Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako akceptovať zmeny? 6 tipov, ako pracovať s pocitmi úzkosti a neistoty spojenými so zmenami

smrť
Prijímaš zmeny s ľahkosťou a porozumením, alebo je to pre teba náročná výzva? Život prináša zmeny či chceme alebo nie a je hlavne na nás ako im čelíme. Náš prístup v každej situácii však vieme budovať či zmeniť tak, aby sme situácie vo svojom živote použili pre naše dobro, náš rast, múdrosť a vhľady. Len treba vedieť ako na to.

Práve príroda nám často môže zrkadliť vnútorné témy (ak ich chceme vidieť) a príroda je skvelá na pozorovanie zmeny a pohybu. Ja sa rada pozerám na prírodu a hľadám cez ňu témy, ktoré mi ako človeku “otvára”. A cez reflexiu týchto tém skúmam seba, učím sa a (dúfam aj) rastiem ako osobnosť. Práve jeseň je obdobím, kedy si môžeme pripomínať, že všetko sa mení. Niečo odchádza, aby prišlo niečo ďalšie. Padajúce farebné listy a postupne holé zimné stromy mi otvárajú tému “nebáť sa pustiť” zo seba a v sebe to, čo mi už neslúži alebo to, čo prirodzene odchádza. S dôverou, že každé obdobie trvá určitý úsek a že v správny čas príde opäť jar a všetko rozkvitne nanovo.
osobný rast
Mnohí sa bojíme zmien. Že to, čo máme je predsa najlepšia istota. Bohužiaľ, niekedy si zmeny v danom momente nevyberáme. Zmena prichádza v rôznych formách, ako je napríklad strata/zmena zamestnania, presťahovanie sa na nové miesto, rozchod/rozvod, strata niekoho blízkeho a pod. Niekedy si zmeny volíme aj dobrovoľne, aj tak sa však môžu objaviť rôzne intenzívne pocity neistoty či úzkosti.

Ako s týmito pocitmi pracovať?

# 1: Nevyhýbaj sa pocitom

Uznaj všetko, čo sa v tebe deje. Povedz si to nahlas, prípadne si spíš všetky pocity, ktoré sa ti aktuálne dejú a chvíľku “buď s nimi”- lokalizuj pocity v tele. A dovoľ si ich prežiť. Ak si potrebuješ poplakať, poplač si. Nájdi si bezpečný priestor – sama pre seba – kde si môžeš tieto pocity prejaviť. U každého pretrvávajú tieto pocity rôzne dlhú dobu a je potrebné to akceptovať.
posun

# 2: Vyjadri a zdieľaj svoje pocity aj iným spôsobom

Porozprávaj sa o tom s niekým blízkym. Vyjadri to kreatívne – namaľuj svoje pocity alebo napíš báseň. Nájdi si “jazyk”, ktorý ti je blízky.
osobnostný rozvoj

# 3: Rob to, čo ti "vyčistí hlavu"

Ani v období zmien, nezabudni na aktivity, ktoré ti “vyčistia hlavu” a spoja ťa so sebou a s prítomným momentom. Prechádzky, príroda, joga, relaxácia, tanec? Nájdi si čokoľvek a rob to pravidelne.
zmeny

# 4: Dopraj si výživnú rozmanitú stravu

V náročných obdobiach podceňujeme náš jedálniček. Buď jeme minimum alebo sa prejedáme čímkoľvek. Jedlom často “vypĺňame” prázdnotu v sebe, s ktorou sa možno nevieme práve inak popasovať. Aj v tomto období si skús dopriať dostatok zeleniny, ovocia, vlákniny či zdravých tukov, aby si mala minerálovo-vitamínovú výživu, ktorá podporí nielen tvoju imunitu, ale podporí aj tvoju psychiku.
ako prezit rozchod

# 5: Buď vďačná

Ostávaj vďačná za to, čo v živote stále máš, čo je v tvojom živote dobré a pozitívne. Vďačnosť ti zlepší náladu, spánok a vnútornú spokojnosť.
vďačnosť

# 6: Nájdi pozitíva na tom, čo ti táto zmena prináša

Čo ti pomáha uvedomiť si? Čo v tebe sa mení k lepšiemu s touto zmenou? V čom je pre teba táto zmena výzvou a kde ťa môže posunúť?
sebarozvoj

Obdobie zmien je pre niekoho viac a pre niekoho menej náročné. Avšak vždy prináša výzvy, otázky a podnety aj pre našu vnútornú zmenu a posun. Počúvaj hlavne sama seba, čo v danom období práve potrebuješ a použi také techniky a metódy, ktoré ti umožnia byť autentickou a ktoré ťa posilnia a posunú vpred na tvojej ceste životom. Veľa šťastia!

Poznámka od Andrejky: Nie som psychológ, preto sa môžeš nechať článkom inšpirovať, no skúmaj svojím vlastným spôsobom a hľadaj techniky, ktoré vyhovujú tebe. Ja som sa okrem štúdia sociológie na VŠ venovala posledných 10 rokov osobnostnému rozvoju cez prácu s telom a emóciami, pohyb, jogu, relaxácie, meditácie, čítanie, rozhovory a pozorovanie. Preto mám chuť na záver ešte napísať, že články, ktoré píšem sú založené viac na osobnej skúsenosti, na tom, ako pracujem s danou témou ja a ľudia, ktorí ma inšpirujú.

U nás na blogu nájdeš viacero zaujímavých a inšpiratívnych rozhovorov na tému nielen fyzického, ale aj duševného zdravia. S mnohými hosťami sme tému zdravia a pohody našej duše prebrali v rámci fitshaker podcastov a taktiež aj v ďalších článkoch na blogu. Preskúmaj, čítaj a počúvaj. Už sa na teba tešíme:

online fitko
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.