Lucka sa s nami podelila o svoju inšpiratívnu cestu k zdravšiemu a aktívnejšiemu životnému štýlu.
V rozhovore prezradila, ako sa jej podarilo schudnúť 7 kg, získať viac energie a vybudovať si pravidelný návyk na cvičenie. Hovorí o tom, ako prekonala lenivosť, zvládla sladké pokušenia a ako ju podporila rodina. Jej príbeh je dôkazom, že aj malé kroky môžu viesť k veľkým zmenám, ak vytrváme. 💪
Lucka, aké sú tvoje doterajšie úspechy? Koľko kíl a centimetrov sa ti podarilo zhodiť? Aký bol tvoj život predtým, než si začala cvičiť s Fitshakerom?
Pre mňa najväčší úspech je, že cvičím dennodenne už od mája, kedy som sa zapojila do Plavkovej výzvy. Doteraz to bolo vždy len také, že týždeň, mesiac, a najdlhšie som cvičila asi 2 mesiace počas strednej školy v maturitnom ročníku. Veď každá chceme na stužkovej vyzerať krásne. :) Čo sa týka kíl a centimetrov, od mája 2024 do septembra 2024 išlo dole už cca 7 kg a približne z každej partie nejaký centimeter. Najviac ma teší, že vidím svoje kľúčne kosti a tvár, na ktorých to už aj ja sama pozorujem.
Pred Fitshakerom som žila doslova lenivým životom, kedy sa mi extrémne nič nechcelo. Sem-tam pohyb v záhradke alebo prechádzka s deťmi, ktoré sú niekedy neriadené strely, takže mama, chce-nechce, musí sa ako-tak hýbať s nimi. Potom prišiel september 2023, obe dievčatá v škôlke a mama musela do práce. Už len samotná zmena režimu po 5 rokoch, keď som bola stále doma a z nudy vyjedala zásoby, urobila svoje. Pravidelná strava a aspoň menší pohyb od auta k práci, k tomu stres, sa ukázali na váhe – šlo dole prvých cca 5 kg. Povedala som si, že tomu treba ešte pomôcť. Najprv som po novom roku skúsila zumbu, ktorú sme kedysi cvičili s kamarátkou cez YouTube.
Medzitým švagriná mala za sebou Novoročnú výzvu s Fitshakerom, sama sa cítila lepšie, okolie ju chválilo za úspech, a tak ma to namotivovalo. Skúsila som sa v máji pridať aj ja. Priorita bola schudnúť. Už po prvom týždni sa moja priorita zmenila a doplnila o to, že chcem byť zdravšia, ohybnejšia a aby ma nebolelo celé telo, lebo je také stuhnuté. Každý deň som sa nevedela dočkať svojej „hodinky“, keď som vytiahla podložku a urobila niečo pre seba.
Ako zvládaš cvičenie popri práci, domácnosti a deťoch? Čo ti pomáhalo prekonať únavu a vyčerpanie?
Teraz je to už automatika a systém, ktorý sme si s deťmi vytvorili. Samé sa pýtajú, kedy budem cvičiť. Keď už idem na to a chystám si pomôcky, vidím, ako si vyťahujú expandery, činky a idú so mnou do toho. Takže mám minitrénerky, ktoré dohliadajú na moje cvičenie.
Kedysi som si hovorila: teraz nie, ešte chcem upratať, posedieť, urobiť toto a tamto. Jedna výhovorka za druhou. A brala som to tak, že keď necvičím hodinku vkuse, nemá to účinok. Ale aj 15 minút má svoje čaro a benefity.
Jednou z výhovoriek bolo, že nemôžem byť sebec a myslieť len na seba. Ale uvedomila som si, že práve musím byť sebec, ak chcem pre svoju rodinu byť čo najdlhšie a najaktívnejšie.
Zmenili sa tvoje ciele a sny od začiatku cvičenia? Ako reagovala rodina, keď si si začala venovať viac času?
Cieľ a sen na začiatku bol len schudnúť. Postupne sa to s každým dňom a videom menilo na to, že sa teším na povzbudivé slová trénerov. Potom aj v samotnej fb skupine je komunita, ktorá sa podporuje, motivuje a dopraje jedna druhej len to najlepšie. A to človek v dnešnej rýchlej a nie tak ideálnej dobe potrebuje. U mňa na vedľajšiu koľaj išla hlavne lenivosť. Lebo namiesto sedenia na gauči a pozerania na telku alebo do mobilu som vytiahla podložku a cvičím.
Chcem ísť príkladom svojim deťom, že pohyb nie je zlý. Chvalabohu sú ešte vo veku, kedy ich udržať v kľude a na jednom mieste je rarita. A na otázku, či som si uchmatla čas pre seba, odpoviem len toľko, že sme sa ho s dievčatami rozhodli len využiť efektívnejšie a aktívnejšie. Samozrejme, sú dni, kedy chcem byť sama, tak vtedy sa ich snaží manžel zabaviť, ale nejde mu to, lebo vtedy ich nič okrem činiek a bláznenia sa pri mne nezaujíma.
