Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Aké jedlo zabaliť na túru, aby sme zvládli aj celodenný výlet?

jedlo na turu

Stravovanie na turistike je základom zdolania akéhokoľvek náročného terénu. Možno si aj ty niekedy zažila tú situáciu - hodiny šliapania do kopca za tebou, nohy ledva vlečieš. V ruksaku máš už iba jednu horalku a voda ti už skoro došla. O nejakom bufete naokolo ani chýru, ani slychu.

Je jednoduché vyriešiť túto situáciu doma alebo kdekoľvek v meste. V horách musíš byť pripravená na to, aby si zvládla čokoľvek.

Pri krátkych túrach do troch hodín nemusíš riešiť nič. Pred túrou sa ľahko najedz, zober si so sebou vodu a nejaké ovocie, ktorým v prípade núdze doplníš energiu. Po návrate z túry si dopraj kvalitné plnohodnotné vyvážené jedlo plné bielkovín a sacharidov.

Pri celodenných túrach je to už iná záťaž pre naše telo. Môžete ňou spáliť 2 000 až 4 000 kcal a to už je obrovský kalorický deficit. Ak sa na takúto záťaž kvalitne nepripravíš, miesto obdivovania scenérie z vrcholu hôr ťa budú čakať únava, nepríjemný hlad, pocit ťažkých nôh a budeš si priať, aby si to už mala čoskoro za sebou.

Ako to teda urobiť správne a užiť si turistiku naplno a s energiou?

  1. Preskúmaj a naplánuj si trasu, po ktorej pôjdeš. Zisti možnosti stravovania a doplnenia pitnej vody po ceste.
  2. Zober si so sebou minimálne 2 litre vody vo fľaši, ktorú po ceste doplníš.
  3. Vždy je lepšou voľbou vziať si vlastné jedlo, ako sa po ceste stravovať na chatách, kde majú prevažne ťažko stráviteľné nezdravé jedlá.

Aké jedlo si teda treba pripraviť na celodennú túru?

Na začiatok si doma daj ľahko stráviteľné raňajky plné bielkovín a kvalitných komplexných sacharidov. Dobrou voľbou je napríklad kaša z ovsených vločiek s proteínom a orechmi alebo vajíčka s celozrnným chlebom a so zeleninou. S takýmto jedlom by si mala v pohode vydržať prvé dve, tri hodiny šliapania.

Pri prvých náznakoch únavy doplň energiu ovocím, napríklad banánom alebo jablkom. Skvelo ti to doplní minuté svalové glykogénové zásoby.

čo si zbaliť na turistiku
zdrave jedlo so sebou

Okolo obeda si dopraj kvalitné jedlo s dostatkom komplexných sacharidov a bielkovín, ktoré ťa zasýti, doplní energiu, ale nezaťaží trávenie. Ideálna je napríklad celozrnná bageta s mozzarellou alebo so šunkou. Dobrou voľbou je napríklad cestovinový šalát s tuniakom, tofu alebo kuracím mäsom. K jedlu si dopraj aj pripravenú nakrájanú zeleninu.

instantne jedlo na turistiku

Keď po ceste natrafíš na horskú chatu, využi to na doplnenie vody, prípadne si daj kávu, čaj alebo džús. V žiadnom prípade neodporúčam alkohol, pretože pri takom vytrvalostnom výkone telo ihneď zareaguje obrovskou únavou, ťažkými nohami a ešte horšie je to v kombinácii s nezdravým ťažkým jedlom. Môže ťa pokojne stáť aj ukončenie túry.

jedlo na turistiku

V závere trasy, ak to potrebuješ, doplň energiu ovocím. Na vrchole si oddýchneš, pokocháš sa scenériou a pustíš sa do olovrantu. Najlepšou voľbou je napríklad konzerva tuniaka vo vlastnej šťave, sardinky s celozrnným pečivom a so zeleninou.

aké jedlo na túru

Smerom dole z kopca to pôjde šikovnejšie, tak je možné, že si vystačíš aj s vodou. Po príchode na chatu si dopraj veľkú plnohodnotnú vyváženú večeru a teraz je možno namieste pohár vína alebo malé pivo.

Verím, že po takto strávenej túre určite nebudeš ešte týždeň odpálená a rýchlo zregeneruješ.

jedlo na turu

Na záver ešte pridám zdroje potravín, ktoré sú vhodné:

Zdroj bielkovín: Tuniak vo vlastnej šťave, sardinky, mozzarella, šunka, zavárané mäso vo vlastnej šťave, tofu, sušené mäso a iné.

Zdroje sacharidov: Celozrnné pečivo, celozrnné cestoviny, kuskus, ryžové chlebíky a iné.

Iné: Sušené ovocie, orechy, proteínové tyčinky, zelenina, ovocie.

Pitný režim: Najlepšia je čistá pitná voda, môžeme do nej pridať elektrolyty v tabletách, iónové nápoje, domáci čaj.

Ešte si uži plnými dúškami leto a od 5. 9. sa vidíme v novej výzve Reštart po lete:

Fotka autora
Mgr. Juraj Freyer
Redaktor pre Fitshaker

Veľmi som chcel byť lekárom, no osud ma zavial inam. Po rokoch sa mi priplietla pod nohy tematika výživy a začal som ju intenzívne študovať. Rozhodol som sa pomáhať ľuďom týmto spôsobom. Nie diagnostikovaním a liečením, ale prevenciou, výživou a starostlivosťou o svoje telo, čím vieme veľmi efektívne predchádzať zdravotným problémom. Riešiť nadváhu i zdravotné ťažkosti zväčša spôsobené stravou. Spolu so svojou partnerkou Jarkou som sa stal výživovým mentorom a s naším tímom sme pomohli už viac ako 3 000 klientom naučiť sa zdravo, správne a vyvážene stravovať z bežne dostupných potravín. Som spoluzakladateľom centra zdravia a výživy www.bodyclinic.sk s divíziou pre ženy www.fitnessbyjarka.sk. Venujeme sa nielen chudnutiu, ale aj klinickej výžive, neplodným párom, deťom, seniorom, športovcom. Aj klientom s poruchou príjmu potravy. V tíme máme i terapeutov a koučov neurolingvistického programovania, a teda ak má klient psychický problém, ktorý sa odzrkadľuje na jeho fyzickom zdraví či neschopnosti dodržiavať zásady zdravého stravovania, vieme mu pomôcť. Preto BodyClinic. Pretože všetko so všetkým v tele súvisí a je prepojené.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.