Aktuálne žijeme v modernej dobe, ktorej tempo sa čoraz viac zrýchľuje. Niekedy je veľmi náročné spomaliť, keď na každom kroku nachádzame veľa povinností, termínov v kalendári a rozptýlení rôzneho druhu.
Je dôležité venovať čas aktivitám, ktoré podporujú vnútorný pokoj a eliminujú stres. Niekto dáva prednosť činnostiam, ako sú meditácia a prechádzka, zatiaľ čo iní volia počúvanie hudby, pitie harmančekového čaju alebo horúci kúpeľ so sviečkami.
Vieš, ktorá aktivita je podľa vedcov efektívnejšia než tieto uvedené? Odpoveď ti prezradíme v nasledujúcich riadkoch.
Čítanie výrazne znižuje stres
Z výskumov Univerzity v Sussexe z roku 2009 vyplýva, že čítanie v trvaní minimálne šesť minút môže znížiť hladinu stresu až o 68 %.
Vedci tiež zistili, že počúvanie hudby znižuje stres o 61 %, pitie čaju o 54 % a prechádzka o 42 %.
Otvorenie knihy a ponorenie sa do jej obsahu, či už ide o romantický román, alebo sci-fi, môže pomôcť znížiť každodenný stres. Správny výber literárneho žánru nás prinúti otáčať ďalšie a ďalšie stránky knihy. Umožní nám presun do inej doby, krajiny, mesta a na pár minút sa vžiť do života niekoho iného. Zablúdením v dobrej knihe zabúdame na starosti a problémy každodenného života.
Dr. Lewis, kognitívny neuropsychológ, povedal:
„Stratiť sa v knihe je maximálny relax. Naozaj nezáleží na tom, aký žáner čítate. V dokonale pútavej knihe môžete uniknúť od starostí a stresu každodenného sveta a stráviť chvíľu skúmaním autorovej fantázie.“
S názorom pána doktora maximálne súhlasím 😊.
Čítanie zlepšuje duševné zdravie
Okrem toho, že čítanie je zdrojom úniku, poskytuje aj poznanie, ktoré samo osebe môže priniesť veľkú úľavu na duši. Dáva nám odpovede na naše otázky a poskytuje riešenia našich problémov, ktoré trápia telo a myseľ niekoľko týždňov.
Ďalší výskum z roku 2013 ukázal, že čítanie románu môže ovplyvniť mozog ešte niekoľko dní po prečítaní knihy. K takémuto výsledku dospeli na základe vyšetrení účastníkov experimentu, a to magnetickou rezonanciou. Čítanie navodzuje príjemné pocity na duševnej úrovni.
Rôzne štúdie preukázali, že ľudia, ktorí pravidelne nestimulujú svoj mozog, častejšie trpia duševnými chorobami. Čítanie môže byť jedným z najúčinnejších spôsobov, ako si udržať stimulovanú myseľ.
Sústredené čítanie zaujímavej knihy pomáha odvrátiť pozornosť mozgu od úzkostného a stresujúceho myslenia, čo znižuje srdcovú frekvenciu a svalové napätie spôsobené stresom. Tieto benefity pretrvávajú celý život, od raného detstva až po seniorský vek.
Čítanie má aj mnoho ďalších benefitov na naše zdravie:
- znižuje krvný tlak a uvoľňuje svalové napätie
- zvyšuje koncentráciu
- prebúdza a rozvíja kreativitu
- znižuje príznaky demencie
- zlepšuje kvalitu spánku
- osobný rast, sebapoznanie
- zlepšenie imunitného systému
Je nám jasné, že aj keď pozitívne benefity čítania sú vedecky preukázané, presná miera zníženia stresu u každého z nás je individuálna a závisí od viacerých faktorov (v ktorej dennej hodine čítam, v akom prostredí, výber literatúry a podobne).
Čítanie pred spaním pomáha upokojiť rozbúrenú myseľ a prepnúť sa z aktívneho režimu do režimu odpočinku. Výber miesta na čítanie nám môže pomôcť k lepšiemu sústredeniu. Základom je cítiť sa vždy pohodlne a príjemne.
Na záver máme pre teba aj zopár informácií o tom, ako dýchanie vplýva na duševné zdravie a celkovú pohodu. 😊
Ak ťa zaujal tento článok zameraný na znižovanie stresu, máme pre teba ešte viac možností, ako si vytvoriť pokojnejší a vyrovnanejší životný štýl! Na Fitshakeri práve spúšťame novú výzvu „40 dní k Rovnováhe“, ktorá ti pomôže nielen odbúrať stres, ale aj nájsť vnútornú rovnováhu prostredníctvom cvičenia, zdravého stravovania a sebalásky.
Pridaj sa k nám a nauč sa, ako dosiahnuť lepšie fyzické aj duševné zdravie.
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.