Podporovalo ťa okolie, alebo si sa stretla aj s nepochopením?
V tomto mám šťastie.
Pamätám si, že keď som prišla za manželom s tým, že sa asi zapojím do výzvy a začnem pre seba niečo robiť, tak mi len povedal, že ak chceš, skús. Len aby to nedopadlo tak, že si zaplatím členstvo a nebudem cvičiť. Tak som to vzala, zaplatila, i začala cvičiť a cvičí dodnes. Podporila ma aj švagriná, sestry, že jasné, skús, veď nemôžeš nič stratiť. No môžem stratiť – a to kilá a svoje staré JA.
Veď každá chceme od okolia počúvať, ako dobre vyzeráme, aké sme krásne a šťastné. Mňa potešili slová druhej švagrinky. Vošla som do miestnosti, samozrejme, keď sa často nevidíme, lebo každá bývame na opačnej strane republiky, tak sa objímem a ona hneď: „Lucka, ty si schudla.“ Pýtam sa jej, že to vidno? Jej odpoveď bola: „Jasné, veľmi.“ A pýtala sa, čo som robila, a vravím: „Začala som cvičiť s Fitshakerom.“Nezabudnem na slová kolegovej manželky, ktorej, keď som to hovorila, tak len sa pousmiala a dodala: „A to sa ti chce? “ No áno, chce, baví ma to. Dokonca moja premena namotivovala aj môjho manžela, ktorý sa necíti komfortne vo svojom tele a chce tiež so sebou niečo robiť. Vravím: „Dobre, poď so mnou cvičiť.“ Najprv sa zdráhal, ale raz sa pridal.
No vychytali sme akurát video so Zorou na brucho. Vydržal zopár minút a to vzdal. Ale ani sa mu nečudujem, bola to teda riadna makačka. Ale nevzdám to a ešte ho zapojím.
Ako zvládaš stravu a chuť na sladké? Menila si recepty alebo suroviny?
Kváskovanie je relax ako vyšitý, kedy z obyčajnej múky a vody vznikne niečo tak geniálne, ako je chlieb, bez ďalších konzervantov, éčok a iných neželaných látok. Kváskovaniu sa venujem už asi aj 4 roky s prestávkami. Za mňa je chlieb, pečivo, sladké alebo slané koláče, snacky omnoho lepšie ako chuťovo, tak aj zložením. Sama viem, čo som tam dala.
A to, či zdravá múka alebo med nahradia chuť? Hm, mne osobne viac chutia celozrnné chleby, rožky. Samozrejme, siahnem aj po klasickej bielej múke, ale snažím sa miešať klasiku s celozrnnou. Zasýti ma to na dlhšiu dobu.
Som milovník kávy, a do nej si namiesto cukru pridávam med už niekoľko rokov. Od kedy som začala kváskovať, tak som zistila, že nie sú len 3 druhy múky a len jeden cukor a podobne. Čiže celkové vnímanie jedla, pohybu a všetkého okolo zdravia sa rozvíjalo postupne, nie len zo dňa na deň.
Od kedy pracujem, pečiem prioritne cez víkend viac naraz, aby boli aj zásoby na celý týždeň.
Ako ovládnuť chute na sladké? To je otázka za milión na človeka, ktorý niekedy nemal problém zjesť aj veľkú čokoládu pri telke. Jednoduchý trik – mať deti, upiecť nejakú maškrtu, na vrch dať ovocie a tie vám to všetko zjedia. Najistejšie je nemať doma žiadnu sladkosť z obchodu, čo je pri malých deťoch nemožné, keďže babky deťom doprajú. Ale ak aj niečo mám, tak som si uvedomila, že jedna kocka čokolády nie je zlá, tak isto aj jeden kúsok koláča. Snažím sa počúvať signály svojho tela.
Aj samotným obmedzením sladkostí z obchodu sa mi o trochu zlepšila pleť, necítim sa tak nafúknuto, ťažko. Čiže prvý a základný tip je uvedomiť si, aký to má dopad na telo, ako sa cítime. A vyhýbať sa množstvu sladkostí, alebo aj potravín, ktoré nie sú prospešné, ma donútil zdravotný stav.
Ako si menila jedálniček, cvičenie a celkovo životný štýl? Ako reagovala rodina na nové jedlá? Musela si občas aj niečo „fígľovať“?
Už len samotné cvičenie tú pol hodinku denne je obrovskou zmenou. Jem viac celozrnných vecí, obľúbila som si kaše s ovocím, ovsené vločky na rôzne spôsoby. Zamilovala som si pohánku. Ale najprv nové potraviny a suroviny, ktoré sme ešte nejedli, skúšam na sebe a potom ich dávam rodine. U nás často platí, že to, čo jem ja, chcú ochutnať aj deti a už sa oblizujú a snažia sa mi to kradnúť z taniera.
Pri manželovi idem na to hlavne cez mäso. Som rada, že mám ešte menšie deti, ktoré nie sú úplne naučené na klasické prílohy alebo jedlá. Málokedy trucujú s jedlom, a manžel je mäsožrút, takže kde je mäso, to zje a neháda sa.
