Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Linda: „Cukrovka je mojou súčasťou prakticky od čias, čo sa pamätám.“

život s cukrovkou

Diagnóza diabetes mellitus 1. typu (DM1) je ochorenie, ktoré má celosvetovo stúpajúci trend, a na Slovensku to nie je inak.

Aj keď diagnóza je známa už pár tisíc rokov pred naším letopočtom, prvý inzulín bol podaný v roku 1922.

Život s týmto (zatiaľ) nevyliečiteľným ochorením nie je vôbec jednoduchý, o čom nám viac porozpráva dlhoročná pacientka Linda Lániková, ktorej cukrovku diagnostikovali v detstve. Ako diagnóza ovplyvnila jej život, v čom spočíva liečba a čo je na živote s cukrovkou najťažšie?

Viac informácií sa dozvieš v rozhovore, čítaj ďalej 😊.

Lindi, spomenieš si na prvé príznaky ochorenia? Koľko si mala rokov, keď si spolu s rodičmi vyhľadala lekársku pomoc? Čo všetko predchádzalo diagnóze DIABETES 1. typu na papieri?

Ochorenie mi diagnostikovali, keď som mala 4 roky, takže toto je otázka skôr na mojich rodičov 😊.

Ale z ich rozprávania viem, že som bola neustále veľmi smädná, často som chodila na malú potrebu, mala som príšerne suché pery a pokožku a na 4-ročné dieťa som toho vypila a následne vycikala strašne veľa.

Po čase som začínala byť viac a viac malátna, až som začala strácať vedomie. Vtedy ma rodičia zobrali do nemocnice a tam mi namerali glykémiu (hodnota cukru v krvi) niečo okolo 80 mmol/l . Lekári boli prekvapení, že ešte žijem.

Normálna glykémia je do 5,5 mmol/l, po jedle trochu viac.

Cukrovka

Ako diagnóza ovplyvnila tvoje každodenné fungovanie, čo sa týka školy, stravovania, možno psychiky? Zmenil sa celý tvoj život?

Cukrovka je mojou súčasťou prakticky od čias, čo sa pamätám, takže som toto ochorenie vždy brala ako svoju súčasť.

Už ako dieťa som však vnímala, že mám isté obmedzenia. Do škôlky som chodila len posledný predškolský rok a len veľmi krátky čas som tam trávila aj s poobedným spánkom.

Väčšinou ma mamka vyzdvihla ešte pred obedom. Keď už som bola „zabehnutá“ školáčka, výraznejšie obmedzenia som nepociťovala. Naučila som sa pichať si inzulín sama a všetko bolo fajn, až kým som neprišla do puberty.

Cukrovka ma zrazu začala obťažovať. Prekážali mi výkyvy cukru, obmedzenia v strave a bola som čoraz viac nervózna. Začala som si teda zámerne pichať viac inzulínu, aby som si mohla dopriať kedykoľvek a čokoľvek.

To však viedlo k častejším hypoglykémiám, čo sa neskôr odrazilo na mojej psychike, ale o tomto jave som vtedy netušila: tým, že som často mala nízky cukor, trpel hlavne mozog a tým dochádzalo k zmenám v jeho štruktúre.

Keď som mala 23 rokov, aj vinou tohto som začala trpieť depresiami. Teraz už je však všetko v poriadku.

Samotné štúdium mi cukrovka občas sťažovala tým, že v momente, keď som potrebovala podať mentálny výkon, bola som pre glukózový skok úplne bez energie. Je ťažké naučiť sa niečo na písomku alebo skúšku, keď jediné, čo človek v danej chvíli zvládne, je spánok.

Keď som nastúpila na vysokú školu, začala som študovať nielen školu, ale aj svoje telo a diabetes. Úplne sama som sa naučila prakticky od nuly všetko o svojej diagnóze a teraz sa cítim fantasticky 😊.

Zvýšená spotreba glukózy pri pohybe a športe vedie k poklesu glykémie. Venuješ sa športu aj aktívnejšie? Dávaš prednosť aeróbnemu cvičeniu alebo máš možnosť aj silových tréningov a posilňovania?

Športu sa venujem skôr rekreačne, preferujem jednoznačne silové cvičenie. Aeróbna aktivita ma nikdy nejako zvlášť nebavila 😊.

Paradoxne sa však pri silovom cvičení glykémia správa opačne, ako by človek čakal. Pre zvýšené hladiny stresových hormónov počas cvičenia glykémia najprv stúpa, ale po docvičení/upokojení má tendenciu samovoľne klesať.

Toto je jediná vec, ktorá ma „obmedzuje“, ale keď človek o tomto jave vie, nie je to vôbec problém.

ako sa prejavuje cukrovka

Vyvážené a pestré stravovanie je náročná téma aj pre zdravého človeka. Máš určené presné denné množstvo makronutrientov – sacharidov, bielkovín a tukov, alebo dávaš prednosť intuitívnemu stravovaniu?

Momentálne dávam prednosť intuitívnemu stravovaniu. Keď som však bola dieťa, rodičia mi sacharidy presne vážili, aby sme vedeli, koľko inzulínu treba aplikovať. Teraz, po toľkých rokoch, už to mám takpovediac v oku 😊.

Pred pár rokmi som však skúšala stravovanie metódou IIFYM (flexibilné stravovanie), pretože som chcela trochu redukovať hmotnosť a formovať postavu. Na cukrovku to však výraznejší vplyv nemalo. Receptami sa rada inšpirujem aj na blogu fitshaker.sk.

Po 20 rokoch od stanovenia diagnózy si sa o cukrovke naučila už veľa. Čo ťa za tieto roky najviac prekvapilo?

