne vyformuješ postavu. Samozrejme, musíš k tomu pridať stravu a nepresedieť zvyšok dňa ;-):

efektívne chudnutie

 

Mohlo by ťa zaujímať aj:

Tieto 4 veci urob ako prvé, keď chceš začať chudnúť

10 odporúčaní, ako začať so zdravým stravovaním TERAZ

Nerob pri chudnutí tú istú chybu ako tisíce iných žien

Martin Toth

Článok bol pridaný dňa 08/10/2017 a zaradený do kategórie: Chudnutie   |   Autor: Martin Toth

Komentáre