Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako sa stravovať, cvičiť a myslieť počas choroby a po nej?

Určite veľmi dobre poznáš tento stav. Snažíš sa. Cvičíš, zdravo sa stravuješ, máš pocit, že sa ti veľmi ťažko dosahuje nejaký výsledok a tu zrazu ťa zrazí choroba na kolená a teba to riadne vytočí. Stojí ťa to toľko energie a námahy, no aj tak ti prichádzajú do cesty vkuse nejaké prekážky. Tou najhoršou, ktorá sa ti podľa teba mohla teraz stať je choroba. Máš pocit, že ťa to úplne vykoľají zo zdravého životného štýlu a môžeš sa na to všetko vykašľať, lebo sa ti zdá, že to nemá zmysel.
Len pokoj. Žiadna panika, vždy existuje nejaký spôsob, ako to môžeš urobiť inak, aby si z tejto situácie vyšla ako víťazka a nie ako porazená. Nevzdávaj sa! Toto je zopár spôsobov ako reagovať v oblasti myslenia, stravy a tréningu počas a po chorobe. Využi ich. ;-)

Ako sa správať počas choroby?

 

# 1: Myslenie: Nevzdávaj to aj keď máš pocit, že to teraz nemá žiaden zmysel. Práve teraz to má ten najväčší zmysel.

To najhoršie čo môžeš v tejto situácií urobiť je rozčuľovať sa nad situáciou, ktorú momentálne nevieš zmeniť. Zachovaj pokoj. Nemíňaj zbytočne energiu. Teraz ju budeš veľmi potrebovať. Neprepadni zbytočne emóciám, ktoré ťa ešte viac vyčerpajú. Takto len zhoršíš celú regeneráciu tela. Hľadaj spôsob, ako sa z toho dostať čo najefektívnejšie a HLAVNE sa zbav pocitu, že teraz nemá zmysel stravovať sa zdravo, kvalitne a uvažovať nad pohybom. Práve teraz je ten najlepší čas, aj keď ti to tak nepripadá. Čoskoro sa k tomu dostaneme.
frustrácia
 

# 2: Strava: Ešte zdravšie ako kedykoľvek predtým

Nehádž flintu do žita. Viem, že teraz sa ti zdá, že je zbytočné stravovať sa zdravo, lebo necvičíš a ty sa primárne stravuješ kvalitne práve kvôli tomu. Treba si však uvedomiť, že veľa žien robí chybu, že počas choroby začnú jesť nezdravo a tým ešte viac predĺžia dobu zotavenia. Telo nedostáva tie správne živiny, vitamíny a kvôli tomu sa to naťahuje.
Zameraj sa na konzumáciu čo najkvalitnejšej zeleniny a ovocia, vyberaj si celozrnné produkty, jedz viac bielkovinových zdrojov (napr. ryby, strukoviny, mäso), aby si podporila tvorbu protilátok. Dodaj teraz telu to, čo najviac potrebuje. Toto je ten najlepší čas na to, aby si jedla správne potraviny, pretože tie ti teraz pomôžu. A nielen pri zotavovaní sa z choroby, ale aj po chorobe budeš na tom oveľa lepšie, ako keby si počas choroby nejedla správne.
strava
 

# 3: Tréning: Závisí od pocitu

V oblasti trénovania je to hlavne o pocite. Ak nemáš horúčku, necítiš sa byť slabá a nemáš bolesti hlavy, tak je fajn zaradiť aspoň ľahký a krátky tréning. Vie ti to pomôcť. Dokážeš potom dostať z tela aj tie látky, ktorých sa chceš momentálne zbaviť. Nesmieš to ale v tomto prípade prehnať a vysiliť sa. Tak dostane zase tvoja imunita zabrať a môže sa tvoj stav zhoršiť. Takže opatrne a podľa pocitu.
Ak by som to mal rozobrať zo svojej vlastnej skúsenosti, tak bežne cvičím 7x v týždni, ale keď som sa trochu prechladil, tak som zredukoval tréningy iba na 2x týždenne doma s vlastnou váhou, pričom bežne trénujem aj s činkami. Hľadal som nižšiu náročnosť, aby som z toho úplne nevypadol, ale zároveň, aby som telu doprial dostatok priestoru pre zotavenie počas choroby.
cvicenie


Ako sa dostať späť do formy po chorobe?

