V minulosti sme sa domnievali, že svalovicu spôsobuje kyselina mliečna, ktorá je produkovaná pri nadmernej záťaži a intenzívnom cvičení. Svalstvo si žiada viac kyslíka, ako mu je telo v daný moment prostredníctvom krvného obehu schopné dodať.
Kompenzáciou je začatie procesu, ktorého vedľajším produktom je kyselina mliečna. A keďže ide o kyselinu, zapríčiňuje typickú pálivú bolesť, ktorú cítime v priebehu cvičenia. Ona sa však iba snaží ochrániť svaly pred tým, čo sa im chystáme urobiť. V našom tele zostáva veľmi krátko na to, aby spôsobila svalovicu, ktorá zvykne prísť 12-48 hodín po tréningu. Čo ju potom spôsobuje, ak vinníkom nie je tak zatracovaná kyselina mliečna?
Ako sa hovorí, silnejší vyhráva, a tak sú najslabšie a najtenšie mikrovlákna nahradené novými, silnejšími, a tak napreduješ. Väčšina športovcov sa teší svalovici, pretože jej neprítomnosť znamená, že si telo zvyklo na záťaž a stagnuje. Vtedy treba zmeniť druh tréningu. Ani ty predsa nemáš rada stereotyp, no nie?
Rady, ako skúsiť predísť svalovici!
- Rozcvička - vždy pred tréningom si zahrej svaly dynamickou rozcvičkou, zaručíš si tak väčší pôžitok z pohybu.
- Striedmosť – nenechaj sa na začiatku uniesť eufóriou z pohybu a postupuj v zaťažovaní tela pomaly a postupne.
- Oddych – či už šliapeš do kopca, pedálov alebo posilňuješ, dopraj si časté pauzy na vydýchanie a vytrasenie namáhaného svalstva.
- Strečing – aj keď si unavená, vždy si daj strečing po cvičení aspoň na 5 minút; najlepšie statickými cvikmi.
Ako zmierniť bolesť zo svalovice?
- Pohyb – áno, treba sa hýbať (šetrne), avšak zvoľ iný druh ako ten, ktorý ti spôsobil svalovicu, a to hneď ako sa dostaví.
- Studená sprcha – stiahnutie ciev a ich následné rozšírenie uľahčí odplaveniu škodlivých splodín. Ak ti je nepríjemná studená, striedaj ju s teplou/vlažnou.
- Vitamíny – na relaxáciu svalov je dobré Magnézium, vitamín C pomáha pri regenerácii a prekrvení svalstva a zlepšenie krvného obehu zaručí vitamín E. Prečítaj si skvelé rady ako sa zbaviť svalovice jedlom.
- Masáž – to najlepšie nakoniec. Namáhané partie si dobre premasíruj, ideálne ihneď po záťaži akýmkoľvek gélom na báze eukalyptu. Osvedčená je aj chladivá konská masť.
- Odpočinok – Aj keď je tvoje nadšenie pre šport na maxime, pamätaj že niekedy je menej viac. Tak ako makáš, tak musíš vedieť aj oddychovať. Preto, ak máš svalovicu a ideš cvičiť, nechoď schválne cez bolesť. Nájdi vyváženú rovnováhu medzi cvičkom a relaxom.
- Hydratácia – Dehydratované telo je náchylnejšie na svalové kŕče. Preto ak nás už raz svalovka trápi, nemali by sme zabúdať na pravidelný príjem tekutín. Dopraj si hlavne čistú vodu poprípade vodu obohatenú o magnézium.
Teraz už vieš odpoveď na otázku, či sa svalovici brániť. Nie. A jednu príjemnú si môžeš dopriať aj s našimi inštruktormi na fitshaker.sk. Do zdravého cvičenia ;-)
Od svalovice ti vie uľaviť aj náš masážny olej na svalovicu. Nájdeš ho v našom e-shope. Tak sa netráp a nečakaj kým prejde svalovica sama. Teraz si môžeš pomôcť už skôr:
Inštruktorka aeróbnych cvičení a certifikovaná osobná trénerka.