Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Spánok na dovolenke – ako si počas voľných dní dopriať kvalitný odpočinok?

Dovolenka

Leto je v plnom prúde a asi každý z nás má svoje plány. Či už ste zvolili európske prímorské destinácie s vysokými teplotami, exotiku, alebo hory, každému sa môže stať, že z nejakého dôvodu mu zrovna na dovolenke – kam si ideme oddýchnuť – nebude dopriaty kvalitný spánok.

Či už ide o jet lag, po slovensky pásmovú chorobu, vysoké teploty, hluk, cudzie miesto a posteľ, alebo čokoľvek iné, na dovolenke nikto nechce byť nevyspatý a unavený.

A my ti dnes práve preto poradíme, ako sa kvalitne vyspať aj mimo pohodlia domova!

Ako spíme

Spánok je fyziologický – prirodzený – stav zníženia vedomia, keď dopriavame oddych telu, ale aj mozgu.

Spánok je riadený cirkadiánnym rytmom, ktorý funguje ako také vnútorné hodiny. Vďaka nemu fungujeme cyklicky a striedame spánok a bdenie.

éma spánku je skutočne komplexná, a tak si dnes spomenieme iba jeden dôležitý hormón, ktorý sa na kvalitnom spánku podieľa, a tým je melatonín.

Melatonín je hormón vznikajúci v mozgu, vďaka ktorému zaspávame a máme kvalitný a kontinuálny spánok. Jeho tvorba je stimulovaná striedaním tmy a svetla – pri tme sa zvyšuje jeho tvorba, a preto ľahšie zaspíme. Melatonín je však dostupný aj ako doplnok výživy, vďaka čomu vieme efektívne riešiť najbežnejší problém, ktorý cestovateľom kradne sny – jet lag.

nespavosť

Jet lag

Najčastejšou príčinou, ktorá trápi cestovateľov, je pásmová choroba, tzv. jet lag.

Ide vlastne o to, že pri cestovaní na veľké vzdialenosti prekračujeme viacero časových pásiem, no naše telo je nastavené na „náš“ čas. A tak keď pristaneme v krajine, kde by po našom mala byť napríklad noc, ale stále je ešte deň alebo naopak, takýto posun vie náš organizmus pekne rozhádzať, čo sa najčastejšie prejaví poruchami spánku.

Ako teda zabrániť vzniku jet lagu? Jednoducho –použitím kofeínu a melatonínu. Snažte sa naladiť na miestny čas, a kým je deň, hoci sa vám chce spať, udržujte sa v bdelom stave pomocou kofeínu. Ak je, naopak, večer a jet lag vám nedovoľuje spať, použite melatonín. Takýmto spôsobom „oklamete“ svoj mozog a jednoducho sa nastavíte na čas v krajine, v ktorej dovolenkujete.

jet lag priznaky

Príliš teplo

Hlavným cieľom všetkých dovolenkárov býva teplo. V extrémnych teplotách a pri vysokej vlhkosti sa však môže nielen ťažko zaspávať, problém je aj spánok udržať. V takýchto prípadoch pomôže klimatizácia (najlepšie je vychladiť izbu pred spaním a na noc ju vypnúť a predísť tak nachladnutiu či „seknutiu“), ventilátor či vonkajšie okenice.

Tiež odporúčame zvoliť prírodné a voľné vzdušné materiály nielen na bežné nosenie, ale aj na pyžamo. Ak vaše ubytovanie nedisponuje ani jednou z týchto vymožeností, stavte na klasický prievan a prikrývajte sa len plachtou. Možno sa vám tak podarí spríjemniť si horúce letné noci.

kvalitny spanok

Cudzia izba, cudzia posteľ

Mnohým z nás sa ťažko zaspáva a spí celú noc mimo domáceho prostredia, či už ide o hluk nového mesta, či akékoľvek individuálne odlišnosti od domova. V takomto prípade je aj riešenie vždy individuálne.

Ak vás trápi hluk, stavte na štuple do uší, ak jednoducho nemôžete zaspať preto, že nie ste doma, skúste opäť použiť melatonín. Ak je však problémom nevyhovujúci matrac, poradíte si len ťažko. Najčastejšie je príliš mäkký matrac dôvodom, prečo nás na cudzích miestach začne pobolievať chrbtica.

ako na kvalitny spanok

Stavte preto na výber dobrého a kvalitného ubytovania a nebojte sa doň investovať. Všímajte si lokalitu, ale aj vybavenie. Spánok je predsa základom kvalitného oddychu, kvôli ktorému sme na dovolenku prišli!

Základom v živote je dopriať si kvalitný oddych, kedykoľvek to telo potrebuje. Preto si dopraj oddych a relax vždy, keď budeš pociťovať, že si to tvoje telo pýta. Obzvlášť v lete pri vysokých teplotách.

Ak však dostaneš chuť na rýchle cvičenie, sme tu pre teba s našimi cvičebnými videami.

Už teraz sa môžeš tešiť na ďalšiu výzvu. Už 4.9. štartujeme Reštart po lete ! Poď sa pridať a vyformuj svoju postavu snov. Bude to spoločná, energiou nabitá jazda, ktorá ťa zaručene bude baviť ❤️!

cvičenie pre ženy
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Som študentkou medicíny. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom "ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom tele deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť ľudskému telu. Okrem toho som fanúšikom cestovania, spoznávania a dobrého jedla a tieto moje vášne sa snažím preniesť aj do mojich článkov. Ak ťa zaujíma, čo sa v našom tele deje pri športe, jedle, ako si zachovať fyzické aj psychické zdravie, či všetky možné aj nemožné témy z oblasti zdravia podložené štúdiami a faktami tu si na správnom mieste.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.