 

# 1: Myslenie: Nezačínaš od nuly, neboj sa, telo si to pamätá

Vyhni sa deštruktívnym myšlienkam typu:

  • „Zase idem od znova.“

  • „Toľko som makala a teraz som na nule, to nie je fér.“

  • „Všetko bolo zbytočné, jediné čo sa mi podarilo je to, že som ochorela.“


Sú dve veci, ktoré je potrebné si uvedomiť. Po prvé, niekedy je choroba signálom preťaženia, takže to môžeme brať ako poučenie do budúcna a inak reagovať na stres, teda dosiahnuť v živote lepšiu rovnováhu. Faktom je aj to, že človek sa občas nevie zastaviť a jediné čo ho zastaví je choroba a tá mu dá priestor na zamyslenie sa a prehodnotenie vecí v živote, inak by si sám od seba človek nenašiel na to čas.
Čo chcem, ale ohľadom tréningu povedať: Tvoje telo si veľmi dobre pamätá, že si mu venovala čas a trénovala ho. Tým, že si cvičila sa naspäť do kondície vrátiš oveľa skôr, ako človek, ktorý necvičil ani pred chorobou. Ber to pozitívne. ;-)
myslenie
 

# 2: Strava: Keďže si sa počas choroby veľmi snažila, máš lepší štart a nemusíš nabiehať na stravu ako keby od znova.

Tým, že sa počas choroby snažíš stravovať lepšie, aby si sa skôr zotavila a telu dodávaš počas choroby dostatok vitamínov a živín, je prechod z choroby do stavu po chorobe pre teba úplne plynulý a nezažívaš šoky ako v prípade, kedy by si počas choroby jedla hocičo a po chorobe by si mala pocit, že si na diéte. Je skvelé udržať si stravu aj počas choroby, telo sa ti odvďačí nie len počas nej, ale aj po nej.
zdrava strava
 

# 3: Tréning: Vnímaj svoje telo a dopraj mu postupnosť.

S tréningom choď na to postupne. Podľa toho v akom stave si po chorobe a ako sa cítiš, si dopraj tomu zodpovedajúci tréning a náročnosť postupne zvyšuj v súvislosti s pocitmi. Nevyžaduj od seba mnoho a nechci po chorobe hneď nabehnúť na tie najnáročnejšie tréningy, ktoré si robievala pred chorobu vo svojej najlepšej kondícií. Buď trpezlivá, oplatí sa to. ;-)
cvicenie doma
Takže na záver zhrnutie. Aj keď máš pocit, že sa ti deje to najhoršie na svete v tom najmenej správnom čase, mala si možnosť spoznať spôsoby, ako z toho vykľučkovať. Nie je všetko také katastrofálne ako sa na prvý pohľad zdá. Zachovaj pokoj, uvažuj a skús zaviesť do praxe tieto jednoduché rady, ktoré ti uľahčia cestu chorobou, ale aj po nej. Držím ti prsty! ;-)
 
A ak sa cítiš zdravá a fit a hľadáš príjemný mix cvičení, vďaka ktorým budeš formovať postavu, chudnúť a pracovať na svojom zdravom JA, potom vyskúšaj Výzvu do plaviek 2019 alebo niektorý z našich iných programov:
ako schudnut z brucha
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
5x recepty na prírodné lieky na bolesť hrdla, zápal priedušiek či nádchu
Šípky ako zdroj vitamínu C, na posilnenie imunity + recept na šípkový likér
Prebiotiká a probiotiká na posilnenie imunity
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.