Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Poznáš Tetris? Ako ti môže pomôcť pri chudnutí?

Poznáš hru Tetris? To je tá hra, v ktorej ti zhora padajú také kocky rôznych tvarov a tvojou úlohou je uložiť ich na čo najlepšie miesto. Ak ich budeš ukladať správne, budeš získavať body. Ak ich uložíš nesprávne, čoskoro prehráš. Tetris je jednoduchá hra. Ale skrýva aj jednu veľmi cennú lekciu, ktorá by ti mohla pomôcť v chudnutí (sám neviem, kde ja na tie príklady chodím).

Vyzerá to asi takto:
tetris
Všimni si, že v tejto hre nám kocky chodia náhodne. Neurčujeme priamo to, akú najbližšie dostaneme. Samozrejme, že chceme, aby nám vždy prišla tá správna kocka. Ale uvedomujeme si, že túto časť hry neriadime. Ak nám príde dobrá kocka, tešíme sa. Ak nám príde nevhodná, síce nie sme nadšení, ale aj tak ju uložíme najlepšie, ako sa dá. A potom dúfame, že sa to čoskoro zlepší.
Všimni si aj to, že sa nezačneme trápiť blbými kockami, pretože vieme, že tým sa nič nezmení.
A práve to tento postoj: “Netráp sa a urob niečo” nám pomáha hrať ďalej, aj keď podmienky nie sú ideálne. Ak si myslíš, že to teraz prirovnám k chudnutiu… máš pravdu.

Prečo nemá zmysel trápiť sa, ak máš pri chudnutí prekážky

Podobne ako v hre Tetris, tak aj pri chudnutí k nám akoby prichádzajú veci, ktoré neurčujeme priamo. Zatiaľ čo v Tetrise sú to kocky, pri chudnutí sú to udalosti, ktoré sa nám prihodia.
Ako napríklad:

 • Ak prechladneme.

 • Ak k nám príde svokra s taškou sladkostí (a zoznamom našich chýb).

 • Ak rodina odmietne jesť zapečené cukety.

 • Ak vonku prší alebo je 33 stupňov.

 • Ak kolegyňa odíde na dovolenku a šéfka hodí všetku prácu na nás.

 • Alebo, ak sa váha aj napriek našej snahe nehýbe.


Nič z toho my neurčujeme PRIAMO.
nadcha
V Tetrise vieme, že nemá zmysel sa kockami trápiť. Ale pri chudnutí na to často zabúdame. Zabúdame na to, že my nemáme pod palcom celý svet. Neriadime počasie, správanie iných ľudí alebo činnosť hormónov v našom tele. A tak, keď sa objaví nejaká prekážka - napríklad, že manžel nechce jesť zdravo - začneme sa tým trápiť.
Nielenže to situáciu nijako nezlepší, ale má to aj hneď dva negatívne následky: 
 

1) Trápenie nám odoberá energiu

Ak sa trápime, cítime sa zle. Máme horšiu náladu. To spôsobí, že nevidíme veci tak jasne, aby sme ich dokázali vyriešiť - ako keby sme mali pred očami hmlu. A tiež nás to psychicky vyčerpáva, že nemáme silu a kreativitu vymyslieť riešenie (dostať kocku na správne miesto).
 

2) Trápenie nám znižuje motiváciu

Ak sa trápime, prestáva nás baviť cvičiť, variť si a starať sa o seba. Všetko vidíme negatívne, ako keď nás bolí zub.
 
V skratke:
Nielenže nám trápenie sa nepomáha vyriešiť situáciu a schudnúť, ale máme počas neho väčšiu chuť to vzdať.

chudnutie
Aby sa ti to už nestávalo, naučíme sa riešiť prekážky tak, ako nevhodné kocky v Tetrise.
 

Ako zvládnuť to, ak máš pri chudnutí prekážku

Ak ti v Tetrise príde kocka, čo sa ti nehodí, nezačneš plakať a stresovať. Ak by si sa začala trápiť, nestihla by si ju uložiť na správne miesto. Namiesto toho ju rýchlo akceptuješ a začneš rozmýšľať nad tým, čo s ňou.
Tu je postup, ktorý ti odporúčam:

 1. prijať to, aká kocka nám práve prišla: “OK, prišla mi takáto kocka.”

