Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Splnila som svoj cieľ. A čo ďalej?

dosiahnut ciel

Keď si zadáš do googlu otázku, čo robiť po splnení cieľa, niekoľko prvých článkov ti bude radiť, ako dosiahnuť vytúžený cieľ. Škoda, že sa na to myslí oveľa častejšie, než na to, čo príde potom.

Pocit víťazného cieľa však nemusí znamenať iba úspech a tento článok je určený všetkým, ktorí svoj cieľ splnili alebo sa ho iba dotkli. Alebo aj tým, ktorým sa to ešte možno nepodarilo. Vy však viete byť vopred pripravení 🙂. Motivujte sa 🙂.

Zažila si ten pocit zadosťučinenia po drine, odriekaní a sebazapieraní. Zožala si pochvaly a uznania, zrazu sa ti lepšie zaspávalo. Tvoje dni ožiarilo slnko úspechu a na Zemi nebolo šťastnejšieho človeka.

Po čase sa však ráno prebudíš a premýšľaš, čo dnes? Na čom pracovať?

Možno to ani netrvalo dlho a zrazu musíš nastúpiť na ďalší vlak. Ktorý vlak si však vybrať?!

Rušeň už trúbi na cestu a ty si sa ešte stále nerozhodla. A vieš čo? Je to úplne v poriadku…

Čo sa s nami deje vo chvíľach, keď premieňame sny na realitu?

V čase, keď sa snažíme napĺňať svoje túžby, sa priebeh dní a života určitým spôsobom mení. Ak si sa rozhodla chudnúť a usilovne si na tom pracovala, istotne mi dáš za pravdu, že všetko v priebehu dňa si sa snažila prispôsobovať tomu, aby si si zacvičila a pripravila zdravé jedlo. Možno to nešlo vždy na 100 % a možno ani na 50. Možno ti to niekedy vôbec nevyšlo. Tvoja pozornosť však bola upriamená na to, za čím si šla. Aj keď si nemala doma menej bielizne a musela si stále rovnako variť, starať sa o deti či domácnosť, vždy ten najsilnejší fokus smeroval na dosiahnutie tvojho cieľa. A práve z týchto dôvodov sa ti zmenil rebríček priorít a povinností.

Vždy keď kráčame na ceste za svojimi túžbami, niečo akoby automaticky z hlavy vypúšťame. Alebo tomu dávame iba menšiu dôležitosť. Na prvých priečkach na teba kričal tvoj cieľ hlasom, ktorý ti je najmilší. A ty si za ním jednoducho šla. Samozrejme, nič zlé na tom nie je. A možno presne tak by to malo aj byť. Roztriediť si priority dňa a aktivity tak, aby bola cesta za cieľom čo najefektívnejšia

dosiahnutie ciela

Deň D nastal a dotkla si sa cieľa. Pomyselne stojíš na piedestáli víťazov, kde si porazila svoju pohodlnosť, strach a všetko to, čo ťa mohlo stiahnuť vzad. Si JEDNOTKA! Potlesk, ovácie, pochvaly a uznania. Tento pocit byť víťazom sama nad sebou býva najsilnejší. Lebo jediný súper, s ktorým môžeš spravodlivo bojovať, si ty sama.

Je ťažké presne povedať, ako dlho trvá, kým sa tieto pocity ustália, upokoja a tvoj život naberie vysnený balans. Predsa len je to dobrá dávka adrenalínu, no nie?

A čo ak namiesto rovnováhy príde niečo úplne iné? Možno po pár dňoch či týždňoch. Alebo možno hneď…

Často sa to deje vo chvíli, keď v hlave pomyselne začínaš plánovať svoj nasledujúci čas. Už si sa dostala k sebe, a zrazu ti to došlo…

Na čom mám teraz pracovať?

Dať si ďalší cieľ?

Dať si prestávku?

Dopriať si odpočinok alebo pritvrdiť?

Či už mi veríš, alebo nie, ako príklad som použila naozaj tie najľahšie otázky. Oveľa ťažšie sa totiž hľadajú odpovede na to, keď sa pýtaš sama seba – čo budem teraz robiť so svojím životom?

Znie to až neuveriteľne, no splnenie cieľa je na jednej strane ako žiara z oblakov, na druhej strane bič na chrbát. Nikdy nevieš, ako to zasiahne teba, ale buď v pohode. Buď pripravená. A v nasledujúcich riadkoch hľadaj svoju cestu a spôsob, ako z toho von. Bez ohľadu na ciele, na požiadavky okolia, života a tak ďalej…

1. Prijmi tento pocit

Prijmi, že hoci sa splnilo to, čo si tak veľmi chcela, niečo v tebe sa nenaplnilo. Že tvoje predstavy boli iné. Prijmi, že odmenou za cieľ neostala natrvalo dobrá nálada, ale neprestajné tápanie. Zmier sa s tým, zmier sa sama so sebou. Ak budeš neustále iba rozoberať, ako to zmeniť a či si niečo mala urobiť inak, nezmeníš to. Urobila si všetko presne tak, ako si chcela a ako si cítila v jednotlivých chvíľach. Spomeň si na to, keď si začínala. Tvoj úspech sa začal presne tam, kde si prijala všetky nedostatky. A aj toto ber ako súčasť rastu a učenia sa. Prijmi to, pomyselne objím oriešok bolesti v duši, pohlaď ho. Opatrne ho spolu v ďalších krokoch vyberieme a odložíme niekam, odkiaľ sa veci nedajú vyberať.

