Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako v tele funguje rastový hormón a prečo sa spája s chudnutím a so spánkom?

rastový hormón

Rastový hormón často nájdeš aj pod názvom somatotropný hormón, skrátene STH, alebo z anglického Growth hormone ako GH.

Všetky názvy hovoria o tom istom – bielkovinovom hormóne, ktorý sa vylučuje z hypofýzy, čo je vlastne malá endokrinná žľaza uložená v našom mozgu a jej úlohou je tvorba rôznych hormónov.

Rastový hormón (ne)prekvapivo podporuje rast, ako to však pri hormónoch býva, aby to nebolo veľmi jednoduché, tiež má viac ako len jeden účinok. Zasahuje do metabolizmu a môže byť spojený aj s priberaním či chudnutím, a preto je jedným z hormónov, o ktorých sa oplatí vedieť!

chudnutie

Ako funguje?

Téma hormónov od ich samotnej produkcie až po účinky v cieľových tkanivách je poriadne komplikovaná a potrápila už nejedného študenta medicíny. Kaskáda procesov, ktoré vedú k pochopeniu celého systému, zahŕňa množstvo molekúl, receptorov, mediátorov a chemických reakcií, takže dnes si fungovanie rastového hormónu vysvetlíme len zjednodušene.

Rastový hormón sa po vyprodukovaní naviaže na špeciálne receptory a podporuje tvorbu somatomedínov, ktoré ovplyvňujú rast – najmä v detstve. Keď hovoríme o raste, ide jednak o rast kostí do dĺžky (ale podporujú aj ich mohutnosť), jednak o rast orgánov.

Produkcia i sekrécia rastového hormónu musia byť striktne regulované hlavne v období rastu a dospievania, lebo je hlavným hormónom, vďaka ktorému deti nadobudnú „dospelú“ podobu.

Svoje úlohy však plní rastový hormón aj v dospelosti! Podporuje proteosyntézu, čo je tvorba bielkovín vrátane tých svalových. Preto syntetický rastový hormón zvyknú nelegálne využívať aj športovci, ktorých cieľom je rýchlo a bez práce získať svalstvo.

Rastový hormón stimuluje lipolýzu, čo je štiepenie tukov, vďaka čomu sa tento hormón spája aj s chudnutím.

V konečnom dôsledku pôsobí tak, že zvyšuje podiel svalovej hmoty a znižuje podiel tuku. V neposlednom rade ovplyvňuje aj hladiny glukózy a inzulínu, vďaka čomu je dôležitý pre udržiavanie normálneho, zdravého metabolizmu.

Chudnutie a rastový hormón

Vo vedeckých kruhoch sa posledné roky debatuje až o „zázračných“ účinkoch rastového hormónu, medzi ktoré by mali patriť napríklad anti-age efekt, vplyv na spánkový režim alebo dokonca chudnutie.

Ukázalo sa, že nízke hladiny rastového hormónu u dospelého človeka sa môžu prejaviť únavou, nevýkonnosťou, stratou svalstva a zvýšením podielu tuku až k obezite.

Zvýšené koncentrácie rastového hormónu zas podporujú rast svalstva, zrýchlenie metabolizmu a tým aj rýchlejšie chudnutie, a v USA už existujú kliniky, ktoré ponúkajú hormonálne „odtučňovacie kúry“.

Treba však myslieť na to, že chudnutie nie je jediným účinkom rastového hormónu, a tak svojvoľné zahrávanie sa s liekmi nemusí dopadnúť šťastne.

Vplýva na spánok?

Samotný rastový hormón nevplýva na spánok, úzko s ním však súvisí. Rastový hormón sa v najvyššom množstve produkuje práve počas spánku, a tak je spánková deprivácia jedným z významných rizikových faktorov zníženia hladiny rastového hormónu.

To je aj jeden z dôvodov, prečo je pre správny rast detí obzvlášť dôležitý kvalitný spánok.

Patológie rastového hormónu

Ako každý hormón, aj ten rastový môže byť spojený s viac či menej závažnými ochoreniami.

Či už ide o jeho nadbytok, alebo deficit, prejavia sa rozdielne v závislosti od toho, či už sú rastové štrbiny uzavreté alebo nie.

Ak dôjde k nadbytku rastového hormónu pred uzáverom rastových štrbín, typickým prejavom je gigantizmus. Takíto ľudia sú doslova giganti – typická je vysoká výška, dlhé končatiny, extrémne veľké ruky, nohy, prsty, ale zväčšené môžu byť aj vnútorné orgány. Ak dôjde k nadprodukcii rastového hormónu v dospelosti, napríklad pri niektorých ojedinelých typoch nádorov, prejavom je akromegália, čiže nadmerný rast akrálnych častí tela. Typické sú dlhé prsty, veľké uši, nos, pery alebo dokonca aj jazyk.

Ak je rastového hormónu málo pred uzáverom rastových štrbín, prejavom je tzv. nanizmus, u nás skôr známy ako trpasličí vzrast. Deficit rastového hormónu sa prejavuje v dospelosti tak, ako sme už spomínali – únavou, zníženou výkonnosťou alebo svalovou slabosťou.

No a ako teda podporiť zdravú hladinu rastového hormónu? V zdravom tele je nielen zdravý duch, ale aj zdravá hormonálna aktivita. Ak nášmu telu predsa len chceme pomôcť, ideálne sú kvalitný spánok, pravidelný pohyb a vyvážená strava!

Pravidelný pohyb spoločne s kvalitným spánkom a stravou sú ozajstnými piliermi šťastného života. Zaraď do svojich dní viac aktivity a uvidíš, ako dobre sa budeš cítiť 😊!

S nami môžeš navyše cvičiť kedykoľvek, kdekoľvek a najmä čokoľvek na čo má chuť! Pridaj sa a vyber si ten správny tréning pre seba!

online cvičenie
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Som študentkou medicíny. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom "ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom tele deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť ľudskému telu. Okrem toho som fanúšikom cestovania, spoznávania a dobrého jedla a tieto moje vášne sa snažím preniesť aj do mojich článkov. Ak ťa zaujíma, čo sa v našom tele deje pri športe, jedle, ako si zachovať fyzické aj psychické zdravie, či všetky možné aj nemožné témy z oblasti zdravia podložené štúdiami a faktami tu si na správnom mieste.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.