Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nepodceňuj zdravý spánok! 6 tipov, vďaka ktorým budeš ráno fit!

spánok

Zaželať niekomu dobrú noc je každý deň úplnou samozrejmosťou.

Veď zdravý a pokojný spánok je základom krásneho a úspešného dňa. A napriek tomu, že vieme, aký je spánok dôležitý, ho občas podceňujeme. Následne sme mrzuté, unavené a naše výkony nenadchýňajú.

Oproti takýmto dňom a nociam stoja tie, kedy sme krásne, produktívne a dokonale oddýchnuté.

Z toho vyplýva jediné: spánok by mal byť pre teba jednoznačne prioritou. Keď ho budeš svojmu telu dlhodobo odopierať, prejaví sa to v rôznych oblastiach. Keď si predstavíš možné depresie, nadváhu, tráviace ťažkosti a ďalšie problémy, určite sa zhodneme, že je nutné dať spánkový režim do poriadku.

Stres a kvalitný spánok

Stres negatívne ovplyvňuje kvalitu spánku mnohým z nás. Paradoxom však je, že dostatočne oddýchnutá zvládneš aj stresové situácie oveľa lepšie, dokážeš robiť racionálne rozhodnutia a problémy sa riešia jednoduchšie.

Ak však ani pri zaspávaní nedokážeš vypnúť, ovplyvní to kvalitu tvojho spánku. V takých prípadoch sa stáva, že tvrdo zaspíš a strhávaš sa zo sna alebo sa ti podarí jedným očkom driemať na svitaní.

Ráno je potom v znamení stresu, čo poznačí celý deň. Aj ty si sa v týchto riadkoch našla? Netráp sa. Aj pri spánkovom režime platí: “lepšie prijať opatrenia neskoro ako nikdy”.

A preto nie je dôležité, ako to bolo s tvojím spánkom doteraz, ale čo sa zmení po tom, ako si uvedomíš v čom je chyba. Skús sa pozrieť na týchto 6 najčastejších zlozvykov. Zmeny sa ti tak budú robiť o čosi ľahšie 😊.

fitshaker-blog-kvalitny-spanok1
 

1. Jesť či nejesť? To je otázka.

Ani plné, ani prázdne bruško nie je ideálne. Ideálne dve hodiny pred tým, ako pôjdeš do postele nechaj svoje telo oddychovať aj od jedla.

Ak si však veľmi hladná siahni po “dream friendly” jedlách, ako biely jogurt, bylinkový čaj, pár mandlí či kvalitný proteínový nápoj. Určite však nie tesne pred spaním. Zbytočne by to zaťažilo tvoj tráviaci systém a tvoj spánok by ani zďaleka nebol taký kvalitný.

2. Večerné bilancovanie

Premýšľať a sumarizovať čo všetko si stihla, zvládla a čo potrebuješ ešte urobiť ráno, si zapíš na akýkoľvek papier, príp. do Fitness diára a nechaj ho mimo spálne.

Do postele si ľahni s pocitom spokojnosti s tým, čo sa ti podarilo a vedomím, že sa nemusíš zaťažovať úlohami na ďalší deň. Tie počkajú, kým sa vyspíš.

fitshaker-blog-kvalitny-spanok2
 

3. Pohárik na dobrú noc

Ak si si myslela, že pohárik vínka upokojí a spraví pred spaním nejakú dobrotu, mala by si vedieť, že je to trošku inak. Tvoje telo sa bude namiesto pokojného spánku zaoberať trávením alkoholu. Navyše riskuješ nočné mory a plytký spánok. Bylinkový čaj bude určite lepšou voľbou.

4. Mobil náš každodenný

A aj tablet, notebook alebo prehrávač. Bez kontrolovania sociálnych sietí, vybavovania e-mailov či hrania hier do rána vydržíš. Ku kvalitnému spánku potrebuješ tmu, ticho a pokoj. To môj televízor, mobil ani notebook nespĺňa. A tvoj 😊?

posteľ
 

5. Večerný program

Predstav si svoj deň: termíny, zápchy, meškania, práca pod tlakom, niekedy aj nejaká tá hádka či výmena názorov.

Snáď v každučkom sa niečo také nájde. Čo však spravíš, keď z tohto blázinca prídeš domov? Do svojej “oázy pokoja”? Zapneš si telenovelu, kriminálku, 784. časť seriálu, v ktorom sa neznáša každý s každým, alebo si pozrieš niečo ľahké, vtipné, či dokonca prečítaš pár strán skvelej knihy?

Ťažké filmové žánre s negatívnym dejom sa môžu nepríjemne zapísať na tvojich snoch a tvoje podvedomie bude celú noc spracovávať negatívne vnemy, ktorým bolo vystavené pred spaním. Aj od týchto aktivít závisí tvoj spánok 😊.

6. Na vzhľade záleží

Páči sa ti tvoja spálňa? Je tvoja posteľ pred spaním pekne ustlaná s naaražovanými vankúšikmi alebo je rozhádzaná tak, ako si ju nechala ráno po prebudení?

Ver tomu, že na kvalitu tvojho spánku vplýva aj fakt, že sa do svojej krásnej a pohodlnej postieľky tešíš. V chaotickom prostredí sa oddych a pokoj nachádza ťažko. Mysli na to, keď sa ti najbližšie nebude chcieť ráno ustieľať a odkladať pyžamko.

spánok
 

Základné pravidlá kvalitného spánku:

  • Posledné jedlo zjedz minimálne 2 hodiny pred spaním. Ideálne zvoľ bielkoviny s tukmi a zeleninou, prípadne kvalitný plnotučný mliečny výrobok s vlákninou ako druhú večeru.
  • Starosti a povinnosti nechaj pre spaním na papieri - pomôže ti to pri zaspávaní "vypnúť".
  • Bylinkový čaj pred spaním ti pomôže ukľudniť sa a navodiť pokojnú atmosféru.
  • Vyhýbaj sa žiareniu z elektronických zariadení. Na večer odporúčame aj okuliare s červenými sklami, ktoré neprepúšťajú modré ani zelené svetlo.
  • Skús si vybudovať nový zvyk v podobe čítania kvalitnej literatúry - je to ideálny nástroj na plnohodnotný relax.
  • Nepodceňuj neporiadok v spálni.
girl-1245773_1920

A dobrá rada na záver? Zamysli sa nad svojimi zlozvykmi a vytvor si spánkový režim.

Pri plánovaní toho, čo chceš v daný deň stihnúť, rátaj aj s dostatočne dlhým spánkom. Líhaj si pred desiatou, vstávaj zavčasu a uvidíš, aké pozitívne zmeny ti to prinesie do života.

Držíme ti palce 😊.

K dobrému spánku prispieva aj pravidelná aktivita. Pozri sa našu širokú ponuku online tréningov a zacvič si priamo z pohodlia svojej obývačky:

online cvičenie
Fotka autora
Baška Línek
Redaktor vo Fitshaker

Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.