2. Zastav sa, nenáhli sa, premýšľaj a plánuj svoje ďalšie kroky.

Bezhlavé rozhodnutia niekedy narobia viac škody. Ak si však stotožnená s tým, že chceš ďalej kráčať skrz-naskrz cieľmi, a je to pre teba takto v poriadku – plne súhlasím. Žime tak, aby sme boli šťastní v prvom rade my! Ak však cítiš, že to chce priestor na spomalenie, aj tu rozhodne prikyvujem. Zbaľ si diár, pero a popros okolie o chvíľu pre seba. Manžela, babky, kamošky… Zavri za sebou doma dvere a vyber sa na miesto, ktoré v tebe vytvára pocit pokoja. Ak je to doma v kresle, tak nech 😊. Iba by bolo fajn mať prostredie, kde nebudeš rušená.

  • Ako si predstavuješ svoj život?
  • Čo je pre teba v najbližších dňoch či mesiacoch najdôležitejšie?
  • Čo presne ti spôsobuje najviac starostí?

POZOR – Nechceš si stavať ďalšie ciele. Chceš si vytvoriť plán, čo ďalej. Presne tak! V časoch, keď má človek ako-tak spísané plány, máva život väčší poriadok. Ak nie si typ plánovača, zameraj sa iba na podstatu plánu. Nie na to, ako je to pre teba časovo vymedzujúce.

Buď však i zmierená s tým, že nech sa čokoľvek bude musieť zmeniť, ZVLÁDNEŠ TO! A ak nie dnes, tak zajtra. Pokojne to opakuj pravidelne. Mysli na to, že potrebuješ definovať, čo treba vyriešiť/zmeniť, ako veľmi to je pre teba dôležité, a zároveň premýšľaj, ako na to. S pokojom a láskou k sebe a svojim pocitom. Ak niečo nechceš, nerob to. Ak ti niečo prekáža, pracuj na zmene. A ak si spokojná, užívaj si to naplno!

fitnes diar

3. Zameraj sa na cestu a nie na CIEĽ – ten si postav iba ako míľnik v živote, alebo… Čo keby bol cieľom tvoj šťastný a naplnený život?

A to, akými úspechmi ho naplníš, je už iba na tebe. Každý sen, každá túžba nech sú iba úsekom tvojej krásnej cesty. Nech čokoľvek, za čím budeš kráčať a ktorým smerom, ťa posúva k jedinému cieľu – ŠŤASTNÉMU životu. A či si to chceme pripustiť, alebo nie, na tomto pracujeme naozaj každý jeden deň, pokým sme. Tu budeš v cieli iba jediný raz v živote. Ži tak, aby toto prvenstvo bolo čo najsilnejšie. Vždy musíme riešiť, meniť, prijímať, dávať i opúšťať. Nehovoriac o odpustení. Nech si teda v akejkoľvek fáze svojho života, skús sa zamyslieť, či ti toto nedáva väčší priestor tvoriť a formovať si cestu za cieľom.

4. Život ber v prítomnosti, netráp sa pádmi a miluj sa za svoje úspechy

Tak ako sa zmenili tvoje priority, keď si si plnila jeden z cieľov v živote, teraz skús upraviť vybrané hodnoty na jediný cieľ. Život sám osebe asi nikdy nebude ideálny. Ale tvoje vnímanie situácií a ich zvládanie ťa môže podržať viac hore ako dole. V prvom rade mysli vždy na seba, lebo od teba sa bude odvíjať tvoje okolie. Aká si, takých ľudí si k sebe pritiahneš. A obrovská časť tvojho okolia sa či už dobrým, alebo i negatívnym vplyvom podieľa na tvojej ceste za snami. Budeš si vedome k sebe pozývať to, čo by si nikdy nechcela?

Prajem ti na tvojej ceste iba to najlepšie. Ale zo všetkého najviac ti želám plnohodnotný život s jediným cieľom – byť šťastná!

cvicenie na doma
Fotka autora
Dominika Hudáková
Redaktorka vo Fitshaker

Milujem cvičenie, zdravý životný štýl, motivačné knihy, no v prvom rade svoju rodinu. Ako mama často potrebujem nekonečnú dávku tvorivosti a nápadov, ako toto všetko skĺbiť a vytvoriť zdravé prostredie pre moju rodinku. Hoci sa viac venujem cvičeniu, varenie neostáva v úzadí. Rada skúšam nové recepty a to tak, že tradičné potraviny mením za zdravé varianty, aby sme neopustili tradície, a zároveň aby sme sa posúvali vpred. Základom zdravého života je jedlo, keďže je to náš hlavný zdroj energie. A aký zdroj si dáš, tak dobre sa máš 😊

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.