Budeš prekvapená, kvôli čomu sa ti možno nedarí schudnúť

Odhodlal som sa napísať tento článok, nakoľko si myslím, že to ľudia potrebujú počuť. Moju myšlienku vyjadrím prostredníctvom príbehu, ktorý mi túto myšlienku vnukol. Chcem ti týmto ukázať, že to, že sa ti nedarí schudnúť, nemusí byť len o tom, že sa hýbeš málo, alebo sa nesprávne stravuješ, ale môžeš o byť o niečom úplne inom a siahať to môže až ďaleko do tvojej histórie.

Prečo sa nedarilo schudnúť mojej klientke?

Zažil som prípad s jednou mojou klientkou, ktorá ma oslovila s prosbou o pomoc pri chudnutí. Po tom ako sme sa prvýkrát stretli mi vyrozprávala svoj príbeh. Hovorila mi o tom, že pokusov v rámci chudnutia zažila milión, ale nič nefungovalo, alebo fungovalo iba čiastočne – iba na chvíľu.

Ukázala mi aj svoje denníčky/diáre, v ktorých si zapisovala svoje ciele, tréningy, svoju stravu, svoje pocity, to, čo sa jej na sebe nepáči, ako zlyháva a ako sa s tým snaží vysporiadať.

Poviem pravdu, keď som videl tieto texty, pripadalo mi to ako horor. Hovorím si, môže to zájsť až tak ďaleko, že si človek z toho urobí doslova modlu a nerieši nič iné iba chudnutie?

zapisnik

Nedávalo mi to zmysel, a preto som bol odhodlaný pátrať po tom, čo je skutočnou príčinou. Pri práci s ľuďmi mám najradšej rozhovory. Rád sa ich pýtam otázky, lebo tak ich viem hlbšie spoznať a vcítiť sa do určitých situácií. Až keď poznám viac kociek z ich životnej skladačky, až vtedy mi to začína dávať zmysel. Inak tomu nebolo ani pri práci s touto klientkou.

Raz sa stalo, že sme netrénovali, pretože mala boľavý členok, tak som navrhol aby sme sa aspoň pozhovárali ohľadom toho ako sa jej darí, ako jej to ide, aké zmeny už vykonala v strave, ako sa jej trénuje a či vníma na sebe zmeny.

 

Čo som počas rozhovoru s mojou klientkou zistil?

Počas rozhovoru som jej kládol aj rôzne otázky a jednou z nich bola otázka typu: „Kedy si začala priberať a čo to podľa teba naštartovalo?“

Odpoveď bola jednoznačná a pre mňa až desivá. Povedala mi, že raz pri prechádzke vonku, keď bola ešte mladá sa jej prihovorila jedna pani. Moja klientka mala vtedy oblečenú sukňu a daná pani jej povedala: „Slečna, vy máte nejaké oblé lýtka“.

Toto bol ten moment.

To bol ten zlom, kedy sa jej nabúrala do hlavy a odvtedy to začala riešiť. Nečakal som, že to môže byť až také citlivé a človek to môže v sebe nosiť 20 hoci aj 30 rokov a trápiť sa v podstate problémom, ktorý ani neexistuje.

Celý čas bola štíhla až jedna zákerná veta, ktorá sa jej dostala z vonku do hlavy ju zruinovala a prevalcovala jej život.

kritika

 

Niečo podobné riešim momentálne s klientkou, ktorá je len na základnej škole a už sa jej vysmievali, že je tučná. Keď mi to povedala jej mamka a požiadala ma o to, aby som ju začal trénovať, myslel som si, že pôjde o nejaký extrémne obézny prípad. Keď som na prvom tréningu videl to dievča, bol som v šoku. Milé a nízke dievča, ktoré má nadváhu akurát tak 2-3 kg, ale spolužiačky už z nej urobili tučnú.

A viete prečo? Pretože jej závideli. Dievča sa vyvinulo skôr ako ony a závideli jej väčšie prsia. Preto to nevydržali a začali s narážkami typu „si tučná“.

Záverom tohto článku je podľa mňa silný odkaz: „Dávaj veľký pozor na to, čo si púšťaš z okolia do svojej mysle. Je to veľmi silný nástroj, ktorý ľudia veľmi radi používajú proti nám. Nenechaj sa oklamať a skutočne zhodnoť triezvo svoju situáciu. Vôbec to nemusí byť tak, ako ti to okolie tlačí do hlavy.”

chudnutie

Držím ti v tom prsty, aby si to včas vedela rozoznať a vyhla sa zbytočným problémom. ;-)

 

Pamätaj si, že každodenný pohyb by mal byť súčasťou tvojho života nie preto, aby si niekomu niečo dokázala, ale pre to, aby si bola zdravá a cítila sa fit. Ak hľadáš cvičenie, ktoré môžeš cvičiť doma v sprievode profi tréneriek, potom mrkni k nám na Fitshaker. Za 30 minút máš odcvičené to, na čo máš práve chuť:

cvičenie

 

Skús si prečítať aj:

Čo je to degradácia tréningu? Čo ju najčastejšie spôsobuje?

7 najčastejších chýb, ktoré možno robíš, ak práve chudneš

Čo robiť, aby ti chudnutie vydržalo viac ako 3 dni?

Matúš Špirko

Článok bol pridaný dňa 17/02/2019 a zaradený do kategórie: ChudnutieSebarozvoj a motivácia   |   Autor: Matúš Špirko

Komentáre