Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Naozaj vieme nájsť len jedného „vinníka“ bolesti chrbtice?

chrbtica
Vieš o tom, že správne držanie tela je najmä o zdraví a nie len o estetike?

Funkčnými poruchami pohybového systému, medzi ktoré patria aj nesprávne držanie tela a bolesť chrbtice, v súčasnej dobe trpí viac ako 80 % populácie a z nich až 85 % trpí bolesťami opakovane.

Na naše držanie tela vplýva mnoho faktorov:

  • množstvo stresu v každodennom živote,
  • dýchanie,
  • inaktivita (napríklad dlhodobý sed),
  • nesprávna pohybová aktivita,
  • postavenie našich chodidiel,
  • sila našich hlbokých stabilizačných svalov (CORE – svaly, ktoré nie sú viditeľné voľným okom, pretože sa nachádzajú v hlbokých vrstvách svalového korzetu: bránica, priečny brušný sval, vnútorné šikmé brušné svaly, panvové dno, hlboké svalstvo chrbtice).
„Vinníka“ bolesti našej chrbtice preto nemôžeme hľadať len v mieste bolesti, ale musíme sa na bolesť pozerať holisticky (celostným prístupom). Často sa stretávame s rôznymi odporúčaniami a pravidlami, ktoré sa týkajú toho, ako by sme mali sedieť, stáť alebo chodiť. Je dôležité si uvedomiť, že každé telo je jedinečné a čo môže byť ideálne pre jednu osobu, nemusí byť vhodné pre inú.
spravne drzanie tela

Preto musíme myslieť na individualitu každého človeka, počúvať svoje telo a prispôsobiť sa jeho potrebám.

Ideálne držanie tela sa mení aj v priebehu času, napríklad pri sedení za počítačom sa odporúča meniť svoju polohu a občas vstať, aby sme predišli skracovaniu jednej skupiny svalov a oslabovaniu druhej. Tip na správne sedenie nájdeš tu 👇

Dýchanie

Dýchanie patrí k základným pohybovým stereotypom človeka, správne dýchanie ide ruka v ruke s držaním tela. Pokiaľ je naše držanie tela nesprávne, je skoro viac ako jasné, že je nesprávne aj naše dýchanie.

drzanie tela

Stres

Na držanie tela a bolesti chrbtice vplýva aj stres, ktorý je súčasťou nášho každodenného života. Pýtaš sa ako?

Bolesť krčnej chrbtice, neutíchajúce bolesti hlavy, pocit, akoby nám niekto sedel na trapézoch, toto všetko a mnoho iného nám môže spôsobovať stres.

pomocka na drzanie tela

Sila hlbokého stabilizačného systému chrbtice

Ďalším faktorom, ktorý sa podieľa na našom držaní tela, je hlboký stabilizačný systém chrbtice a jeho sila. Predstavuje svalovú spoluprácu, ktorá má za úlohu zabezpečovať stabilizáciu (spevnenie) tela počas akýchkoľvek pohybov.

Svaly HSS sú aktivované pri každom statickom zaťažení, preto je HSS neoddeliteľnou súčasťou akéhokoľvek cieleného pohybu horných aj dolných končatín. Zapájanie svalov do stabilizácie chrbtice je automatické a nevyhnutné z dôvodu ochrany chrbtice.

pomocky na spravne drzanie tela

Postavenie nášho chodidla

Postavenie nášho chodidla úzko súvisí aj so silou našich stabilizačných svalov a s držaním tela, preto nemôžeme naše chodidlo vynechávať z celého systému. Ako prvé, čo môžeš spraviť pre zdravie svojho chodidla, je cvičiť naboso a posilňovať tak svaly chodidla, ktoré bývajú často stiesnené v topánke.

nesprávne držanie tela

Aktivita a pohyb

Aktivita a pohyb je väčšinou najúčinnejším „liekom“ na bolesti chrbtice. Dôležité je nielen sedieť alebo stáť správne, ale aj sa správne pohybovať. Dlhodobé nesprávne držanie tela a bolesti chrbtice vplývajú aj na vykonávanie iných pohybov a berie nám to radosť z bežných pohybových činností.

Pri vykonávaní zdravotných cvičení zameraných na bolesti chrbtice je nevyhnutné myslieť na posilňovanie oslabených svalových skupín a naťahovanie skrátených svalových skupín, tiež by sme nemali zabúdať na posilňovacie cvičenia hlbokého stabilizačného systému, chodidla a naučiť sa pracovať so stresom cez dýchacie cvičenia a meditácie.

chybné držanie tela

Naša mini výzva, ktorá je zameraná na správne držanie tela a zdravie našej chrbtice, je preto ideálnym pohybovým programom na zredukovanie tvojich bolestí a vytvorenie si pravidelného pohybového návyku.

Už 21 dní pravidelného cvičenia a zameriavania sa na svoje držanie tela ti môže zredukovať bolesť chrbta, zlepšiť držanie tela a najmä pochopiť celostné prepojenie nášho tela.

výzva na zlepšenie držanie tela

ZDROJE:

LOMOND, K., et al. 2016. Effects of low back pain and of stabilization or movement system impairments on voluntary postural adjustments: A randomized controlled trial. Spine Journal, 15, 596–606.

KOLÁŘ, P., LEWIT, K. 2005. Význam hlubokého stabilizačního systému v rámi vertebrogénních obtíží. Neurologie pro praxi. 5: 270 – 275.

Fotka autora
Saška Veis
Video Content manažérka vo Fitshakeri

Som novým prírastkom vo Fitshaker rodine na pozícii Video Content manažérka. Doteraz som pracovala ako ženská pohybová terapeutka vo fyzio centre, čo asi celkom napovedá o tom, že milujem ženský svet a tematiku ženského zdravia. Pred rokom a pol som dokončila doktorandské štúdium v odbore športových vied. V športe sa pohybujem od svojho detstva a milujem pohyb a cvičenie. Som inštruktorkou mnohých typov cvičení, aktuálne si však moje srdce získali joga a posilňovacie cvičenia zamerané na náš stred tela a vnútornú silu. Okrem iného som aj maminou 5-ročného dievčatka a rolu matky milujem.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.