 2. upokojiť sa a uvedomiť si, že nemá zmysel trápiť sa: “Táto kocka sa mi síce veľmi nehodí, ale viem, že nemá zmysel sa rozčuľovať a byť v strese. Namiesto toho urobím, čo sa dá. Skúsim jej vybrať nejaké vhodné miesto.”

 3. uložiť túto kocku najlepšie, ako vieme a zvyškom sa netrápiť: “Najlepšie asi bude uložiť ju sem. To je všetko, čo s ňou môžem urobiť. A budem dúfať, že to dobre dopadne.”


 

A ako to vyzerá v praxi?

Povedzme, že by ti manžel oznámil, že nechce jesť pečený baklažán so syrom. Je to prekážka, pretože kvôli tomu si nútená variť na dvakrát. Veľa mojich čitateliek sa v takejto situácií začne trápiť a strácať motiváciu. Ty už vieš, že to nie je k ničomu dobré. A tak môžeš zareagovať takto:
 

1) Prijmeš to, že on ešte nie je zvyknutý na inú chuť

“OK, rozumiem, nechutí mu to tak ako mne.”
 

2) Upokojíš sa a pripomenieš si, že nemá zmysel sa tým trápiť

“Možno mu toto jedlo nechutí, ale viem, že nemá zmysel sa tým trápiť. Čo môžem urobiť, aby som túto prekážku vyriešila?”
 

3) Urobíš prvý krok k zlepšeniu

“Môžem napríklad vyskúšať iný recept. Alebo sa s ním porozprávať o tom, že som na jeho strane. Že ho nežiadam, aby jedol niečo, čo mu nechutí. Ale tiež, že mi tie staré jedlá nerobia dobre a preto hľadám alternatívy.
Môžem mu tiež navrhnúť, že sa budem snažiť nájsť také, čo by mu viac chutili. Možno ma to trochu spomalí, ale to sa stáva. Nie sú to preteky. Hlavné je, aby som to nevzdala.”
 
Vidíš, ako sme presmerovali energiu z trápenia sa (ktoré nič nerieši), na nejaký akčný krok (ktorý ťa dostane ďalej)?
Poznám ženy, ktoré sa roky nedostali ďalej len preto, lebo všetku energiu venujú trápeniu sa nad svojou situáciou, namiesto aby robili malé kroky k zlepšeniu. Verím, že tebe sa to už nestane.
varenie
 

Vyskúšaj tento postup v praxi

Od dnes sa tým začni riadiť. Keď budeš mať najbližšie pred sebou nejakú prekážku - napríklad, že prechladneš - spomeň si na hru tetris. Prechladnutie je len kocka, ktorá ti prišla. 

 1. Akceptuj to.

 2. Pripomeň si, že trápenie nepomôže.

 3. A hneď vymysli svoj ďalší krok.


Potom si priprav bylinkový čajík, zabaľ sa do deky a buď hrdá na to, že robíš, čo sa dá (ukladáš neželanú kocku na to najlepšie miesto).
čaj
Toto je cesta, ako vyhrať Tetris - a tiež ako schudnúť natrvalo.
 
P.S.: Ak by si chcela vedieť viac o tom, ako sa pripraviť na chudnutie, ako s ním začať a ako pokračovať získaj zdarma môj návod „Ako schudnúť svojich prvých 10 kíl – a to aj bez hladovania a počítania kalórií“ , ktorý ti ukáže, ako začať s chudnutím tak, aby si v tom vydržala a dotiahla to tentokrát až do konca.
 
Zdravé recepty, z ktorých určite mnoho bude chutiť aj tým, čo so zdravou stravou začínajú, nájdeš v našich knihách Z fitka do kuchyne špeciál I, II či III:
zdravá strava
 
Prečítaj si aj:
Kde hľadať motiváciu, ak chcem začať chudnúť?
Toto môže brániť chudnutiu. Nerob túto chybu aj ty!
Chudnutie môže byť na začiatku ťažké, až kým sa nestane ľahké
Fotka autora
Martin Toth
Redaktor vo Fitshaker

"Ovládaš teóriu chudnutia, ale nevieš ju dať do praxe a dodržiavať? Začni spolu so mnou. Na stránke (https://martintoth.me/) pomáham ženám vydržať pri chudnutí."

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.