Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Potrebuješ znížiť stres o 68 % za pár minút? Vyskúšaj túto aktivitu!

čítanie kníh

Aktuálne žijeme v modernej dobe, ktorej tempo sa čoraz viac zrýchľuje. Niekedy je veľmi náročné spomaliť, keď na každom kroku nachádzame veľa povinností, termínov v kalendári a rozptýlení rôzneho druhu.

Je dôležité venovať čas aktivitám, ktoré podporujú vnútorný pokoj a eliminujú stres. Niekto dáva prednosť činnostiam, ako sú meditácia a prechádzka, zatiaľ čo iní volia počúvanie hudby, pitie harmančekového čaju alebo horúci kúpeľ so sviečkami.

Vieš, ktorá aktivita je podľa vedcov efektívnejšia než tieto uvedené? Odpoveď ti prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Japonka známa ako Murasaki Shikibu napísala v 11. storočí Príbeh Genjiho, ktorý sa považoval za prvý román na svete. O viac ako 1 000 rokov neskôr sú ľudia po celom svete stále fascinovaní knihami a čítaním príbehov a textov. Áno, správne! Touto aktivitou je práve čítanie.

Čítanie výrazne znižuje stres

Z výskumov Univerzity v Sussexe z roku 2009 vyplýva, že čítanie v trvaní minimálne šesť minút môže znížiť hladinu stresu až o 68 %.

Vedci tiež zistili, že počúvanie hudby znižuje stres o 61 %, pitie čaju o 54 % a prechádzka o 42 %.

Otvorenie knihy a ponorenie sa do jej obsahu, či už ide o romantický román, alebo sci-fi, môže pomôcť znížiť každodenný stres. Správny výber literárneho žánru nás prinúti otáčať ďalšie a ďalšie stránky knihy. Umožní nám presun do inej doby, krajiny, mesta a na pár minút sa vžiť do života niekoho iného. Zablúdením v dobrej knihe zabúdame na starosti a problémy každodenného života.

ako znizit stres

Dr. Lewis, kognitívny neuropsychológ, povedal: „Stratiť sa v knihe je maximálny relax. Naozaj nezáleží na tom, aký žáner čítate. V dokonale pútavej knihe môžete uniknúť od starostí a stresu každodenného sveta a stráviť chvíľu skúmaním autorovej fantázie.

S názorom pána doktora maximálne súhlasím 😊.

Čítanie zlepšuje duševné zdravie

Okrem toho, že čítanie je zdrojom úniku, poskytuje aj poznanie, ktoré samo osebe môže priniesť veľkú úľavu na duši. Dáva nám odpovede na naše otázky a poskytuje riešenia našich problémov, ktoré trápia telo a myseľ niekoľko týždňov.

čítanie

Ďalší výskum z roku 2013 ukázal, že čítanie románu môže ovplyvniť mozog ešte niekoľko dní po prečítaní knihy. K takémuto výsledku dospeli na základe vyšetrení účastníkov experimentu, a to magnetickou rezonanciou. Čítanie navodzuje príjemné pocity na duševnej úrovni.

Rôzne štúdie preukázali, že ľudia, ktorí pravidelne nestimulujú svoj mozog, častejšie trpia duševnými chorobami. Čítanie môže byť jedným z najúčinnejších spôsobov, ako si udržať stimulovanú myseľ.

Sústredené čítanie zaujímavej knihy pomáha odvrátiť pozornosť mozgu od úzkostného a stresujúceho myslenia, čo znižuje srdcovú frekvenciu a svalové napätie spôsobené stresom. Tieto benefity pretrvávajú celý život, od raného detstva až po seniorský vek.

Čítanie má aj mnoho ďalších benefitov na naše zdravie:

  • znižuje krvný tlak a uvoľňuje svalové napätie
  • zvyšuje koncentráciu
  • prebúdza a rozvíja kreativitu
  • znižuje príznaky demencie
  • zlepšuje kvalitu spánku
  • osobný rast, sebapoznanie
  • zlepšenie imunitného systému
ako znižit stres

Je nám jasné, že aj keď pozitívne benefity čítania sú vedecky preukázané, presná miera zníženia stresu u každého z nás je individuálna a závisí od viacerých faktorov (v ktorej dennej hodine čítam, v akom prostredí, výber literatúry a podobne).

Čítanie pred spaním pomáha upokojiť rozbúrenú myseľ a prepnúť sa z aktívneho režimu do režimu odpočinku. Výber miesta na čítanie nám môže pomôcť k lepšiemu sústredeniu. Základom je cítiť sa vždy pohodlne a príjemne.

ako sa zbaviť stresu
Čítanie knihy by sa nikdy nemalo brať ako povinnosť! V žiadnom prípade sa do čítania nenúťte nasilu, ak to tak v aktuálnom okamihu naozaj necítite. Čítanie je pomalý proces, ktorý treba naplno vychutnať. Ktorá kniha je tvoja najobľúbenejšia?

Na záver máme pre teba aj inšpiráciu v podobe článku s 11 knihami, ktoré odporúča naša Katka:

Priestor na čítanie ti poskytne aj náš Fitness diár 2024. Nájdeš si v ňom hromadu motivácie, inšpirácie a takisto aj miesto, kde si môžeš zapisovať a hodnotiť svoje prečítané knižky. Uchmatni si ten svoj v našom e-shope:

fitness diár 2024
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.