Čo je teda stres? Odpovedá psychologička Monika Stehlíková z www.bodytalks.sk, odborníčka na neverbálnu komunikáciu, ktorá zvedomila reč tela na Slovensku.
„Záťaž a stres môžeme vo všeobecnej rovine chápať ako stav ohrozenia. Vzniká subjektívne prežívaná diskrepancia medzi požiadavkami, ktoré na nás kladie situácia a vlastnými zdrojmi, či kapacitou. Všimnite si, že ide o subjektívne prežívanú realitu. Je súčinom stresora, čiže podnetu, ktorým môže byť akákoľvek zmena vo vnútri organizmu alebo mimo neho a stresovej reakcie na podnet, ktorú môžeme popísať na úrovni tela - organizmu (fyziologická reakcie), pozorovateľného správania, emócií alebo myšlienok.
Akými sú teda najčastejšie príznaky: ide o emočné napätie, ktoré sa prejavuje stavmi neistoty, úzkosti, strachu alebo aj zlosti, častokrát u seba môžete spozorovať nižšiu schopnosť sústrediť sa, zvýšenie chybovosti, zhoršenie koordinácie pohybov alebo celkovej neschopnosti uvoľniť sa.
Okrem negatívneho dopadu pôsobenia záťaže však nemôžeme opomenúť aj jeho pozitívny vplyv, ktorý tkvie práve v stimulácii osobnostného rozvoja. Veď kedy sa najviac posúvame dopredu? Keď sa dostaneme na vlastné hranice síl a schopností.“
3 tipy na cviky podľa Moniky a stres je asap preč
# 1: Dýchanie cez slamku
Výdych by mal byť vždy o niečo dlhší ako nádych, vnímaj ako ťa ochladzuje na jazyku a uvoľňuje. Toto dychové cvičenie môžeš skúsiť niekoľkokrát po sebe. Dá sa aj variovať. Môžeš pokojne dýchať aj chaoticky. Napríklad nadychovať sa nosom a vydychovať ústami. Tiež môžeš dychčať ako pes pomocou krátkych rýchlych nádychov a prudkých výdychov. Uvidíš, že mozog začne o chvíľu vysielať pozitívne myšlienky a ty už povolíš kŕče.
# 2: Pozícia moci
Nohy aj ruky sú pevné, oblasť brucha, solar plexus, je tiež aktívny. Vydychuj dvakrát rýchlejšie ako sa nadychuj cez pootvorené ústa. Daj si pozor, aby si nedýchala plytko. Budeš cítiť, ako sa ti povoľuje sánka, ako prestávaš zatínať zuby a ako nahromadené napätie odchádza preč.
# 3: Vytrasenie
Bolo by úžasné, ak by sme si to ako ľudia dovolili. Vyskúšaj to. Vytras celou silou z tela stres a napätie, čím totálne uvoľníš nervový systém. Dá sa to prirovnať k pohybu, keď pes vyjde z vody a oklepe sa v celej svojej dĺžke. Sprav to niekoľkokrát po sebe a uvidíš, že z teba všetko stresujúce opadne.
Časom sa odolnosť voči stresu môže upraviť. Niekto sa narodil silnejší, iný zas menej. Dá sa však vlastnou vôľou naučiť obrane voči vypätým situáciám a brať ich ako príležitosti, nie prekážky. Istá dávka stresu môže byť pre človeka podnetná a zaujímavá pre sebarozvoj.Ak ti čokoľvek z uvedeného pomohlo, budeme radi, ak sa s nami podelíš o zážitky.
Možno nie bleskovým, ale určite účinným riešením na porazenie stresu je aj naša nadchádzajúca výzva Harmónia tela a duše 2022. Tak neváhaj a prihlás sa ešte dnes:
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Plánuješ ísť na dovolenku a nechceš vyjsť z formy? Ako si ju teda užiť bez stresov?
Ako sa nevysporiadavať so stresom jedením? Tipy, čo robiť, keď máš "na niečo" chuť
Ako zmierniť alebo sa zbaviť príznakov stresu? 12 overených tipov TU
Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.