Často sa inšpirujem receptami z blogu na Fitshaker stránke. A aby som nezabudla, začala som viac čítať etikety, všímať si zloženie potravín a tým si aj vyhodnocujem, či to chcem mať doma v chladničke alebo nie.
Stretla si sa na svojej ceste aj s prekážkami? Čo bolo pre teba najťažšie a ako si to zvládla?
Asi zatiaľ najťažšia prekážka bola lenivosť, svalovica a chute na rôzne maškrty – čipsy, čokoláda, cukríky a podobne. Lenivosť prekonávam tým, že si poviem, aké je super sa kus rozhýbať, ponaťahovať staré kosti a trošku sa spotiť. Svalovicu len prežívam a beriem magnézium, snažím sa ju rozchodiť a tak.
A čo sa týka maškŕt – čo si budeme klamať, zopár si na chuť uchmatnem, nie som predsa zo železa. Ale už to nie je celý balík čipsov pri telke ako voľakedy. Alebo to zamením jednoducho za ovocie, ktoré mám doma.
Ako sa zmenila tvoja sebaláska a vnímanie seba samej? Ako dôležitá je podľa teba táto téma pre ženy?
Tak na sebaláske ešte stále pracujem, pretože som na seba príliš prísna. Pred premenou sa mi veľmi ťažko pozeralo do zrkadla, ako všetko všade viselo, odstávalo. Nepáčila som sa sama sebe. Pýtala som sa manžela: „Počúvaj, čo na mne vidíš?“ Jeho odpoveď bola, že on takéto veci nerieši, je rád, že ma má za čo chytiť.
Samozrejme, uťahovali sme si zo seba, dokonca mi počas druhého tehotenstva prischla aj prezývka guľka, ktorú sem-tam použil aj po pôrode. Brala som to s humorom, hoci v kútiku duše mi vadil môj vzhľad. A teraz, po troche úsilia, vidím ženu, ktorá sa cíti lepšie, ľahšie, pohodlnejšie. Ženu, ktorá sa teší, že konečne zapne košeľu, ktorú si kúpila pred cca 7 rokmi, že nohavice, ktoré mala obtiahnuté, zrazu na bruchu visia.
Ako som spomínala, niekedy pohľad do zrkadla mrzel. Snažila som sa do neho pozerať najmenej, a teraz, keď prejdem okolo neho, na pár sekúnd sa zastavím a poviem si, že to stojí za to. Chcem sa páčiť sebe a svojmu manželovi. Ale moja cesta ešte nekončí, ona pokračuje. Pretože nechcem skončiť tam, kde som bola pred rokom.
Čo by si odkázala ženám, ktoré váhajú začať, alebo ktoré prežívajú krízu?
Neváhaj a poď do toho s nami. Čo môžeš stratiť? Samozrejme, okrem kíl len získaš. Získaš sebavedomie, naučíš sa sebalásky. Niektoré to nakopne a začnú si plniť sny, na ktoré aj zabudli. A hlavne získaš komunitu žien, ktoré sú v tom s tebou. Budú ťa podporovať, posúvať, motivovať.
Fitshaker nie je len stránka, kde si na videu skáče niekto hlava-nehlava a niečo ti tam kecá. Je to aj životný štýl, ako žiť a hýbať sa, byť zdravší a najmä šťastnejší. Máš krízu, lebo prídu rôzne životné problémy? Sama z inej stránky svojho života viem, že to prejde. Daj tomu čas, zvoľni tempo, a ono sa to zase vráti do starých koľají. To, čo robíš, by ťa malo baviť, napĺňať.
Nesmie ťa to ubíjať, brať energiu a radosť zo života. Tak ako sa hovorí pri deťoch, zopakujem to aj tu: JE TO LEN OBDOBIE. Ako po búrke vyjde slnko a ukáže sa dúha, tak aj ty zase vytiahneš podložku, začneš makať a zožneš úrodu svojej práce.
Tou úrodou je nová žena, plná sebavedomia, spokojnejšia, krajšia, zdravšia a šťastnejšia, akou bola predtým.
Chudni ľahko a s radosťou! 💪🌟
Pridaj sa k nám a objav, že cesta k zdravšiemu telu nemusí byť drina. S Fitshakerom ťa čakajú efektívne tréningy, chutné recepty a podpora úžasnej komunity. Sprav prvý krok k lepšiemu JA a užívaj si každú minútu premeny! 😊
Milujem cvičenie, zdravý životný štýl, motivačné knihy, no v prvom rade svoju rodinu. Ako mama často potrebujem nekonečnú dávku tvorivosti a nápadov, ako toto všetko skĺbiť a vytvoriť zdravé prostredie pre moju rodinku. Hoci sa viac venujem cvičeniu, varenie neostáva v úzadí. Rada skúšam nové recepty a to tak, že tradičné potraviny mením za zdravé varianty, aby sme neopustili tradície, a zároveň aby sme sa posúvali vpred. Základom zdravého života je jedlo, keďže je to náš hlavný zdroj energie. A aký zdroj si dáš, tak dobre sa máš 😊