Že z veľkého množstva inzulínu sa nenormálne priberá. Istý čas som v puberte bola riadna guľa 😊. Samozrejme, vtedy som nevedela prečo. Rovnako ma prekvapil už spomínaný fakt, že hypoglykémie vedia tak výrazne ovplyvniť psychiku, až privodiť psychické problémy.

A prekvapiť vie stále. Občas sa aj teraz vyskytnú nevysvetliteľné javy, ale to sa asi stáva pri každom ochorení.

cukrovka u detí príznaky

Cukrovka je chronické, ešte stále nevyliečiteľné autoimunitné ochorenie. V čom spočíva samotná liečba?

Závisí od typu diabetu, ale všeobecne sa na kompenzáciu podávajú tabletky – antidiabetiká alebo inzulín do podkožia pomocou injekčných pier alebo pumpy.

Veľkou pomôckou v posledných rokoch sú glykemické senzory, ktoré snímajú cukor v krvi nepretržite a výsledky zdieľajú cez bluetooth do smartfónu alebo čítačky či pumpy. Predtým bolo nutné používať glukomer, teda pichať si denne do prsta cca 8-, 10x za deň.

Dôležité je povedať, že inzulín diabetes nelieči, nie je to liek. Je to len (život zachraňujúca) pomôcka na zmierňovanie následkov, ktoré spôsobuje nesprávne fungujúci pankreas. A, samozrejme, veľkými pomocníkmi v kompenzácii cukrovky sú správne nastavená a vyvážená strava a pohyb 😊.

Čo vnímaš ako najťažšie na živote s cukrovkou? Ovplyvňuje napríklad stav nechtov a vlasov?

Najťažšie sú všetky tie vedľajšie komplikácie, čo cukrovka so sebou prináša. Stačí, že človek má citlivejší organizmus, pár mesiacov si na cukrovku nedáva pozor a môže si nenávratne poškodiť obličky, nervový systém či oči, v najhoršom prípade príde o končatinu.

Ja, našťastie, napriek svojmu pubertálnemu diabetickému rebelantstvu nemám žiadne vážne komplikácie. Jediné, čo mi minulý rok zistili, je počiatočná retinopatia (ochorenie zraku), avšak tento stav ešte možno úplne zvrátiť.

Najťažšie je aj to pomyslenie, že naozaj kedykoľvek a kdekoľvek môže diabetik prísť o život. Cukor začne prudko klesať, diabetik nemá pri sebe nič sladké a pokojne stačí 15-20 minút a môže prísť kóma.

Niekedy sa tiež zamýšľam, ako sa asi cíti zdravý človek. Je totiž len málo dní, keď som v stopercentnej pohode: buď som unavená, alebo mám bolesti hlavy, alebo sa cítim akoby bez energie. Toto všetko z veľkej časti pre diagnózu. Ale človek sa to nejako naučí brať ako samozrejmosť a naučí sa s tým žiť 😊.

Aj práve z tohto dôvodu vznikol profil Život na slano, aby sa tam ľudia mohli stretnúť a zdieľať spolu svoje myšlienky, ťažkosti, ale aj radosti. Zároveň som cítila potrebu ľudí edukovať, pretože o diabete sa vie stále málo a pritom ním trpí rok čo rok viac a viac ľudí, žiaľ, aj mladých.

A rovnako som chcela „laikom“ priblížiť, ako vyzerá každodenný život s diabetom.

Čo sa týka vlasov a nechtov, pozorujem ťažkosti pri hyperglykémii – vlasy, nechty a celkovo moja pokožka sú vtedy suché a bledé. S lámavými a slabými vlasmi a nechtami však bojujem celý život. To je v súčasnosti pre mňa takmer zanedbateľný problém 😊.

cukrovka stravovanie recepty

Záverom by si nám ešte mohla prezradiť, odkiaľ čerpáš informácie, novinky a inšpiráciu zo sveta cukrovky.

Cukrovka je choroba, pri ktorej treba vedieť zvládnuť sacharidovo-inzulínový manažment. Podobný princíp sa uplatňuje aj vo fitnes odvetví. Ako som už spomínala, inzulín je hormón, z ktorého sa priberá (anabolický hormón), a preto sa „fitnesáci“ učia, ako správne pracovať so sacharidmi a prirodzeným inzulínom takým spôsobom, aby glukóza v krvi kolísala čo najmenej.

Čím viac kolíše, tým viac je človek hladný a tým viac inzulínu sa vyplavuje do organizmu. Inšpiráciou sú pre mňa tréner Aleš Lamka, Patryk Kmeť a tiež dlhoročná pacientka Katarína Rerková – všetkých môžeš mrknúť na Instagrame.

Rada sa v tejto oblasti vzdelávam a hľadám aj iné cesty ako klasické diabetické tabuľky, o ktorých sa pacient dočíta na dia portáloch.

Za úžasný rozhovor zo života ďakujeme Linde Lánikovej, ktorú môžeš nájsť na jej instagramovom profile zivot.na.slano, kde sa dozvieš veľa zaujímavostí, rád a tipov zo života s cukrovkou 1. typu.

Vyvážená strava s dobre nastaveným pohybom sú doslova liekmi pre tvoje telo. U nás nájdeš nielen chutné receptové inšpirácie, ale môžeš si vybrať z mnohých cvičebných programov a namiešať si svoj tréning podľa svojich potrieb a predstáv.

Okrem toho pre teba pripravujeme výzvu Reštart po lete ! Poď sa pridať a vyformuj svoju postavu snov. Bude to spoločná, energiou nabitá jazda, ktorá ťa zaručene bude baviť. Už sa na teba tešíme 4. septembra ❤️!

pravidelný pohyb
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.